Search

دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا + نحوه اعتراض به ریجکتی

در نا‌امیدی بسی امید است! اگر پرونده ویزای توریستی شما توسط آفیسر IRCC ریجکت شود، هنوز هم می‌توانید برای رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا اقدام و ویزای خود را دریافت کنید؛ البته به شرطی که پرونده‌تان در زمان سابمیت ایراد اساسی نداشته باشد.
وقتی آفیسر مهاجرتی درباره درخواست ویزا تصمیم می‌گیرد، طبق قانون ملزم است که دلایل تصمیمش را مستند و ثبت کند. شما می‌توانید برای دانستن دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا،‌ به اداره IRCC درخواست نوت آفیسر (یادداشت‌های آفیسر درباره پرونده) ارائه کنید.
دانستن این دلایل به شما کمک می‌کند تا نواقص پرونده خود را رفع کرده و تغییرات لازم را در درخواست جدیدتان ایجاد کنید. در این مقاله،‌ با دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا و روش‌های رفع آن آشنا خواهید شد.

نمایش ویدیو درباره دفاع از پرونده‌های ریجکتی ویزای توریستی کانادا

رفع ریجکتی ویزای کانادا با آبرنگ سفر

ما در آبرنگ سفر با تحلیل درخواست ویزا و نامه ریجکتی شما، دلایل رد شدن ویزا را بررسی کرده و برای رفع آن‌ها از طریق تنظیم درخواست جدید، درخواست تجدید نظر (ریکانسیدریشن) و حتی اعتراض در کورت اقدام می‌کنیم.

 همچنین در کلیه مراحل رفع ریجکتی ویزای کانادا شما را در جریان جزئیات این روند قرار می‌دهیم تا به کمک این جزئیات، بهترین گزینه‌ را برای سهولت هرچه بیشتر فرآیند اخذ ویزا انتخاب کنید.

دعوت به همکاری با آژانس‌های همکار

آژانس‌ مسافرتی آبرنگ سفر با سال‌ها تجربه در زمینه رفع ریجکتی ویزای کانادا و با همکاری وکیل مهاجرتی معتبر کانادا، به آژانس‌های مسافرتی همکار کمک می‌کند تا برای رفع ریجکتی ویزای کلاینت‌های خود اقدام کنند. شما می‌توانید از طریق فرم زیر درخواست همکاری خود را برای ما ارسال کنید.

بررسی محتوای نمونه نامه ریجکتی کانادا

برای اینکه با دلایل ریجکت‌ شدن ویزای توریستی کانادا آشنا شوید، ابتدا لازم است که ساختار نامه ریجکتی ویزا را بشناسید و از محتوای آن باخبر باشید. این نامه معمولاً از طریق حساب کاربری شما در سایت IRCC یا به‌‌صورت ایمیل از طرف آفیسر مهاجرتی ارسال می‌شود.

تصویر مقابل نمونه یک نامه ریجکتی ویزای توریستی کانادا است. ما این نامه ریجکتی را به سه بخش الف، ب و ج تقسیم کرده‌ایم که در ادامه توضیحات و ترجمه هر بخش آمده است.

قسمت الف و ج در نامه ریجکتی ویزا کانادا

این قسمت‌ها در همه نامه‌های ریجکتی یکسان‌ و از پیش نوشته شده‌اند. ترجمه آن‌ها را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

قسمت الف:
از علاقه‌مندی شما برای دیدن‌ کانادا متشکرم. پس از بررسی دقیق درخواستتان برای ویزای اقامت موقت و مدارک الحاقی، من به این نتیجه رسیده‌ام که درخواست شما مطابق با الزامات لایحه حفاظت از مهاجرین و پناهندگان (IRPA) و مقررات حفاظت از مهاجرین و پناهندگان (IRPR) نیست. من درخواستتان را بر‌اساس موارد زیر رد کرده‌ام.

قسمت ج:
اگر فکر می‌کنید می‌توانید پاسخ‌گوی این ایرادات باشید و ثابت کنید که شرایط شما با الزامات لایحه تطابق دارد، می‌توانید مجدداً درخواست خود را ثبت کنید. هزینه هر درخواست‌ جدید باید دوباره پرداخت شود.

قسمت ب در نامه ریجکتی ویزای کانادا

قسمت ب مهم‌ترین بخش نامه ریجکتی است؛ زیرا در این قسمت دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا شرح داده شده‌اند. آگاهی از این دلایل،‌ مهم‌ترین عامل موفقیت شما برای رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا محسوب می‌شود.

 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه ‌به روابط خانوادگی و خویشاوندی شما در کانادا و کشور محل اقامتتان، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه‌ به مدت‌ زمان پیشنهادی شما برای سفر به کانادا، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه ‌به هدف شما از سفر، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

طبق اطلاعات قسمت ب در نامه ریجکتی، این درخواست ویزای توریستی، به دلایل رابطه با خانواده و خویشاوندان ساکن کانادا (تای، مثلاً family tie)، هدف از سفر به کانادا، و مدت‌ زمان ماندن در این کشور، ریجکت شده است.

