لوگو آبرنگ سفر

کشور کانادا برای زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت

کشور کانادا برای زندگی
فهرست مطالب

کشور کانادا در نیمه شمالی قاره آمریکای شمالی و در نزدیکی قطب شمال واقع شده است. این کشور بعد از روسیه به عنوان دومین کشور بزرگ جهان از نظر وسعت و یازدهمین کشور جهان از نظر امنیت شناخته می‌شود. کانادا دارای بیش از 38 میلیون نفر جمعیت است که اکثر آن‌ها به علت آب‌ و هوای نامناسب و بسیار سرد شمال کانادا، در مناطق جنوبی و غربی این کشور ساکن هستند. کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است و شرایط مناسب زندگی، کار، تحصیل و همچنین آزادی‌های مدنی و حقوق اجتماعی در این کشور باعث شده که سالانه تعداد زیادی از مردم دنیا از جمله ایرانیان به این کشور مهاجرت کنند. کانادا به دلیل نیاز مبرم به نیروی کار ماهر و مجرب، برنامه‌های مهاجرتی مختلفی را تدارک دیده است تا نیاز نیروی کار خود را برطرف کند.

درباره کانادا

کانادا روی نقشه

کانادا: قلمرو یوکان، قلمروهای شمال‌غربی، قلمرو نوناووت، نیوفاندلند و لابرادور، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا، انتاریو، کبک، جزیره پرنس ادوارد، نوااسکوشیا، نیوبرانزویک

کانادا سرزمینی پهناور و ناهموار است. شمال تا جنوب کانادا بیش از نیمی از نیم‌کره شمالی را می‌پوشاند. وسعت کانادا از شرق تا غرب تقریبا 7560 کیلومتر است که شامل شش منطقه زمانی می‌شود. کانادا دومین کشور بزرگ جهان است، اما تنها نیم درصد جمعیت جهان در این کشور پهناور زندگی می‌کنند.

دریاچه‌های سیاه ـ آبی، رودخانه‌های بی‌شمار، کوهستان‌های غربی باشکوه، دشت‌های مرکزی پرپیچ و خم و دره‌های شرقی پوشیده از درختان سبز به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های کانادا شناخته می‌شوند که مناظر چشم‌نوازی را در این کشور خلق کرده‌اند. سپر کانادا منطقه‌ای مملو از تپه‌ماهور، دریاچه‌ و باتلاق است. سپر کانادا منطقه وسیعی از شمال کانادا را می‌پوشاند و چند صخره از قدیمی‌ترین صخره‌های زمین نیز در این منطقه قرار دارند.

منتهی‌الیه شمالی کانادا در ناحیه منجمد شمالگان قرار دارد؛ در شمالگان کانادا تا چشم کار می‌کند یخ، برف و یخچال‌های طبیعی است. در این منطقه یخ‌زده فقط چند گونه درخت رشد می‌کند؛ از این رو امکان کشاورزی وجود ندارد. بومی‌های کانادا، موسوم به اقوام اولیه کانادا، زندگی‌ خود را در این منطقه از طریق شکار و ماهیگیری می‌گذراندند.

منطقه‌ای که امروزه تحت عنوان کانادا می‌شناسیم، از قرن‌ها پیش مسکونی بوده و انسان‌هایی در آن‌ زندگی می‌کردند. از زمانی‌ که انسان‌ها بر روی کره زمین وجود داشته‌اند، اب‌اوریجینال‌ها یا بومی‌های کانادا نیز در این بخش از جهان زیسته‌اند. اقوام بسیار دیگری آمدند و رفتند، وایکینگ‌ها در حدود سال 1000 پس از میلاد در ساحل شرقی این کشور مستقر شدند. قوم وایکینگ مصنوعات شگفت‌انگیزی را از خود به‌جای گذاشت که درس‌های ارزشمندی را درباره زندگی‌شان به ما یاد داده است.

با این‌ حال کانادا کشوری نسبتا جوان است که سفرهای مستعمره‌نشین‌ها موجب شکل‌گیری آن شد. کاوشگران فرانسوی و بریتانیایی هر دو برای نخستین بار در دهۀ 1500 در این گوشه از دنیا مستقر شدند. فرانسه حق مطالبه زمینش را تا دهۀ 1700 واگذار کرد و در نتیجه بریتانیا در موضع کنترل باقی ماند. با این‌ وجود، منطقه‌های فرانسوی‌زبان باقی ماندند و تا به امروز نیز پابرجا هستند.

کانادا در سال 1867 به عنوان یک کشور تحت شرایط لایحۀ آمریکای شمالی بریتانیا، به صورت یک قلمروی فدرال پا به عرصه وجود گذاشت. این کشور نوپا در ابتدا از چهار استان و سه قلمرو تشکیل می‌شد. امروزه تعداد استان‌های کانادا به ده استان افزایش پیدا کرده است و آخرین استان آن یعنی نیوفاندلند در سال 1949 از حاکمیت بریتانیا خارج شد و به کانادا پیوست.

استان‌ها و قلمروهای کانادا

کانادا دارای ده استان و سه قلمرو است؛ قلمروهای کانادا در شمال این کشور قرار دارند. استان‌ها و قلمروهای کانادا از نظر حاکمیت با یکدیگر تفاوت دارند. قلمروها اختیارات خود را واگذار کرده‌‌اند و تحت اختیار پارلمان کانادا قرار دارند. قلمروهای کانادا با یکدیگر گروه‌بندی می‌شوند و تحت حاکمیت حکومت فدرال هستند. اما استان‌ها اختیارات مبتنی بر قانون اساسی خاص خود را اجرا می‌کنند. عدم‌ تعادل در قدرت و اختیارات به تدریج در حال اصلاح شدن است و اختیار تصمیم‌گیری درباره مسائل محلی به قلمروها اعطا می‌شود.

پرچممرکز استاننام استان
تورنتوتورنتو

(Toronto)

آنتاریو

(Ontario)

شهر کبکشهر کبک

(Quebec City)

کبک

(Quebec)

ویکتوریاویکتوریا

(Victoria)

بریتیش کلمبیا

(British Columbia)

ادمونتونادمونتون

(Edmonton)

آلبرتا

(Alberta)

وینیپگوینیپگ

(Winnipeg)

مانیتوبا

(Manitoba)

رجاینارجاینا

(Regina)

ساسکاچوان

(Saskatchewan)

هالیفاکس

(Halifax)

نوا اسکوشیا

(Nova Scotia)

فردریکتونفردریکتون

(Fredericton)

نیو برانزویک

(New Brunswick)

سنت جانزسنت جانز

(St. John’s)

نیوفاندلند و لابرادور

(Newfoundland and Labrador)

شارلوت تاونشارلوت تاون

(Charlottetown)

جزیره پرنس ادوارد

(Prince Edward’s Island)

یلونایفیلونایف

(Yellowknife)

قلمروی شمال غربی

(Northwest Territories)

وایت‌هورس

(Whitehorse)

یوکان

(Yukon)

ایکالویتایکالویت

(Iqaluit)

نوناووت

(Nunavut)

در این بخش، اطلاعات مربوط به ده استان کانادا را مرور می‌کنیم. استان‌ها از پرجمیعت‌ترین به کم‌جمعیت‌ترین استان معرفی می‌شوند. خواندن این راهنما به شما کمک می‌کند تا برای سفر به این کشور زیبا آماده شوید.

جمعیت: 153,342,1

اقتصاد مانیتوبا در قلب کانادا، ترکیبی از کشاورزی، تولید و خدمات است. دریایی از فرصت‌های شغلی مختلف در بخش‌های بهداشت و درمان، امور مالی و حمل و نقل در وینیپگ، مرکز مانیتوبا جاری است. برنامۀ نامزدهای استانی مانیتوبا نیروی کار ماهر، کارآفرینان و دانشجویان بین‌المللی را فعالانه انتخاب می‌کند تا مهاجران کاربلد مشارکت قابل‌توجهی در رشد اقتصاد استان داشته باشند. آب و هوای مانیتوبا از نوع قاره‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم است. ساکنان وینیپگ زمستان‌هایی سرد با بارش سنگین برف و تابستان‌هایی گرم و مرطوب را تجربه می‌کنند.

جمعیت: 505,132,1

ساسکاچوان یکی از استان‌های ناحیۀ علفزار کاناداست. اقتصاد این استان حول محور کشاورزی، معدن و انرژی می‌چرخد. فرصت‌های شغلی در زمینۀ بهداشت و درمان، آموزش و فناوری در ساسکاچوان و رجینا فراوان است. ساسکاچوان نیازهای بازار کار را با بهره‌برداری از برنامۀ نامزدهای مهاجرتی استان ساسکاچوان تأمین می‌کند. آب و هوای این استان از نوع قاره‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم است. زمستان‌های ساسکاچوان سرمای گزنده و استخوان‌سوزی دارد و برف فراوانی روی زمین را می‌پوشاند.

جمعیت: 383,969

نوا اسکوشیا به عنوان یک استان دریایی به دلیل ماهیگیری، کشتی‌سازی و تجارت‌های دریایی شهرت دارد. هالیفاکس مرکز نوا اسکوشیا اقتصادی متنوع دارد و فرصت‌های شغلی فراوانی در زمینۀ بهداشت و درمان، امور مالی و فناوری اطلاعات را در اختیار کارجویان می‌گذارد. جوّ دوستانه استان مهاجران را از طریق جریان‌های مهاجرتی مختلف مربوط به برنامۀ نامزدهای استانی جذب می‌کند. همان‌طور که انتظار می‌رود شرایط اقلیمی نوا اسکوشیا از نوع دریایی است، زمستان‌های این استان نسبتاً ملایم و تابستان‌هایش خنک است. بخش‌های ساحلی نوا اسکوشیا به دلیل اثرهای تعدیل‌کنندگی اقیانوس، تنوع دمایی کمتری دارند.

جمعیت: 610,775

نیو برانزویک که در منطقۀ آتلانتیک جای دارد، با ترکیبی از زندگی شهری و روستایی یکی از استان‌های جذاب کاناداست. بخش فناوری در شهرهای نیو برانزویک مانند فردریکتون و سنت جان در حال رشد است و ناحیه‌های روستایی بر جنگلداری، کشاورزی و ماهیگیری متمرکز است. طرح پایلوت مهاجرت آتلانتیک با هدف جذب مهاجر برای تقویت اقتصاد محلی اجرا می‌شود. نیو برانزویک آب و هوایی متنوع با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم دارد. زمستان‌های بخش‌های ساحلی به دلیل اثر تعدیل‌کنندگی اقیانوس ملایم‌تر است.

جمعیت: 550,510

این استان واقع در کرانۀ شرقی کانادا به بخش منابع طبیعی، به‌ویژه نفت و معدن متکی است. فرصت‌های شغلی موجود در مرکز استان، یعنی سنت جانز، در صنایع مرتبط با انرژی است. شهرهای کوچک‌تر حال و هوایی صمیمانه، مانند اجتماع خویشاوندان دارند. ساکنان نیوفاندلند و لابرادور شرایط اقلیمی زیر‌شمالگانی تا قطبی را تجربه می‌کنند که زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک از ویژگی‌های اصلی آن است. بخش‌های ساحلی تحت‌تأثیر اقیانوس دماهای ملایم‌تر و تغییرات فصلی متعادل‌تری دارند.

