لوگو آبرنگ سفر

سفر به کانادا

سفر به کانادا
فهرست مطالب

سالانه بیش از 18 میلیون نفر به کانادا سفر کرده و در نتیجه گردشگری در این کشور به یک صنعت 80 میلیارد دلاری تبدیل شده است. این رقم از مجموع درآمد صنایع چوب‌، کشاورزی و ماهی‌گیری در کانادا بیشتر می‌باشد.

دلایل سفر به کانادا


کانادا کشور بزرگی است که برای گردشگران دارای تنوع زیادی می‌باشد ولی بیشتر گردشگران به دلایل مشابهی به این کشور سفر می‌کنند. این دلایل شامل:

طبیعت زیبا: کانادا یکی از زیباترین کشورها در جهان محسوب می‌شود و دارای جنگل‌ها، کوه‌ها و دریاچه‌هایی است که این کشور را به مکان مناسبی برای سفر کردن و لذت بردن از طبیعت تبدیل کرده است.

ورزش‌های زمستانی: آب و هوای برفی و جغرافیایی کوهستانی کانادا سبب شده تا افراد بسیاری برای ورزش‌های اسکی، اسنو بورد، پیاده‌روی در برف با کفش مخصوص یا هر نوع فعالیت دیگری که در سرما انجام می‌شود، به این کشور سفر کنند.

زندگی شهری: شهرهای مدرن و بزرگی در کانادا وجود دارند و هر شخصی که تمایل به زندگی شهری داشته باشد می‌تواند از سفر به شهرهای کانادا لذت ببرد.

هزینه مناسب سفر: قیمت دلار کانادا در مقایسه با ارزهای دیگر، مناسب می‌باشد و در نتیجه این کشور برای افرادی که از توان اقتصادی بالایی جهت سفر برخوردار نیستند گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

در این مقاله اطلاعات کلی در مورد سفر به کانادا ارائه می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفر به چهار مقصد محبوب گردشگری کانادا به بخش‌های گردشگری در بریتیش کلمبیا، گردشگری در آلبرتا، گردشگری در انتاریو و گردشگردی در کبک مراجعه کنید.

در کانادا به چه زبان‌هایی صحبت می‌شود؟


در کانادا به چه زبان‌هایی صحبت می‌شود؟مسافرین در برخی از مواقع نگران این مساله هستند که در کانادا به چه زبانی صحبت می‌شود. کانادا دارای دو زبان رسمی فرانسوی و انگلیسی است. بیشتر جمعیت افراد در کانادا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و حتی با مهارت‌های اولیه زبان فرانسوی نیز آشنا نیستند. گردشگرانی در شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو یا کلگری می‌توانند به زبان انگلیسی نیز صحبت کنند.

در شهر اتاوا نسبت به شهرهای دیگر کانادا، قابلیت بیشتری جهت صحبت به هر دو زبان وجود دارد و تمامی موزه‌ها و مراکز دولتی دارای علائم و بروشورها به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی هستند. کارمندان مراکز گردشگری و بسیاری از کارکنان فروشگاه‌های مشهور و رستوران‌ها نیز در بیشتر موارد به هر دو زبان صحبت می‌کنند.

بیشتر جمعیت شهر مونترئال در استان کبک، خصوصا افرادی که در مرکز شهر زندگی می‌کنند قادر هستند که به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت کنند. البته در دیگر بخش‌های کبک میزان تسلط به زبان انگلیسی بسیار کمتر است و امکان دارد صحبت کردن به یک غریبه به زبان انگلیسی (بدون این که در این مورد از او اجازه گرفته شود) توهین‌آمیز تلقی شود.