ویزای توریستی کانادا به چه علتی ریجکت می‌شود؟

برآورده ‌نکردن بند b از ماده 179 مقررات مهاجرت و محافظت از پناهندگان (IRPR)، متداول‌ترین علت ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا یا ویزای اقامت موقت است.
ماده 179 از مقررات مهاجرتی کشور کانادا به شرح زیر است:

در‌واقع این بند b است که در بسیاری از موارد باعث ریجکت‌ شدن ویزای توریستی کانادا می‌شود. آفیسر مهاجرتی ممکن است دلایل مختلفی برای ریجکت‌ کردن این بند در مورد شما داشته باشد که متداول‌ترین نمونه‌های آن را در ادامه آورده‌ایم.

شایع‌ترین دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

دلایل متعددی برای ریجکت‌ شدن انواع ویزاهای کانادا وجود دارند. اما ویزای توریستی یا همان اقامت موقت کانادا، عموماً تحت نقض‌ شدن بند b، توسط آفیسر مهاجرتی ریجکت می‌شود.

توجه داشته باشید که یک یا چند راه ثابت برای رفع ریجکتی ویزای کانادا وجود ندارد و در مورد هر فرد متفاوت است.

دلایل نقض‌ شدن این بند معمولاً یکی از این موارد است:

۱. ریجکت ویزای توریستی کانادا به دلیل مبهم بودن هدف از سفر

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your purpose of visit.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه‌ به هدف شما از سفر، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

اگر دلیل ریجکت‌ شدن ویزای توریستی کانادا هدف سفر باشد، کار کمی مشکل می‌شود؛ چرا که تشخیص موجه بودن هدف سفر، به نظر شخصی و صلاح‌دید آفیسر مهاجرت بستگی دارد. گاهی‌اوقات ویزا به دلیل ارائه نکردن جزئیات کافی درباره هدف سفر مخاطب ریجکت می‌شود.

برای مثال، تصور کنید که دوست متقاضی، او را به جشن عروسی خود دعوت کرده است؛ اگر متقاضی در درخواست خود به IRCC بگوید که صرفا برای دیدار دوستش به کانادا می‌رود،‌ آفیسر «دیدار دوست» را دلیل موجهی برای تایید ویزا نخواهد دانست.

اما اگر متقاضی با ذکر جزئیات توضیح دهد که می‌خواهد برای شرکت در مراسم عروسی دوستش به کانادا سفر کند و یک رونوشت از کارت عروسی را هم ضمیمه درخواستش کند، احتمال پذیرفته‌ شدن درخواست او بسیار بیشتر می‌شود.

راه حل

باید درباره نیت خود از سفر به کانادا توضیح مفصل‌تری ارائه دهید. باید تلاش کنید دلیلتان برای سفر موجه باشد تا بتوانید آفیسر IRCC را قانع کنید.

۲. ریجکتی ویزای کانادا به‌دلیل نداشتن سابقه سفر مناسب

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your travel history.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه‌ به سابقه سفر شما، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

ریجکت‌ شدن ویزای توریستی بر‌اساس سابقه سفر، کمتر از بقیه موارد اتفاق می‌افتد. زمانی درخواست ویزای توریستی بر‌اساس سابقه سفر رد می‌شود که متقاضی قبلاً از کشور خود خارج نشده یا سفرهای خارجی کمی رفته باشد.
البته گاهی‌اوقات درخواست ویزای افرادی که سفرهای خارجی زیادی داشته‌اند نیز به‌ این‌ علت ریجکت می‌شود.

راه حل

مشکلِ نداشتن سابقه سفر را می‌توان با سفر به کشورهایی که سخت ویزا می‌دهند حل کرد؛ برای مثال، سفر به کشورهای حوزه شینگن، ژاپن، کره، آمریکا و استرالیا شانستان را برای دریافت ویزای توریستی افزایش می‌دهد.

۳. ریجکت ویزای توریستی کانادا به‌علت ترک نکردن به‌موقع کانادا در سفرهای قبلی

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 40(1) of the IRPR, based on your previous overstaying history in Canada.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به سابقه‌ی ترک نکردن به‌موقع کانادا، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

اگر قبلا به کانادا یا کشور دیگری سفر کرده و در تاریخی که در ویزای شما مشخص شده است، کشور را ترک نکرده باشید؛ یا اگر قبلاً از کانادا یا کشور دیگری دیپورت شده‌اید، احتمال ریجکتی ویزای توریستی کانادا وجود دارد.

ممکن است آفیسر مهاجرتی با توجه به سابقه منفی شما، تصور کند که خاک کانادا را نیز ترک نخواهید کرد!

راه حل

حل این مشکل ممکن است کمی پیچیده باشد. شاید نیاز شود دلایل خود را برای ترک نکردنِ به‌موقع کانادا به آفیسر توضیح دهید. باید آفیسر را متقاعد کنید که شرایط شما نسبت به سفر قبلی تغییر کرده است و این اتفاق دیگر پیش نخواهد آمد.

داشتن بستگان درجه یک یا شغل مناسب در ایران می‌تواند دلیل مناسبی برای ثابت‌کردن نیت خود از ترک کانادا در موعد معین باشد.

۴. ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا به‌دلیل اشتباه در تعیین مدت زمان سفر

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on the length of your proposed stay in Canada.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به مدت زمان پیشنهادی شما برای سفر به کانادا، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

مسافرانی که ویزای توریستی کانادا را دریافت می‌کنند، اجازه دارند به مدت ۶ ماه در این کشور بمانند. به همین دلیل، بسیاری از افرادی که تجربه کافی در ارائه درخواست ویزا ندارند، مدت‌ زمان پیشنهادی سفر خود را همین ۶ ماه اعلام می‌کنند.