جمعیت: 331,154

این استان جزیره‌ای کوچک بر کشاورزی، به‌ویژه کاشت سیب‌زمینی، و گردشگری متمرکز است. فرصت‌های استخدامی در مرکز جزیره، شارلوت‌تاون، در حوزۀ آموزش، بهداشت و درمان و کسب و کارهای کوچک است. برنامۀ نامزدهای استانی جزیرۀ پرنس ادوارد مهاجران را به مشارکت در اقتصاد استان و رشد اجتماع ترغیب می‌کند. این جزیره به دلیل موقعیت ساحلی‌اش آب و هوای دریایی با زمستان‌های ملایم‌تر و تابستان‌های خنک‌تر دارد. بارش برف در زمستان اتفاق رایجی است، اما دمای جزیره متعادل‌تر از ناحیه‌های داخلی دور از ساحل است.

جمعیت: 070,41

بیشترین فرصت‌های شغلی در قلمروهای شمال‌غربی، واقع در منطقۀ شمالی، در حوزۀ معدن، منابع طبیعی و خدمات دولتی است. یلونایف یعنی شهر مرکز، قطب اقتصادی قلمروهای شمال‌غربی است. فرصت‌های شغلی در عرصۀ خدمات اجرایی دولتی، گردشگری و مدیریت منابع طبیعی در یلونایف انتظار کارجویان را می‌کشد. این قلمرو آب و هوای زیرشمالگانی با زمستان‌های سخت و طولانی و تابستان‌های کوتاه و نسبتاً گرم دارد.

جمعیت: 232,40

یوکان در منتهی‌الیه شمالی کانادا قرار دارد. جمعیت اندک این قلمرو در بخش‌های معدن، گردشگری و خدمات دولتی فعالیت دارند. وایت‌هوس مرکز یوکان، فرصت‌های شغلی در عرصۀ خدمات اجرایی، گردشگری و مدیریت منابع را در اختیار کارجویان می‌گذارد. این قلمرو با تکیه بر برنامۀ نامزدهای استانی درصدد جذب مهاجر برای حمایت از توسعه قلمرو است. شرایط اقلیمی یوکان ویژگی‌های شاخص آب و هوای زیرشمالگانی را دارد، یعنی زمستان‌هایش سخت و طولانی و تابستان‌هایش کوتاه و خنک است. اهالی یوکان زمستان‌ها از افت شدید دما به خود می‌لرزند و مدام شاهد بارش برف هستند.

جمعیت: 858,36

نوناووت شمالی‌ترین قلمرو کاناداست. جمعیت اندک این قلمرو عمدتاً در بخش خدمات دولتی، معدن و صنایع سنتی اینوئیت‌ها فعالیت دارد. اگرچه نوناووت دورافتاده است و شرایط جوّی مساعدی ندارد، اما علاقه‌مندان به تجربه‌های فرهنگی منحصربه‌فرد و زندگی شمالگانی فرصت‌های بی‌نظیری را در این قلمروی کانادا خواهند یافت. نوناووت آب و هوای شمالگانی  با زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های کوتاه و خنک دارد. چون نوناووت قلمروی مرتفعی است، ساکنین نوناووت زمستان‌ها شاهد دوره‌های طولانی و پیوستۀ تاریکی هستند و تابستان‌ها نیز روزهای طولانی دارند.

آب و هوای کانادا

گستردگی و تنوع جغرافیایی کانادا بر آب و هوای این کشور پهناور اثر می‌گذارد. کانادا کشوری چهار فصل است. منطقه‌های شمالگانی و زیرشمالگانی زمستان‌های طولانی و با سرمای استخوان‌سوز دارند، اما تابستان‌هایشان کوتاه و خنک است. به سمت جنوب کانادا که برویم، در استان‌های مرکزی و منقطه علفزار شاهد اقلیمی قاره‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم خواهیم بود. بخش‌های ساحلی مانند بریتیش کلمبیا و استان‌های آتلانتیک، به دلیل تأثیرپذیری از اقیانوس، زمستان‌های ملایم‌تر و تابستان‌های خنک‌تر دارند. مناطق کوهستانی مانند کوه‌های راکی الگوهای اقلیمی خاص خود را با زمستان‌های سرد و تابستان‌های ملایم دارند. ساحل غربی بریتیش کلمبیا آب و هوای معتدل جنگل‌های بارانی را با زمستان‌های مرطوب و تابستان‌های خشک‌تر دارد. به‌ طور کلی آب و هوای کانادا بسیار متغیر است و شرایط جوی در این کشور به موقعیت و جغرافیا بستگی دارد. همه چیز از زندگی روزمره گرفته تا فعالیت‌های اقتصادی متأثر از شرایط جوی است.

گوناگونی گونه‌های محلی چشمگیر است و عامل‌هایی مانند ارتفاع، نزدیکی به جریان آب و ویژگی‌های جغرافیایی به تنوع اقلیمی کمک می‌کند. تنوع اقلیمی تعاملات کانادا با محیط پیرامونش را شکل می‌دهد، برخی کانادایی‌ها زمستان‌های سخت و یخبندان شمالی را از سر می‌گذرانند، عده‌ای در تفرجگاه‌های ساحلی از نور آفتاب و مناظر چشم‌نواز لذت می‌برند و شماری خود را با شرایط اقلیمی منحصربه‎فرد مناطق کوهستانی و علفزار تطبیق می‌دهند.

زندگی در کانادا

زندگی در کانادا

کانادایی‌ها یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارند. نام کانادا در فهرست شادترین کشورهای جهان در میان ده کشور برتر دیده می‌شود. این ملت آمریکای شمالی که در سراسر جهان به داشتن جوّی دوستانه و استانداردهای بالای زندگی شهره است، ترکیب هماهنگی از زندگی شهری مدرن و پهنه‌های بکر و دست‌نخورده را برای لذت بردن از زندگی در اختیار می‌گذارد. زندگی در کانادا بسیار متنوع است، در یک‌سو نهایت جنب و جوش را در همهمه کلان‌شهرها می‌بینید، در سوی دیگر سکوتی آرامش‌بخش در دل زیبایی‌های ناب طبیعی حکم‌فرماست. ترکیب اجتماعات چندفرهنگی شاداب و سرزنده، خدمات بهداشت و درمان عمومی، آموزش با کیفیت عالی و اقتصاد پررونق و فعال موجب می‌شود کانادا کشوری منحصربه‌‎فرد باشد.

نظام آموزشی کانادا

نظام آموزشی کانادا از سه بخش ابتدایی، متوسطه و پس از متوسطه (کالج، فنی ـ حرفه‌ای و دانشگاه) تشکیل می‌شود. بودجه نظام آموزشی کانادا توسط استان‌های مربوطه تأمین می‌شود، بنابراین تحصیل برای شهروندان و مهاجران دارای اقامت دائم رایگان است. نظام‌های آموزشی استان‌های مختلف کانادا اندکی با هم تفاوت دارد. کودکان کانادایی بر اساس قانون ملزم به حضور در مدرسه هستند. البته سن شروع تحصیل اجباری کمی در استان‌های مختلف متفاوت است. کودکان و نوجوانان پنج تا هجده ساله، به‌جز چند مورد استثناء، باید در مدرسه درس بخوانند. دبستان در اکثر استان‌ها از پیش‌دبستانی (5 یا 6 سالگی) تا پایه هشتم (13 تا 14 سالگی) است.

دوره متوسطه یا دبیرستان از پایۀ نهم (14 تا 15 سالگی) شروع می‌شود و در پایه دوازدهم (17 تا 18 سالگی) به پایان می‌رسد. با توجه به تفاوت اندکی که در نظام‌های آموزشی استان‌ها وجود دارد، اگر فرزندتان در سن تحصیل است، حتماً دربارۀ نظام آموزشی استان مقصدتان تحقیق کنید. تحصیل در دبستان و اکثر مدارس متوسطه برای تمام کودکان کانادایی اجباری است، اما ادامۀ تحصیل، برای مثال رفتن به کالج یا دانشگاه، اختیاری است.

خدمات درمانی رایگان

خدمات بهداشتی و درمانی در کانادا تحت‌نظارت استان یا قلمرو است. هر استان یا قلمرو طرح درمانی را به شهروندان یا مقیمان دائمش ارائه می‌کند که بودجه آن توسط دولت تأمین می‌شود. در بعضی استان‌ها مهاجران دارای اقامت موقت، مانند دارندگان اجازه کار و دانشجویان بین‌المللی، نیز تحت‌ پوشش طرح درمان استانی قرار می‌گیرند.

مهاجران دارای اقامت مجبور نیستند هزینۀ چک‌آپ‌های دوره‌ای، آزمایش‌های پزشکی لازم و درمان‌های ضروری را از جیب پرداخت کنند. البته برای پرداخت هزینه عمل‌های زیبایی یا غیرضروری، داروهای غیرضروری، عمل‌های دندانپزشکی، عینک، لنز و خدمات چشم‌پزشکی غیرضروری باید دست به جیب شوید. اکثر کانادایی‌ها برای برخوردار شدن از پوشش تکمیلی، بیمه خصوصی خریداری می‌کنند یا تحت‌پوشش طرح بیمه تکمیلی گروهی قرار می‌گیرند که کارفرما برای‌شان تهیه می‌کند.

وقتی برای استفاده از خدمات درمانی که تحت‌پوشش طرح استانی است، واجد شرایط شناخته شوید، ارائه‌دهنده خدمات درمانی صورت‌حساب را مستقیماً برای دولت ارسال می‌کند و هزینۀ درمان با استفاده از مالیات‌های دریافت‌شده از مقیمان استان یا قلمرو پرداخت می‌شود.

مزایا، کمک‌ هزینه‌ها و خدمات اجتماعی

به عنوان یک مهاجر تازه‌ وارد احتمالاً همواره به رفاه و امنیت اجتماعی‌تان فکر می‌کنید. کانادا نظام خدمات اجتماعی فعالی دارد و کمک‌هزینه‌های سخاوتمندانه‌ای را به نیازمندان اعطا می‌کند. آن دسته از افرادی که بیکار شده‌اند یا بنا به دلایل خاص مانند بارداری یا بیماری نمی‌توانند کار کنند، با استفاده از برنامه بیمه اشتغال (EI) می‌توانند درآمد موقت داشته باشند. در صورتی برای استفاده از بیمه اشتغال واجد شرایط شناخته می‌شوید که قبلاً در محیط کار بیمه شده باشید، حداقل تعداد ساعت تعیین‌شده را به صورت بیمه‌شده‌ کار کرده باشید و حق بیمه EI را پرداخت کرده باشید؛ اگر در استخدام سازمان یا کارفرما بوده باشید، کارفرما حق بیمه را از حقوقتان کسر کرده است.