نکات منفی در مورد کانادا


برای جلوگیری از بروز مشکلات ناخوشایند، گردشگران پیش از سفر به کانادا بایستی از موارد زیر اطلاع داشته باشند:

هوای نامناسب: به غیر از افرادی که برای لذت بردن از فعالیت‌های زمستانی به کانادا سفر می‌کنند، بقیه گردشگران بایستی اطلاع داشته باشند که تنها در چند ماه از سال (معمولا حوالی ژوئن تا سپتامبر) هوای کانادا ملایم و مطبوع می‌باشد. فصل زمستان و حتی بخش‌هایی از بهار و پاییز معمولا هوا سرد، تاریک، برفی و مرطوب است و انجام امور مربوط به گردشگری در این مدت زمان دشوار می‌باشد.

مسافت‌های طولانی سفر: کانادا کشور بزرگی است و شهرهای اصلی این کشور همگی با فاصله زیاد از یکدیگر قرار دارند. گردشگران، خصوصا توریست‌های اروپایی که از وسعت آمریکای شمالی بی‌اطلاع هستد، در برخی از مواقع به علت این که تنها می‌توانند به بخش کوچکی از کانادا سفر کنند از سفر خود رضایت کافی نخواهند داشت. سفر به بیشتر شهرهای بزرگ کانادا مانند ونکوور، تورنتو و مونترئال می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد و همچنین به هزینه زیادی نیاز داشته باشد.

شباهت با آمریکا: برخی از گردشگران از این که متوجه می‌شوند کانادا به آمریکا بسیار شباهت دارد، دلسرد می‌شوند. مسافرین نباید انتظار داشته باشند که فرهنگ مردم کانادا با آمریکا چندان متفاوت باشد. فروشگاه‌ها، اجناس، مواد غذایی و فعالیت‌های تفریحی در کانادا بسیار به آمریکا شباهت دارد. اگر چه مطبوعات بین‌المللی تاکید می‌کنند که کانادا کشوری لیبرال‌تر از آمریکا است ولی در عمل فرهنگ کانادا و آمریکا بسیار به هم شبیه می‌باشد.

نحوه سفر به کانادا


دریافت ویزا

دریافت ویزاورود به کانادا برای شهروندان برخی از کشورها ساده‌تر می‌باشد. البته تمامی مسافرین خارجی جهت سفر به کانادا بایستی دارای گذرنامه معتبر از کشور زادگاه خود باشند.

ورود به کانادا برای افراد مقیم آمریکا ساده‌تر می‌باشد. این افراد به غیر از گذرنامه برای سفر به کانادا به مدرک دیگری نیاز ندارند. افراد مقیم بریتانیا، اروپای غربی و چند کشور دیگر بایستی پیش از ورود به کانادا، مجوز الکترونیکی سفر به کانادا (ETA) را دریافت کنند. روند اخذ این مجوز بسیار ساده است و تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد و بایستی به صورت آنلاین انجام شود. ETA برای مدت 5 سال و یا تا زمان اخذ گذرنامه جدید دارای اعتبار است.

افراد مقیم کشورهایی که تحت پوشش برنامه ETA قرار ندارند می‌توانند تنها پس از دریافت ویزای توریستی کوتاه‌مدت، به کانادا سفر کنند. متقاضیان می‌توانند برای ویزا از طریق آنلاین، بوسیله ی ایمیل و یا در کنسولگری کانادا درخواست دهند. روند بررسی پرونده ویزا چند هفته طول می‌کشد و معمولا به 200 دلار هزینه نیاز دارد.

ورود به کانادا برای کار یا زندگی بدون دریافت ویزای بلندمدت برای هر شخصی و از هر کشوری غیر قانونی محسوب می‌شود. روند درخواست این ویزا دشوارتر است و تایید آن نیز به ماه‌ها زمان نیاز دارد.

عبور از مرز کانادا

تمامی افرادی که می‌خواهند از یک کشور خارجی از طریق زمینی، دریایی و یا هوایی وارد کانادا شوند (از جمله افراد کانادایی)، ملزم به انجام مصاحبه با نگهبان یا گارد مرزی در محل ورود هستند تا از قانونی بودن ورود آن‌ها اطمینان حاصل شود. مدت زمان و میزان دشواری این مصاحبه به کشور زادگاه، علت سفر، در دست داشتن تمامی مدارک قانونی و نحوه ارائه اطالاعات مورد نظر به گارد مرزی بستگی دارد. ارائه اطلاعات صادقانه در مصاحبه از اهمیت زیادی برخوردار است.

با وجود این که مسافرین پس از ورود به کانادا از حقوق قانونی مختلفی برخوردار می‌شوند، هیچ شخص خارجی نمی‌تواند صرفا به خاطر تمایل خود به ورود به کانادا، به این کشور سفر کند. گارد مرزی کانادا دارای این قدرت می‌باشد که از ورود هر شخصی به کانادا به هر دلیلی جلوگیری کند. داشتن سابقه کیفری، سابقه فعالیت‌های سیاسی مخرب، بیماری‌های خطرناک، مشکوک بودن به قاچاق مواد مخدر و یا به طور کلی برخورداری از رفتارهای مشکوک دلایلی برای جلوگیری از ورود شخص به کانادا محسوب می‌شوند.

از زمان حمله تروریستی 11 سپتامبر 2001، نیروهای امنیتی کانادا نسبت به تهدیدات تروریستی خصوصا از جانب جهان اسلام، بسیار هوشیار و محتاط هستند. بازدیدکنندگان از خاورمیانه یا بخش‌هایی از آفریقا یا کسانی که سابقه بازدید از این مکان‌ها را دارند، بیشتر از دیگران تحت بررسی و تحقیق قرار می‌گیرند.

آوردن کالا به کانادا

آوردن کالا توسط مسافرین به کانادا بدون گذراندن مراحل پیچیده مربوط به تجارت بین‌المللی غیر قانونی می‌باشد. در صورتی که با کالاهای بیشتر از حد نیاز یک سفر عادی بخواهید از مرز عبور کنید، امکان دارد مقامات مربوطه این گونه نتیجه‌گیری کنند که شما احتمالا قصد دارید کالاها را به صورت غیر قانونی به فروش برسانید. تنها استثنا در این مورد، آوردن هدیه به مبلغ حداکثر 60 دلار می‌باشد.

محصولات مرتبط با دخانیات به صورت جداگانه حساب شده و مسافرین می‌توانند مقداری از این محصولات را به کانادا وارد کنند. شما می‌توانید 200 عدد سیگار، 50 عدد سیگار برگ و 200 گرم تنباکو به این کشور بیاورید. آوردن مواد غذایی نیز به کانادا به طور کلی دشوار می‌باشد و قوانین و محدودیت‌های ویژه‌ای در این مورد برای هر نوع مواد غذایی وجود دارد.

واردن کردن کالاهای خطرناک مانند تفنگ، اسلحه‌های دیگر و محصولات مربوط به آتش‌بازی امکان‌پذیر است؛ ولی این موارد دارای قوانین مخصوص به خودشان هستند. چند مورد خاص دیگر نیز به دلایل ایمنی جهت آوردن به کانادا ممنوع و غیر قانونی محسوب می‌شود؛ این موارد شامل برخی از انواع کایت و محصولات مربوط به نوزدان می‌باشد. همچنین وارد کردن اقلامی که دولت به عنوان نفرت‌پراکنی و مطالب غیر اخلاقی  توصیف می‌کند نیز غیر قانونی است. این موارد شامل فیلم، کتاب، داستان مصور یا مجله‌هایی است که از نظر گارد مرزی دارای محتوای بیش از حد نفرت‌انگیز، انحرافی، ترسناک، تروریستی یا خشونت‌آمیز است.

سفر در داخل کشور کانادا


سفر در داخل کشور کاناداقوانین مربوط به مسافرین خارجی

مسافرین خارجی بایستی تا زمانی که در کانادا هستند، از قوانین این کشور پیروی کنند در غیر این صورت مانند دیگر شهروندان کانادایی امکان دارد متهم، دستگیر، محکوم و زندانی شوند. در عین حال حمایت‌های قانونی که توسط قانون اساسی کانادا از افراد مقیم این کشور انجام می‌شود، شامل حال مسافرین خارجی نیز می‌شود. این موارد شامل حق اجتناب از خود مقصر شماری (شهادت علیه خود در دادگاه)، حق مشاوره با وکیل و حق اعتراض به اتهامات یا جریمه‌های اعمال شده توسط افسر پلیس در برابر قاضی می‌باشند.

کانادا با بیش از نیمی از کشورهای جهان معاهده استرداد تصویب کرده است؛ به این معنی که پلیس محلی می‌تواند مسافرین خارجی که در کانادا مرتکب جرم شده ولی پیش از دستگیری کشور را ترک می‌کنند، دستگیر کرده و این مجرمین بایستی برای اجرای عدالت به کانادا بازگردند. تنها در موارد بسیار نادر، یک مسافر خارجی که در کانادا به انجام جرمی متهم شده است، توسط سیستم قضایی کشور خود محاکمه و مجازات می‌شود.

سفر با انواع وسایل نقلیه در داخل کانادا


سفر هوایی

پروازهای داخلی کانادا بسیار گران هستند و هر پرواز به صورت میانگین، حداقل 300 دلار هزینه در بر دارد. مالیات و هزینه فرودگاه نیز معمولا باعث می‌شود که مبلغ 40 دلار به این مقدار اضافه شود. سه شرکت هواپیمایی در کانادا وجود دارد. این شرکت‌ها شامل ایر کانادا، وست جت و ایر ترنست می‌باشند. کانادا دارای خطوط هوایی ارزان‌قیمت نمی‌باشد. اگرچه در سال‌های اخیر شرکت‌های هواپیمایی مانند Air canada rouge و Westjet’s swoop خدماتی ارزان نیز ارائه می‌دهند. پرواز به شمال کانادا بسیار گران‌قیمت می‌باشد (هزار دلار یا بیشتر) و جهت سفر به قسمت‌های دورتر در این منطقه بایستی از خطوط هوایی ویژه شمالی یا پرواز چارتر استفاده شود.

هر یک از شهرهای بزرگ کانادا و بسیاری از شهرهای کوچک‌تر نیز دارای فرودگاه بین‌المللی ویژه خود هستند. چندین فرودگاه منطقه‌ای یا داخلی کوچک‌تر نیز وجود دارند که فقط پروازهای بین شهرهای کانادا را بر عهده دارند. بیشتر فرودگاه‌های شهرهای بزرگ کانادا در حدود 20 کیلومتری از مرکز شهر قرار دارند (با در نظر گرفتن حدود 30 دقیقه رانندگی). مسافرین می‌توانند با استفاده از قطارهای ونکوور و تورنتو مستقیم از فرودگاه به مرکز شهر ‌بروند.

سفر با قطار

راه‌آهن دارای نقش مهمی در تاریخ کانادا می‌باشد، ولی سفر با قطار در حال حاضر به یکی از آهسته‌ترین و گران‌ترین راه‌ها برای سفر در کانادا تبدیل شده است. با وجود این که قطار می‌تواند روش مناسبی برای سفر گردشگران بین شهرهای بزرگ کانادا که نسبتا نزدیک به یکدیگر قرار دارند در نظر گرفته شود، سفر هوایی یا رانندگی با خودرو همچنان جزو روش‌های محبوب و ارزان محسوب می‌شوند.

VIA Rail اصلی‌ترین سرویس قطار مسافربری کانادا محسوب می‌شود و مسیر این سرویس از ونکوور تا تورنتو، از تورنتو تا مونترئال و از مونترئال تا منطقه آتلانتیک ادامه دارد و در تمامی شهرهای مهم در طول راه دارای ایستگاه می‌باشد. سفر بین محور تورنتو، اتاوا و مونترئال یک مسیر مشهور در کانادا به شمار می‌رود.

سفر با قطار در سراسر کانادا، از یک بخش کشور تا بخش دیگر در حدود 4 روز طول می‌کشد و حدود 500 تا 800 دلار هزینه در بر دارد. ایستگاه‌های سرویس قطار VIA Rail در ونکوور، تورنتو و مونترئال سرویس سفر به ایالات متحده آمریکا را نیز از طریق Amtrak ارائه می‌دهند. چندین استان دارای سرویس قطار ویژه برای برخی از مناطق دورافتاده‌تر هستند. سرویس‌های قطار لوکس نیز توسط Royal canadian pacific ارائه می‌شوند.

سفر با خودرو و اتوبوس

در کانادا یک بزرگراه سراسری به نام ترنس کانادا وجود دارد که به مسافت 7821 کیلومتر از دورترین بخش غربی بریتیش کلمبیا تا دورترین بخش شرقی نیو فاندلند امتداد دارد. اگرچه این بزرگراه دارای مسیرهایی در قسمت شمالی می‌باشد، این مسیرها هیچ کدام به قسمت‌های دوردست و سرزمین‌ها یا قلمروهای شمالی کانادا ختم نمی‌شوند. با وجود بزرگراه‌های سراسری و استانی، مسافرین می‌توانند از طریق جاده تقریبا به هر بخش از کانادا سفر کنند؛ اگرچه در بسیاری از موارد، سفر با خودرو بسیار زمان‌بر است.

بسیاری از توریست‌ها برای سفر به شهرها‌ی کانادا از اتوبوس‌های چارتر استفاده می‌کنند. این اتوبوس‌ها بزرگ هستند و دارای امکانات مدرن مانند سرویس بهداشتی و وای فای می‌باشند. در بخش شرقی کانادا، گری هاند (Greyhound) خط اصلی اتوبوس چارتر محسوب می‌شود. در استان‌های دیگر، خدمات حمل و نقل توسط شرکت‌های اتوبوس‌رانی مختلفی ارائه می‌شود.

حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومیبیشتر شهرهای بزرگ کانادا دارای سیستم حمل و نقل عمومی گسترده‌ شامل اتوبوس، قطار سبک شهری، مترو و تراموا می‌باشند که برای سفر به بیشتر قسمت‌های مرکزی شهر و مناطق اطراف آن استفاده می‌شود. این سرویس‌ها و همچنین هزینه بلیط آن از شهری تا شهر دیگر متفاوت است. در بیشتر موارد با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی نمی‌توان به بخش‌های روستایی سفر کرد؛ اگرچه برخی از نقاط روستایی دارای سیستم حمل و نقل عمومی ویژه خود هستند.

خرید کردن در کانادا


در کانادا، برای پرداخت برای کالا و خدمات از دلار کانادا استفاده می‌شود. این امکان در دستگاه‌های ATM در بانک‌ها، فروشگاه‌ها و مکان‌های عمومی دیگر وجود دارد. بسیاری از دستگاه‌های ATM در کانادا، قابلیت استفاده از کارت‌های بانکی خارجی را دارند، اگرچه برداشت از این دستگاه‌ها ممکن است هزینه اضافی داشته باشد. در برخی از فروشگاه‌های کوچک‌تر، پرداخت با پول نقد انجام می‌شود. اما در اکثر مشاغل در کانادا، تراکنش‌ها به وسیله کارت اعتباری یا کارت بانکی انجام می‌شود. کارت‌های ویزا و مسترکارت از پراکنده‌ترین کارت‌های اعتباری در کانادا هستند و استفاده از کارت‌های دیگر در بسیاری از فروشگاه‌ها پذیرفته نمی‌شود.

در بخش فروشگاه‌های کانادا، به ویژه در مراکزی که بیشترین خریدها توسط توریست‌ها صورت می‌گیرد، معمولاً دلار آمریکا نیز پذیرفته می‌شود. در برخی از مراکز خرید، ارزش دلار کانادا به معادل دلار آمریکا تبدیل می‌شود.

همچنین، از طریق مالیات بر ارزش افزوده که با عناوین GST، PST و یا HST شناخته می‌شود، مسافران باید برای هر خریدی که در کانادا انجام می‌دهند، هزینه مالیات بر فروش را پرداخت کنند.

چالش‌ها و خطرات در هنگام سفر به کانادا


هزینه خدمات درمانی

کانادا از سیستم خدمات درمانی بسیار مناسبی بهره‌مند می‌باشد ولی پیش از این که دولت هزینه ویزیت یا جراحی در بیمارستان را بپردازد، شما بایستی از اقامت بلندمدت و قانونی کانادا برخوردار باشید. افرادی که مقیم کانادا نیستند بایستی به طور کامل هزینه خدمات درمانی را بپردازند، به همین دلیل توصیه می‌شود که از بیمه خدمات درمانی مسافرتی استفاده کنید.

آب لوله‌کشی کانادا بسیار پاکیزه می‌باشد و قوانین بسیار دقیقی جهت اطمینان از پاکیزگی هر گونه گوشت، لبنیات یا گوشت پرندگان که در رستوان‌ها یا سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسد وجود دارد.

مساله حفظ ایمنی در کانادا

کانادا به طور کلی یک کشور امن به شمار می‌رود؛ ولی مکان‌های نا‌امنی نیز در کانادا وجود دارند. در شهر برگ کانادا چند محله نامناسب وجود دارد که محل تجمع مجرمان است و مردم محلی خصوصا پس از تاریک شدن هوا از ترس این که مورد آزار، دزدی یا تعرض قرار بگیرند؛ معمولا از این محله‌ها دوری می‌کنند. متاسفانه برخی از این محله‌ها در کنار مناطق توریستی قرار دارد و ممکن است مجرمان در این مناطق از افراد خارجی سوء استفاده کنند. البته جدی‌ترین و خشن‌ترین جنایات در کانادا بین افرادی که یکدیگر را می‌شناسند رخ می‌دهند و بنابراین مسافرانی که با اعتماد به نفس برخورد می‌کنند و از روی احتیاط عمل می‌کنند، نبایستی نگران بروز هیچ گونه مشکلی باشند.

مسافرین بایستی از بی‌توجهی کردن و رها کردن وسایل در هر مکان عمومی خودداری کنند. اگر چه در برخی از فروشگاه‌ها این وسایل را در بخش اشیاء گم‌شده نگه می‌دارند ولی معمولا پلیس و بیشتر کانادایی‌ها به افرادی که وسایلشان در اثر بی‌توجهی مورد سرقت قرار می‌گیرد، چندان توجهی نمی‌کنند. اشخاص در کانادا تمامی اقدامات مورد نیاز جهت حفاظت از منزل، خودرو و دوچرخه‌شان را انجام می‌دهند. در برخی از موارد، احتمال دارد که توریست‌ها و افراد محلی هدف اشخاص حقه‌باز قرار بگیرند. در شهرهای بزرگ، افراد حقه‌باز در قالب یک شخص غریبه و به بهانه‌های انسان‌دوستانه (مانند دریافت کمک برای خیریه) از مسافران درخواست پول می‌کنند. در برخی از موارد، امکان دارد دزدان، کالاهای دزدیده شده را به غریبه‌ها بفروشند. وجود افراد گدا نیز در برخی از شهرهای بزرگ کانادا امری رایج محسوب می‌شود. بسیاری از ساکنین کانادا با بی‌تفاوتی از کنار این افراد می‌گذرند و اعتقاد دارند که این اشخاص حقه‌باز هستند.

در کانادا می‌توان با شماره‌گیری 1-1-9 در هر زمان با پلیس تماس گرفت. پلیس کانادا موظف است که با جرایمی که علیه مسافرین خارجی صورت می‌گیرد، دقیقا مشابه جرایمی که علیه ساکنین کانادا صورت می‌گیرد، رفتار کند.