این اشتباه باعث شده است تا «مدت‌ زمان پیشنهادی» یکی از رایج‌ترین دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا باشد. اگر مدت‌ زمان پیشنهادی را ۶ ماه، یعنی حداکثر زمان ممکن اعلام کنید، آفیسر مهاجرت این‌گونه استدلال می‌کند که شما برای ماندن در کانادا حریص هستید و ممکن است پس از پایان این مدت کانادا را ترک نکنید.

راه حل

مدت‌ زمان پیشنهادی شما برای ماندن در کانادا باید منطقی باشد. اگر مدت‌ زمان پیشنهادی بسیار کم باشد، ممکن است آفیسر مهاجرتی به صداقت و نیت شما از سفر به کانادا شک کند.

اگر مدت‌ زمان پیشنهادی زیاد باشد، آفیسر مهاجرت استدلال می‌کند که پس از ورود به خاک کانادا، قصد ترک این کشور را ندارید. پس باید مدت زمانی را پیشنهاد کنید که با هدف از سفرتان هماهنگی داشته و اغراق‌آمیز نباشد.

مشورت با یک وکیل مهاجرتی مجرب در این مورد بسیار مفید خواهد بود.

۵. ریجکتی ویزای کانادا به‌دلیل نداشتن وابستگی و تای با کشور مبدا

باید دلیل قانع‌کننده‌ای برای بازگشت خود به ایران داشته باشید. در‌غیر‌این‌صورت، ممکن است آفیسر IRCC قانع نشود که شما پس از پایان مدت اقامتتان، خاک این کشور را ترک می‌کنید. برای متقاعد کردن آفیسر باید تای‌های عمیق خود با کشور مبدا را با مدرک نشان دهید.

راه حل

به آفیسر وابستگی‌ها و تای‌های خود با ایران را نشان دهید. این وابستگی‌ها می‌توانند تای‌های عاطفی (مثلا داشتن همسر یا فرزند در ایران)، تای‌های شغلی (داشتن شغل و درآمد خوب در ایران) یا دارایی‌ها و سرمایه‌های متقاضی در ایران باشند.

۶. ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا به‌دلیل نداشتن تمکن مالی مناسب

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your lack of proof of funds.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به کمبود مدارک دال بر سرمایه شخصی، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

متقاضی ویزای توریستی کانادا باید بتواند به آفیسر مهاجرتی اثبات کند که پول کافی برای تامین هزینه‌های سفرش به کانادا را دارد. میزان مبلغ تمکن مالی به مدت زمان سفر و محل اقامت متقاضی بستگی دارد. برای مثال، افرادی که در هتل اقامت می‌کنند، باید تمکن مالی بیشتری نسبت به افرادی که در خانه اقوام خود می‌مانند،‌ داشته باشند.

طبق تجربه ما، در‌حال‌حاضر میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا برای افرادی که در خانه دوستان یا اقوامشان اقامت خواهند داشت، به‌ازای هر ماه از سفر حدود ۲۰۰۰ دلار (۱۲ هزار دلار برای ۶ ماه) است. مبلغ تمکن مالی بر‌اساس جزئیات سفر هر فرد مشخص خواهد شد.
برای درخواست ویزا باید موارد زیر را ثابت کنید:

 • داشتن بودجه کافی برای خرید بلیت هواپیما و سفر به کانادا
 • داشتن بودجه کافی برای پرداخت هزینه‌ها در مدت‌ زمان اقامت در کانادا؛ از قبیل هزینه‌های هتل، گردشگری، غذا، باربری و خرید سوغات
 • داشتن بودجه کافی برای خرید بلیت برگشت به ایران

اگر آفیسر مهاجرتی باور نکند که پول کافی برای پرداخت هزینه‌های سفرتان دارید، درخواست ویزا را به دلیل کمبود دارایی‌های شخصی و نداشتن تمکن مالی مناسب رد خواهد کرد.

راه حل

معمولا باید مبلغ ۱۲ هزار دلار (به‌ازای ۶ ماه) تمکن مالی ارائه کنید. همچنین باید پرینت حساب ۶ ماهه خود را نیز به آفیسر مهاجرتی ارائه دهید.

۷. ریجکتی ویزای توریستی کانادا به‌دلیل عدم تطابق تمکن مالی و مدت اقامت

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 40(1) of the IRPR, based on The disconnect between the length of stay and the fund’s availability.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به ناهمخوانی مدت اقامت در کانادا و سرمایه موجود، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

یکی از مواردی که حتماً باید رعایت شود، وجود سرمایه کافی برای مدتی است که در کانادا اقامت دارید. آفیسر مهاجرت باید مطمئن باشد که شما در دوره اقامتتان با کمبود سرمایه مواجه نخواهید شد و توانایی ترک کانادا را خواهید داشت.

طبیعتاً هرچه قصد اقامت طولانی‌تری در کانادا داشته باشید، نیاز به سرمایه بیشتری نیز دارید. اگر این مدت‌ زمان با سرمایه شما هم‌خوانی نداشته باشد، ویزا به این دلیل ریجکت خواهد شد.

راه حل

با توجه‌ به هدفتان از سفر به کانادا ممکن است آفیسر مهاجرتی تشخیص دهد که به سرمایه‌ای بیشتر از آنچه که برای سفرتان کنار گذاشته‌اید، نیاز دارید. مبلغ دقیق سرمایه مورد‌نیاز در پرونده‌های مختلف متفاوت است. مشورت با یک وکیل مهاجرتی خبره در این زمینه ضروری است.

۸. ریجکت ویزای توریستی کانادا به دلیل فقدان دارایی‌های شخصی

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 40(1) of the IRPR, based on your personal assets or lack thereof.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به دارایی‌های شخصی شما یا فقدان دارایی شخصی، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

آفیسر مهاجرت ممکن است به‌علت نداشتن دارایی‌های شخصی مانند خانه، ماشین، بیزینس شخصی و مواردی از این‌ قبیل، درخواست شما را برای ویزای توریستی رد کند. توجه داشته باشید که این مورد با تأمین سرمایه متفاوت است. حتی اگر سرمایه کافی برای سفر به کانادا داشته باشید (حداقل ۱۲ هزار دلار کانادا)، ممکن است به دلیل نداشتن دارایی‌های شخصی در ایران ویزای شما ریجکت شود.

در این مورد آفیسر مهاجرت این‌گونه استدلال می‌کند که به علت نداشتن دارایی‌هایی شخصی در کشور محل اقامت، متقاضی دلیل محکمی برای ترک کانادا نخواهد داشت.

راه حل

برای رفع این مورد بهتر است سند ملک یا مدرک سایر دارایی‌های خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه کنید.

۹. ریجکتی ویزای کانادا به‌دلیل موقعیت شغلی فعلی در ایران

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your current employment situation.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به وضعیت فعلی اشتغال شما، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

متقاضی برای متقاعد کردن آفیسر مهاجرتی باید تای‌های شغلی قوی خود با ایران را ثابت کند. اگر متقاضی شغلی نداشته باشد، احتمال ریجکت‌ شدن درخواست او بسیار بالا می‌رود. داشتن موقعیت شغلی مناسب یا درآمد بالا در ایران مهر تاییدی بر پیوند قوی شما با کشورتان است و اثبات می‌کند که متقاضی در پایان سفر خود کانادا را ترک می‌کند.

راه حل

برای حل این مشکل باید ثابت کنید که شغل مناسبی دارید که از امنیت شغلی بالایی برخوردار است. در مواردی می‌توان این مشکل را با ارائه یک جاب آفر معتبر نیز حل کرد. در این مورد آفیسر مهاجرت اطمینان پیدا می‌کند که حتی اگر در‌حال‌حاضر موقعیت شغلی مناسبی ندارید، جاب آفر مناسبی دریافت کرده‌اید که دلیل محکمی برای ترک خاک کانادا است.

۱۰. رد شدن ویزای توریستی کانادا به‌دلیل نداشتن دعوتنامه یا اطلاعات اقامتی

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your current employment situation.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به نقص مدارک مربوط به میزبان (شخص مقیم دائم یا شهروند کانادایی) در کانادا، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

برای درخواست ویزا، ابتدا باید با مدارک کافی ثابت کنید که پس از ورود به خاک کانادا میزبان شما چه کسی است و در کجا اقامت موقت خواهید داشت. میزبان شما می‌تواند دوست، خویشاوند یا یک هتل باشد. اگر مدارک اقامتی شما ناقص، ناکافی یا مبهم باشند، آفیسر مهاجرت می‌تواند از ورود شما به کانادا جلوگیری کند.

راه حل

با ارائه مدارک کافی آفیسر را متقاعد کنید که پس از ورود به خاک کانادا جایی برای ماندن دارید. اگر قرار است نزد بستگان یا دوستان اقامت داشته باشید، ارائه سند مالکیت خانه شخص میزبان می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

اگر قصد ماندن در هتل را دارید، باید مدرکی دال بر رزرو قطعی هتل برای مدتی که پیشنهاد داده‌اید، ارائه کنید.

۱۱. ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا به‌دلیل داشتن سوء‌سابقه

 • I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on illegal status in the country of residence.
 • بر‌اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به وضعیت غیرقانونی شما در کشور محل اقامت، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

داشتن سوء‌سابقه کیفری یا مهاجرتی، یکی از دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا محسوب می‌شود. اگر فرد سوابق قانونی مناسبی نداشته باشد، احتمال دارد توسط آفیسر مهاجرتی ریجکت شود.

راه حل

لازم است متقاضیان مدارک کافی دال بر اثبات وضعیت قانونی موجه (مثل گواهی عدم ‌سوء‌پیشینه) در کشور محل اقامتشان را ضمیمه درخواست ویزای کانادا بکنند تا درخواستشان رد نشود.

۱۲. ارائه مدارک نامعتبر یا جعلی؛ یکی از دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا

 • The misrepresentation of documents renders you inadmissible to Canada under the provisions of the Immigration and Refugee Protection Act (IRPA) Section 40(1)(a). This finding will be recorded in your immigration file and may impact any future applications for temporary or permanent residence in Canada.
 • بر‌اساس ماده (a)(1) ۴۰ لایحه حفاظت از مهاجرین و پناهندگان (IRPA)، ارائه مدارک نادرست یا جعلی، شما را در کانادا غیرقابل‌پذیرش ساخته است. این شواهد در پرونده مهاجرتی شما ثبت خواهد شد و ممکن است در درخواست‌های آتی مبنی بر اقامت دائم یا موقت تأثیر‌گذار باشد.

بدترین شرایطی که ممکن است با آن مواجه شوید، ارائه مدارک نادرست یا جعلی است. گاهی‌اوقات متقاضی ویزای کانادا به علت ناآگاهی یا مشورت با افراد غیر‌کارشناس یا کلاهبردار، مراجعه به دفاتر مهاجرتی غیرمعتبر یا به‌‌صورت عمدی، مدارک فاقد اعتبار یا جعلی به اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌کند یا در درخواست خود دروغ می‌گوید.

در‌این‌صورت، اداره مهاجرت کانادا به این شخص لقب inadmissible یا غیرقابل‌پذیرش می‌دهد. این موضوع نه‌تنها باعث ریجکتی درخواست ویزا می‌شود، بلکه طبق ماده (a)(2)40 IRPA شخص مورد‌نظر تا 5 سال از ورود به خاک کانادا و ثبت هرگونه درخواست ویزا محروم خواهد شد.

حتی پس از گذشت این دوره، درخواست‌های بعدی نیز با بدبینی بررسی می‌شوند و احتمال پذیرش کمی دارند.

راه حل

حل این مشکل بسیار پیچیده و سخت است و به بررسی تخصصی وکیل خبره و مجرب نیاز دارد.

روش‌های رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا

۱. رفع ریجکتی کانادا از طریق سابمیت مجدد (ریسابمیت)
۲. رفع ریجکتی کانادا از طریق ریکانسیدریشن
۳. اعتراض به ریجکتی ویزای توریستی کانادا در کورت

ریجکت‌ شدن ویزا آخر کار نیست؛ شما می‌توانید برای رفع ریجکتی ویزای کانادا اقدامات مختلفی انجام دهید. حتماً شنیده‌اید که ویزای کسی با «رفتن به کورت» رفع ریجکتی و تایید شده است.
این یکی از انتخاب‌های شما برای رفع ریجکتی است؛ اما معمولاً در مرحله آخر و وقتی که راه‌حل‌های دیگر به نتیجه نرسند، انجام می‌شود. همچنین، در‌مورد ویزای توریستی، به‌علت پروسه‌ طولانی و هزینه زیاد رفتن به کورت، این آپشن فقط در موارد خاصی توجیه دارد و در بسیاری از موارد بهترین راه ثبت درخواست مجدد است.

۱. رفع ریجکتی کانادا با رفع ایرادات و درخواست مجدد (ریسابمیت)

اولین قدم در مواجهه با ریجکت‌ شدن ویزای کانادا بررسی دلایل ریجکتی است. در این مرحله شما باید نامه ریجکتی را به‌ دقت مطالعه کنید و در‌صورت نیاز برای دریافت نوت آفیسر درخواست دهید. نوت آفیسر سندی است که آفیسر مهاجرتی در آن دلایل ریجکت کردن ویزای شما را با جزئیات و مفصل شرح می‌دهد.

دریافت نوت آفیسر تاثیر چشم‌گیری در آماده‌ کردن یک پرونده قوی‌تر برای ریسابمیت خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که دریافت نوت آفیسر ممکن است بین ۳۰ تا ۹۰ روز طول بکشد. به همین دلیل در برخی موارد خاص بهتر است با تشخیص وکیل مهاجرتی همزمان اقدامات دیگری نیز انجام شوند.

هدف از این مرحله این است که با رفع ایرادات درخواست قبلی و تشکیل یک پرونده قوی، درخواست ویزای جدید شانس بیشتری برای تایید شدن داشته باشد. یکی از دلایل دیگر انجام ریسابمیت این است که اگر دوباره ریجکت شدید، درخواستتان در کورت قابل‌ دفاع باشد و اداره مهاجرت نیز بهانه‌ای برای دفاع از تصمیم خود در دادگاه فدرال نداشته باشد.

برای مثال، تصور کنید درخواست ویزای شما به‌علت نداشتن وابستگی کافی به ایران (تای) ریجکت شده است؛ زیرا در درخواست اولیه خود مدرکی دال بر وجود خویشاوند درجه یک یا شغل تمام‌وقت یا داشتن ملک و مواردی از این‌ قبیل ارائه نکره‌اید. در این مورد باید درخواست جدیدی تنظیم و این ایرادات را با ارائه مدارک محکم برطرف کنید.

۲. رفع ریجکتی از طریق درخواست تجدید نظر (ریکانسیدریشن)

اگر فکر می‌کنید که ریجکت‌ شدن ویزا بر اثر اشتباه آفیسر مهاجرتی یا برداشت اشتباه او از شرایط شما بوده است، می‌توانید برای رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا، درخواست تجدیدنظر یا ریکانسیدریشن بدهید.

با این کار درخواست قبلیتان دوباره به همان آفیسر مهاجرتی ارجاع داده خواهد شد. اما این بار شما باید در قالب یک نامه به دلایل خود برای اشتباه آفیسر مهاجرتی اشاره کنید و بگویید چرا فکر می‌کنید آفیسر اشتباهی مرتکب شده است.

درخواست تجدیدنظر گاهی به نتیجه نمی‌رسد؛ اما انجام آن می‌تواند باعث شود که اگر کار به کورت یا دادگاه فدرال کشید، دفاع از پرونده شما راحت‌تر باشد.

توجه داشته باشید که درخواست تجدیدنظر فقط در شرایطی مناسب است که دلایل شما برای اعتراض به ریجکتی ویزا موجه باشد؛ یعنی وقتی پرونده‌تان کامل و مدارکتان قوی و معتبر بوده و اشتباه از سوی آفیسر مهاجرت رخ‌ داده است.

   مثال

تصور کنید که برای شرکت در مراسم عروسی دوستتان قصد سفر به کانادا را دارید و حتی یک نسخه از کارت دعوت و اطلاعات مراسم را نیز ضمیمه پرونده کرده‌اید. اما آفیسر پرونده شما را به‌دلیل واضح نبودن هدف از سفر ریجکت کرده است!

همچنین، با بررسی نوت آفیسر متوجه می‌شوید که او اصلا متوجه کارت دعوت به عروسی نشده است. در این شرایط، می‌توانید درخواست ریکانسیدریشن دهید و در درخواستتان تاکید کنید که به مدارک الصاقی توجهی نشده است.

۳. اعتراض به ریجکتی ویزای توریستی کانادا در دادگاه فدرال (کورت)

تحت شرایطی خاص، ارجاع پرونده به کورت می‌تواند یکی از بهترین اقدامات پس از ریجکت شدن ویزا باشد. در این مرحله شما به‌‌عنوان شخصی که یک کیس قوی در درخواست ویزای خود ارائه کرده و به دلایل ناعادلانه یا خلاف قوانین مهاجرتی کانادا ریجکت شده است، از اداره مهاجرت کانادا در دادگاه فدرال شکایت می‌کنید.

این مرحله یک پروسه‌ حقوقی و تخصصی است؛ در دادگاه با وکلای خبره‌ اداره مهاجرت روبرو می‌شوید؛ بنابراین کمک‌ گرفتن از یک وکیل مهاجرتی رسمی و مجرب در این مرحله حیاتی است.

رفتن به کورت ممکن است هم‌زمان با درخواست تجدیدنظر انجام شود؛ چرا که شما فقط مدت‌ زمان کوتاهی برای اعتراض به رای اداره مهاجرت دارید. اگر در داخل کانادا هستید، ۱۵ روز و اگر در خارج از کانادا هستید ۶۰ روز وقت دارید تا اعتراض خود را ثبت کنید.

وکلای مهاجرتی می‌توانند بر سه اساس به دادگاه شکایت کنند:

۱. Reasonableness: به‌معنای منطقی‌ بودن است. وکیل، شکایت شما را بر‌اساس این که تصمیم آفیسر مهاجرت منطقی نبوده است، تنظیم می‌کند. برای مثال، شما مدارک قوی و موثقی برای تمکن مالی ارائه داده‌اید؛ اما آفیسر مهاجرت درخواستتان را به‌علت نداشتن تمکن مالی ریجکت کرده است.

۲. Fairness: به‌معنای عادلانه‌ بودن است. در این مورد وکیل به دادگاه عنوان می‌کند که تصمیم آفیسر عادلانه نبوده است. برای مثال، ویزای شما ریجکت شده است؛ فقط چون مجرد هستید.

۳. Error in Fact or Law: به‌معنای خطا در حقیقت یا قانون است. وکیل در دادگاه استدلال می‌کند که تصمیم آفیسر مهاجرت خلاف قانون کانادا بوده است. برای مثال، آفیسر مهاجرت در بررسی هدف شما از سفر سوءبرداشت کرده و دچار خطا شده است.

پیش‌شرط لازم برای رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا در کورت این است که پرونده‌تان قوی طراحی شده و بی‌عیب و نقص باشد.

مراحل کورت کانادا؛ چطور به دادگاه فدرال کانادا شکایت کنیم؟

ابتدا باید پرونده شما در دادگاه تنظیم شود و اجازه لیو بگیرد. لیو (Leave) در اینجا به‌معنی اجازه است. یعنی شما مدارک خود را به قاضی ارائه می‌کنید تا او تشخیص دهد که پرونده ارزش رفتن به دادگاه را دارد یا خیر. اگر قاضی درخواستتان برای رفتن به کورت را تایید کند، وارد مراحل بعدی می‌شوید.

در این مرحله قاضی از اداره مهاجرت درخواست می‌کند تا دلایل ریجکت کردن ویزای شما را به دادگاه ارسال کند. این پروسه ممکن است تا ۴۰ روز پس از گرفتن لیو از قاضی طول بکشد.

پس از این که اداره مهاجرت پرونده را به دادگاه فرستاد، وکیل شما ۴۰ روز وقت دارد تا نامه دفاعیه تنظیم کند. این مرحله بسیار مهم است؛ چرا که قدرت نامه دفاعیه در پیروز شدن در دادگاه تاثیر زیادی دارد.

وکیل خبره و مجرب به‌خوبی می‌داند که چطور با توجه‌ به شرایط شما و کیس‌هایی که قبلاً در دادگاه پیروز شده‌اند یا شکست‌ خورده‌اند، دفاعیه‌ای قوی و طولانی تنظیم کند و دلایل ناعادلانه بودن ریجکت شدن ویزای شما را با استناد به مدارک و شواهد شرح بدهد.

در این مرحله به‌‌احتمال‌ قوی اداره مهاجرت کانادا به نامه دفاعیه پاسخ می‌دهد و طی یک نامه با ایراد گرفتن از دفاعیه شما یا بزرگ جلوه‌ دادن دلایل خود برای ریجکتی ویزا، به‌نحوی سعی در بی‌اساس نشان‌ دادن دفاعیه شما دارد.

اینجا رویکرد وکلای مهاجرتی با هم فرق می‌کند. برخی تصمیم می‌گیرند تا جوابی به این نامه ندهند و منتظر مراحل بعدی و حضور در دادگاه بمانند و آنجا از شما دفاع کنند. برخی دیگر برای خالی نبودن عریضه پاسخ مختصری به این نامه می‌دهند.

اما روش سوم که مؤثرترین روش است و وکلای آبرنگ سفر این رویکرد را در پی می‌گیرند، نوشتن یک جواب کامل و مفصل به نامه اداره مهاجرت است. در این پاسخ وکلای مهاجرتی ما سعی می‌کنند تا جوابی بس قوی‌تر و طولانی‌تر از نامه اداره مهاجرت به دادگاه ارائه کنند.

هرچه این جواب قوی‌تر و طولانی‌تر باشد، به قاضی ثابت می‌شود که دفاعیه شما بی‌اساس نبوده و واقعاً حرفی برای گفتن دارید. این باعث می‌شود که در مراحل بعدی رای دادگاه راحت‌تر به نفع شما صادر شود.

در این مرحله قاضی تصمیم می‌گیرد که پرونده شما ارزش جلسه استماع (hearing) را دارد یا نه. این جلسه یک جلسه رسمی است که با حضور قاضی، وکلای اداره مهاجرت کانادا و شما یا وکیلتان برگزار می‌شود و طی آن دو طرف به دفاع از خود می‌پردازند.

اگر در این مرحله قاضی درخواستتان را برای ورود به کورت رد کند، پرونده شما مختومه اعلام خواهد شد. اینجاست که تأثیر رویکردی که وکلای آبرنگ سفر در پی می‌گیرند و در مرحله قبل توضیح داده شد خود را نشان می‌دهد. این رویکرد احتمال برگزاری جلسه استماع را دوچندان می‌کند.

جلسه استماع برگزار می‌شود و هر دو طرفِ دعوی حقوقی از خود دفاع می‌کنند. این جلسه که ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد تا ۹۰ روز پس از گرفتن اجازه برای ورود به کورت (مرحله ۵) برگزار می‌شود. در این جلسه دادگاه، مهارت و تجربه وکیل شما عامل اصلی تعیین‌کننده پیروزی یا شکست است.

در‌صورت پیروز شدن در دادگاه، اداره مهاجرت از شما درخواست آپدیت مدارک می‌کند. یعنی باید مدارک خود را به‌روز و هر تغییری که در این مدت پیش‌ آمده را در آن‌ها لحاظ کنید. در این مرحله درخواست ویزای شما بررسی می‌شود؛ اما تضمینی در تأیید شدن آن نیست.

گاهی پیش‌ آمده است که باز هم در این مرحله ویزا ریجکت می‌شود. اما با بهره‌ گرفتن از مهارت یک وکیل باسابقه، این احتمال بسیار کم است.

 • باید توجه داشته باشید که از زمانی که پرونده شما اجازه لیو می‌گیرد (مرحله ۱)، تا پیش از تنظیم جلسه استماع (مرحله ۶) امکان ستل شدن پرونده وجود دارد.

ستل شدن یعنی چه؟

ستل (Settle) شدن به‌معنای سازش است. در این شرایط، اداره مهاجرت تصمیم می‌گیرد که رفتن به کورت ارزشی ندارد و منجر به پیروزی شما می‌شود. اینجا باز هم اهمیت وکیل خبره و نوشتن دفاعیه و جوابیه مفصل و قوی خود را نشان می‌دهد.
با داشتن یک دفاعیه قوی ممکن است قبل از برگزاری جلسه استماع، اداره مهاجرت را راضی کنید که در درخواست شما تجدیدنظر کند.

ستل شدن پرونده، هم به نفع شماست و هم به نفع اداره مهاجرت. چرا که هم در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌شود و هم در وقت و منابع اداره مهاجرت؛ بنابراین به‌منظور پیگیری ریجکتی کانادا اولین هدف وکیلتان باید این باشد که با دفاع قوی از شما، اداره مهاجرت را مجاب به ستل کردن پرونده کند.

مدت زمان رفع ریجکتی ویزای کانادا چقدر است؟

رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا پروسه‌ای زمان‌بر است و بسته به شرایط و نحوه درخواست، ممکن است حدود ۶ ماه تا ۱ سال یا حتی بیشتر به‌طول بینجامد.

نکاتی مهم برای جلوگیری از ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا

 • در هنگام سابمیت پرونده از کامل بودن مدارک و دقیق بودن اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید.
 • با ارائه مدارک مالی مناسب، تمکن مالی و توانایی خود برای پوشش کلیه هزینه‌های سفر را به آفیسر ثابت کنید.
 • تای‌ها و وابستگی‌‌های خود به ایران را با ارائه مدارک قوی به آفیسر ثابت کنید.
 • هدف از سفر خود را به‌صورت کاملا واضح و روشن توضیح دهید.
 • با ارائه مدارکی مانند واچر هتل، بلیط رفت و برگشت و همچنین برنامه سفر، به آفیسر ثابت کنید که به ایران باز خواهید گشت.

تاثیر ریجکتی ویزای توریستی کانادا بر سایر ویزاها از نظر وکیل مهاجرتی

نمایش ویدیو درباره رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا

آبرنگ سفر برای رفع ریجکتی ویزای کانادا چه کمکی می‌کند؟

در این مقاله دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا و روش‌های رفع ریجکتی را یک‌به‌یک بررسی کردیم. کارشناسان ما در آژانس آبرنگ سفر با تجربه و آشنایی عمیق با فرآیند پذیرش یا رد ویزا و با بررسی دقیق دلایل ریجکتی، به شما راه‌کار مناسبی ارائه خواهند داد و یک پرونده قوی برایتان تهیه می‌کنند.
در‌صورت نیاز به حضور در دادگاه نیز دفاعیه‌ای قوی توسط وکیل مهاجرتی برای شما عزیزان تهیه خواهد شد.

کارشناسان مهاجرتی آبرنگ سفر طی یک جلسه مشاوره که با هماهنگی متقاضی معین می‌شود، پرونده و دلایل ریجکتی ویزای شما را بررسی کرده و برای رفع ریجکتی ویزا و تنظیم یک درخواست قوی‌تر شما را راهنمایی می‌کنند.
رفع ریجکتی ممکن است با تکمیل یا اصلاح مدارک و در مواردی با تغییر سناریوی کلی درخواست ویزا انجام شود. در‌صورت نیاز، فهرست کاملی از مدارک لازم نیز به شما تقدیم می‌شود تا آن‌ها را تهیه کنید.

برای دریافت مشاوره در‌خصوص رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا می‌توانید با شماره‌های ما که در انتهای صفحه آمده است، تماس بگیرید یا وقت مشاوره آنلاین یا حضوری رزرو کنید.

سوالات متداول

بله؛ اعتراض به ریجکتی ویزای توریستی کانادا از لحاظ قانونی امکان‌پذیر است و حتی می‌توانید در دادگاه از حق خود دفاع کنید تا تصمیم اداره مهاجرت عوض شود.

بله؛ متاسفانه پس از رد شدن ویزای توریستی، شما باید از ابتدا کلیه مراحل درخواست ویزا را تکرار کرده و باید توجه داشته باشید که مشکلات قبلی را برطرف کنید. به همین دلیل، اطمینان حاصل کردن از کامل و بی‌نقص بودن درخواست اولیه بسیار مهم است. کارشناسان ما در آبرنگ سفر قادرند در این زمینه به شما کمک کنند.

هزینه رفع ریجکتی با توجه به شرایط هر پرونده و روشی که برای رفع ریجکتی انتخاب می‌شود،‌ متغیر است. برای اطلاع از هزینه‌ها لطفا با کارشناسان ما در آبرنگ سفر تماس بگیرید.

اگر در داخل کانادا هستید ۱۵ روز و اگر خارج از کانادا هستید ۶۰ روز وقت دارید تا برای اعتراض به ریجکتی ویزای خود و رفتن به کورت اقدام کنید.

خیر. می‌توانید بلافاصله بعد از دریافت نامه ریجکتی، درخواست خود را دوباره ارائه دهید.

آفیسر مهاجرتی دلایل خود را برای ریجکت ویزای کانادا در سندی به نام نوت آفیسر شرح می‌دهد. نوت آفیسر برای بررسی بیشتر دلایل ریجکتی و ارائه راه‌حل مناسب توسط وکلای مهاجرتی از طریق درخواست ATIP گرفته می‌شود. دریافت این نوت به رفع ریجکتی ویزای کانادا کمک زیادی می‌کند.

ریجکت و ریفیوز هر دو در انگلیسی به‌معنای رد شدن هستند. از هر دو کلمه به یک منظور استفاده می‌شود.

این روند حدود ۶ ماه طول خواهد کشید. به همین دلیل ممکن است ثبت درخواست مجدد به صرفه‌تر باشد.

خیر. اگر رای قاضی دادگاه فدرال به نفع شما باشد، درخواست ویزای شما مجدد توسط آفیسر مهاجرتی دیگری بررسی می‌شود و احتمال ریجکت شدن دوباره نیز وجود دارد.

خیر. ستل کردن به این معناست که اداره مهاجرت کانادا تصمیم می‌گیرد تا بدون رفتن به کورت درخواست شما را مجدد بررسی کند و احتمال ریجکت شدن دوباره نیز وجود دارد.

چرا؛ شما می‌توانید با جمع‌آوری مدارک قوی و درست، درخواست مجدد ثبت کرده و مجددا برای دریافت ویزای توریستی کانادا تلاش کنید.

اشتراک گذاری

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است. گسترش سفر تاثیرات فراوانی روی هر جامعی میگذارد و هر جامعی که مردم در آن بیشتر سفر کنند وضعیت روحی و روانی بهتری را خواهد داشت. هدف آبرنگ این است که سفر در دسترس همه افراد جامعه قرار بگیرد.

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است.

خبرنامه

Loading
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید