Search
دلیل تاخیر ویزای کانادا چیست و چگونه این پروسه را سریع تر کنیم؟

دلیل تاخیر ویزای کانادا چیست و چگونه این پروسه را سریع تر کنیم؟

معمولاً رسیدگی به ویزاهای توریستی کانادا پروسه‌ ای زمان‌ بر است. اما گاهی اوقات این پروسه بیش از حد طولانی می‌شود که در این صورت نیاز به پیگیری دارد. در این مقاله، دلایلی که باعث می‌شوند رسیدگی به درخواست ویزا بیش از حد طولانی شود را بررسی کرده و توضیح خواهیم داد که چطور می‌ توان به این پروسه سرعت داد.

دلایل تأخیر ویزای توریستی کانادا


دلایل تأخیر ویزای توریستی کانادااز آنجایی که پروسه درخواست ویزای توریستی پیچیده است، دلایل مختلفی می‌ توانند در تأخیر و طولانی شدن آن نقش داشته باشند. این دلایل عبارتند از:

عدم پرداخت هزینه‌ ها

یکی از دلایل این امر این است که برای هر کدام از ویزاها چند هزینه متفاوت وجود دارد. اگر یکی از این هزینه‌ ها را پرداخت نکنید ویزای شما به تأخیر می‌ افتد. به علاوه، پرداخت دیگر هزینه‌ های ویزای توریستی از طریق بانک قابل قبول نیست، که این یعنی کسانی که از فرم رسید پرداخت IMM 5401 استفاده می‌کنند، پرداختشان پذیرفته نمی‌ شود. بسیاری از هزینه‌ ها صرفاً باید از طریق آنلاین یا کارت اعتباری پرداخت شوند. برای همین، حتماً چک کنید و ببینید که برای هر یک از هزینه‌ ها کدام روش پرداخت قابل قبول است.

ارائه مدارک ناقص و نامناسب

مدارکی که ارائه می‌ دهید می‌ بایست تمامی اطلاعاتی که افسر پرونده‌ تان برای تعیین واجد شرایط بودن شما نیاز دارد را در اختیار او قرار بدهید. هنگامی که درخواست ویزای ارائه شده اشتباهاتی داشته یا مدارکی کم داشته باشد، افسر مربوطه مجبور خواهد بود تا زمانی که اطلاعات تکمیل نشوند از ادامه پروسه جلوگیری کند.

مشکلاتی مثل امضا نشدن بعضی برگه ها یا پر نشدن بعضی از کادرهای خواسته شده قطعاً باعث به تأخیر افتادن رسیدگی به درخواست ویزا خواهد شد. اگر کپی‌ هایی ارائه بدهید که تار بوده یا خواندن آنها سخت باشد از شما خواسته می‌شود که کپی‌ های بهتری ارائه بدهید. در مورد عکس‌ ها هم همین‌طور است.

در بحث ارائه مدارک نامناسب، بدترین حالت این است که افسر اداره مهاجرت گمان کند که شما می‌خواهید پروسه رسیدگی را دستکاری کرده یا اطلاعات غلط ارائه بدهید، که به این حالت جعل واقعیت (Misrepresentation) گفته می‌ شود و می‌ تواند منجر به تأخیر در رسیدگی شده و یا باعث رد (ریجکت) شدن درخواست ویزای توریستی شما شود.

تأیید مدارک و اطلاعات

تأیید مدارک و اطلاعاتبسته به نوع اطلاعاتی که برای درخواست ویزای توریستی ارائه می‌دهید، ممکن است با تأخیر بیشتری مواجه شوید چرا که افسر ویزا می‌بایست با سازمان‌ های مختلفی تماس گرفته و صحت تمامی اطلاعات و مدارک را تأیید کند.

مدارک هویتی صادر شده توسط ادارات و نهادهای خارج از کانادا می‌بایست از طریق تماس با نهادهای خارجی مسئول صدور این مدارک تأیید شوند که همین می‌تواند چند روز یا چند هفته به طول مدت رسیدگی اضافه کند.

