لوگو آبرنگ سفر

دیدنی های نیوفاندلند و لابرادور: 10 جاذبه توریستی مهم

دیدنی های نیوفاندلند و لابرادور: 10 جاذبه توریستی مهم

جزیره نیوفاندلند شرقی‌ترین بخش کاناداست، همچنین بخش اعظم لابرادور دور از دسترس است. منظره‌های متنوع نیوفاندلند و لابرادور مانند عصر یخبندان است که خط ساحلی ناهمواری از آبدره‌های ژرف و صخره‌های ساحلی بلندی را به یادگار گذاشته است که در نهایت در اعماق دریا فرومی‌روند. درون این جزیره‌ کیلومترها جنگل‌های بکر را می‌بینید که دریاچه‌هایی را همچون نگین در میان گرفته‌اند و محل زندگی گله‌های گوزن‌های کانادایی و گوزن‌های شمالی‌اند.

ازآن‌جا که نیوفاندلند و لابرادور در نزدیکی «گرند بنکس»، یکی از غنی‌ترین مکان‌های ماهیگیری دنیا قرار دارد، صید ماهی کاد وسیله اصلی امرارمعاش در این جزیره بود تا این‌که کارخانه‌های کشتی‌سازی خارجی چنان جمعیت ماهی‌های کاد را قلع و قمع کردند و به سکونتگاهشان آسیب زدند که حکومت کانادا ماهیگیری را تعلیق کرد.

پایتخت نیوفاندلند و لابرادور شهر سنت جانز است که البته نباید آن را با شهر سنت جان نیوبرانزویک اشتباه بگیرید. تقریباً یک‌پنجم جمعیت نیوفاندلند پایتخت‌نشین‌اند و از زندگی در این شهر سرزنده لذت می‌برند. شهرها و روستاهای دوردستی دورتادور ساحل نامنظم جزیره وجود دارد که ساکنینشان در گذشته ماهیگیر بودند. این شهرها و روستاهای زیبا با مناظر نفس‎گیر، زندگی دریایی و پل‌های بی‌نظیرشان گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می‌کنند.

جاذبه توریستی مهم در نیوفاندلند و لابرادور


1ـ پارک ملی گروس مورن

1ـ پارک ملی گروس مورنبدون شک پارک ملی گروس مورن یکی از چشمگیرترین مناظر طبیعی در کانادای شرقی است که شکوه و ابهت آب‌دره‌ها و کوه‌هایش چشم‌ها را به خود خیره می‌کند و جنگلی متراکم بخشی از آن را می‌پوشاند. حیات وحش منحصربه‌فرد و زندگی گیاهی با شرایط سرد کانادا سازگار شده است و جاذبه‌ گردشگری نادری را ایجاد کرده است.

پارک ملی گروس مورن با مسیرهای پیاده‌گردی و گشت‌های تماشایی قایق‌رانی در دل آب‌دره‌های زیبای محصورشده در میان خشکی در تالاب وسترن بروک، محبوب‌ترین جاذبه گردشگری نیوفاندلند است. صخره‌نوردی، قایق‌رانی، شنا، اردو زدن و ماهیگیری از دیگر فعالیت‌های مفرحی است که می‌توانید در پارک ملی گروس مورن انجام بدهید.

کوهستان لانگ رنج در دل این پارک طبیعی یکی از قدیمی‌ترین کوه‌های زمین است که در اثر پیشروی یخ و نیروهای فرسایشی شکل گرفته است. پارک ملی گروس مورن در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، پدیده زمین‌شناختی استثنائی این پارک تا حد زیادی دلیل این انتخاب بوده است.

2ـ مکان تاریخی ملی مرغزارهای L’Anse aux

2ـ مکان تاریخی ملی مرغزارهای L'Anse auxمکان تاریخی مرغزارهای L’Anse aux، دشت سرسبزی است که بخشی از آن خلنگ‌زار است و در نوک شمالی شبه‌جزیره شمالی بزرگ نیوفاندلند قرار دارد. شش خانه ساخته‌شده با کلوخ‌های چمنی در سال 1962 در این مکان کشف شد که احتمالاً توسط وایکینگ‌ها در حوالی سال 1000 ساخته شده است. این خانه‌ها کهن‌ترین زیستگاه اروپایی شناخته‌شده در آمریکای شمالی تا به امروز است و تنها اثر معتبر و اصیلی است که از زیستگاه وایکینگ‌ها در دنیای جدید به دست آمده است. این ناحیه احتمالاً همان «وینلند» کشف‌شده توسط لیف اریکسون است.

این مکان تاریخی یک خانه‌ بزرگ، کارگاه و اصطبل بازسازی‌شده دارد که راهنماهای ملبس به لباس‌های قدیمی محلی کارهای دوران کهن را در آن‌جا به نمایش می‌گذارند و به پرسش‌هی بازدیدکنندگان پاسخ می‌دهند. نورشتد(Norstead) دومین جاذبه وایکینگی در شبه‌جزیره شمالی بزرگ است؛ نورشتد موزه تاریخ زنده‌ای است که بناهای آن بیشتر به سبک وایکینگ شباهت دارد و اندکی سرزنده‌تر است.

مسیر وایکینگ‌ها (The Viking Trail) جاده‌ای با تابلوهای راهنمای متعدد است که گردشگران را در امتداد شبه‌جزیره شمالی نیوفاندلند، از گروس مورن تا مرغزارهای L’Anse aux حرکت می‌دهد و آنان را از تنگه بل آیل عبور می‌دهد تا وارد لابرادور شوند. تقریباً تمام مسیر در امتداد ساحل غربی مشرف به یک تنگه است، این تنگه که به کوچه یخی (Iceberg Alley) معروف است، بخشی از دریاست.

در فصول بهار و تابستان می‌توانید کوه‌های یخ شناور و نهنگ‌ها را، غالباً هم‌زمان با هم از جاده ببینید. در ادامه مسیر وایکینگ‌ها به سمت ساحل از چند جاذبه گردشگری دیگر رد می‌شوید که از آن جمله می‌توان به صخره‌های پارک استانی آرچز و آرامگاه بومیان سایت تاریخی ملی Port au Choix اشاره کرد که یکی از غنی‌ترین یافته‌های باستان‌شناختی در امریکای شمالی محسوب می‌شود.

3ـ مکان تاریخی ملی سیگنال هیل

3ـ مکان تاریخی ملی سیگنال هیلمکان تاریخی ملی سیگنال هیل در بالای تپه‌ای به همین نام و مشرف به اقیانوس اطلس، بندر سنت جانز و یک محله تاریخی کوچک است. گولیلمو مارکونی نخستین پیام یا سیگنال بیسیم را در سال 1901 از آن‌سوی اقیانوس اطلس دریافت کرد. برج کابوت چهارصدمین سالگرد سفر دریایی جان کابوت را زنده نگه‌می‌دارد.

مسیرهای پیاده‌گردی گردشگران را در کوئینز بتری برکس (Queen’s Battery Barracks) و در امتداد صخره‌های خطرناک به استحکامات می‌رساند؛ یکی از این مسیرهای دشوار که مناظر چشم‌نوازی دارد، مسیر نرث هد است که از جنوب به جاده بتری می‌پیوندد.

4ـ موزه رومز

4ـ موزه رومزرومز جدیدترین موزه سنت جانز است که چندین مجموعه در آن جای دارد و براساس طبقه‌بندی موضوعی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. موزه رومز بر فراز تپه و در تضادی چشمگیر با باسیلیکای کاتولیک ساخته‌شده به سبک معماری احیای رومانسک است که در مجاورتش قرار دارد. بخش‌های مختلف موزه رومز شامل حیات وحش و تاریخ طبیعی، یافته‌های متعلق به بومیان، هنر معاصر و نمایش‌های تاریخی و فرهنگی می‌شود که تصویر خوبی را از نیوفاندلند و لابرادور ارائه می‌دهد. موزه رومز یک رستوران معروف و پرطرفدار و چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای به شهر و سیگنال هیل دارد.

5ـ شبه‌جزیره بوناویستا

5ـ شبه‌جزیره بوناویستابوناویستا معروف‌ترین شبه‌جزیره در نیوفاندلند است، در این محل بود که جان کابوت برای اولین بار در سال 1497 فکر کرد که «دنیای جدید» را دیده است. مجسمه‌ای از کابوت در دماغه بوناویستا قرار دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند نهنگ‌ها، طوطی‌های دریایی و کوه‌های یخ شناور را در امتداد ساحل تماشا کنند. قدمت این فانوس دریایی قدیمی که یکی از مکان‌های تاریخی استان است به سال 1843 برمی‌گردد؛ این بنا حوالی سال 1870 بازسازی شد. ترینیتی یک شهر ماهیگیری و تجاری قدیمی است که ویژگی‌های تاریخی کهن خود را به خوبی حفظ کرده است.

بوناویستا هم یک شهر ماهیگیری است که ناوگان‌های ماهیگیری اروپایی برای اولین بار در قرن ششم از آن استفاده کردند. مکان تاریخی ملی محله رایان در سال 1997 افتتاح شد. این محله در واقع دفتر مرکزی شرکت با مسئولیت محدود جیمز رایان بود که فروش ماهی‌ نمک‌سود را در سال 1869 شروع کرد.

6ـ مکان تاریخی ملی فانوس دریایی دماغه اسپیر

6ـ مکان تاریخی ملی فانوس دریایی دماغه اسپیرمکان تاریخی ملی فانوس دریایی دماغه اسپیر در 11 کیلومتری سنت جانز قرار دارد؛ این جاذبه گردشگری شرقی‌ترین نقطه امریکای شمالی است که قدیمی‌ترین فانوس دریایی نیوفاندلند را دارد. این برج فانوس دریایی مکانی محبوب و البته سرد برای تماشای طلوع خورشید و دیدن وال‌ها، پرندگان دریایی و کوه‌های یخ شناور است.

قدمت این فانوس دریایی به  سال 1835 برمی‌گردد و تا سال 1955 فعالیت داشته، اما اکنون به موزه‌ای جذاب تبدیل شده است. همچنین مواضع وسیع نیمه‌مخروبه‌ای که محل قرارگیری توپ‌ بوده است از جنگ جهانی دوم به یادگار مانده است؛ یکی از این یادگارها لوله‌های دو توپ است که هر کدام 30 تن وزن دارد و بردشان 13 کیلومتر است.

7ـ پارک ملی کوهستان تورنگات

7ـ پارک ملی کوهستان تورنگاتپارک ملی کوهستان تورنگات در شمالی‌ترین بخش نیوفاندلند و لابرادور قرار دارد که از شرق به گرینلند مشرف است. سفر به این نقطه دورافتاده برای مسافران ترسو مناسب نیست، اما برای افرادی که از سفر کردن در مناطق پرت و دور از جاذبه‌های گردشگری شلوغ معمول لذت می‌برند، بسیار خوشایند است. این پارک ملی هیچ جاده یا تابلوی راهنمایی ندارد و تنها راه ایمن بازدید کردن از آن این است که ابتدا هماهنگی‌های لازم را با مسئولان پارک در اردوگاه و پایگاه تحقیق کوهستان تورنگات انجام بدهید.

نخستین چیزی که اکثر بازدیدکنندگان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، منظره‌ای است که وسعتش مرعوب‌کننده است. خط ساحلی ناهموار است و آب‌دره‌هایی مملو از آب آبی مواج دارد؛ کوه‌های داخلی نیز جزء بلندترین قله‌های کانادا هستند. تماشای کوه‌های یخ شناور در امتداد «کوچه یخی» یکی از پرطرفدارترین فعالیت‌های گردشگری است، تکه‌های عظیم یخ از زمین و دریا قابل مشاهده است. هرچند کوه‌های یخ شناور را می‌توان از جنوب جزیره نیوفاندلند هم تماشا کرد، بهترین نقطه برای دیدن آنها شمالی‌ترین بخش نیوفاندلند است.

تورهای قایقرانی یکی از بهترین روش‌ها برای دیدن آب‌دره‌ها و کوه‌های یخ و البته زبان به تحسین گشودن از تعداد مبهوت‌کننده نهنگ‌هایی است که آب‌های ساحلی را هر سال تابستان، بین ماه مه تا سپتامبر به عنوان خانه خود انتخاب می‌کنند. بزرگ‌ترین گروه نهنگ‌های کوهان‌دار و گروه‌های فراوانی از گونه‌های دیگر، مانند نهنگ خلبان، نهنگ عنبر، نهنگ قاتل و نهنگ نیزه‌دار را می‌توانید در این منطقه پیدا کنید. همچنین دلفین‌ها و گرازماهی‌های بندر نیز به چشم می‌خورند و گردشگران می‌توانند خرس‌های قطبی را در حال شنا کردن در امتداد ساحل یا در حال گشت زدن در چشم‌اندازهای وسیع ببینند.

دوستداران تماشای پرندگان از مشاهده 350 گونه پرنده‌ای که این منطقه را خانه خود می‌دانند، به وجد خواهند آمد؛ از جمله پرندگان این ناحیه می‌توان به بیش از 800 عقاب سرسفید و تعداد زیادی از پرندگان شکاری دیگر مانند جغد، شاهین، همای ماهی‌خوار و قوش اشاره کرد. دسته‌های متشکل از میلیون‌ها مرغ طوفان، هزاران سفیدغاز و سینه‌سفید نیز چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.

یکی از خاص‌ترین بخش‌های بازدید از این پارک منحصربه‌فرد، فرصت یادگیری مطالب جالب درباره اینوئیت‌ها و فرهنگشان است. زمین پارک متعلق به مردم اینوئیت است و آنان مقدم گردشگرانی را گرامی دارند که می‌خواهند از طریق بازدید از موزه‌ها، مکان‌های تاریخی، جشنواره‌ها و رویدادها با میراثشان آشنا شوند. همچنین راهنماهای اینوئیت تورهای پیاده‌گری، کایاک‌سواری، رفتینگ و سفرهای ماهیگیری را برگزار می‌کنند.

8ـ گشت‌های تماشای نهنگ و طوطی دریایی در خلیج ویتلس

8ـ گشت‌های تماشای نهنگ و طوطی دریایی در خلیج ویتلسبا قایق‌های تفریحی می‌توانید به جزیره‌ها سفر کنید و به تماشای لانه طوطیان دریایی بنشینید و نهنگ‌هایی را مشاهده کنید که بین منطقه حفاظت‌شده بوم‌شناختی خلیج ویتلس و شهر بی بولس در جنوب سنت جانز در حرکات‌اند. نهنگ‌ها کوه‌های یخی شناور در خلیج را دنبال می‌کنند و تماشای هم‌زمان کوه‌های یخی، نهنگ‌ها، طوطیان دریایی و پرندگان دریایی دیگر در یک نگاه عجیب نیست.

چهار جزیره حفاظت‌شده مکان‌های لانه‌سازی بیش از 260000 جفت طوطی دریایی هستند که بزرگ‌ترین منطقه سکونت طوطیان دریایی در اقیانوس اطلس به شمار می‌آید. همچنین خلیج ویتلس دومین منطقه بزرگ محل سکونت مرغ طوفان در جهان است که بیش از 620000 جفت مرغ طوفان در آن‌جا لانه می‌سازند. اگر تابستان به خلیج ویتلس سفر کنید، تقریباً می‌توانید مطمئن باشید که تعدادی از هزاران کاکایی پاسیاه و سینه‌سفید را در آن‌جا خواهید دید.  طوطی دریایی پرنده رسمی استان است و حین گشت زدن با قایق‌های تفریحی می‌توانید این پرندگان زیبا و لانه‌های‌شان را در اواخر بهار و تابستان ببینید.

9ـ جزیره فوگو و تویلینگیت

9ـ جزیره فوگو و تویلینگیتروستای سنتی ماهیگیری نیوفاندلند تویلینگیت در ساحل شمالی، موسوم به ساحل کیتیویک قرار دارد و مکان فوق‌العاده‌ای برای تجربه کردن زندگی روستایی محلی به شمار می‌آید. تویلینگیت در سال 1738 بنیان گذشته شد و با نام تولینگت (Toulinguet) شناخته می‌شد. فانوس دریایی لانگ پوینت در نزدیکی تویلینگیت قرار دارد که در سال 1889 ساخته شد. این روستا چراگاهی 40 کیلومتری دارد و مکان فوق‌العاده‌ای برای تماشای نهنگ‌ها و کوه‌های یخی شناور است.

موزه‌های کوچک و رستوران‌های غذاهای دریایی این اجتماع را به پاتوقی جذاب و دیدنی برای گردشگران تبدیل می‌کند؛ اگر به این جزیره سفر کردید، حتماً برای خرید گلچینی از صنایع دستی و آثار هنری محلی به فروشگاه کرفتس و موزه تویلینگیت مراجعه کنید. همچنین این روستا نقطه شروع محبوبی برای تورهای مخصوص تماشای کوه‌های یخی محسوب می‌شود.

در نزدیکی جزیره فوگو شرکتی قدیمی وجود دارد که یادگار دوران بندرهای ماهیگیری است. فرهنگ جزیره و لهجه ایرلندی قدیمی ساکنین جزیره فوگو با بقیه مردمان جزیره اصلی نیوفاندلند تفاوت دارد. افتتاح یک هتل لوکس و عمارت هنری گران در سال‌های گذشته توجه گردشگران را به این جزیره ساحلی جلب کرده است.

10ـ مکان تاریخی ملی کسل هیل

10ـ مکان تاریخی ملی کسل هیلمکان تاریخی ملی کسل هیل بین هایوی 100 (Highway 100) و پلاسنتا قرار دارد، در این ناحیه یکی از دو مسیر منتهی به نوا اسکوشیا شروع و تمام می‌شود. کسل هیل محل استقرار استحکامات تاریخی انگلیسی و فرانسوی و یکی از مراکزی است که فرهنگ و تاریخ این منطقه را برای علاقه‌مندان به نمایش می‌گذارد. فرانسوی‌ها مستعمره «پلزانس» را در سال 1662 پایه‌گذاری کردند و فرت رویال را در سال 1693 ساختند. اما پس از فقط 20 سال مجبور شدند که این موقعیت استراتژیک را به بریتانیایی‌ها تسلیم کنند، استعمارگران جدید نیز نام کسل هیل را برای آن انتخاب کردند. از فراز کسل هیل منظره شگفت‌انگیزی از خلیج پلاسنتا به چشم می‌خورد.

پرسش‌های متداول


آیا نیوفاندلند و لابرادور تماشایی‌ است و ارزش سفر کردن را دارد؟

نیوفاندلند و لابرادور منظره‌هایی چشم‌نواز با زیبایی نفس‌گیر دارد که شامل آب‌دره‌ها و کوه‌های عظیم، خط ساحلی ناهموار با ساحل‌های تماشایی، کوه‌های یخ شناور باشکوه و حیات وحشی غنی می‌شود؛ البته معاشرت با دوست‌داشتنی‌ترین و مهربان‌ترین مردم زمین را هم نباید از قلم انداخت.

چرا لابرادور به این نام خوانده می‌شود؟

تصور می‌شود وجه‌تسمیه لابرادور به ژوآو فرناندز، سیاح پرتغالی مربوط باشد. فرناندز «ایلاورادور» یا ملاکی بود که به کاوش و جستجو در ساحل گرینلند پرداخت. عبارت «زمین لابرادور» (the labrador’s land) به تدریج تغییر کرد و به لابرادور تبدیل شد.

مردم نیوفاندلند به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

انگلیسی زبان رسمی استان نیوفاندلند و لابرادور است. مردمی که زبان مادری‌شان انگلیسی بود، 1/96 درصد از کل جمعیت شهر سنت جانز را در سال 2016 تشکیل می‌دادند و فقط 7/0 درصد به فرانسوی و 2/1 درصد به زبانی غیررسمی صحبت می‌کردند.

محبوب‌ترین فعالیت‌هایی که مسافران بچه‌دار می‌توانند در نیوفاندلند و لابرادور انجام بدهند، کدام است؟

طبق تجربه مسافران گذشته خانواده‌هایی که کودک به همراه دارند، از انجام دادن کارهای زیر در نیوفاندلند و لابرادور لذت خواهند برد.:

  • بازدید از موزه اجتماع جزیره بل ـ تور ماین
  • تماشای نهنگ‌ها و طوطی‌های دریایی گدرال
  • تورهای قایق‌رانی در امتداد خط ساحلی زیبای ناهموار
  • سفرهای اکتشافی و ماجراجویانه دریایی
  • تور پرندگان و نهنگ‌های ابراین

نیوفاندلند در جهان به چه چیزی مشهور است؟

دنیا نیوفاندلند را به خانه‌های رنگارنگ و شخصیت‌های سرزنده‌اش می‌شناسد. نیوفاندلند قدمتی چندصدساله دارد و یکی از زیباترین استان‌های کانادا به شمار می‌آید. معماری باستانی و خیابان‌های پرپیچ و خم نیوفاندلند آن را از بقیه کانادا متمایز می‌سازد.

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید

دور دنیا در ایمیل شما

با ما در ارتباط باشید
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30