طرح مستمری بازنشستگی کانادا (CPP یا طرح مستمری کبک در کبک) پشتوانه‌ای مالی برای دوران بعد از بازنشستگی است. البته اکثر کانادایی‌ها از طریق «طرح پس‌انداز بازنشستگی رسمی» نیز برای دوران بازنشستگی‌شان پس‌انداز می‌کنند. خانواده‌های دارای فرزند زیر 18 سال یارانۀ فرزند کانادایی دریافت می‌کنند و سالمندان با درآمد بازنشستگی پایین نیز با استفاده از طرح امنیت دوران کهنسالی از کمک مالی برخوردار می‌شوند.

کانادا سیاست سخاوتمندانه‌ای را در ارتباط با مرخصی زایمان در پیش گرفته است، یکی از والدین یا هر دو می‌توانند برای مراقبت از فرزندخوانده یا نوزاد تازه متولدشده‌شان مدتی مرخصی بگیرند.

فرهنگ و اخلاق کانادایی

کانادایی‌ها عموماً مردمی خونگرم و بی‌تکلف هستند که ارزش بالایی برای صداقت، توجه، همدلی و فروتنی در روابط با دوستان و بیگانگان قائل هستند و به حریم شخصی و فردگرایی دیگران احترام می‌گذارند. شکی نیست که برخی کانادایی‌ها چندان که باید و شاید این اصول متعالی را پاس نمی‌دارند، اما اعتقاد به چنین ارزش‌هایی باعث می‌شود جوهرۀ «اخلاق خوب» در جریان غالب جامعۀ کانادایی شکل بگیرد. فرهنگ کانادایی را می‌توان از جنبه‌های مختلف از قبیل موارد زیر بررسی کرد:

 1. ارزش‌های محوری: کانادایی‌ها در روابطشان به صداقت، همدلی، فروتنی و توجه اهمیت می‌دهند. اگرچه تمام کانادایی‌ها در حد اکمل از این ایده‌آل‌ها پیروی نمی‌کنند، اعتقاد به چنین ارزش‌هایی موجب شکل‌گیری بنیان اخلاق خوب در جامعه کانادا می‌شود.
 2. پوشش مناسب: پوشش «اداری غیررسمی» در اکثر محیط‌های کار کانادایی‌ به عنوان پوشش مناسب پذیرفته می‌شود. کت و شلوار و کراوات در محیط‌های غیررسمی چندان متداول نیست.
 3. فرهنگ مساوات‌طلب: کانادا ارزش بالایی برای مساوات‌طلبی قائل است و احترام گذاشتن به سلسله‌مراتب ضروری نیست. فردگرایی اهمیت بالایی دارد و هم‌رنگ جماعت شدن غالباً ریاکارانه تلقی می‌شود.
 4. تعاملات و سلسله‌مراتب: بزرگسالان و کودکان کانادایی با یکدیگر، حتی با مقامات تعاملات غیررسمی دارند. فرهنگ کانادایی فرهنگی مشارکتی و دوستانه است، اگرچه تشریفات در مؤسسه‌های منتخب رعایت می‌شود.
 5. احترام گذاشتن به سالمندان و مقامات: با شهروندان مسن و افراد کم‌توان و ناتوان در کمال ادب و احترام رفتار می‌شود. به مقامات، برای مثال افسران پلیس، نیز احترام گذاشته می‌شود، البته شهروندان حق دارند به رفتارهای نامناسب اعتراض کنند.
 6. وقت‌شناسی و زمان: کانادایی‌ها وقت‌شناس‌اند و انتظار دارند دیگران هم خوش‌قول باشند. تأخیر بیش از 15 دقیقه بی‌ادبی است، بیش از حد زود آمدن هم جسورانه و بی‌ملاحظگی تلقی می‌شود.
 7. ساعات کاری و معاشرت اجتماعی: ساعت کار معمول از 9 صبح تا 5 عصر، از دوشنبه تا جمعه است. آخر هفته‌ها همه سرگرم معاشرت‌های اجتماعی هستند و صبح‌های یک‌شنبه‌ غالباً به امور مذهبی اختصاص داده می‌شود.
 8. آداب و رسوم اجتماعی و احوال‌پرسی: دست دادن هنگام معرفی متداول است و در آغوش گرفتن کوتاه و بوسیدن گونه‌ها نیز در حال پذیرفته شدن به عنوان یک رسم رایج است. خودداری از دست دادن حرکت بسیار ناخوشایندی تلقی می‌شود.
 9. رویه‌های انعام دادن: انعام دادن در کانادا مرسوم است و 15% حداقل انعام برای دریافت خدمات رضایت‌بخش است. کارکنان بخش‌های مختلف انتظار انعام دارند. آداب انعام دادن در کانادا مشابه آمریکاست.
 10. موضوعات ممنوعه در گفتگوها: سیاست، مسائل جنسی و مذهب جزء مباحث بسیار حساس است. نظرهای سیاسی کاملاً شخصی است و گفتگوی بی‌پرده دربارۀ مسائل جنسی در موقعیت‌های خاصی مانند محیط کار غیرقانونی است. کانادایی‌ها درباره دیدگاه‌های مذهبی نیز به ندرت به صراحت بحث می‌کنند.
 11. آداب سخن گفتن: استفاده از کلمات رکیک در میان دوستان و آشنایان رایج است، اما فحش دادن در حضور بیگانگان کاری مذموم و بحث‌برانگیز است. ناسزا گفتن در رسانه‌های عمومی طبق قانون ممنوع است.
 12. تابوهای فرهنگی: موضوعاتی مانند سقط جنین، جنسیت، نژاد و هویت فرانسوی ـ کانادایی به بحث‌هایی ناخوشایند و معذب‌کننده دامن می‌زند. سطح استقبال کانادایی‌ها از بحث درباره موضوعات خصوصی با هم متفاوت است.
 13. تعارفی بودن و کلیشه‌های مؤدبانه: کلیشۀ بین‌المللی که کانادایی‌ها را افرادی بسیار مؤدب نشان می‌دهد، بر تعاملاتشان اثر می‌گذارد. «کانادایی خوب» یعنی انسان فروتنی که بیش از حد از خود تعریف نمی‌کند و از رویارویی اجتناب می‌کند.

نظام سیاسی کانادا

نظام سیاسی کانادا

نظام سیاسی کانادا به صورت دموکراسی پارلمانی در چارچوب پادشاهی مشروطه عمل می‌کند. خاندان سلطنتی بریتانیا که فرماندار کل نماینده نمادینش است، نقشی تشریفاتی در مقام رئیس کشور دارد. نخست وزیر که از حزب اکثریت مجلس عوام تعیین می‌شود، بخش اجرایی کشور را هدایت می‌کند و بر اجرای سیاست‌ها و حاکمیت نظارت دارد.

ساختار قانون‌گذاری کانادا از مجلس عوام منتخب و سنای منصوب‌شده تشکیل می‌شود. اعضای مجلس (پارلمان) نمایندگان حوزه‌های انتخاباتی از سراسر کشور هستند. سنای کانادا قوانین را بازبینی می‌کند و بینش‌های تکمیلی را در اختیار می‌گذارد. شهروندان ترکیب مجلس عوام را با شرکت در انتخابات دوره‌ای تعیین می‌کنند و به این ترتیب بر شکل‌گیری حکومت اثر می‌گذارند. نظام سیاسی کانادا بر اساس قانون اساسی 1867 و 1982 هدایت می‌شود که شامل منشور حقوق و آزادی‌های کانادایی‌هاست تا تضمین شود که تمام شهروندان از حقوق اساسی و آزادی‌های لازم برخوردار می‌شوند.

هزینه زندگی در کانادا

اگرچه کانادا یکی از گران‌ترین کشورهای جهان است، کشورهای بسیار دیگری هستند که هزینه‌های زندگی در آن‌ها از کانادا بالاتر است. مهاجران هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب کانادا به عنوان میهن بعدی‌شان، به‌جز بالا بودن هزینه‌های زندگی به عامل‌های دیگری نیز توجه می‌کنند. گران بودن زندگی در کانادا یک قاعدۀ کلی است و زندگی در تمام بخش‌های کانادا گران نیست. هزینه‌های زندگی به استان‌ محل اقامتتان و زندگی کردن در شهر یا منطقه‌های روستایی‌تر بستگی دارد. هزینه واقعی زندگی در کانادا چقدر است و تفاوت در هزینه‌های زندگی در استان‌های مختلف واقعاً زیاد است؟

میانگین هزینه زندگی در کانادا

اگرچه تمام افرادی که در کانادا زندگی می‌کنند، مخارج و هزینه‌های یکسان ندارند، میانگین ماهانه هزینه زندگی برای یک نفر 736 دلار و برای یک خانواده چهار نفره 2323 دلار است. شایان ذکر است که هزینه کرایه خانه در این مبلغ منظور نشده است. برآورد می‌شود هزینه ماهانه زندگی با احتساب کرایه خانه برای یک نفر 1708 دلار و برای یک خانواده چهار نفره 3911 دلار باشد. این مبلغ حداقل لازم برای زندگی است. البته هزینه زندگی در بعضی استان‌ها کمتر و در بعضی بیشتر از مقدار میانگین برآوردشده است.

مبلغ اجاره خانه در کانادا

هزینۀ مسکن یا کرایه خانه یکی از مهم‌ترین عامل‌های تأثیرگذار بر هزینه زندگی است. میانگین اجارۀ ماهانۀ خانه در کانادا 2730 دلار است، البته مبلغ اجاره به بزرگی مسکن و موقعیتش بستگی دارد. اجارۀ یک واحد آپارتمان بسیار کمتر از یک خانۀ سه‌خوابه است. درهرحال نوع مسکنی که اجاره می‌کنید به سبک زندگی‌ و تعداد اعضای خانواده‌تان بستگی دارد. میانگین اجاره خانۀ ماهانه در هر استان را بر اساس قیمت‌های کلی اجاره‌بها در جدول زیر برای‌تان آورده‌ایم:

استانمبلغ اجاره به دلار
بریتیش کلمبیا2034
آلبرتا1669
ساسکاچوان1507
مانیتوبا1523
کبک1602
نیوفاندلند و لابرادور1463
جزیرۀ پرنس ادوارد1409
انتاریو1877
نیو برانزویک1369
نووا اسکوشیا1595

اگرچه هزینه‌های زندگی در یک شهر بزرگ بیشتر از زندگی در مناطق روستایی است، نباید این نکته را از قلم بیندازید که هزینه‌های رفت و آمد در شهرهای بزرگ به دلیل دسترس‌پذیری‌ بیشتر وسایل حمل و نقل عمومی، احتمالاً پایین‌تر است.

میانگین هزینه خرید مسکن در کانادا

اجاره‌بها در هر استان متناسب با قیمت مسکن در آن استان است. برای مطلع شدن از هزینه خرید مسکن در هر استان به جدول زیر توجه کنید:

 

استانمیانگین قیمت مسکن به دلار
بریتیش کلمبیا913,471
آلبرتا401,706
ساسکاچوان286,000
مانیتوبا321,504
کبک459,995
نیوفاندلند و لابرادور321,700
جزیرۀ پرنس ادوارد335,202
انتاریو887,290
نیو برانزویک262,200
نووا اسکوشیا356,757

هزینه خرید خانه در جدول فوق ذکر شده است، اما مبلغ بازپرداخت ماهانۀ وامی که برای خرید خانه می‌گیرید، بسته به نرخ بهره وامی که دریافت می‌کنید، ممکن است کمتر یا بیشتر از کرایۀ خانه باشد. ضمناً باید هزینه‌های نگهداری و نوسازی و هزینه‌های اضافی خدمات عمومی مانند آب و برق و … را نیز در نظر بگیرید، چون بعضی شهرداری‌ها آب‌بها را از مالکان خانه دریافت می‌کنند. ضمناً مالیات ملک را فراموش نکنید.

هزینه غذا در کانادا

یکی دیگر از عامل‌های تأثیرگذار بر هزینۀ زندگی در کانادا قیمت غذاست. قیمت خواربار در بعضی استان‌های کانادا مانند بریتیش کلمبیا و انتاریو معمولاً بسیار بالاتر از بقیۀ شهرهای کاناداست. هزینۀ غذا به استان محل زندگی‌تان بستگی دارد. قیمت مواد غذایی در مناطق روستایی حتی از شهرها هم بیشتر است.

اگرچه خواربار و مواد غذایی به وفور در کانادا در دسترس است، اکثر مردم ترجیح می‌دهند بیرون از خانه غذا بخورند. به همین دلیل کانادایی‌ها به‌طور میانگین ماهانه فقط 200 دلار برای خرید خواربار هزینه می‌کنند که اصلاً کافی نیست. اگر مقتصد باشید، مواد غذایی مورد نیاز دو نفر برای یک ماه را می‌توانید به سختی با 400 دلار تهیه کنید. با توجه به گران بودن بعضی مواد غذایی مانند گوشت و لبنیات، بسیاری از کانادایی‌ها به فست فود روی می‌آورند و در نتیجه بیشتر بیرون از خانه غذا می‌خورند. اما حتی هله هوله خوردن بیرون از خانه هم گران تمام می‌شود و قیمت‌های رستوران‌ها در پی گران شدن مواد غذایی اولیه افزایش سرسام‌آوری داشته است.

هزینه‌های زندگی برای دانشجویان بین‌المللی

میانگین هزینۀ ماهانۀ زندگی دانشجویان بین‌المللی در کانادا 600 تا 800 دلار است، این مبلغ شامل هزینۀ غذا و مخارج دیگر می‌شود. اجاره اقامتگاه بیرون از دانشگاه از 700 دلار تا 2200 دلار در ماه هزینه دارد. شهریه دانشگاه را هم نباید از قلم انداخت. هرچند شهریۀ دانشگاه‌های کانادا از بسیاری از کشورهای دیگر کمتر است، میانگین هزینۀ یک سال تحصیل در دوره کارشناسی حدود 28000 دلار است. ضمناً هزینۀ کتاب‌ها درسی را هم باید به این مبلغ اضافه کنید که هر ترم حدود 100 تا 500 دلار می‌شود. هزینه خوابگاه نیز از 550 دلار شروع می‌شود و تا 2900 دلار می‌رسد.

هزینه وسیله رفت و آمد یا حمل و نقل عمومی و بیمۀ درمانی را هم باید در نظر بگیرید. برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باید 80 تا 110 دلار هزینه کنید، اما اگر خودتان وسیله داشته باشید، باید مبلغ بیشتری را برای رفت و آمد کنار بگذارید. حق بیمه شرکت‌های بیمه درمان خصوصی 600 تا 1000 دلار است. با توجه به مدت زمان اقامتتان در کانادا و داشتن یا نداشتن اقامت دائم شامل محدودیت‌هایی می‌شوید و ممکن است شرایط لازم را برای استفاده از بیمه درمان عمومی نداشته باشید. با در نظر گرفتن این هزینه‌های سنگین به دانشجویان خارجی اجازه داده می‌شود که 20 تا 40 ساعت در هفته کار کنند.

برای راحت زندگی کردن در کانادا باید چقدر پول داشته باشید؟

مهم است بدانید که برای زندگی در کانادا باید چقدر پول داشته باشید، در عین حال لازم است بررسی کنید که برای داشتن یک زندگی راحت در کانادا به چه مقدار پول نیاز دارید. منظور از زندگی راحت دقیقاً چیست؟ زندگی راحت به این معناست که برای خرید چیزهایی که لازم دارید و همین‌طور برای سرگرمی و تفریح پول کافی داشته باشید. همچنین باید به اندازۀ کافی پول داشته باشید تا بتوانید مبلغی را هم کنار بگذارید و پس‌انداز کنید. مبلغ مورد نیاز برای یک زندگی راحت به محل اقامتتان در کانادا بستگی دارد. کافی است به جدول زیر نگاه کنید تا متوجه اختلاف هزینه‌های زندگی در استان‌های مختلف بشوید، اختلاف گاهی در حد چندهزار دلار است.

شهرهزینۀ یک نفر به دلارهزینۀ خانوادۀ چهار نفره به دلار
تورنتو35516144
ونکوور34455955
اتاوا28225329
مونترآل23844799
کلگری24495110
هالیفاکس23774698
کبک سیتی18714126

 مالیات‌های کانادا

بعضی مالیات‌ها در کانادا بالاتر از کشورهای دیگر است، اما وصول مالیات سنگین‌تر دلایلی دارد. مالیات به ثبات اقتصادی کانادا کمک می‌کند و به در اختیار گذاشتن امکاناتی مانند خدمات درمانی عمومی کمک می‌کند که کانادا را از بقیۀ کشورهای جهان متمایز می‌سازد. کانادا برخلاف اکثر کشورها از اولین یازده هزار دلار درآمدتان مالیات نمی‌گیرد. میزان مالیاتی که برای بقیۀ درآمدتان وضع می‌شود، به استان محل اقامت و میزان درآمدتان بستگی دارد. میزان مالیات می‌تواند چهار تا سیزده درصد باشد.

در کانادا سه نوع مالیات بر فروش ـ PST، GST و HST ـ وجود دارد. PST یا مالیات بر فروش استانی فقط در بعضی استان‌ها گرفته می‌شود. PST در بریتیش کلمبیا و مانیتوبا 7%، در ساسکاچوان 6% و در کبک 9/759% است. مالیات بر کالاها یا خدمات (GST) 5% است و در استان‌های نیو برانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووا اسکوشیا، انتاریو، جزیرۀ پرنس ادوارد و یوکان دریافت نمی‌شود. این استان‌ها به‌جای GST، مالیات بر فروش هماهنگ (HST) را دریافت می‌کنند که 13 تا 15 درصد است.

این سه نوع مالیات بر روی اکثر کالاها و خدمات، مانند ملک، خودرو، پوشاک و دیگر کالاهای اساسی، گرفته می‌شود. کالاهای ضروری مانند اقلام غذایی و داروهای تجویزی از اکثر مالیات‌ها معاف‌اند.

مالیات‌های کانادا در مجموع از کشورهای دیگر، به‌ویژه آمریکا بالاتر است. درآمد مالیاتی بالغ بر 38/4% از GDP کل (تولید ناخالص داخلی) را تشکیل می‌دهد؛ حال آن‌که سهم درآمد مالیاتی از GDP کل آمریکا فقط 28/2% است.

کدام استان کانادا پایین‌ترین هزینه‌های زندگی را دارد؟

هزینۀ زندگی در نیو برانزویک از بقیۀ استان‌های کانادا کمتر است. هزینۀ مسکن و موارد دیگر در نیو برانزویک بسیار پایین‌تر از بقیۀ کانادا است. میانگین حق بیمۀ مسکن ماهانه 60 دلار و بیمۀ خودرو فقط 25/72 دلار است. متوسط هزینۀ ماهانۀ زندگی در نیوبرانزویک 65/1415 دلار است، البته هزینۀ مسکن در این مبلغ محاسبه نشده است. اگر اجاره‌بها را نیز به این مبلغ اضافه کنید، به مبلغی می‌رسید که تقریباً به اندازۀ درآمد توصیه‌شده برای یک نفر در کانادا یا احتمالاً کمی بیشتر می‌شود.

هرچند برخی ترجیح می‌دهند به دلیل هزینه‌های پایین‌تر زندگی به ناحیه‌هایی مانند نیو برانزویک مهاجرت کنند، بقیه بدون توجه به تفاوت در هزینه‌ها تصمیم می‌گیرند جایی زندگی کنند که به مراکز شهری نزدیک‌تر باشند. انتخاب محل زندگی در نهایت به سبک زندگی فردی‌تان بستگی دارد.

کار در کانادا

کار در کانادا

کانادا به اقتصاد متنوع و پررونقی می‌بالد که فرصت‌های شغلی فراوانی را در بخش‌های مختلف مانند فناوری، بهداشت و درمان، امور مالی، منابع طبیعی و تولید ایجاد می‌کند. به‌ویژه بخش فناوری به سرعت در حال گسترش بوده است و شهرهایی مانند تورنتو، ونکوور و مونترآل به عنوان قطب‌های مهم فناوری پدیدار شده‌اند. این رشد مرهون سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش نوآوری و حمایت همه‌جانبه از استارتاپ‌ها بوده است. حکومت کانادا چند اقدام را در راستای تشویق کارآفرینی و پشتیبانی از کسب و کارها اجرایی کرده است. این ابتکارعمل‌ها شامل برنامه‌های کمک مالی، مشوق‌های مالیاتی و طراحی پروژه‌های زیرساخت برای برانگیختن گسترش اقتصادی و خلق فرصت‌های شغلی می‌شود.

به‌علاوه کانادا در تلاش است تا مشکل کمبود نیروی کار ماهر را با ترغیب مهاجرت و جذب نیروهای کار حرفه‌ای از سراسر جهان برطرف کند. کانادا سعی می‌کند مهاجران برخوردار از شایستگی‌های ضروری و دارای سابقۀ کار را از طریق سیستم اکسپرس انتری (ورود سریع) و برنامۀ نامزدی استانی (PNP) جذب کند تا نیروی کارش را تقویت کند. اگرچه روندهای مثبتی در بازار کار کانادا مشاهده می‌شود، باید پذیرفت که چشم‌اندازهای شغلی در مناطق و صنایع گوناگون با هم متفاوت است. به‌علاوه شرایط اقتصادی به مرور زمان تکامل می‌یابد. تغییرات شرایط اقتصادی پایش مداوم بازار کار کانادا را برای مطلع شدن از آخرین تحولات ضروری می‌سازد.

پرتقاضاترین شغل‌ها در کانادا

بعضی عناوین شغلی همواره در فهرست پرطرفدارترین شغل‌های کانادا قرار دارند، بنابراین ساخت آیندۀ شغلی روشن در این حرفه‌ها آسان‌تر است، به‌خصوص اگر از آژانس‌های کاریابی کمک بگیرید. کانادا از نیروهای کار ماهر و متخصص در این رشته‌های پرطرفدار و مورد تقاضا با آغوش باز استقبال می‌کند. در این بخش با پرتقاضاترین شغل‌های مورد نیاز در کانادا آشنا می‌شوید:

توسعه‌دهندگان وب در سازمان‌های مختلف، از کسب و کارهای کوچک و متوسط گرفته تا بنگاه‌ها و نهادهای دولتی بزرگ کار می‌کنند. توسعه‌دهندۀ وب متخصصی است که در توسعۀ برنامه‌های کاربردی مشارکت دارد یا با برنامه‌نویسان همکاری می‌کند.

مدت زمان رسیدگی به درخواست تقاضاهای مهاجرت از طریق جریان استعدادهای جهانی دو هفته است. با این توصیف توسعه‌دهندگان وب مسیر مطمئنی برای دریافت اجازه کار کانادا پیش رو دارند:

 • میانگین دستمزد: 96305 دلار
 • کد NOC: 21234
 • شغل‌های مرتبط: طراح وب، وب‌مستر و متخصص بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO).

مدیر منابع انسانی مسئول استخدام نیروهای مستعد در بازار کار کاناداست که رقابت فشرده‌ای در آن برای استخدام بهترین کارکنان در جریان است. مدیر منابع انسانی یکی از پرتقاضاترین شغل‌ها در کاناداست.

 • میانگین دستمزد: 89003 دلار
 • کد NOC: 10011
 • شغل‌های مرتبط: متخصص منابع انسانی (11200) و مدیر استخدام و منابع انسانی (12101)

مهندس برق نقش مهمی در اقتصاد مدرن دارد. مهندس برق طراحی، تحلیل، تعیین ویژگی‌ها، ساخت و آزمودن سیستم‌ها و قطعات برقی را انجام می‌دهد و مسئولیت تضمین ایمنی عملیات‌ها را به عهده دارد.

 • میانگین دستمزد: 97832 دلار
 • کد NOC : 21310
 • شغل‌های مرتبط: مهندس برق و الکترونیک

کانادایی‌ها عاشق حیوانات خانگی هستند و بسیاری از آن‌ها حیوانات خانگی مختلفی مانند گربه و سگ دارند. اما از آن‌جا که کانادا از نظر تعداد دامپزشک دچار کمبود است، دامپزشکی یکی از پرتقاضاترین شغل‌ها در چند سال گذشته بوده است.

دامپزشکان برای فعالیت در کانادا باید از یک دانشکده دامپزشکی مورد تأیید مدرک گرفته باشند. همچنین چون دامپزشکی یکی از مشاغل تحت‌نظارت استان‌ها یا قلمروهاست، دانش‌آموختگان رشته دامپزشکی برای شروع به کار در کانادا ملزم به گرفتن مجوز از هیأت نظارتی مستقر در استان یا قلمروی محل اقامتشان هستند.

 • میانگین حقوق: 95804 دلار
 • کد NOC: 31103

دکتر داروساز در برنامه‌ها و خدماتی مشارکت دارد که در راستای ارتقا رفاه و سلامت انجام می‌شوند. دکتر داروساز می‌تواند در بیمارستان یا داروخانه مشغول به کار شود یا داروخانۀ خود را افتتاح کند.

فعالیت دکتر داروساز تحت‌نظارت نهادهای استانی است. در صورتی می‌توانید به عنوان یک دکتر داروساز در کانادا مشغول به کار شوید که مدرک داروسازی داشته باشید، در آزمون بورد ارزیابی داروسازی کانادا (PEBC) قبول شوید و از استان یا قلمروی محل اقامتتان مجوز رسمی بگیرید.

داروسازی در چند سال گذشته یکی از پردرآمدترین و پرطرفدارترین شغل‌ها در کانادا بوده است. میانگین حقوق پزشکان داروساز در کانادا ساعتی 45 دلار است، بنابراین اگر یک داروساز به مدت یک سال هر روز 12 ساعت کار کند، میانگین درآمد سالانه‌اش 129600 دلار خواهد شد.

 • میانگین حقوق: 92314 دلار
 • کد NOC :31120

یکی از محاسن کار جوشکاری این است که برای اشتغال در این حرفه نیازی به مدرک دانشگاه یا کالج ندارید و بدون مدرک می‌توانید درآمد بالایی داشته باشید. جوشکاری همواره یکی از پرتقاضاترین شغل‌های کانادا بوده است.

جوشکار ماهر باید دانش بالایی در زمینۀ جوشکاری داشته باشد. برای جوشکار شدن در کانادا باید در دوره‌های آموزش فنی-حرفه‌ای، کارآموزی یا هر دو شرکت کنید.

جوشکاری یکی از 15 شغل برتر مورد تقاضا در سال جاری است که تعداد نیروهای کار ماهر فنی ـ حرفه‌ای در آن‌ها رو به کاهش گذاشته است.

 • میانگین حقوق: 83504 دلار
 • کد NOC: 72106

کارگران ساده مصالح و تجهیزات را جابه‌جا می‌کنند و کارهای سخت فیزیکی مانند حفاری، تخریب و فشرده‌سازی را انجام می‌دهند. کارگران ساخت و ساز محل‌های ساخت را آماده و تمیز می‌کنند.

 • میانگین حقوق: 57678 دلار
 • کد NOC: 75110 ـ کارگر سادۀ ساخت و ساز
 • شغل‌های مرتبط: 75119 ـ دیگر کارگران ساده، کارگران ماهر ساخت و ساز

برای رانندگان طبقه‌های شغلی مختلفی مانند پیک تحویل کالا، راننده کامیون، راننده لیفتراک، راننده مسیرهای طولانی یا راننده اوبر وجود دارد. اگر توانایی راندن ماشین سنگین را دارید، بدانید که شانس بالایی برای کاریابی در کانادا دارید.

بازار کار رانندگی در کانادا گسترده است. با توجه به انبوه مردمی که می‌خواهند کالاها و وسایل مختلف را جابه‌جا کنند، همواره موقعیت شغلی خالی برای رانندگان ماشین سنگین وجود دارد. شرط لازم برای اشتغال در حرفۀ رانندگی تجاری داشتن گواهی‌نامه پایه یک یا داشتن مجوز کار با لیفتراک است. در صورت داشتن گواهی‌نامه پایه یک به راحتی می‌توانید در کانادا استخدام شوید.

 • میانگین حقوق: 64836 دلار
 • کد NOC: 73300 ـ 75200
 • شغل‌های مرتبط: 73301 ـ رانندۀ اتوبوس، اپراتور مترو و اپراتور دیگر وسایل حمل و نقل و ترانزیتی

کانادا در بخش‌های مختلف مانند بازاریابی، فروش، مهندسی و ... به مدیر پروژه نیاز دارد. ماهیت این شغل ایجاب می‌کند که مدیر پروژه منعطف باشد و این قابلیت را داشته باشد که حوزه‌های مختلف تخصصش در ارتباط با مدیریت کارکنان یا بودجه را هماهنگ کند.

چندین سال است که مدیر پروژه یکی از پرتقاضاترین شغل‌های کاناداست. برای افزایش دادن شانس خود جهت استخدام شدن به عنوان مدیر پروژه به گواهی مدیریت حرفه‌ای پروژه (PMP) نیاز دارید.

 • میانگین حقوق: 98425 دلار
 • کد NOC: 13100 ـ 70010

مراقبت از سلامتی برای داشتن بدن سالم حیاتی است و به قول معروف «سلامتی ثروت است». خدمات بهداشت و درمان در تمام استان‌ها و قلمروها برای کانادایی‌ها مهم است. این اهمیت به خوبی در پرطرفدار بودن شغل پرستاری در این کشور بازتاب می‌یابد.

شرایط لازم برای استخدام شدن به عنوان یک پرستار رسمی، داشتن مدرک کارشناسی و ثبت رسمی در مرجع نظارتی و قلمرویی پرستاری است. جمعیت پرستاری در سال‌های گذشته افت چشمگیری داشته و این کمبود بر نظام سلامت و درمان اثر گذاشته است.

 • میانگین حقوق: 87603 دلار
 • کد NOC: 31301

راه و رسم کاریابی در کانادا

روش‌های بسیاری برای جستجوی کار در کانادا و گرفتن پیشنهاد شغل یا جاب آفر از کارفرمایان کانادایی وجود دارد. پیش از آن ‌که جستجوی کار را در کانادا شروع کنید، باید مطمئن شوید که برای فرایند درخواست کار آماده‌اید. پس طبق مراحل زیر پیش بروید تا کاملاً آماده شوید و شانستان را برای دریافت جاب آفر از کارفرمایان کانادایی به حداکثر برسانید:

کارفرمایان کانادایی انتظار دارند کارجویان رزومه‌شان را مطابق فرمت خاص رزومه‌های کانادایی ارسال کنند. ممکن است فرمت رزومۀ کانادایی کمی با فرمت رزومۀ فعلی‌تان تفاوت داشته باشد. یک رزومۀ زمانی معمول کانادایی از بخش‌های زیر تشکیل می‌شود:

 1. هدر یا سربرگ رزومه که نام، سمت شغلی و اطلاعات تماس کارجو در آن قید می‌شود.
 2. هدف یا خلاصۀ رزومه
 3. سابقۀ کار
 4. تحصیلات
 5. مهارت‌ها
 6. بخش‌های تکمیلی

اکثر کارفرمایان کانادایی توقع دارند کارجو کاور لتر را ضمیمه درخواست استخدام اولیه‌اش کند. در صورت تهیه نکردن کاور لتر یا تنظیم نکردن رزومه طبق فرمت رزومه کانادایی ممکن است شانس استخدام شدن را از دست بدهید.

وب‌سایت‌های بسیاری وجود دارد که کارفرمایان کانادایی آگهی‌های استخدام برای موقعیت‌های شغلی مختلف را در آن‌ها درج می‌کنند. در وب‌سایت‌هایی مانند Indeed، Monster و Job Bank می‌توانید بهترین پیشنهادهای شغلی را بیابید و رزومه‌تان را مطابق شرایط مورد نیاز استخدام در آن شغل تغییر بدهید.

حتماً از لینکدین به خوبی استفاده کنید. لینکدین یک سایت شبکه‌سازی اجتماعی برای متخصصان حرفه‌ای است. بسیاری از کارفرمایان از لینکدین برای یافتن نیروهای متخصص مورد نیازشان و ایجاد روابط حرفه‌ای بهره می‌گیرند.

وقت بگذارید و دنبال موقعیت‌های شغلی مناسبی بگردید که بیشترین تناسب را با سابقۀ کارتان دارند. سپس با توجه به سابقه‌تان رزومه و درخواستی تنظیم کنید که شما را کاملاً از بقیۀ کارجویان متمایز کند. هنگار یافتن کار مناسب در کانادا مراقب باشید که در دام کلاهبرداران نیفتید. مهاجران امیدوار بسیاری بوده‌اند که قربانی سودجویی شرکت‌های قلابی شده‌اند و به امید مهاجرت به کانادا فریب آفرهای جعلی را خورده‌اند. کارفرمای معتبر و قانونی هرگز در ازای ارسال جاب آفر از شما درخواست واریز وجه نمی‌کند. قانون به کارفرمایان اجازه نمی‌دهد هزینه‌های مهاجرتی مربوط به جاب آفر را از متقاضیان دریافت کنند. اگر به قانونی بودن پیشنهاد استخدام شک دارید، با کارشناس مهاجرت مشورت کنید.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کانادا فرصت‌های بی‌نظیری را برای دنبال کردن اهداف تحصیلی، کاوش در فرهنگ‌های جدید و لذت بردن از کیفیت بالای زندگی در اختیار دانشجویان مشتاق قرار می‌دهد. دانشجویان در کانادا هم بر روی پژوهش و نوآوری هم تجربۀ عملی متمرکز می‌شوند. از برترین دانشگاه‌های کانادا می‌توان به دانشگاه‌های تورنتو، مک‌گیل و بریتیش کلمبیا اشاره کرد. در کانادا در بستر جامعه‌ای چندفرهنگی و عاری از تعصب قرار می‌گیرید. صدها هزار دانشجو از سراسر جهان برای رسیدن به آرزوهای‌شان و ساختن آینده‌ای روشن به کانادا می‌روند.

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، چون نظام آموزش عالی کانادا دوره‌های دانشگاهی فوق‌العاده‌ای را با تمرکز ویژه بر یادگیری عملی، تجربه کاربردی و فرصت‌های پژوهشی برگزار می‌کند. کانادا در زمینه آموزش رشته‌هایی مانند مهندسی، علوم رایانه، علوم طبیعی و سلامت و درمان سابقه‌ای دیرینه و درخشان دارد. آن‌چه دانشگاه‌های کانادا را از دانشگاه‌های دیگر کشورهای جهان متمایز می‌سازد، تمرکز بر مطالعات میان‌رشته‌ای و دوره‌های منحصربه‎فردی مانند مطالعات بومی، علوم محیطی و … است. دانشگاه‌های کانادا به‌ویژه به دلیل برتری پژوهشی‌شان در این رشته‌ها و رشته‌های دیگری مانند پایداری و انرژی تجدیدپذیر شهرت جهانی دارند.

راه و رسم ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های کانادا

اگر می‌خواهید بفهمید که چطور باید برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا درخواست پذیرش ارسال کنید، لازم است بدانید که هر دانشگاهی قوانین خاص خود را برای پذیرش دارد. قوانین بعضی دانشگاه‌ها مشابه است و بعضی قوانین متفاوتی دارند. پس قبل از اپلای حتماً دربارۀ شرایط پذیرش دانشگاه موردنظرتان تحقیق کنید و مطمئن شوید که شرایط لازم را دارید.

برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باید بر زبان انگلیسی تسلط داشته باشید و نمره لازم را در آزمون‌هایی مانند تافل، آیلتس یا PTE آکادمیک بگیرید. البته شرط پذیرش گرفتن از بعضی دانشگاه‌ها تسلط بر زبان فرانسوی است.

برای ارسال درخواست پذیرش باید هزینۀ اپلای را پرداخت کنید. اگرچه هزینۀ اپلای تمام دانشگاه‌ها و رشته‌ها یکسان نیست، اکثر دانشگاه‌ها هزینه‌ای معادل 50 تا 150 دلار کانادا را از متقاضیان دریافت می‌کنند. همچنین بعضی دانشگاه‌ها از دانشجویان می‌خواهند که ودیعۀ غیرقابل‌استرداد را پس از گرفتن پذیرش پرداخت کنند.

فرایند اپلای در اکثر دانشگاه‌ها اینترنتی است و می‌توانید درخواست پذیرشتان را مستقیماً از طریق وب‌سایت دانشگاه ارسال کنید. هنگام اپلای باید اطلاعات فردی مانند پیشینۀ تحصیلی، سابقۀ کار (در صورت وجود)، مدرک تسلط بر زبان یا دیگر مدارک لازم برای اپلای را ارائه کنید. متداول‌ترین مدارک مورد نیاز برای پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های کانادا عبارت است از:

 • اسکن دیپلم دبیرستان یا مدرک کارشناسی
 • ریزنمرات رسمی
 • اسکن پاسپورت
 • CV
 • نتیجۀ آزمون زبان
 • مدارک لازم برای دریافت کمک‌هزینه یا بورس تحصیلی
 • دو یا سه توصیه‌نامه
 • پورتفولیو و یا نمونۀ مقاله

بهترین دانشگاه‌های کانادا 2023

1. دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو دانشگاه برتر کاناداست که به همراه یک دانشگاه دیگر در رده بیست و پنجمین دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارد. دانشگاه تورنتو در رتبه‌بندی امسال بهترین دانشگاه‌های جهان، با صعودی چهارپله‌ای در رده بیست و یکم قرار گرفت و در اکثر شاخص‌ها، به‌ویژه اعتبار آکادمیک، امتیازهای بالاتری را کسب کرد. دانشگاه تورنتو در شاخص اعتبار آکادمیک موفق به کسب رتبۀ پانزدهم جهان شد.

2. دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل در مونترآل امسال دومین دانشگاه برتر کانادا بود که با چهار پله صعود به اتفاق یک دانشگاه دیگر مشترکاً در جایگاه سی و یکم جهان نیز قرار گرفت. دانشگاه مک‌گیل دانش‌آموختگان نامدار فراوانی دارد که در میانشان نام 12 برندۀ جایزۀ نوبل و 145 پژوهشگر رودز به چشم می‌خورد. نخست‌وزیر فعلی کانادا، جاستین ترودو نیز از دانش‌آموختگان مک‌گیل است.

3. دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا سومین دانشگاه برتر کاناداست که امسال با شش پله صعود در رده چهل و پنجم فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان نیز قرار گرفت. دانشگاه بریتیش کلمبیا از نظر شاخص اعتبار آکادمیک در رده بیست و هشتم قرار دارد. یکی از اهداف این دانشگاه ترویج نوآوری و به چالش کشیدن وضعیت موجود است.

4. دانشگاه مونترآل

دانشگاه مونترآل امسال موفق شد با پیشی گرفتن از دانشگاه آلبرتا، جایگاه چهارمین دانشگاه برتر کانادا را از آن خود کند. دانشگاه مونترآل یک دانشگاه پژوهشی دولتی فرانسوی‌زبان است که در سال 1878 تأسیس شد. این دانشگاه بیش از 67350 دانشجو دارد که ده هزار تن از آنان دانشجوی بین‌المللی هستند.

5. دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا امسال با شش پله سقوط در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان، در رده صد و نوزدهم قرار گرفت. چهل هزار دانشجو در چهار پردیس دانشگاه آلبرتا درس می‌خوانند. دانشگاه آلبرتا بالاترین امتیاز را از شاخص دانشکده بین‌المللی گرفت.

6. دانشگاه مک‌مستر

جایگاه دانشگاه مک‌مستر در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان امسال چهار پله سقوط داشت و این دانشگاه امسال به عنوان صد و چهل و چهارمین دانشگاه برتر جهان معرفی شد. دانشگاه مک‌مستر بالاترین امتیاز را از شاخص دانشکده بین‌المللی گرفت و از نظر این شاخص در رتبه هشتاد و سوم جهان قرار دارد. دانشگاه مک‌مستر در همیلتون انتاریو قرار دارد و بیش از همه به دلیل دانشکده پزشکی معتبرش شهرت دارد.

7. دانشگاه واترلو

رتبه دانشگاه واترلو در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان امسال هفت پله صعود داشت، اما جایگاهش در میان دانشگاه‌های کانادا همچنان هفتم باقی ماند. دانشگاه واترلو در سال 2021 صد و شصت و ششمین دانشگاه برتر جهان بود. این دانشگاه بالاترین امتیاز را از شاخص اعتبار نزد کارفرمایان گرفت و در این شاخص رتبه هشتاد و پنجم جهان را به دست آورد. این دانشگاه که در سال 1956 تأسیس شد، سه پردیس دارد و عضو گروه پژوهشی معتبر U15 است.

8. دانشگاه وسترن

امسال دانشگاه وسترن در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان هشت پله بالاتر آمد تا در رده دویست و سوم قرار بگیرد. دانشگاه وسترن یکی از برترین دانشگاه‌های پژوهشی کاناداست که در سال 1878 تأسیس شد و بیش از 38000 دانشجو از 121 کشور جهان دارد. عملکرد دانشگاه وسترن در زمینۀ شاخص‌های اعتبار نزد کارفرمایان و تعداد استنادهای هر دانشکده چشمگیر است.

9. دانشگاه کویینز

دانشگاه کوئینز، واقع در کینگستون انتاریو، امسال نهمین دانشگاه برتر کانادا بود که با هفت پله سقوط در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان، در جایگاه دویست و چهل و ششم قرار گرفت. عملکرد تحسین‌برانگیز این دانشگاه در زمینۀ شاخص اعتبار نزد کارفرمایان، رتبۀ نود و نهم جهان را در این شاخص برایش به ارمغان آورد. دانشگاه کوئینز بیش از 24000 دانشجو دارد. 91 درصد دانش‌آموختگان دانشگاه کوئنیز ظرف شش ماه پس از اتمام تحصیلشان استخدام می‌شوند.

مهاجرت به کانادا

کانادا به‌عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا برنامه‌های مهاجرتی و مسیرهای مختلفی را برای تأمین نیروی کار مورد نیاز خود آماده کرده است. در برخی از این مسیرها و برنامه‌های مهاجرتی، اگر در حوزه‌های مشخصی مهارت و سابقه کار بالایی داشت باشید می‌توانید مستقیماً و به‌سرعت اقامت دائم کانادا را دریافت کنید. در این قسمت به برنامه‌های مختلف مهاجرتی کانادا می‌پردازیم

 • مهاجرت تحصیلی به کانادا: در این روش شما باید از دانشگاهی در کانادا که شماره DLI نیز دارد پذیرش بگیرید، و سپس درخواست ویزای تحصیلی کانادا را ثبت کنید. پس از پایان تحصیلات می‌توانید ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی بگیرید و در کانادا کار کنید.
 • مهاجرت کاری به کانادا: همانند ویزای تحصیلی، شما باید ابتدا از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر دریافت کنید و سپس ویزای کاری کانادا را اخذ کنید. پس از یک سال سابقه کار در کانادا می‌توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید.
 • تبدیل ویزای توریستی به کاری: این مسیر تنها تا 28 فوریه 2024 معتبر است. دولت کانادا امکانی را صرف برای ایرانیان مهیا کرده است که اگر ویزای توریستی کانادا را دارند و در خاک کانادا نیز حضور دارند می‌توانند برای دریافت جواز کار باز یا اوپن ورک پرمیت اقدام کنند.
 • اکسپرس اینتری (Express Entry): این برنامه مهاجرتی سریع‌ترین و البته سخت‌ترین روش دریافت اقامت دائم کانادا است. در این برنامه اداره مهاجرت کانادا متقاضیان را بر اساس شغلشان، سابقه کار، مدرک تحصیلی، مدرک زبان امتیازبندی می‌کند. هر ساله افرادی که دارای بیشترین امتیاز باشند انتخاب شده و اقامت دائم کانادا به آن‌ها اهدا می‌شود.
 • برنامه نامزدی استانی (PNP): هر استان کانادا شرایطی دارد که تحت آن‌ها نیروی کار مورد نیاز خود را از طریق مهاجرت تأمین می‌کند. در این روش شما باید برای استانی که قصد مهاجرت به آن را دارید درخواست بدهید و در آن استان کار پیدا کنید. سپس استان موردنظر شما را برای اقامت در همان استان نامزد می‌کند. همچنین دریافت نامزدی استانی افزایش چشمگیر امتیاز شما در برنامه اکسپرس اینتری را در پی خواهد داشت.
 • برنامه مهاجرتی آتلانتیک: این برنامه مخصوص استان‌ها و قلمروهای حوزه آتلانتیک کانادا است که شامل نیو برانزویک، نوا اسکوتیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند و لابرادور است. کسانی که بتوانند در این مناطق کار پیدا کنند و جاب آفر دریافت کنند واجد شرایط مهاجرت از این طریق می‌شوند و می‌توانند بلافاصله برای اقامت دائم اقدام کنند. نکته منفی این برنامه این است که مناطق حوزه آتلانتیک کم‌جمعیت هستند و آب‌وهوای سرد و نامناسبی دارند.
 • ویزای استارتاپ: این ویزا برای افرادی طراحی شده است که در کانادا کسب‌وکار یا بیزینس جدید راه‌اندازی می‌کنند یا اقدام به خرید یک بیزینس یا فرنچایز می‌کنند. هزینه این روش بسیار بالا است؛ اما از این طریق هم می‌توان بلافاصله به اقامت دائم کانادا رسید و هم در این کشور صاحب کسب‌وکار و منبع درآمد شد.
 • ویزای اسپانسرشیپ: این ویزا مخصوص بستگان درجه یک افرادی است که اقامت دائم کانادا را دارند یا شهروند این کشور هستند. این افراد می‌توانند پدر و مادر، خواهر و برادر، همسر و فرزندان خود را از این طریق به کانادا بیاورند و برای آن‌ها اقامت دائم بگیرند. برای استفاده از این روش باید ثابت کنید که می‌توانید تا 3 سال مخارج کسانی که به کانادا می‌آورید را تأمین کنید.
 • ویزای خوداشتغالی: این ویزا مخصوص هنرمندان و ورزشکاران و افرادی که در زمینه‌های فرهنگی، هنری، و ورزشی حداقل 2 سال سابقه خوداشتغالی دارند. هنرمندان و ورزشکارانی که این شرایط را دارند و امتیاز مناسب این برنامه را کسب کنند می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند و اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.
 • برنامه مهاجرتی پرستاران خانگی: یکی از مشاغلی که کشور کانادا بسیار به آن نیازمند است پرستار خانگی است. وظیفه این پرستاران، مراقبت و نگهداری از کودکان، سالمندان و یا معلولین است. اگر واجد شرایط این برنامه باشید و بتوانید در این شغل جاب آفر بگیرید می‌توانید بلافاصله برای اقامت دائم کانادا نیز اقدام کنید.
 • برنامه مهاجرتی فرانسوی‌زبانان: زبان رسمی کشور کانادا علاوه بر انگلیسی فرانسوی نیز هست. اکثر فرانسوی‌زبانان کانادا در استان کبک زندگی می‌کنند و این استان و به‌طورکلی کشور کانادا امتیاز مخصوصی برای کسانی که به زبان فرانسوی مسلط هستند در نظر گرفته است. برنامه‌ای مخصوص مهاجرت فرانسوی‌زبانان وجود ندارد؛ اما اثبات مهارت زبان فرانسوی در آزمون TEF یا TCF در هر کدام از سایر برنامه‌های مهاجرتی امتیاز بسیار بزرگی محسوب می‌شود و شانس شما را برای دریافت ویزای کانادا بیشتر می‌کند.
 • برنامه مهاجرتی روستایی: برخی مناطق روستایی کانادا در این طرح شرکت کرده‌اند که بر اساس آن اگر بتوانید در یکی از این مناطق کار پیدا کنید می‌توانید وارد خاک کانادا شده و در این مناطق کار کنید و بلافاصله برای اقامت دائم نیز اقدام کنید.

اقامت دائم و شهروندی کانادا

اقامت دائم کشور کانادا به این معنی است که شما می‌توانید آزادانه به کشور کانادا رفت‌وآمد کنید و در هر نقطه این کشور به زندگی، کار و تحصیل مشغول شوید. شخص مقیم دائم کانادا از تمام مزایای یک شهروند کانادایی از جمله خدمات درمانی رایگان و حقوق اجتماعی برخوردار است. تنها فرق اقامت دائم با شهروندی کانادا در این است که مقیم دائم اجازه رأی‌ دادن و یا فعالیت سیاسی در کانادا را ندارد و نمی‌تواند در برخی شغل‌هایی که دارای درجه امنیتی بالایی هستند کار کند.

تعدادی از برنامه‌های مهاجرتی کشور کانادا مستقیماً به افرادی واجد شرایط اقامت دائم اعطا می‌کنند. اما کسانی که اقامت موقت کانادا را دارند (برای مثال با ویزای تحصیلی یا کاری) می‌توانند با فراهم‌کردن شرایط اقامت دائم مانند مدرک دانشگاهی کانادایی و یا سابقه کار در کانادا برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

افرادی که اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اند پس از 3 سال اقامت در کانادا و پرداخت منظم مالیات می‌توانند برای شهروندی درخواست بدهند و پس از پذیرفته‌شدن در مصاحبه و آزمون شهروندی، با موفقیت شهروند این کشور شوند.

جاذبه‌های گردشگری کانادا

کانادا که دومین کشور بزرگ جهان است، از نظر منظره‌های زیبا و جاذبه‌های گردشگری شگفت‌انگیز هیچ کمبودی ندارد. تمام گردشگران با هر سلیقه‌ای از گشت و گذار در این کشور پهناور لذت می‌برند. از این ساحل تا آن ساحل کانادا شهرهایی سرزنده و پرشور با فرهنگی غنی قرار دارد. عجایب طبیعی کانادا نیز چشم‌ها را به خود خیره می‌کند.

از بهترین و پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری غرب کانادا می‌توان کوهستان راکی، درۀ اکاناگان و شهرهای ونکوور، ویکتوریا و کلگری را نام برد. در بخش مرکزی کانادا نیز آبشار نیاگارا، تورنتو، اتاوا، مونترآل و کبک سیتی محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری هستند.

1ـ آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا مشهورترین جاذبۀ طبیعی کاناداست که هر ساله میلیون‌ها گردشگر برای دیدنش رهسپار کانادا می‌شوند. از تورنتو تا آبشار نیاگارا با ماشین یک ساعت راه است. آب این آبشار عظیم که در مرز آمریکا قرار دارد از ارتفاع تقریباً 57 متری به سمت زمین جاری می‌شود. از چند نقطۀ مهم می‌توانید آبشار را از فاصۀ نزدیک ببینید و از عظمتش انگشت به دهان بمانید.

بیش از یک قرن است که آبشار و تنگۀ نیاگارا گردشگران جسور و ماجراجو را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. ماجراجویان بسیاری از اواسط قرن نوزدهم تا اواسط قرن بیستم تلاش کردند تا با انواع ‌بشکه‌ و قایق‌ دست‌ساز از آبشار پایین بپرند. این ماجراجویی‌ها در کنار راه رفتن روی طناب کشیده‌شده بر فراز نیاگارا و کارهای تماشایی دیگر موجب شد شهر مجاور آبشار نیاگارا نوعی کارناوال را برگزار کند که تا به امروز نیز به قوت خود باقی است.

2ـ پارک ملی بنف و کوه راکی

پارک ملی بنف و کوه راکی h3

پارک ملی بنف در قلب کوهستان عظیم و باشکوه راکی در استان آلبرتا قرار دارد. شماری از زیباترین منظره‌های کانادا را می‌توانید در این پارک مشاهده کنید. دریاچه‌های فیروزه‌ای رنگ، قله‌های برف‌پوش و یخچال‌های طبیعی در این پارک خیره‌کننده انتظار گردشگران را می‌کشد. در امتداد جاده چشم‌نواز پارک رانندگی کنید یا یکی از بهترین و زیباترین پیاده‌گردی‌ها را در بنف تجربه کنید.

دریاچۀ لوئیس مانند جواهری در دل پارک ملی بنف می‌درخشد، آب سبزرنگ دریاچه تصویر کوه‌ها و یخچال‌های طبیعی اطراف را به زیبایی منعکس می‌کند. بازدیدکنندگان می‌توانند گردش آرامش‌بخشی در ساحل داشته باشند. دریاچۀ آلپی چشم‌نواز دیگری در نزدیکی دریاچۀ مورین قرار دارد که محیط اطرافش عاشقانه‌تر و دلرباتر است.

3ـ برج CN تورنتو

برج CN تورنتو

برج نمادین CN، یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری کانادا، در ساحل دریاپۀ انتاریو در بزرگ‌ترین شهر کانادا قرار دارد. این برج با 553 متر ارتفاع، نگاه‌ها را از دوردست به خود خیره می‌کند.

صرف غذا در رستوران گردان 360 درجه بر فراز برج، ضمن تماشای شهر و دریاچه از این ارتفاع نفس‌گیر تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برای‌تان خلق می‌کند. کف شیشه‌ای رستوران منظره‌هایی زیبا و خیره‌کننده را از کل محوطه به نمایش می‌گذارد. برای هر چه هیجان‌انگیزتر کردن سفرتان از محوطۀ سرپوشیده بیرون بیایید و روی گذرگاه فلزی اج‌واک برج CN قدم بزنید. وقتی نفستان جا آمد و به ارتفاع عادت کردید، می‌توانید در طبقۀ صد و شانزدهم در ارتفاع 356 متری دور ساختمان قدم بزنید.

4ـ کبک قدیم (Vieux-Quebec)

کبک قدیم

کبک قدیم یکی از میراث‌های جهانی یونسکو و یکی از جواهرهای تاریخی کانادا محسوب می‌شود. این منطقه در شهر کبک واقع شده است و بناهای تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. شهر کبک سفلی، که در امتداد رودخانه لورنس قرار دارد، میزبان چشم‌اندازهای نمادینی مانند فرمونت شاتو فرانتناک و ده‌ها گنجینه تاریخی دیگر است. همچنین، شهر کبک علیا که بر روی صخره‌هایی به ارتفاع ۱۰۰ متری قرار گرفته است، شامل جاذبه‌های دیدنی مانند دژ سیتادل، دشت آبراهام، Place d’Armes و پارک تاریخی توپخانه می‌باشد.

کبک قدیم به عنوان یکی از مناطق تاریخی محبوب کانادا، با توجه به اهداف گردشگری به خوبی توسعه یافته است. علاوه بر مکان‌های تاریخی، موزه‌های جذاب مانند موزه تمدن و فروشگاه‌ها و رستوران‌های منحصربه‌فرد نیز جذب گردشگران هستند. همچنین، هنرمندانی که آثارشان را در خیابان Rue du Trésor به نمایش می‌گذارند، جذابیت کبک را به مراتب بیشتر می‌کنند.

5ـ ویسلر

ویسلر

پاتوق اسکی معروف ویسلر بلک‌کمب که در تمام سال شلوغ است، با ماشین فقط دو ساعت از ونکوور فاصله دارد. اگرچه ویسلر همواره یک پاتوق ورزشی مهم بوده است، با احداث زمین گلف و امکان دوچرخه‌سواری در کوهستان به تازگی به یک تفرجگاه تابستانی پرطرفدار نیز تبدیل شده است. بنابراین در هر فصلی که به کانادا سفر کنید، درهرحال ویسلر جوّی شاداب و سرزنده خواهد داشت.

روستای ویسلر در سال 2010، یعنی زمانی‌که به عنوان یکی از محل‌های برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی 2010 معرفی شد، توجه جهانیان را به خود جلب کرد. ورزش اسکی در ویسلر در سطح جهانی است. هتل‌ها، رستوران‌ها، انواع سرگرمی‌های فضای باز و مناظر کوهستانی نفس‌گیر گردشگران را فریفتۀ ویسلر می‌کند.

کلام آخر

کشور کانادا با استانداردهای زندگی بالا و پذیرا بودن از مهاجرین به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت از تمام کشورهای دنیا از جمله ایران تبدیل شده است. این کشور پذیرای صدها هزار ایرانی است و شرایط خوبی برای کار و زندگی آنان فراهم کرده است. اما مهاجرت به کانادا می‌تواند پروسه پیچیده و زمان‌بر و هزینه‌بری باشد. به این منظور آبرنگ سفر با به‌کارگیری از وکلا و مشاورین مهاجرتی مجرب، آماده ارائه مشاوره و خدمات به متقاضیان گرامی است. مشاورین مهاجرتی ما در آبرنگ سفر با سنجیدن شرایط شما بهترین راه مهاجرت به کشور کانادا را به شما معرفی می‌کنند و از مراحل اولی تا لحظه ورود به خاک کانادا و پس از آن نیز در کنار شما خواهند بود. در صورت تمایل می‌توانید از طریق این صفحه یک جلسه مشاوره کاملاً رایگان با وکلای مهاجرتی آبرنگ سفر رزرو کنید.

سوالات متداول

کشور کانادا به چه چیز شهرت دارد؟

کانادا به طبیعت زیبا و دست نخورده، ورزش هاکی، و شیره درخت افرا شهرت دارد. مردم این کشور در دنیا به مودب بودن مشهورند. نماد کشور کانادا نیز درخت افرا است.

آیا زندگی در کشور کانادا راحت است؟

کانادا جزو یکی از کشور های گران دنیا حساب می‌شود اما متناسب با آن دستمزد ها در این کشور نیز بالا است. کشور کانادا به دلیل استاندارد های بالای زندگی و امتیازات اجتماعی و حقوق مدنی که برای مردم خود فراهم میکند از بهترین کشور ها برای زندگی است.

آیا کانادا کشور امنی است؟

آمار جرم و جنایت در کانادا بسیار پایین است. در واقع کانادا یازدهمین کشور امن جهان است. (منبع)

دین و مذهب کشور کانادا چیست؟

کشور کانادا مذهب رسمی ندارد و نظار سیاسی آن سکولار است. اما 53.3% کانادایی ها مسیحی، 34.6% بی دین و 4.9% مسلمان هستند. (منبع)

آب و هوای کشور کانادا چگونه است؟

مناطق شمالی کانادا با آب و هوای بسیار سرد مواجه هستند. در این مناطق، زمستان‌ها بسیار سرد و تابستان‌ها کوتاه و خنک می‌باشند. اما در مناطق مرکزی و جنوبی کانادا، آب و هوای قاره‌ای حاکم است. در این مناطق، زمستان‌ها بسیار سرد و تابستان‌ها گرم می‌باشند.

آیا یافتن کار در کانادا دشوار است؟

به طور کلی، یافتن کار در کانادا به عنوان یک مهاجر به علت محدودیت‌ها و قوانین نظارتی ممکن است دشوار باشد. مشاورین مهاجرتی آبرنگ سفر می‌تواند در این زمیینه شما را یاری کنند.

کشور کانادا چند فصل دارد؟

کانادا کشوری چهار فصل است اما زمستان‌ها نسبتا سرد و تابستان عموما کوتاه و خنک است.

کاریابی در کدام استان کانادا راحت‌تر است؟

بهترین استان های کانادا برای کاریابی این استان ها هستند (منبع):

 • بریتیش کلمبیا
 • نووا اسکوتیا
 • آلبرتا
 • آنتاریو
 • کبک

کار در کدام استان های کانادا آینده بهتری دارد؟

کار در این استان های کانادا با توجه به نرخ بیکاری پایین، آینده درخشانی خواهد داشت:

 • بریتیش کلمبیا
 • آلبرتا
 • آنتاریو
 • کبک
 • نیوفاندلند و لابرادور

ایرانیان بیشتر در کدام استان های کانادا اقامت دارند؟

بیشتر ایرانی-کانادایی ها و ایرانیانی که اقامت دائم یا موقت کانادا را دارند در سه استان آنتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک ساکن هستند.

آیا می‌توان در کانادا کارفرمای ایرانی پیدا کرد؟

بسیاری از ایرانیان در کانادا اقدام به تاسیس کسب و کار و بیزنس کرده اند و می‌توانید در صورت نیاز برای آن ها کار کنید.

آیا کاریابی و اخذ ویزای کار کانادا نیاز به مدرک زبان هست؟

این مورد بستگی به کارفرمای کانادایی دارد. اکثر کارفرمایان کانادایی مدرک زبان را جزو شرایط استخدام قرار داده اند. با این حال ممکن است کاری پیدا کنید که نیازی به مدرک زبان نداشته باشد و توسط آن ویزای کار کانادا دریافت کنید.

ویزای اسکیل ورکر کانادا چیست؟

طرح اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker) زیرشاخه برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری است و برای جذب نیروی کار باتجربه و ماهر مور نیاز کانادا طراحی شده است.

آیا می‌توان در کانادا کار آنلاین و فریلنسری نیز پیدا کرد؟

کار آنلاین و فریلنسری بستگی به شرایطی دارد که کارفرمای کانادایی در نظر می‌گیرد. ممکن است بتوانید کاری با چنین شرایطی نیز پیدا کند.

درخواست اجازه کار در کانادا به چقدر هزینه نیاز دارد؟

هزینه درخواست اجازه کار برای هر نفر، ۱۵۵ دلار کانادا می‌ باشد.

آیا اشتغال در کانادا بدون سابقه کار امکان‌پذیر است؟

جواب این سوال بستگی به موارد زیادی دارد. ممکن است بدون سابقه کار بتوانید کار پیدا کنید اما به سختی. برخی کار ها نیز دوره کارآموزی دارند که میتوان بدون سابقه کار برای آن ها اپلای کرد. اگر خودتان در کانادا باشید یا مدرک تحصیلی کانادایی داشته باشید شانس شما بیشتر خواهد بود.

آیا می‌توان بدون مهارت زبان در کانادا کار پیدا کرد؟

ممکن است بتوانید شغلی پیدا کنید که نیازی به مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی نداشته باشد یا مهارت بالایی لازم نباشد. اما این شرایط نادر است و ممکن است در کار و زندگی خود با مشکل روبرو شوید. داشتن مهارت زبان کافی شما را یک سر و گردن از سایر متقاضیان کار ارجع تر میکند.

محدودیت سنی برای اخذ ویزای کار کانادا چقدر می‌ باشد؟

به طور کلی از لحاظ سنی محدودیتی برای اخذ ویزای کار کانادا وجود ندارد. با این حال در برخی برنامه های مهاجرتی سن میتواند تاثیر گذار باشد. برای مثال در برنامه اکسپرس انتری سن بالای 35 سال از امتیاز شما برای واجد شرایط بودن کم میکند.

هزینه زندگی در کانادا چقدر می‌‌باشد؟

کانادا همواره به عنوان یکی از گران‌ترین کشورها برای زندگی رتبه‌بندی می‌شود. البته میزان درآمد متوسط نیز در این کشور بسیار بالا می‌ باشد.

جهت زندگی در کانادا به چه میزان حقوق ماهیانه نیاز می‌‌باشد؟

متوسط یک حقوق خوب در کانادا 44.614 هزار دلار در سال تخمین زده شده است. این یعنی شما باید در شغل خود 22.88 دلار کانادا در ساعت درآمد داشته باشید. موقعیت های شغلی مبتدی در کانادا به طور متوسط 33.731 دلار در سال درآمد دارند و افراد با تجربه نیز به طور متوسط 95.060 دلار در سال کسب درآمد می‌کنند. (منبع)

مشاغل پر درآمد در کانادا کدامند؟

پر درآمد ترین مشاغل در کانادا پزشکی و روانپزشکی است.

حداقل حقوق در کانادا چقدر است؟

از تاریخ 1 آوریل 2023 حداقل حقوق در کشور کانادا توسط دولت فدرال از 15.55 دلار به 16.65 دلار در ساعت افزایش یافت.

در کانادا چقدر مالیات به درآمد تعلق می‌گیرد؟

مالیات بر درآمد در دولت فدرال کانادا بسته به میزان درآمد شما بین 15% تا 33% است.

آیا همسر و فرزندان کسی که به کانادا می آید اجازه کار و تحصیل دارند؟

بله. همسر و فرزندان کسی که ویزای کار یا تحصیل کانادا دارد می‌توانند در این کشور کار و تحصیل کنند.

آیا می‌توان با ویزای توریستی در کانادا کار کرد؟

خیر. با ویزای توریستی اجازه کار در کانادا را ندارید و نیاز هست که ورک پرمیت دریافت کنید.

آیا می‌توان ویزای توریستی کانادا را به ویزای کار تبدیل کرد؟

این امکان برای ایرانیانی که با ویزای توریستی در خاک کانادا حضور دارند فراهم شده است تا برای تبدیل ویزای توریستی به کاری تا تاریخ 28 فوریه 2024 درخواست دهند. تبدیل ویزا برای ایرانیانی ممکن است که پاسپورت ایرانی و ویزای توریستی معتبر دارند.

آیا می‌توان با ویزای تحصیلی کار کرد؟

باید در ویزای تحصیلی شما قید شده باشد که اجازه کار دارید یا خیر. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا نیز می‌توانید برای ویزای کار فارغ التحصیلی (Post-Graduate Work Permit) اقدام کنید.

آیا بدون مدرک دانشگاهی می‌شود در کانادا کار کرد؟

حداقل مدرک تحصیلی برای دریافت ویزای کار کانادا دیپلم است. اما ممکن است کارفرمای شما داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی را جزو شرایط استخدام قرار دهد. پس باید به سراغ شغل هایی بروید که نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند.

کدام شهر کانادا گرم است؟

شهر ویکتوریا، مرکز استان بریتیش کلمبیا، در جنوب جزیره ونکوور واقع شده است. شهر ویکتوریا با متوسط دمای 10 درجه سانتی‌گراد گرم ترین شهر کانادا است. زمستان در این شهر ملایم است و تابستان زیاد گرم نمی‌شود.