اگر اطلاعات ارائه شده پیچیده باشند، مثل اطلاعات مالی یا داده‌ های ارائه‌ شده از طریق آرشیوهای خارجی، در این صورت تأیید اطلاعات ارائه شده زمان زیادی خواهد برد.‌

تأخیر به خاطر نیاز به تأیید، می‌تواند در درون خود کانادا هم اتفاق بیفتد. ادارات داخل کانادا که دارای اطلاعات و جزئیات بسیار مهم و حیاتی هستند می‌بایست با یکدیگر تعامل کنند تا مطمئن شوند که جزئیات درخواست شما همخوانی داشته باشد. برای جلوگیری از چنین تأخیراتی، باید تلاش کنید مدارک و اطلاعاتی ارائه بدهید که مسئولان بتوانند آنها را به راحتی بررسی کنند، از جمله گذرنامه‌ های مدرن و اطلاعات مالی دیجیتال.

عدم پذیرش غیرمنتظره

تمامی پروسه‌ های مسافرتی مشمول قوانین عدم پذیرش کانادا می‌شوند. اساساً، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی (IRCC) از ورود شهروندان خارجی به کانادا به خاطر رفتارهای گذشته‌ شان، خصوصاً در زمینه سلامت، مالی و ارتکاب جرم جلوگیری می‌کند.

ورود کشور به کانادا برای افرادی که در گذشته جرائمی جدی و خشونت‌آمیز ارتکاب کرده‌اند، به طور کلی مشکل است و با مشکلاتی مواجه می‌شوند. همچنین، ورود افرادی که درگیر جرائم سازمان یافته و فعالیت‌های تروریستی بوده‌اند، به طور کامل متوقف می‌شود.

همچنین، درخواست ورود افرادی که به بیماری‌های مسری مبتلا هستند به دلیل شرایط پزشکی‌شان رد می‌شود. افرادی که به بیماری‌های غیرمسری جدی مبتلا هستند نیز نمی‌توانند به کانادا وارد شوند مگر اینکه بتوانند اثبات کنند باری بر سیستم بهداشت عمومی کانادا نخواهند بود. دلیل اصلی رد درخواست‌های ورود به کانادا به حفظ سلامت و امنیت شهروندان و ساکنین این کشور مربوط می‌شود و این موضوع ممکن است باعث تأخیر طولانی در پردازش اپلیکیشن‌ها شود.

علاوه بر این، ورود افرادی که مشکلات مالی جدی دارند نیز مورد مخالفت قرار می‌گیرد، به خصوص زمانی که درخواست آن‌ها برای برنامه‌های مهاجرت تجاری و از طریق سرمایه‌گذاری باشد. همچنین، هر فردی که در درخواست ویزای خود دروغ بگوید، به طور دائمی از ورود به کانادا تحت برنامه‌های ویزا منع خواهد شد.

چطور می‌ توان از طولانی شدن ویزای کانادا جلوگیری کرد؟


چطور می‌ توان از طولانی شدن ویزای کانادا جلوگیری کرد؟برای جلوگیری از این تأخیر‌ها حتماً باید:

 • دستورالعمل ارائه درخواست برای ویزای مورد نظرتان را به دقت مطالعه کرده و از آن به دقت پیروی کنید.
 • فرم‌های درخواست ویزا را به درستی پر کرده، امضا کنید و تاریخ بزنید.
 • درر صورتی که از شما اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) خواسته شد، آن‌ها را در اولین فرصت ظرف مدت 30 روز ارائه بدهید.
 • تمامی مدارکی که از شما خواسته شده را بی‌ کم و کاست ارائه بدهید.
 • هزینه‌ ها را به طور کامل و از طریق تعیین شده پرداخت نمایید.
 • رسید پرداخت‌ ها را همراه مدارک درخواست ویزا ارائه بدهید.
 • درخواستتان را قبل از تحویل دادن دوباره چک کنید.

مواردی که می‌توانند باعث تأخیر شوند عبارتند از اینکه:

 • بررسی وضعیت سلامت و امنیتی شما بیش از حد معمول طول بکشد.
 • نیاز به مصاحبه داشته باشید.
 • با مسئولان صدور ویزا، به جای استفاده از حساب آنلاینتان از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید.
 • به سرعت به درخواست اطلاعات پاسخ ندهید.
 • تعداد درخواست‌ها زیاد باشد.

در صورت تأخیر در صدور ویزای توریستی کانادا، چه کارهایی می‌ توان انجام داد؟


برای جلوگیری از تأخیر بیشتر در پروسه رسیدگی به ویزایتان چند گزینه دارید:

 • می‌توانید یک یا چند درخواست رسیدگی اینترنتی پر کرده یا با مرکز خدمات مشتریان IRCC تماس بگیرید تا ببینید که آیا IRCC می‌تواند جواب قانع کننده‌ای به شما بدهد یا خیر.
 • یک درخواست ATIP (دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی) پر کرده و یادداشت‌ های مربوط به GCMS (سیستم جهانی مدیریت پرونده) خود را درخواست کنید. به دلیل همه‌ گیری کرونا، درخواست‌ های ATIP که به شکل کاغذی و در خارج از کانادا ارائه می‌شوند، در برخی کشورها ممکن است شش تا دوازده ماه طول بکشند. یادداشت‌ های GCMS می‌توانند به شما نشان بدهند که مشکل کجا است. اگر افسر اداره مهاجرت نگرانی یا شکی را مطرح کرده، از این فرصت استفاده کرده و شواهد و مدارک بیشتری را جهت رفع آن شک یا نگرانی ارائه بدهید، خصوصاً اگر درخواست ویزایتان در مراحل اولیه رسیدگی قرار دارد.
 • همچنین می‌ توانید از یک مشاور بخواهید پروسه درخواست ویزای توریستی شما را پیگری کرده و ببیند که چه چیزی باعث تأخیر بوده و کمک می کند تا مشکلات مربوط به درخواست ویزایتان حل شود.

پرسش‌ های متداول


آیا کس دیگری می‌ تواند از طرف من درخواست را تحویل بدهد؟

شما می‌توانید یک نماینده را تعیین کنید تا به نمایندگی از شما درخواستتان را ارائه کند. برای این منظور، لطفاً فرم استفاده از نماینده (IMM 5476) را پر کنید تا نماینده شما بتواند از جانب شما درخواست را ارسال کرده و پاکت یا بسته نتیجه را دریافت کند.

چطور می‌ توانم وضعیت اپلیکیشن خود را پیگیری کنم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت www.canada.ca به راحتی روند پیشرفت درخواست ویزایتان را پیگیری کنید.

چطور می‌ توانم گذرنامه‌ ام را پس بگیرم؟

برای پس گرفتن گذرنامه‌تان دو راه دارید:

1- خودتان شخصاً گذرنامه‌تان را از مرکز درخواست ویزای کانادا بگیرید.

2- از سرویس‌هایی مثل پیکاپ ویزای کانادا استفاده کنید؛ البته به یاد داشته باشید که کانادا هیچگونه سفارتخانه یا مرکز درخواست ویزایی در ایران ندارد.

پروسه درخواست ویزا چقدر طول می‌ کشد؟

معمولاً پروسه درخواست ویزای توریستی برای ایرانیان 70 تا 80 روز طول می‌کشد، البته به شرطی که شما تمامی مدارکتان را ارائه داده و هزینه‌ های مربوطه را نیز به دولت کانادا پرداخت کرده باشید.

اشتراک گذاری

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است. گسترش سفر تاثیرات فراوانی روی هر جامعی میگذارد و هر جامعی که مردم در آن بیشتر سفر کنند وضعیت روحی و روانی بهتری را خواهد داشت. هدف آبرنگ این است که سفر در دسترس همه افراد جامعه قرار بگیرد.

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است.

خبرنامه

Loading
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید