Search
چگونه برای سفر برنامه ریزی کنیم

چطور برای سفر برنامه‌ریزی کنم؟ راهنمای جامع

همه چیز به سرعت در حال تغییر است – لطفاً قبل از سفر همه چیز را دوباره بررسی کنید و از تمام دستورالعمل‌های محلی پیروی کنید تا خود و دیگران از دردسرها در امان بمانید!

برنامه‌ریزی برای سفر می‌تواند هم هیجان‌انگیزترین و هم سخت‌ترین قسمت سفر باشد.

مطمئناً تصور کردن مقصدی پر از تصاویر زیبا لذت‌بخش است، اما بعد از این تصورات و دیدن تصاویر زیبا، باید شروع کنید به مشخص کردن تدارکات لازم برای سفر خود و این جمله به ذهنتان می‌رسد که … وای خدای من، چقدر کار دارم “. و شاید دچار دلهره و اضطراب شوید.

اما برنامه‌ریزی برای سفر لزوماً نباید موجب اضطراب و خستگی شدیدتان شود! در طول سال‌ها، ما در آبرنگ سفر روند برنامه‌ریزی برای سفر را  به بهترین شکل یاد گرفته‌ایم و اکنون میتوانیم ادعا کنیم که آن را به یک علم یا هنر تبدیل کرده‌ام.

خوب، شاید نتوان به آن یک علم گفت، اما می‌توان گفت که یک نوع طرح کلی مرحله به مرحله است. گذشتن از هر یک از مراحل برنامه‌ریزی برای سفر، به شما کمک می‌کند تا از سردرگمی نجات پیدا کنید و از عهده مسائل بربیاید و کارها را به‌خوبی عملی کنید. بعلاوه، این کار این احساس را به شما می‌دهد که سازمان‌یافته‌ترین فرد روی کره زمین هستید.

در پایان برنامه‌ریزی خود، تمام اطلاعات موردنیاز برای سفر را در یک یاداشت گردآوری کنید: همه چیز از محل اقامت و نحوه رسیدن به آنجا، تا غذایی که قرار است بخورید. آن یادداشت را با خود ببرید و در سفرم مدام به آن رجوع کنید. و سپس وقتی به خانه بازگشتید، آن را به یک پست وبلاگی تبدیل کنید، این شکلی تبدیل به یک بلاگر سفر  می‌شوید.

در این مقاله تمام نکات لازم برای برنامه‌ریزی سفر را به شما آموزش خواهیم داد و شما در پایان این راهنمای بزرگ و جامع، توانایی این را خواهید داشت که یه طور کامل و حرفه‌ای برای یک تعطیلات شگفت‌انگیز برنامه‌ریزی کنید.

خودتان را آماده کنید، زیرا این یک راهنمای بسیار طولانی است. شاید هم بهتر باشد که همین حالا این پست را نشانه گذاری کنید تا بعداً دوباره به آن مراجعه کنید

سبک سفر شما چیست؟


توجه شما را به خواندن این متن جلب میکنیم:

“من عاشق سفر هستم. این در خون من است: مادربزرگ من بیشتر از 90 سال سن دارد و از زمانی که به یاد دارم، تقریباً دائماً در حال سفر کردن و ماجراجویی در دنیا بوده است. بنابراین من هم ذاتاً میل و علاقه شدید به سفر کردن دارم. و از آنجایی که من عاشق سفر هستم، دوست دارم همیشه در مورد سفر صحبت کنم. من یک وبلاگ کامل درست کردم تا میل و عشق شدیدم را به سفر بروز بدهم!”

آنچه مسلم است این است که از طریق گفتگو با دوستانی که آن‌ها هم مانند شما دچار عشق و علاقه شدید به سفر هستند، به یک نکته اساسی پی خواهید برد: سبک سفر هر کسی به اندازه شخصیت آن‌ها منحصر به فرد و متفاوت است.

برخی افراد بی‌مقدمه عمل می‌کنند. برخی دوست دارند یک برنامه‌ روز به روز برای سفر داشته باشند. برخی دیگر صرفاً از گشتن در یک شهر با پای پیاده و بدون هیچ برنامه واقعی خرسند هستند. و برخی فقط می‌خواهند در ساحل بنشینند و استراحت کنند – ایده آن‌ها این است که برای داشتن یک تعطیلات آرامش‌بخش، نیاز به انجام کارهای خاصی نیست!

 هیچ راه درست یا غلطی برای سفر وجود ندارد، فقط سبک‌ها و ترجیحات متفاوتی وجود دارد که همه آن‌ها درست و قابل قبول هستند (البته برخی از آن‌ها وحشتناک هستند، که این یک بحث دیگر است).

بنابراین،سوای که باید از خودتان بپرسید این است که : سبک سفر من چیست؟

بسیاری از انواع روش‌های فوق‌العاده و سازگار با برنامه سفر وجود دارند که می‌توانند کل برنامه را تغییر دهند. ما دوست داریم قبل از رسیدن به مقصد، به تحقیق و آماده‌سازی خودمان بپردازیم، بنابراین می‌توانیم مدت‌زمان صرف شده در مهمانسرا یا هتل خود را با تلاش و وسواس زیاد برای تعیین کارهایمان به حداقل برسانیم. البته میتوان جور دیگری هم بود این بستگی به شما دارد.

البته، وقتی می‌گویم از قبل برای سفر برنامه‌ریزی می‌کنیم، منظورمان این نیست که یک برنامه سفر را به صورت دقیقه به دقیقه برنامه‌ریزی می‌کنیم – این کار خیلی استرس‌زا است.

ایجاد تعادل بین برنامه‌ریزی بیش از حد دقیق و یک برنامه‌ریزی با دقت خیلی کم، مهم‌ترین چیزی است که برای ما نتایجی را در پی دارد. ما پس از سال‌ها سفر، روش کارمان را بهبود دادیم. و در اینجا می‌خواهیم تمام اسرار خود را به شما آموزش دهیم!

با این حال، موضوع اینجاست: آیا این کار بیهوده به نظر می‌رسد؟ ما با این کار متوجه شدیم که فرآیند برنامه‌ریزی، در واقع ما را برای یک سفر هیجان زده‌تر می‌کند. تحقیق و بررسی در مورد تمام کارهای هیجان‌انگیزی که قرار است در سفر انجام دهیم، انتظارات ما را بیشتر می‌کند و آماده شدن برای بدترین اتفاقات احتمالی، اضطراب ما را کاهش می‌دهد.

سفر بارسلون

چگونه برای تعطیلات برنامه‌ریزی کنیم: آنچه نباید برنامه‌ریزی کنید

برنامه‌ریزی برای یک سفر را باید متعادل کنید تا روزهایتان بیش از حد پر نشوند. به ازای هر دقیقه‌ای که در هتل صرف جستجوی وسایل می‌کنید، در واقع به اندازه یک دقیقه است از سفر لذت نبرده‌اید!

اما در همین راستا، اگر هر روز از سفر را با جزئیات کوچک ترسیم کنید، زمانی که برنامه‌های سفر شما به ناچار تغییر می‌کند و کل روز – یا هفته یا ماه – کاملاً برنامه‌ریزی‌شده ما برای سفر خراب می‌شود، دچار استرس خواهیم شد.

مانند آن دسته از مسافرانی که منتظر اتفاقات و تصادف هستند و به نظر می‌رسد که منتظر فجایع سفر هستند، ما هم آموخته‌ایم که همیشه باید انتظار بدترین‌ها را داشت. در یک سفر خوب برنامه‌ریزی شده باید جایی را برای شکست‌های احتمالی و انعطاف‌پذیری در نظر گرفت. چیزی که توصیه می‌کنیم این است که هنگام برنامه‌ریزی سفر نگران نباشید!

 • برای هر روز سفرتان برنامه‌ریزی نکنید.

برنامه‌ریزی برای هر روز تعطیلات می‌تواند باعث ناامیدی شما شود: شاید یک روز از خواب بیدار شوید و برای انجام فعالیت‌هایی که برنامه‌ریزی کرده‌اید آماده نباشید، شاید آب و هوا تغییر کند، شاید پس از رسیدن، به جای برنامه از پیش تعیین شده، کار دیگری را ببینید که دوست دارید انجام دهید.

گاهی اوقات این موضوع اجتناب‌ناپذیر است، اما هر زمان که می‌توانید به این وضعیت کمک کنید و به خودتان فضایی برای تغییر بدهید.

در عوض، ما توصیه می‌کنیم چند گزینه را برای انتخاب در برنامه‌ریزی‌تان داشته باشید: شاید گروهی از فعالیت‌ها همگی در یک منطقه باشد، یا یک روز به دیدن موزه‌ها و غیره بگذرد.

هر روز، شما می‌توانید بسته به آنچه که در آن روز دوست دارید انجام دهید، از بین گزینه‌های خود انتخاب کنید! مثلاً روز موزه را برای زمانی انتخاب کنید که هوا بد به نظر می‌رسد. زمانی که احساس خستگی می‌کنید، بهتر است برنامه‌تان کمترین میزان پیاده‌روی را داشته باشد.

همچنین، حداقل یک یا دو روز در هفته به خودتان اجازه دهید که کاملاً برنامه‌ریزی نشده باشد: به این ترتیب، می‌توانید به عقب برگردید و هر کاری را که ممکن است از دست داده‌اید انجام دهید، به مکان جدیدی بروید و یا فقط یک روز را استراحت کنید و به گردش در مکان‌های جدید نروید.

 • برای صرف هر وعده غذایی در بیرون برنامه‌ریزی نکنید.

میزان و دفعات گرسنگی شما ممکن است در هنگام سفر غیرقابل پیش‌بینی باشد (به خاطر افزایش سطح فعالیت ما در طول سفر احساس گرسنگی بیشتری می‌کنیم) و تحمل کردن گرسنگی برای خوردن یک وعده غذایی عالی می‌تواند منجر به گرسنگی شدید شود.

در عوض، یک یا دو رستوران را انتخاب کنید که مایلید در آنجا غذا بخورید، یا شاید بهتر باشد که چند گزینه را یادداشت کنید. اما البته برای رفتن به همه آن‌ها برنامه‌ریزی نکنید و برنامه‌ریزی قطعی نکنید که در چه زمانی دقیقاً به کدام رستوران بروید!

کلاً برنامه‌ریزی نکردن برای وعده‌های غذایی‌تان هم اصلاً مشکلی ندارد: می‌توانید با پرسیدن از افراد محلی یا سایر مسافرانی که ملاقات می‌کنید، گزینه‌های فوق‌العاده‌ای پیدا کنید. جست‌وجوی مکانی‌های شلوغ پر از افراد محلی نیز کاری مطمئن است.

 • برای پوشیدن لباس‌هایتان برنامه‌ریزی دقیق نکنید.

بستن و جمع کردن لباس‌هایتان به سرعت انجام می‌شود و در انجام این کار می‌توانید به‌راحتی کیف‌دستی‌تان را تبدیل به یک کیف چک شده و مطمئن کنید. علاوه بر این، همه چیز از آب و هوا گرفته تا خلق‌وخوی شما در هر روز می‌تواند تغییر کند و لباس‌های از پیش برنامه‌ریزی شده شما ممکن است دیگر مفید نباشد.

در عوض، لباس‌هایی را ببندید که همه با هم هماهنگ هستند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را با هم ست کرد. پیشنها ما چیست؟ میتوانید تمام لباس‌هایی که می آورید را در یک طیف رنگ نگه دارید، با چند الگوی اصلی: شلوار + پیراهن + ژاکت کش باف پشمی + روسری، و سپس 2 جفت شلوار و 4 پیراهن و 2 شال که با هم ست می‌شوند..

اکنون که می‌دانید برای چه چیزی لازم نیست نگران باشید، هنگام برنامه‌ریزی برای سفر چه مراحلی را باید طی کنید؟

 

سفر پاناما

چگونه می‌توان مقصد سفر را پیدا کرد


گاهی اوقات می‌دانید که می‌خواهید به یک جایی بروید، اما هنوز دقیقاً نمی‌دانید کجا. این مرحله اول از پروسه برنامه‌ریزی یک سفر است! جست و جو برای یافتن مقاصد سفر با ذهنی باز می‌تواند واقعاً سرگرم کننده (و کمی اعتیادآور) باشد! در اینجا در مورد اینکه چگونه در هنگام برنامه‌ریزی سفر متوجه می‌شویم که کجا برویم، صحبت می‌کنیم.

 • در سایت reddit یا Pinterest، تصاویری را برای یافتن مقاصدی که بسیار زیبا و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسند جست‌وجو کنید و سپس برای اطلاعات بیشتر در مورد آن مکان، آن را در گوگل سرچ کنید.
 • مانند وقتی که داریم دنبال لباس می‌گردیم، از سایت‌های VRBO و Plum Guides استفاده کنید، و فهرستی از مکان‌های مورد علاقه‌تان را تهیه کنید. به محض اینکه جای شگفت‌انگیزی پیدا کردید، شهری را که در آن قرار دارد در گوگل جستجو می‌کنیم. با استفاده از این روش، ما سفرهای زیادی به مکان‌هایی که قبلاً هرگز در مورد آن‌ها نشنیده بودیم را برنامه‌ریزی کرده‌ایم! توصیه می‌کنیم مستقیماً محل اقامتتان را از طریق سایت VRBO یا Plum Guides رزرو کنید، زیرا هزینه‌های کمتری نسبت به Airbnb دارد و قوانین انعطاف‌پذیرتری برای لغو رزرو نیز دارد.
 • در Google Flights یا Skyscanner جستجو کنید، که هر دوی آن‌ها هزینه پرواز در همه‌جای دنیا از فرودگاه واقع در محل زندگی خود را در تاریخ‌هایی که مشخص می‌کنید به شما نشان می‌دهد.

هنگامی که فهمیدید کجا می‌خواهد بروید و سفر خود را رزرو کرده‌اید، قسمت سرگرم کننده‌ی ماجرا تازه شروع می‌شود!

 

سفر قدم گذاشتن در مسیری بی انتهاست

هیچ‌چیز مانند قدم گذاشتن به جاده‌ای بی‌انتها نیست…  البته با یک برنامه سفر، GPS و نقشه‌ای که به صورت آفلاین در گوشی شما بارگیری می‌شود.

برنامه‌ریزی برای اینکه چه کارهایی انجام دهیم و به چه جاهایی برویم


این مرحله همیشه سرگرم‌کننده‌ترین بخش در برنامه‌ریزی برای یک سفر است: یافتن تمام کارهای بسیار عالی که پس از رسیدن به مقصد انجام خواهیم داد!

این مرحله، دومین مرحله از دوم فرآیند برنامه‌ریزی سفر ما است. فهرستی از چیزهایی که علاقه‌مندید در مقصد خود به سراغ آن‌ها بروید، تهیه کنید: چند موزه، چند منطقه جالب برای گردشگری، چند توصیه غذایی، چند تور پیاده‌روی، و از این قبیل چیزها.

یک سند یا داکیومنت کاملاً جدیدی را باز می‌کنیم – مانند یک Google Doc مشترک که هر کدام می‌توانیم در آن مشارکت داشته باشیم – و فقط شروع به وارد کردن همه این جزئیات کنید. فقط همه آن را کپی/پیست کنید – بعداً برمی‌گردید و آن‌ها را ویرایش می‌کنید.

سخت‌ترین بخش این مرحله، مشخص کردن یک سری کارهایی است که قرار است انجام دهید. مطمئناً، همیشه می‌توانید عبارت «بهترین کارهایی که می‌توان در [مقصد] انجام داد» را در گوگل جستجو کنید؛ البته بررسی این موارد می‌تواند زمان زیادی ببرد، ولی همیشه ما را به مسیر بیراهه نمی‌کشاند.

به جای توصیه‌های عمومی برای سفر، ما پیشنهاد‌های دست اول از مسافرانی را که قبلاً آنجا بوده‌اند ترجیح می‌دهیم-به همین دلیل است که جستجو در وبلاگ‌های مربوط به سفر و مسافرت را خیلی دوست داریم!

یکی از سایت‌های مورد علاقه ما برای جستجوی نکات سفر، سایت پینترست (Pinterest) است! Pinterest موتور جستجوی تصویری  مملو از مقالات فوق‌العاده‌ای برای سفر و نکات سفر است.

فقط مقصد خود را جستجو کنید و مقالات زیادی در مورد سفر به آنجا پیدا خواهید کرد که به شما در برنامه‌ریزی سفر کمک می‌کند! برای هر مقصدی که قصد بازدید از آن را دارید یک تابلوی پینترست جمع آوری و سرهم کنید، بنابراین حتی اگر وقت کافی برای کپی/پیست کردن مطالب در سند خود ندارید، حداقل می‌توانم مقالات را ذخیره کنید تا بعداً به آن‌ها نگاهی بیاندازید.

در اینجا منابع مفید دیگری درباره‌ی سفر را باهم بررسی میکنیم:

 • WikiVoyage یک وب‌سایت بسیار مفید برای برنامه‌ریزی سفر است. این سایت در اصل مانند ویکی پدیا است، با این تفاوت که فقط مختص سفر است! مطالب این سایت گردآوری شده توسط مسافران و مکرراً به روز می‌شود، همه چیز را خواهید دید از کجا بروید و چه کار کنید، چگونه رفت و آمد کنید و سایر اطلاعات مفید.
 •  از travel subreddit یا Trip Advisor برای بررسی پیشنهاد‌ها استفاده کنید. دوباره مقصد خود را جستجو کنید و ببینید که مسافران دیگر چه چیزی درباره آن می‌گویند. این سایت‌ها می‌توانند معدن پرباری از تجربیات و پیشنهاد‌ها دست اول باشد. اگر خیلی عمیق و دقیق کنکاش کنید، می‌توانید اطلاعات باارزشی را در اینجا بیابید!

هر وقت که چیزهایی پیدا می‌کنید که جالب به نظر می‌رسند، همه را در سند سفر خود وارد کنید. در واقع فقط همه آن‌ها را عیناً در آنجا کپی/پیست کنید.

در ابتدا، لیستی که در پیش رو دارید بسیار زیاد خواهد بود، اما در نهایت، آن را مرور کنید و همه چیزهایی را که تکراری هستند یا حالا که کارهای جالب دیگری برای انجام دادن پیدا کرده‌اید، دیگر چندان مورد علاقه شما نیستند را حذف کنید.

سفر به کلمبیا

نحوه برنامه‌ریزی برای اقامت داشتن در جایی در زمان تعطیلات


بعد از اینکه متوجه شدید می‌خواهید به کجا سفر کنید و ایده‌هایی از آنچه می‌خواهید در آنجا انجام دهیدرا یکی کردید، گام بعدی شما هنگام برنامه‌ریزی سفر، رزرو محل اقامت است.

در این مرحله، معمولاً با این ایده پیش می‌رویم که جاهایی که می‌خواهیم از آنها دیدن کنیم کجاست – محله‌های جذاب کجا هستند، بیشتر جاهایی که می‌خواهیم ببینیم کجا هستند؟ بهتر است محل اقامت را در نزدیکی ممکانهای مورد نظر جستجو کرد. به این ترتیب، صرفاً کورکورانه محل اقامتمان را رزرو نمی‌کنیم، در نقشه، محل هر کدام از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها را علامت بزنید و بر اساس اینکه آیا کارهایی را می‌خواهید انجام دهید، در نزدیکی آن محل هستند یا خیر، تصمیم بگیرید.

در اینجا نحوه یافتن محل اقامت خود هنگام برنامه‌ریزی سفر را برایتان توضیح می‌دهم.

هنگام سفر به خارج از کشور، ما دوست داریم از HostelWorld برای یافتن مسافرخانه (هاستل)، هتل‌ها و مهمانخانه‌های مناسب و مقرون‌به‌صرفه استفاده کنیم. ما وب‌سایت HostelWorld را دوست داریم و تا حالا همه هاستل های مورد علاقه خود را از طریق آن پیدا کرده‌ایم! سیستم رتبه‌بندی و بررسی آن‌ها بسیار مفید و دقیق است و ما گزینه رزرو انعطاف‌پذیر آن‌ها را نیز دوست داریم.

این سوءتفاهم برایتان پیش نیاید که “هاستل ” به معنای یک مسافرخانه پیش پا افتاده، کثیف یا پر از دانشجویان جوانی است که در حال مهمانی گرفتن و دورهمی هستند – چنین موارد مطمئناً وجود دارند، اما با خواندن دقیق نظرات و دیدن عکس‌ها می‌تواند به شما کمک کند گزینه‌های واقعاً خوبی را پیدا کنید!

قبل از اینکه مصمم برای رزرو محل اقامت شوید، مراقب باشید که نظرات را به خوبی بررسی کنید تا مطمئن شوید که آن مسافرخانه تمیز و امن است. ما همچنین از TripAdvisor استفاده می‌کنیم تا قبل از اینکه یک مکان موردنظر را رزرو کنیم، ببینیم آیا نظرات یا عکس‌های بیشتری در مورد آن وجود دارد یا خیر. گاهی اوقات زوایای عکس می‌تواند فریبنده باشد و ما باید به دنبال عکس‌ها و اطلاعات کاملی از آنجا باشیم.

این روزها، ما معمولاً یک اتاق خصوصی رزرو می‌کنیم، که دقیقاً مانند اقامت در یک هتل است، اما با مزایای داشتن آشپزخانه و یک فضای مشترک برای انجام معاشرت اجتماعی و آشنایی گردشگران با یکدیگر – تمام مزایایی که می‌توان از اقامت در هاستل برد!

هاستل بامبودا

وقتی از یک شهر بزرگ بازدید می‌کنید، در نظر داشته باشی که محل مورد نظرتان باید در حد بودجه تان باشد! توصیه می‌کنیم تا حد امکان به دنبال هتلی باشید که به مرکز شهر یا محل‌های حمل‌ونقل عمومی نزدیک باشد.

وقتی هتل و محل اقامت مورد علاقه‌مان را پیدا می‌کنیم، آن را در Booking.com رزرو کنید – هتل‌های آن‌ها منعطف‌ترین سیاست‌های لغو رزرو را دارند!

اگر به جایی سفر می‌کنید که گزینه‌های زیادی برای هتل یا هاستل وجود ندارد، در VRBO و Plum Guides به دنبال مکانی برای اقامت بگردید.

مینکا کاسالوما

چگونه برای ورود خود برنامه‌ریزی کنید


همه ما دوست داریم که وقتی به مقصد می‌رسیم، تا حد امکان کمترین استرس را داشته باشیم. نمی‌خواهیم بعد از یک پرواز طولانی، بی‌حال و خسته، در یک مکان جدید با چیزهای جدید هیجان‌انگیز و گیج‌کننده پیاده شویم، و سپس به این فکر کنیم که چگونه با خیال راحت و بدون کلاه‌برداری به هتلم برسیم.

خیلی راحت ممکن است گیج و گم شویم، به خصوص زمانی که به جایی می‌رسیم که در درجه اول انگلیسی‌زبان نیستند. اولین تجربه خروج از فرودگاه و رفتن به محل اقامتمان، تبدیل به اولین برداشت و نظری که در مورد یک مکان داریم خواهد شد، بنابراین همیشه بهتر است که کارها را به آرامی پیش ببریم!

برنامه‌ریزی از قبل برای رسیدن به هنگام برنامه‌ریزی سفر، گام بزرگی برای کاهش اضطراب و استرس است.

وقتی می‌دانیم کجا قرار است اقامت داشته باشیم (که همیشه اولین جایی است که وقتی به مقصدی می‌رویم)، برنامه‌ریزی می‌کنیم که چگونه به آنجا برویم.

این اطلاعات را در جایی  که بتوانید به صورت آفلاین به آن دسترسی داشته باشید – مثلاً در یک دفترچه یادداشت یا روی سندی که در تلفنتان دانلود و ذخیره شده است نگه دراید. سندی را که قبلاً ذکر کردیم به خاطر دارید؟ این همان سند اصلی خواهد بود که  در نهایت برای همه‌ی کارها در حین سفر از آن استفاده می‌کنید!

بهتر است که از قبل برخی چیزها را بررسی کنید تا بهترین راه برای رسیدن به محل اقامت خود را بدانید.

مواردی مانند:

 • هزینه تاکسی چقدر باید باشد؟
 • آیا تاکسی ارزان‌ترین گزینه است؟ یا اینکه تاکسی‌های فرودگاه از گردشگران سوءاستفاده می‌کنند و مبالغ خیلی زیاد از حدی از آن‌ها دریافت می‌کنند؟
 • آیا می‌توانم پیاده به خیابان بروم و تاکسی ارزان‌تری بگیرم؟
 • آیا هتل من از خط اتوبوس یا قطار محلی فاصله دارد؟
 • آیا می‌توانم از فرودگاه ترانزیت کنم؟
 • آیا UBER یا LYFT وجود دارد، آیا قانونی است و آیا استفاده از آن بی‌خطر است؟
 • آیا در فرودگاه Wi-Fi وجود دارد؟

و به همین ترتیب، تا زمانی که بدانید چگونه از فرودگاه به محل اقامت خود می‌روید، همه چیز را برنامه‌ریزی کنید.

همچنین نام و آدرس خوابگاه یا هتل خود را یادداشت کنید. به این ترتیب می‌توانید آن را به کسی که در برقراری ارتباط (با یک زبان دیگر صحبت می‌کند) با او مشکل دارید نشان دهید – این کار ناجی شما در مکان‌هایی است که انگلیسی صحبت کردن رایج نیست.

برای ایمنی بیشتر، بهتر است آن را از روی نقشه نیز اسکرین‌شات کنید. این برای پرسیدن از شخصی در فرودگاه یا ایستگاه اتوبوس مفید است که برای رسیدن به آنجا چقدر باید هزینه کرد یا بهترین راه برای رسیدن به آنجا چیست (در صورتی که اطلاعات آنلاین در دسترس نبود) و به ویژه برای برقراری ارتباط با رانندگان تاکسی برای زمانی که زبان محلی آنجا را بلند نیستید. به علاوه با این کار مطمئن خواهید بود که در صورتی که گم شوید و فراموش کنید کجا باید بروید، مشکلی پیش نمی‌آید!

در سند اصلی خود، همیشه مسیرهای پیاده‌روی، رانندگی یا حمل‌ونقل به هتل را وارد کنید تا در صورت عدم وجود Wi-Fi یا data در حین رفتن به جایی، همچنان بتوانیم جایی که می‌رویم را پیدا کنیم.

 • نکته‌ای برای برنامه‌ریزی سفر: هر زمانی که برای هرکاری رزرو انجام دادید، از جزئیات و شماره تأیید خود اسکرین شات بگیرید و فوراً آن را در سند اصلی خود انتقال دهید. می‌توانید با یک نگاه بگویید که قبلاً چه چیزی را رزرو کرده‌اید و هنوز به چه چیزهایی نیاز دارید. این کلاً شامل همه چیز می‌شود: پروازها، هتل‌ها، تورها، بلیت‌ها، هر چیزی که برای آن هزینه کرده‌اید!

اگر بین پرواز و زمان ورود یا خروجتان فاصله‌ای بیفتد و به مکانی برای نگهداری چمدان‌های خود نیاز دارید – یا اگر یک تایم توقف موقت بسیار طولانی دارید و می‌خواهید کمی در خارج از فرودگاه بگردید، می‌توانید از سرویسی استفاده کنید که به شما کمک می‌کند تا زمانی که در حال گشت زدن هستید، مکانی امن برای نگهداری چمدان خود پیدا کنید.

ما LuggageHero را پیشنهاد می‌دهیم – از کد PRACTICALW برای نگهداری 2 ساعت چمدان رایگان برای ما استفاده کنید. ما همچنین Stasher را پیشنهاد می‌دهیم – از کد PW10 برای آن استفاده کنید

لجستیک برنامه‌ریزی سفر


در حال حاضر، شما یک سند نامرتب با اطلاعاتی از محل اقامت و نحوه انتقال به آنجا، به علاوه‌ی یکسری چیزهایی که دوست دارید هنگام ورود انجام دهید، دارید.

در این مرحله،  وقت خود را صرف تحقیق در مورد لجستیک (رفت و آمدها) برای همه آن مکان‌ها و کارهایی کنید که قرار است در مقصد خود انجام دهیم. وقت آن رسیده است که تمام «کارهایی» را که در سند سفرتان خیلی هم هیجان‌انگیز نبود را از لیست کم کنید!

موارد تکراری از «کارهایی که باید انجام دهید» و چیزهایی که به نظر خوب نمی‌آیند را اکنون که اطلاعات بیشتری در مورد جایی که می‌خواهید انجام دهید، حذف کنید و شروع کنید به کشف آنچه که واقعاً ممکن است و می‌خواهید انجام دهید.

هنگامی که چنین مواردی را از فهرست خود حذف کردید، زمان آن رسیده است که چیزهایی را که می‌خواهید ببینید، مشخص کنید. در این مرحله، برای هر نقطه‌ی گردشگری مورد علاقه‌ یا جاذبه‌ای که در حین تحقیق و برنامه‌ریزی برای سفر پیدا کرده‌اید، برنامه‌ای را به سند سفر خود اضافه می‌کنید.

 • چگونه می‌توانم به آنجا بروم یا از چه نوع حمل‌ونقلی استفاده کنم؟
 • قیمت آن چند است؟
 • چه ساعاتی باز است؟
 • چه نکاتی برای سفر به صورت آنلاین برای این جاذبه پیدا کرده‌ام؟

هنگامی که تمام شرایط را در نظر گرفتید، دیگر مجبور نخواهیم بود زمانی را صرف نشستن در اتاق هتل خود کنید و برنامه روزانه خود را در گوگل جستجو کنید، یا بدتر از آن، وقت خود را برای رسیدن به جایی صرف کنید تا بفهمید که تعطیل است یا نه، یا اینکه خیلی گران است.

در عوض، به محض اینکه از خواب بیدار شدید، در سند خود جستجو می‌کنید و هر کاری را که دوست دارید در آن روز انجام دهید، پیدا می‌کنید، و همه اطلاعات موردنیاز را از قبل در دسترس دارید.

اگر دوست دارید تا تصویری از روزتان داشته باشید فعالیت‌های روزانه را در گروه‌های قابل مدیریت گروه بندی کنید – اگر مجموعه‌ای از کارها را نزدیک به هم پیدا کردید، آن‌ها را با هم گروه بندی کنید و آن را گزینه‌ای برای برنامه سفر یک روزه بنامید.

همچنین می‌توانید برنامه‌ریزی سفر خود را روز به روز شروع کنید، اگرچه این کار همیشه ضروری نیست!

کاندلاریا بوگاتا کلمبیا

چگونه خطرات را در سفر به حداقل برسانیم


همه ما عاشق سفر هستیم، اما سفرهای خطرناک را دوست نداریم. چندین راه وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن خطرات در سفر خود انجام دهید.

اول و مهم‌تر از همه: هرگز بدون بیمه مسافرتی سفر نکنید.

اطمینان حاصل کنید که در صورت بروز موارد اضطراری، مسائل پزشکی، تأخیر در سفر یا لغو سفر تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرید، این هزینه خصوصاً برای سفرهای بین‌المللی بسیار ارزش دارد. آیا هنوز مطمئن نیستید که بیمه مسافرتی ارزش هزینه کردن را دارد یا خیر؟

هنگامی که بیمه‌نامه خود را خریداری کردید، توصیه می‌کنیم تمام اطلاعات بیمه‌نامه را برای اعضای خانواده خود ارسال کنید، فقط در صورتی که نیاز به کمک به هماهنگی کمک پزشکی داشته باشند یا در بدترین حالت، یک هلیکوپتر برای بیرون کشیدن شما از بالای کوه یا هر چیز دیگری بفرستند. شما به‌راحتی می‌توانید از آن یک اسکرین شات بگیرید و آن را در سند اصلی خود وارد کنید و سپس قبل از خروج، این اطلاعات را روی آن به اشتراک بگذارید!

یک بیمه‌نامه مسافرتی خوب همه چیز را، از کنسل کردن سفر گرفته تا تأخیر طولانی مدت پرواز را پوشش می‌دهد، اما شما هنوز هم باید تحقیقات زیادی را انجام دهید و از قبل آماده شوید!

واکسن‌ها یا داروهای موردنیاز

قبل از سفر به خارج از کشور، همیشه با استفاده از وب‌سایت CDC در مورد واکسن‌ها یا داروهای موردنیاز خود تحقیق کنید. همچنین قبل از حرکت به کلینیک مسافرتی یا پزشک مراجعه کنید تا از قبل به همه نیازهای سلامتی خود رسیدگی کنید.

علاوه بر دریافت همه واکسن‌های توصیه‌شده، این مورد در نظر بگیرید که آیا نیاز به همراه داشتن داروهای اورژانسی یا مقادیر بیشتری از داروهای معمولی خود دارید یا خیر.

مدارک مورد نیاز

همچنین تحقیق کنید که برای هر کشور به چه مدارکی نیاز خواهید داشت: مدرک اثبات واکسن، شرایط ویزا و غیره. LonelyPlanet یک “راهنمای جامع ” دارد که شامل همه این اطلاعات برای هر کشور می‌باشد. مراقب باشید که از بروز این اشتباه را جلوگیری که پس از ورود به یک مرز متوجه شوید که باید ماه‌ها زودتر برای ویزا درخواست می‌داده‌اید!

سرقت

همچنین در مورد احتمال سرقت تحقیق کنید. برای این کار، به دنبال مواردی مانند محله‌هایی باشید که باید از رفتن به آن‌ها دوری کنید و راه‌هایی را بروید که دیگر مسافران برای رفتن به هر مکانی از آن‌ها استفاده می‌کنند. گاهی اوقات این اطلاعات در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های مسافرتی به‌راحتی یافت می‌شود، و گاهی اوقات هم  باید توصیه‌هایی را از مسافرانی که به صورت آنلاین نظرات خود را ارسال می‌کنند، بررسی کنید.

همچنین تمام تلاش خود را بکنید تا در مورد تنش‌ها و ناآرامی‌های سیاسی اخبار به روزی داشته باشید. تا جایی که می‌توانید از مناطق ناامن و موقعیت‌هایی که می‌توانند امنیت ششما را به خطر بیندازند اجتناب کنید.

قبل از حرکت، کپی‌هایی از اسناد مهم را اسکن کنید و آن‌ها را در درایوی امن اما با دسترسی آنلاین راحتی قرار دهید، مانند Dropbox Google Drive یا هر برنامه‌ی ابری امن و پیشرفته.

همه چیز  از کپی پاسپورت و گواهینامه رانندگی گرفته تا سند ازدواج را در این درایوها وارد کنید تا اگر اتفاقی افتاد و به آن‌ها نیاز داشتید، بتوانید در همان زمان آن‌ها را ارائه دهید.

دسترسی به این درایو امن را برای اعضای خانواده مورد اعتماد خود نیز فراهم کنید. همچنین ترجیح نسخه‌های چاپی از پاسپورت خود را که در مکانی جدا از گذرنامه‌های فیزیکی خود نگهداری کنید و در سفر همراه داشته باشید. باز هم مثل همه موارد!

آخرین مورد اینکه دیگران را در مورد برنامه‌های سفر خود مطلع کنید. قبل از اینکه به یک سفر طولانی بروید، حتماً برنامه سفرتان را به یکی یا چند نفر از نزدیکانتان اطلاع بدهید تا بدانند کجا شما را پیدا کنند و چه زمانی می‌توانند انتظار شنیدن خبری از شما را داشته باشند. این کار هم خیال شما و هم خیال آن‌ها را راحت می‌کند.

ساده‌ترین راه برای در جریان نگه داشتن همه این است که سند اصلی برنامه سفرتان را با عزیزان خود به اشتراک بگذارید! همه مهارت‌های سازمانی شما را تحسین خواهند کرد و در مواقع اضطراری به شما کمک خواهند کرد.

لباس در سفر

چه چیزهایی را برای سفر در چمدانمان قرار دهیم


تقریباً زمان سفر رسیده است! تا الآن، دیگر می‌دانید قرار است به کجا بروید و برای همه فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای که پیدا کرده‌اید و قرار است در آنجا انجام دهید برنامه ریزی کرده‌اید.

قدم بعدی چیست؟ باید مشخص کنید که چه چیزهایی را باید در چمدانتان داشته باشید!

یک خط باریک بین این دو موقعیت وجود دارد: «من خیلی چیز در چمدانم گذاشته‌ام و حالا حمل کردن این کیف سنگین برایم خیلی دشوار است» و «به‌اندازه کافی چمدانم را پر نکردم و حالا باید یکسری چیزهای پرهزینه‌ای که خودم در خانه دارم را در سفر بخرم!». راه حل این موقعیت‌ها، داشتن تعادل است.

لباس

در سفر چه لباسی بپوشیم؟ برای انتخاب لباس‌هایتان برای تعطیلات، به محیط‌هایی فکر کنید که در سفر قرار است به آنجا بروید. آب‌وهوای آنجا چطور است و چطور خواهد شد؟ آیا در آنجا کار و فعالیت زیادی انجام خواهیدداد؟ آیا قرار است به جایی شیک و لوکس بروید؟

سپس، سعی کنید تا حد امکان لباس‌هایی را انتخابی کنید که چندین کار را انجام دهند، مانند شلوار جین.

تلاش کنید با یک لباس اصلی شروع کنید، مانند یک پیراهن یا یک شلوار، و سپس برای افزودن تنوع، لباس‌های دیگری را به آن اضافه کنید. مثلاً می‌توانید یک ژاکت کش باف پشمی، روسری، کمربند، گردنبند، تی‌شرت یا پیراهن دیگری انتخاب کنید. با این کار، ممکن است بتوانید تا 12 ست لباس مختلف برای خود ایجاد کنید.

وقتی می‌خواهید چمدان خود را ببندید، همه چیز را روی تخت بگذارید و مطمئن شوید که همه آن‌ها با هم ست می‌شوند. همچنین، سعی کنید از یک طیف رنگ مناسب برای لباس‌هایتان استفاده کنید.

لوازم آرایش

شما به کل وسایل حمام و میز آرایش خود نیاز ندارید! فقط موارد اولیه را به همراه داشته باشید: مثل شامپو، نرم کننده، صابون، مرطوب کننده، برخی لوازم آرایش مورد نیاز در سفر، سوهان ناخن و گیره مو. و همه چیز را می‌توانید در بطری‌های کوچکی قرار دهید!

در مورد ابزارهای پیرایش مو،  بر اساس آب‌وهوای مقصد سفر و اینکه چقدر به مرتب کردن موها و بالا بستن یا پایین بودن آن‌ها اهمیت می‌دهید، تصمیم بگیرید! اگر جایی که می‌روید گرم است و موهایتان همیشه بالاست، چند تا کش مو با خود ببرید، روزی شاید بدردتان بخورند!

تجهیزات سفر:

دو شیوه متفاوت برای جمع کردن تجهیزات سفر وجود دارد. اگر به شهری پرجمعیت سفر می‌کنید و در یک هتل یا اقامتگاه اجاره‌ای قرار است اقامت کنید، نیازهایتان با زمانی که در هاستل اقامت می‌کنید یا به مکان‌های دورافتاده سفر می‌کنیم بسیار متفاوت است.

دوربین مسافرتی خوب

البته راستش را بخواهید، این روزها ممکن است دوربین گوشی شما این کار را به‌خوبی انجام دهد! اما اگر دوربین گوشی شما خیلی خوب نیست، بهتر است از یک دوربین عکاسی در سفر استفاده کنید. یک سری دوربین‌های کوچک، جیبی، پرقدرت وجود دارند که عکس‌های خارق‌العاده‌ای می‌گیرد و جالب اینکه همه تصور می‌کنند که این یک وسیله پیش پا افتاده است و سعی نمی‌کند آن را بدزدد. این خودش یک برد است!

کیف کمری

برای نگهداری از کردن کارت و پول بقیه وسایل دم دستی مفید است.

وسایل سرگرمی

بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که گاهی اوقات، لحظات کسل کننده‌ای در سفر وجود دارد: مثلاً رفتن یک مسیر 8 ساعته با اتوبوس ارزان قیمت، انتظار در فرودگاه؛ یک خوابگاه خالی بدون Wi-Fi در یک روز بارانی. برای این لحظات، یک تبلت یا کتابخوان– البته با کتاب‌های دانلود شده – و دفترچه یادداشت همراه خوبی خواهند بود.

تلفن، تبلت، هدفون و همچنین یک دست کارت بازی که به پیدا کردن دوست در هاستل بسیار کمک می‌کند هم انتخاب‌های خوبی هستند. و اما یک لپ تاپ مناسب برای سفر برای دسترسی به اینترنت و فیلم و سریال. این تقریباً تمام چیزی است که شما به آن نیاز داریم تا ساعت‌ها شما را مشغول کند!

 اگر به یک هاستل یا مکانی کمی دورتر سفر می‌کنید، بهتر از این موارد را همراه داشته باشید:

 • چراغ قوه: با داشتن آن می‌توانید بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، آنچه را که در شب نیاز دارید پیدا کنید. چراغ قوه پیشنهادی ما، یک چراغ قوه از نوع مصرف خورشیدی است، از این رو هرگز نگران باتری نخواهید بود.
 • لوازم لباس‌شویی قابل حمل: کاسه‌ی شستشوی مسافرتی برای لباس‌ها و بند رخت مسافرتی برای شستن لباس‌ها در حین سفر در سینک.
 • حوله مسافرتی: یک حوله سبک وزن و قابل خشک شدن سریع برای سفر، برای همه چیز از سواحل گرفته تا خوابگاه‌های بدون حوله رایگان، بسیار مفید است!
 • کیسه خواب نرم و ابریشمی: با داشتن این آیتم، شما در طول سفر خود در بستری بسیار گرم و تمیز خواهید خوابید!
 • ساعت دیجیتالی: همیشه در حین راهپیمایی، گوشی‌تان را برای چک کردن زمان بیرون نمی‌آورید.

سفر به ماچوپیچو

 

 می‌دانیم که این‌ مقاله خیلی طولانی بود، اما امیدوارم که به شما کمک کرده باشیم  برای برنامه‌ریزی سفر بعدی خود دست بکار شوید!

نکات مورد علاقه شما برای برنامه‌ریزی سفر چیست؟ به چه چیزهایی اشاره نکرده‌ایم؟ برای ما نظر بگذارید

اشتراک گذاری

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است. گسترش سفر تاثیرات فراوانی روی هر جامعی میگذارد و هر جامعی که مردم در آن بیشتر سفر کنند وضعیت روحی و روانی بهتری را خواهد داشت. هدف آبرنگ این است که سفر در دسترس همه افراد جامعه قرار بگیرد.

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است.

خبرنامه

Loading
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید