لوگو آبرنگ سفر

دلایل و رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا

دلایل و رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا
فهرست مطالب

وقتی افسر مهاجرت درباره درخواست ویزا تصمیم می‌گیرد، طبق قانون ملزم است که دلایل تصمیمش را مستند و ثبت کند. شما می‌توانید یادداشت‌های مربوط به درخواست ویزای خود را وقتی هنوز درخواست در IRCC (اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا) در دست بررسی است، دریافت کنید. در دست‌داشتن یادداشت‌های GCMS (سامانه مدیریت جهانی پرونده‌ها) درباره دلایل رد شدن درخواست ویزا به شما کمک می‌کند تا تغییرات لازم را در درخواست جدیدتان ایجاد کنید و به ‌این ‌ترتیب احتمال تأیید شدن درخواستتان را بالا ببرید. اگرچه پیشنهاد می‌شود که برای دریافت این اطلاعات تا پایان روند پردازش درخواست خود صبر کنید تا اطلاعات کامل‌تری دریافت کنید. اگر درخواست شما برای دریافت ویزا رد شود، می‌توانید درخواست کنید که نظرات افسر مهاجرت درباره دلیل ریجکت‌ شدن ویزا به‌ صورت کامل در اختیارتان قرار بگیرد.

ما در آبرنگ سفر با تحلیل درخواست ویزا و نامه ریجکتی شما، دلایل رد شدن ویزا را بررسی کرده و برای رفع آن‌ها و تنظیم درخواست جدید یا درخواست تجدید نظر (ریکانسیدریشن) و حتی اعتراض در کورت اقدام می‌کنیم. همچنین در تمامی مراحل شما را در جریان جزئیات این روند قرار داده تا به کمک این جزئیات، بهترین گزینه‌ را برای سهولت هرچه بیشتر فرآیند اخذ ویزا انتخاب نمایید.

نمونه و محتوای نامه ریجکتی ویزای توریستی کانادا

برای این که با دلایل ریجکت‌ شدن ویزای توریستی آشنا شوید، ابتدا لازم است که ساختار نامه ریجکتی ویزا را بشناسید و از محتوای آن باخبر باشید. این نامه معمولاً از طریق اکانت ویزا یا به‌ صورت ایمیل از طرف افسر مهاجرتی که درخواست شما را بررسی کرده است ارسال می‌شود.

تصویر زیر نمونه یک نامه ریجکتی ویزای توریستی کانادا است. به جهت حفاظت از اطلاعات شخصی متقاضی، بخش‌هایی از نامه را حذف کرده‌ایم. همچنین نامه ریجکتی را به سه بخش الف، ب، ج تقسیم کرده‌ایم که در ادامه توضیحات و ترجمه هر بخش آمده است.

نمونه و محتوای نامه ریجکتی ویزای توریستی کانادا

قسمت الف و ج

این قسمت‌ها در تمام نامه‌های ریجکتی یکسان هستند و از پیش نوشته شده‌اند. ترجمه آن‌ها را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

 • الف:

از علاقه‌مندی شما برای دیدن‌ کانادا متشکرم. پس از بررسی دقیق درخواست شما برای ویزای اقامت موقت و مدارک الحاقی، من به این نتیجه رسیده‌ام که درخواست شما مطابق با الزامات لایحه حفاظت از مهاجرین و پناهندگان (IRPA) و مقررات حفاظت از مهاجرین و پناهندگان (IRPR) نیست. من درخواست شما را بر اساس موارد زیر رد کرده‌ام.

 • ج:

اگر فکر می‌کنید می‌توانید پاسخگوی این ایرادات باشید و ثابت کنید که شرایط شما با الزامات لایحه تطابق دارد، می‌توانید مجدداً درخواست خود را ثبت کنید. هزینه هر درخواست‌ جدید بایستی دوباره پرداخت شود.

قسمت ب:

این مهم‌ترین قسمت نامه ریجکتی است زیرا در این قسمت دلایل ریجکت‌ شدن درخواست ویزا شرح داده شده است.

 • بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه ‌به روابط خانوادگی و خویشاوندی شما در کانادا و کشور محل اقامتتان، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به ‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.
 • بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه‌ به مدت‌ زمان پیشنهادی شما برای سفر به کانادا، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.
 • بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه ‌به هدف شما از سفر، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌ عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید این درخواست ویزای توریستی، به دلایل رابطه با خانواده و خویشاوندان ساکن کانادا (تای، مثلاً family tie)، هدف از سفر به کانادا، و مدت‌ زمان ماندن در این کشور، رد یا ریجکت شده است.

ویزای توریستی کانادا به چه علتی ریجکت می‌شود؟

برآورده ‌نکردن بند b از ماده 179 مقررات مهاجرت و محافظت از پناهندگان (IRPR) متداول‌ترین دلیل ریجکت‌ شدن ویزای توریستی کانادا یا ویزای اقامت موقت است. به تشخیص افسر مهاجرت، به دلایل مختلفی این بند نقض می‌شود و در نتیجه ویزای توریستی ریجکت می‌شود.

ماده 179 از مقررات مهاجرتی کشور کانادا به شرح زیر است:

179) An officer shall issue a temporary resident visa to a foreign national if, following an examination, it is established that the foreign national

 • (a) has applied in accordance with these Regulations for a temporary resident visa as a member of the visitor, worker or student class;
 • (b) will leave Canada by the end of the period authorized for their stay under Division 2;
 • (c) holds a passport or other document that they may use to enter the country that issued it or another country;
 • (d) meets the requirements applicable to that class;
 • (e) is not inadmissible;
 • (f) meets the requirements of subsections 30(2) and (3), if they must submit to a medical examination under paragraph 16(2)(b) of the Act; and
 • (g) is not the subject of a declaration made under subsection 22.1(1) of the Act.

ترجمه:

 179) افسر مهاجرتی می‌تواند پس از بررسی، برای یک شخص خارجی ویزای اقامت موقت صادر کند اگر ثابت شود که شخص خارجی:

 • مطابق با این مقررات، به‌عنوان عضوی از دسته‌بندی توریست، کارگر و یا دانشجو برای ویزای اقامت موقت اقدام کرده است.
 • در پایان دوره مجاز سفر خود تحت بخش 2 کانادا را ترک خواهد کرد.
 • پاسپورت یا مدارکی دارد که با استفاده از آن می‌تواند به کشور صادرکننده آن یا کشور دیگری وارد شود.
 • با الزامات دسته‌بندی خود مطابقت دارد.
 • غیرقابل‌پذیرش نیست. (برای مثال سوء پیشینه ندارد)
 • اگر طبق بند (b) (2)16 لایحه نیاز به معاینه پزشکی دارد با الزامات بخش (2)30 و (3) تطابق داشته باشد.
 • بیانیه‌ای که در بخش (1)22.1 لایحه آمده است شامل حال ایشان نمی‌شود.

در واقع این بند b است که در بسیاری از موارد باعث ریجکت‌ شدن ویزای توریستی کانادا می‌شود. افسر مهاجرت ممکن است دلایل مختلفی برای ریجکت‌ کردن این بند در مورد شما داشته باشد که متداول‌ترین نمونه‌های آن را در ادامه آورده‌ایم.

دلایل شایع ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا

دلایل بسیاری برای ریجکت‌ شدن انواع ویزاهای کانادا وجود دارد. اما ویزای توریستی یا همان اقامت موقت کانادا، عموماً تحت نقض‌ شدن بند b، توسط افسر مهاجرتی ریجکت می‌شود. توجه داشته باشید که یک یا چند راه ثابت برای رفع ریجکتی وجود ندارد و در مورد هر فرد متفاوت است. دلایل نقض‌ شدن این بند معمولاً یکی از این موارد است:

ریجکت ویزای توریستی با توجه به هدف سفر

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your purpose of visit.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه‌ به هدف شما از سفر، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌ عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

اگر دلیل ریجکت‌ شدن ویزای توریستی هدف سفر باشد کار کمی مشکل خواهد شد؛ چون تشخیص موجه بودن هدف سفر، به نظر شخصی افسر مهاجرت و صلاحدید او بستگی دارد. گاهی ویزا به این دلیل ریجکت می‌شود که متقاضی در درخواستش جزئیات کافی درباره قصدش از سفر به کانادا ارائه نداده است.

برای مثال دوست متقاضی، او را برای جشن عروسی خود که قرار است در کنار آبشار نیاگارا برگزار شود، دعوت کرده است. اگر متقاضی در درخواست خود گفته باشد که برای دیدار دوستش عازم کاناداست، این دلیل مبهم است و ممکن است افسر مهاجرت «دیدار دوست» را دلیل موجهی برای تأیید ویزا نداند. اما اگر متقاضی با ذکر جزئیات توضیح داده باشد که می‌خواهد برای شرکت در مراسم عروسی دوستش که قرار است در کنار آبشار نیاگارا برگزار شود به کانادا سفر کند، و یک رونوشت از کارت عروسی را هم ضمیمه درخواستش کند، احتمال پذیرفته‌ شدن درخواست او بسیار بیشتر می‌شود.

راه‌حل: باید توضیح مفصل‌تری راجع به نیت خود از سفر به کانادا ارائه کنید و سعی کنید دلیل شما دقیق و با جزئیات و موجه باشد. یک دلیل خوب برای سفر به کانادا آن است که باعث شود افسر مهاجرت استدلال کند که متقاضی نیاز دارد به کانادا سفر کند.

ریجکت ویزا بر اساس سابقه سفر

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your travel history.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با توجه‌ به سابقه سفر شما، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به‌عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

ریجکت‌شدن ویزای توریستی بر اساس سابقۀ سفر از بقیه موارد کمتر اتفاق می‌افتد. زمانی درخواست ویزای توریستی بر اساس سابقۀ سفر رد می‌شود که متقاضی قبلاً از کشور خود خارج نشده یا سفرهای خارجی کمی رفته باشد. گاهی اوقات درخواست ویزای افرادی که سفرهای خارجی زیادی داشته‌اند نیز به‌ این‌ علت ریجکت می‌شود. مشکل نداشتن سابقه سفر را می‌توان با سفر به کشورهای دیگر و ارائه مجدد درخواست ویزا، یا به روش‌های دیگر حل کرد.

راه‌حل: بهتر است یک یا چند سفر خارجی به کشورهای دیگر بروید.

ریجکت ویزای توریستی به علت ترک نکردن به موقع کانادا در سفر های قبلی

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 40(1) of the IRPR, based on your previous overstaying history in Canada.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه ی IRPR، با‌ توجه‌ به سابقه‌ی ترک نکردن به موقع کانادا، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

اگر پیش‌ از این به کانادا یا کشور دیگری سفر کرده باشید و در تاریخی که در ویزای شما مشخص شده است کشور را ترک نکرده باشید و بیش از انتظار در آن کشور اقامت داشته‌اید، یا اگر قبلاً از کانادا یا کشور دیگری دیپورت شده‌اید، با توجه‌ به سابقه شما افسر مهاجرت ممکن است که تقاضا برای ویزای جدید را رد کند. افسر مهاجرت در این شرایط این‌گونه استدلال می‌کند که متقاضی سابقاً کانادا یا کشور مورد نظر را در موعد معین ترک نکرده پس ممکن است باز هم این کار را تکرار کند و درخواست را ریجکت می‌کند.

راه‌حل: حل این مشکل ممکن است کمی پیچیده باشد. بسته به شرایط شما ممکن است نیاز باشد تا در درخواست خود به افسر مهاجرت توضیح بدهید که چرا در گذشته نتوانسته‌اید به‌ موقع کانادا یا کشور مورد نظر را ترک کنید و یا دیپورت شده‌اید. باید افسر مهاجرت را متقاعد کنید که شرایط نسبت به سفر قبل تغییر کرده است و این اتفاق دیگر پیش نخواهد آمد. داشتن بستگان درجه یک یا شغل مناسب در ایران می‌تواند دلیل مناسبی برای ثابت‌کردن نیت خود از ترک کانادا در موعد معین باشد.

ریجکت ویزای توریستی به دلیل مدت زمان در نظر گرفته‌ شده برای اقامت

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on the length of your proposed stay in Canada.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به مدت زمان پیشنهادی شما برای سفر به کانادا، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

مسافرانی که ویزای توریستی کانادا را دریافت می‌کنند اجازه دارند به مدت 6 ماه در این کشور بمانند. به همین دلیل بسیاری از افرادی که تجربه کافی در ارائه درخواست ویزا ندارند، مدت‌ زمان پیشنهادی سفر خود را 6 ماه اعلام می‌کنند. این اشتباه باعث شده است تا «مدت‌ زمان پیشنهادی» یکی از رایج‌ترین دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا باشد. اگر مدت‌ زمان پیشنهادی را 6 ماه، یعنی حداکثر زمان ممکن، اعلام کنید افسر مهاجرت این‌گونه استدلال می‌کند که شما برای ماندن در کانادا حریص هستید و ممکن است از پس از پایان این مدت کانادا را ترک نکنید.

راه‌حل: مدت‌ زمان پیشنهادی شما برای ماندن در کانادا باید منطقی باشد. اگر مدت‌ زمان پیشنهادی بسیار کم باشد ممکن است افسر مهاجرت به صداقت و نیت شما از سفر به کانادا شک کند. اگر مدت‌ زمان پیشنهادی زیاد یا حداکثر زمان مجاز باشد، افسر مهاجرت استدلال می‌کند که پس از ورود به خاک کانادا، قصد ترک این کشور را ندارید. پس باید مدت زمانی پیشنهاد کنید که با هدف از سفر هماهنگی داشته و اغراق‌آمیز نباشد. مشورت با یک وکیل مهاجرتی مجرب در این مورد بسیار مفید خواهد بود.

ریجکت ویزای توریستی به دلیل نسبت‌های خانوادگی (تای)

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your family ties in Canada and in your country of residence.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به روابط خانوادگی و حضور خویشاوندان شما در کانادا و کشور محل اقامت، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

یکی از دلایل رایج ریجکت‌ شدن ویزای توریستی کانادا خانواده و خویشاوندانی است که ممکن است در کانادا یا ایران داشته باشید که تای نیز نامیده می‌شود. تای (Tie) به معنی وابستگی شما به کشور محل اقامتتان است. داشتن خویشاوند نزدیک یا درجه یک در کانادا می‌تواند به ضرر متقاضی باشد. در این موارد افسر مهاجرت این‌طور استدلال می‌کند که اگر متقاضی فامیل درجه یک در کانادا داشته باشد ممکن است نخواهد آن‌ها را ترک کند و پس از انقضای ویرایش کشور را ترک نکند. همچنین نداشتن خانواده درجه یک در ایران نیز ممکن است به همین علت باعث ریجکتی شود؛ چون افسر مهاجرت فکر می‌کند که متقاضی دلیلی برای بازگشت به کشورش نداشته باشد.

راه‌حل: برای مثال اگر متقاضی بخواهد برای دیدن خواهر یا برادرش به کانادا برود و تمام اعضای خانواده‌اش ساکن ایران باشند، باید توضیح مفصلی درباره ماهیت پیوندها و مناسبات خانوادگی در کانادا و ایران ارائه بدهد تا افسر را متقاعد کند که برای مثال وابستگی عمیقی به ایران و خانواده خود در ایران دارد و در پایان سفر کانادا را ترک خواهد کرد.

ریجکت ویزای توریستی به دلیل کمبود سرمایه شخصی

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your lack of proof of funds.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به کمبود مدارک دال بر سرمایه شخصی، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

متقاضی ویزای توریستی کانادا باید بتواند به افسر مهاجرت اثبات کند که پول کافی برای تأمین هزینه‌های سفرش به کانادا را دارد. به‌ طور کلی بهتر است حداقل 12 هزار دلار کانادا در حساب شخصی خود که در یک بانک کانادایی باز کرده‌اید داشته باشید. این مبلغ به ‌ازای هر نفر است. برای درخواست ویزا باید موارد زیر را ثابت کنید:

 1. داشتن بودجه کافی برای خرید بلیت هواپیما و سفر به کانادا
 2. داشتن بودجه کافی برای پرداخت هزینه‌ها در مدت‌ زمان اقامت در کانادا، از قبیل هزینه‌های هتل، گردشگری، غذا، باربری، سوغاتی و …
 3. داشتن بودجه کافی برای خرید بلیت برگشت به کشور محل اقامتتان

چنان‌چه افسر مهاجرت باور نکند که پول کافی برای پرداخت هزینه‌های سفرتان دارید، درخواست ویزا را به دلیل کمبود دارایی‌های شخصی و عدم تمکن مالی رد خواهد کرد. همچنین لازم است بدانید که سرمایه و دارایی شخصی، مربوط به شخص متقاضی است و به تمکن مالی کسی که شما را دعوت کرده است ندارد. پس اگر سرمایه کافی برای سفر ندارید نمی‌توانید افسر را متقاعد کنید که بستگان شما یا شخص دعوت‌کننده هزینه‌های شما را بر عهده خواهند گرفت.

راه‌حل: همان‌طور که ذکر شد، معمولاً پیشنهاد می‌شود که حداقل 12 هزار دلار کانادا در حساب شخصی خود به‌ازای هر نفر داشته باشید.

ریجکت ویزای توریستی کانادا به دلیل ناهمخوانی سرمایه و مدت اقامت

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 40(1) of the IRPR, based on The disconnect between the length of stay and the fund’s availability.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به ناهمخوانی مدت اقامت در کانادا و سرمایه موجود، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

یکی از مواردی که حتماً باید رعایت شود وجود سرمایه کافی برای مدتی است که در کانادا اقامت دارید. افسر مهاجرت باید مطمئن باشد که شما در دوره اقامتتان با کمبود سرمایه مواجه نخواهید شد و توانایی ترک کشور را خواهید داشت. طبیعتاً هرچه قصد اقامت طولانی‌تری در کانادا داشته باشید نیاز به سرمایه بیشتری نیز دارید. اگر این مدت‌ زمان با سرمایه شما همخوانی نداشته باشد ویزا به این دلیل ریجکت خواهد شد.

راه‌حل: با توجه‌ به هدف از سفرتان به کانادا ممکن است افسر مهاجرتی تشخیص بدهد که به سرمایه‌ای بیشتر از آنچه که برای سفرتان کنار گذاشته‌اید نیاز دارید. مبلغ دقیق سرمایه مورد نیاز در کیس‌های مختلف متفاوت است. مشورت با یک وکیل مهاجرتی خبره در این زمینه ضروری است.

ریجکت ویزای توریستی کانادا به دلیل فقدان دارایی‌های شخصی

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 40(1) of the IRPR, based on your personal assets or lack thereof.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به دارایی های شخصی شما و یا فقدان دارایی شخصی، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

افسر مهاجرت ممکن است به علت نداشتن دارایی‌های شخصی مانند خانه، ماشین، بیزینس شخصی و مواردی از این‌ قبیل درخواست شما را برای ویزای توریستی رد کند. توجه داشته باشید که این مورد با تأمین سرمایه متفاوت است. حتی اگر سرمایه کافی برای سفر به کانادا داشته باشید (حداقل 12 هزار دلار کانادا) ممکن است به دلیل نداشتن دارایی‌های شخصی در ایران ویزای شما ریجکت شود. در این مورد افسر مهاجرت این‌گونه استدلال می‌کند که به علت نداشتن دارایی‌هایی شخصی در کشور محل اقامت، متقاضی دلیل محکمی برای ترک کانادا نخواهد داشت.

راه‌حل: برای رفع این مورد بهتر است ملک یا یک ماشین را حتی به‌صورت سوری به نام خود کنید.

ریجکت ویزای توریستی به دلیل موقعیت شغلی فعلی

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your current employment situation.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به وضعیت فعلی اشتغال شما، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

متقاضی ویزای کانادا علاوه بر اثبات سرمایه کافی برای سفر، باید ثابت کند که بیکار نیست و این سرمایه را از طریق شغل خود به دست آورده است. اگر متقاضی شغلی نداشته باشد احتمال ریجکت‌ شدن درخواست او بسیار بالا می‌رود. شاغل بودن در ایران، مهر تأییدی بر پیوند قوی شما با کشورتان است و اثبات می‌کند که متقاضی در پایان سفر خود کانادا را ترک خواهد کرد. خویش‌فرما بودن و یا دانشجوی تمام‌وقت بودن نیز احتمال پذیرفته‌شدن ویزا را افزایش می‌دهد.

راه‌حل: برای حل این مشکل باید ثابت کنید که شغل مناسبی دارید که از امنیت شغلی بالایی برخوردار است. در مواردی این مشکل را می‌توان با ارائه یک جاب آفر معتبر نیز حل کرد. در این مورد افسر مهاجرت اطمینان پیدا می‌کند که حتی اگر در حال حاضر موقعیت شغلی مناسبی ندارید، جاب آفر مناسبی دریافت کرده‌اید که دلیل محکمی برای ترک خاک کانادا است.

ریجکت ویزای توریستی به دلیل چشم‌انداز شغلی در کشور محل اقامت

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on Lack of employment prospects in the country of residence.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به چشم‌انداز شغلی ضعیف در کشور محل اقامت، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

در صورتی‌ که نرخ بیکاری در کشور محل اقامت متقاضی بالا باشد یا متقاضی با وجود اشتغال از امنیت شغلی مناسبی برخوردار نباشد، احتمال ریجکت‌ شدن درخواست ویزا بالا می‌رود. اگر درخواست ویزا به‌ این‌ علت ریجکت شود ممکن است که افسر مهاجرت به یکی از این دو دلیل استناد کرده باشد:

 1. چون متقاضی از امنیت شغلی مناسبی برخوردار نیست، ممکن است پس از سفر به کانادا شغل خود را از دست بدهد و دلیلی برای ترک کانادا نداشته باشد.
 2. به دلیل نرخ بالای بیکاری در کشور محل اقامت، بعید است که متقاضی بتواند کار مناسبی پیدا کند و در نتیجه دلیلی برای ترک کانادا نداشته باشد.

راه‌حل: به علت بالا بودن نرخ بیکاری در وطن عزیزمان، نه‌ تنها باید ثابت کنید که شغل خوبی دارید، بلکه از امنیت شغلی مناسبی نیز برخوردارید. این مشکل نیز ممکن است با ارائه مدارک شغل مناسب یا جاب آفر معتبر برطرف شود.

ریجکت ویزای توریستی کانادا به دلیل نداشتن اسناد کافی درباره میزبان در کانادا

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on your lack of supporting documentation of your host (Canadian permanent resident or citizen) in Canada.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه  IRPR، با‌ توجه‌ به نقص مدارک مربوط به میزبان (شخص مقیم دائم یا شهروند کانادایی) در کانادا، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

برای درخواست ویزا ابتدا باید با مدارک کافی ثابت کنید که پس از ورود به خاک کانادا میزبان شما چه فرد یا افرادی هستند و در کجا و نزد چه کسی اقامت موقت خواهید داشت. میزبان شما می‌تواند دوست، خویشاوند و یا یک هتل باشد. اگر این مدارک ناقص، ناکافی یا مبهم باشند افسر مهاجرت می‌تواند از ورود شما به کانادا جلوگیری کند.

راه‌حل: با ارائه مدارک کافی افسر را متقاعد کنید که پس از ورود به خاک کانادا جایی برای ماندن دارید. اگر قرار است نزد بستگان یا دوستان اقامت داشته باشید، ارائه سند مالکیت خانه شخص میزبان می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر قصد ماندن در هتل را دارید باید مدرکی دال بر رزرو قطعی هتل برای مدتی که پیشنهاد داده‌اید ارائه کنید.

ریجکت ویزای توریستی به دلیل وضعیت غیرقانونی در کشور مبدا

I am not satisfied that you will leave Canada at the end of your stay as a temporary resident, as stipulated in paragraph 179(b) of the IRPR, based on illegal status in country of residence.

بر اساس ماده 179 بند b لایحه IRPR، با‌ توجه‌ به وضعیت غیرقانونی شما در کشور محل اقامت، مطمئن نیستم که در پایان سفر خود به عنوان مقیم موقت، کانادا را ترک کنید.

متقاضیان سفر به کانادا بر اساس قانون برای ارائه درخواست ویزا ملزم‌اند در کشور محل اقامتشان که از آن درخواست ویزا می‌کنند، شرایط قانونی قابل قبولی داشته باشند. همچنین متقاضیان علاوه بر داشتن وضعیت قانونی موجه باید حداقل یک مدت زمان مشخص از پذیرششان در آن کشور گذشته باشد، در غیر این‌ صورت درخواست ویزای‌شان رد خواهد شد.

راه‌حل: لازم است متقاضیان مدارک کافی دال بر اثبات وضعیت قانونی موجه (مثل گواهی عدم سوءپیشینه) در کشور محل اقامتشان را ضمیمه درخواست ویزای کانادا بکنند تا درخواستشان رد نشود.

ریجکت ویزای توریستی کانادا به دلیل ارائه مدارک نامعتبر یا جعلی

The misrepresentation of documents renders you inadmissible to Canada under the provisions of the Immigration and Refugee Protection Act (IRPA) Section 40(1)(a). This finding will be recorded in your immigration file and may impact any future applications for temporary or permanent residence in Canada.

بر اساس ماده (a)(1)40 لایحه حفاظت از مهاجرین و پناهندگان (IRPA)، ارائه مدارک نادرست یا جعلی شما را در کانادا غیرقابل‌پذیرش ساخته است. این شواهد در پرونده مهاجرتی شما ثبت خواهد شد و ممکن است در درخواست‌های آتی مبنی بر اقامت دائم یا موقت تأثیرگذار باشد.

بدترین شرایطی که ممکن است با آن مواجه شوید ارائه مدارک نادرست یا جعلی است. گاهی اوقات متقاضی ویزای کانادا به علت ناآگاهی و یا مشورت با افراد غیر کارشناس یا کلاهبردار، مراجعه به دفاتر مهاجرتی غیرمعتبر، و یا به‌ صورت عمدی، مدارک فاقد اعتبار یا جعلی به اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌کند یا در درخواست خود دروغ می‌گوید. در این صورت اداره مهاجرت کانادا به این شخص لقب inadmissible یا غیرقابل‌پذیرش می‌دهد. این نه‌تنها باعث ریجکتی درخواست ویزا می‌شود، بلکه طبق ماده (a)(2)40 IRPA شخص موردنظر تا 5 سال از ورود به خاک کانادا و ثبت هرگونه درخواست ویزا محروم خواهد شد. حتی پس از گذشت این دوره درخواست‌های بعدی نیز با بدبینی بررسی شده و احتمال پذیرش کمی دارد.

راه‌حل: حل این مشکل بسیار پیچیده و سخت است و به بررسی تخصصی وکیل خبره و مجرب نیاز دارد.

رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا

ریجکت‌ شدن ویزا آخر کار نیست و اقدامات مختلفی هست که با توجه‌ به شرایط خود می‌توانید انجام دهید. حتماً شنیده‌اید که ویزای کسی با «رفتن به کورت» رفع ریجکت و تأیید شده است. این یکی از انتخاب‌های شما برای رفع ریجکتی است؛ اما معمولاً در مرحله آخر وقتی که راه‌حل‌های دیگر به نتیجه نرسید، انجام می‌شود. همچنین در مورد ویزای توریستی به علت پروسه‌ی طولانی و هزینۀ زیاد رفتن به کورت، این آپشن تنها در موارد خاصی توجیه دارد و در بسیاری از موارد بهترین راه ثبت درخواست مجدد است. با این‌ حال وقتی نامه ریجکتی ویزای خود را دریافت کردید، آبرنگ سفر سه‌ راه برای رفع آن پیشنهاد می‌کند.

رفع ایرادات و درخواست مجدد

اولین قدم در مواجهه با ریجکت‌ شدن ویزای کانادا بررسی دلایل ریجکتی است. در این مرحله شما باید نامه ریجکتی را به‌ دقت مطالعه کنید و در صورت نیاز کیس نُت (case note) یا نُت آفیسر (officer note) را دریافت کنید. نُت آفیسر سندی است که افسر مهاجرتی در آن دلایل ریجکت کردن ویزای شما را با جزئیات و مفصل شرح داده است. دریافت نت آفیسر تأثیر چشمگیری در آماده‌ کردن یک پرونده قوی‌تر برای شما خواهد داشت. اگرچه باید توجه داشته باشید که دریافت نت آفیسر ممکن است بین 30 تا 90 روز طول بکشد. به همین دلیل در برخی موارد خاص بهتر است که همزمان اقدامات دیگری نیز انجام شود یا به تشخیص وکیل مهاجرتی درخواست مجدد بدون دریافت آفیسر نت انجام شود.

در هر صورت هدف از این مرحله این است که با تشکیل یک پرونده یا کیس قوی و رفع ایرادات درخواست قبلی، درخواست ویزای جدید شانس بیشتری برای تأیید شدن داشته باشد. یکی از دلایل دیگر درخواست مجدد با کیس قوی‌تر این است که اگر دوباره ریجکت شد، درخواست در کورت قابل‌ دفاع باشد و اداره مهاجرت بهانه‌ای برای دفاع از تصمیم خود در دادگاه فدرال نداشته باشد.

برای مثال درخواست ویزای شما به علت نداشتن وابستگی کافی به ایران (تای) ریجکت شده است؛ زیرا در درخواست اولیه خود مدرکی دال بر وجود خویشاوند درجه یک یا شغل تمام‌وقت، یا داشتن ملک و موردی از این‌ قبیل ارائه نکره‌اید یا مدارکی که سابمیت کرده‌اید کافی نبوده است. در این مورد باید درخواست جدید تنظیم کرد و این ایرادات را با ارائه مدارک محکم برطرف کرد.

درخواست تجدید نظر ویزا (ریکانسیدریشن)

اگر فکر می‌کنید که ریجکت‌ شدن ویزای شما بر اثر اشتباه افسر مهاجرتی یا برداشت اشتباه او از شرایط شما بوده است، می‌توانید درخواست تجدیدنظر یا ریکانسیدریشن بدهید. با این کار درخواست قبلی شما دوباره به همان افسر مهاجرت ارجاع داده خواهد شد. اما این بار شما در نامه‌ای باید اشاره کنید که چرا فکر می‌کنید افسر در بررسی درخواست شما اشتباه کرده و یا سوءتفاهمی پیش‌ آمده است.

درخواست تجدیدنظر معمولاً به نتیجه نمی‌رسد؛ اما انجام آن می‌تواند باعث شود که اگر کار به کورت یا دادگاه فدرال کشید، دفاع از پرونده شما راحت‌تر باشد.

توجه داشته باشید که درخواست تجدیدنظر تنها در شرایطی مناسب است و اداره مهاجرت آن را قبول می‌کند که دلایل شما برای اعتراض به ریجکتی ویزا موجه باشد. یعنی پرونده شما کامل بوده است، مدارک شما قوی و معتبر بوده است و اشتباه از سوی افسر مهاجرت رخ‌ داده است.

برای مثال شما در درخواست خود توضیح داده‌اید که برای شرکت در مراسم ازدواج دوست خود قصد سفر به کانادا را دارید و یک نسخه از کارت‌ دعوت عروسی را نیز ضمیمه پرونده کرده‌اید. حالا درخواست شما به دلیل ناواضح بودن هدف از سفر ریجکت شده است. همچنین با بررسی نت آفیسر می‌بینید که او به کارت‌ دعوت عروسی توجهی نکرده و آن را به هر دلیلی نادیده گرفته است. در این شرایط می‌توانید درخواست جدید نظر بدهید و در نامه درخواست تجدیدنظر تأکید کنید که به مدارک الصاقی توجه کافی نشده است. اما اگر واقعاً مدارک شما ناقص یا ناکافی بود است درخواست تجدیدنظر به‌ هیچ‌ عنوان منطقی نیست.

اعتراض به ریجکت شدن ویزا در دادگاه فدرال (کورت)

در این مرحله شما به‌ عنوان شخصی که یک کیس قوی در درخواست ویزای خود ارائه کرده است و به دلایل ناعادلانه و یا خلاف قوانین مهاجرتی کانادا ریجکت شده است، در دادگاه فدرال کانادا از اداره مهاجرت این کشور شکایت می‌کنید. این مرحله یک پروسه‌ی حقوقی و تخصصی است و در دادگاه با وکلای خبره‌ی اداره مهاجرت روبرو می‌شوید، بنابراین کمک‌ گرفتن از یک وکیل مهاجرتی رسمی و مجرب در این مرحله حیاتی است. رفتن به کورت ممکن است همزمان با درخواست تجدیدنظر انجام شود؛ چراکه شما تنها مدت‌ زمان کوتاهی برای اعتراض به رأی اداره مهاجرت دارید. اگر در داخل کانادا هستید 15 روز و اگر در خارج از کانادا هستید 60 روز وقت دارید تا اعتراض خود را ثبت کنید.

وکلای مهاجرتی می‌توانند بر سه اساس به دادگاه شکایت کنند:

 1. Reasonableness: به معنای منطقی‌ بودن است. وکیل شکایت شما را بر اساس این که تصمیم افسر مهاجرت منطقی نبوده است تنظیم می‌کند. برای مثال شما مدارک قوی و موثقی حاکی بر تمکن مالی ارائه داده‌اید؛ اما افسر مهاجرت ویزای شما را به علت نداشتن تمکن مالی ریجکت کرده است.
 2. Fairness: به معنای عادلانه‌ بودن است. در این مورد وکیل شما به دادگاه عنوان می‌کند که تصمیم افسر عادلانه نبوده است. برای مثال ویزای شما ریجکت شده است؛ چون مجرد هستید.
 3. Error in Fact or Law: به معنای خطا در حقیقت یا قانون است. وکیل شما در دادگاه استدلال می‌کند که تصمیم افسر مهاجرتی بر خلاف قانون کانادا بوده است. برای مثال افسر مهاجرت در بررسی هدف شما از سفر سوءبرداشت کرده و دچار خطا شده است.

 پس برای بردن پرونده به کورت و اعتراض به رأی اداره مهاجرت نیازمند این است که پرونده شما قوی و بی‌عیب‌ و نقص باشد و بتوان در دادگاه از آن دفاع کرد. اگر تمام شرایط مهیا باشد، برای بردن شکایت خود به دادگاه باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا باید پرونده شما در دادگاه تنظیم شود و اجازه لیو بگیرد. لیو (Leave) در اینجا به معنی اجازه است. یعنی شما مدارک خود را به قاضی ارائه می‌کنید تا او تشخیص بدهد که پرونده شما ارزش رفتن به دادگاه را دارد یا خیر. اگر قاضی درخواست شما برای رفتن به کورت را تأیید کند وارد مراحل بعدی می‌شوید.
 2. در این مرحله قاضی از اداره مهاجرت درخواست می‌کند تا دلایل ریجکت کردن ویزای شما را به دادگاه ارسال کند. این پروسه ممکن است تا 40 روز پس از گرفتن لیو از قاضی طول بکشد.
 3. پس از این که اداره مهاجرت پرونده شما را به دادگاه فرستاد، وکیل شما 40 روز وقت دارد تا برای شما دفاعیه تنظیم کند. این مرحله بسیار مهم است؛ چراکه قدرت دفاعیه شما در پیروز شدن در دادگاه تأثیر حیاتی دارد. یک وکیل خبره و مجرب می‌داند که چطور با توجه‌ به شرایط شما و کیس‌هایی که قبلاً در دادگاه پیروز شده‌اند یا شکست‌ خورده‌اند، یک دفاعیه قوی و طولانی که گاهی تا 50 صفحه نیز می‌رسد تنظیم کند و دلایل ناعادلانه بودن ریجکت شدن ویزای شما را با استناد به مدارک و شواهد شرح بدهد.
 4. در این مرحله به‌ احتمال‌ قوی اداره مهاجرت کانادا به دفاعیه شما پاسخ می‌دهد و طی یک نامه با ایراد گرفتن از دفاعیه شما یا بزرگ جلوه‌ دادن دلایل خود برای ریجکت ویزا به نحوی سعی در بی‌اساس نشان‌ دادن دفاعیه شما دارد. در این مرحله رویکرد وکلای مهاجرتی با هم فرق می‌کند. برخی تصمیم می‌گیرند تا جوابی به این نامه ندهند و منتظر مراحل بعدی و حضور در دادگاه بمانند و آنجا از شما دفاع کنند. برخی دیگر پاسخ مختصری به این نامه برای خالی نبودن عریضه می‌دهند. اما روش سوم که مؤثرترین روش است و وکلای آبرنگ سفر این رویکرد را در پی می‌گیرند، نوشتن یک جواب کامل و مفصل به نامه اداره مهاجرت است. در این پاسخ وکلای مهاجرتی ما سعی می‌کنند تا جوابی بس قوی‌تر و طولانی‌تر از نامه اداره مهاجرت به دادگاه ارائه کنند. هرچه این جواب قوی‌تر و طولانی‌تر باشد به قاضی ثابت می‌شود که دفاعیه شما بی‌اساس نبوده و واقعاً حرفی برای گفتن دارید. این باعث می‌شود که در مراحل بعدی رأی دادگاه راحت‌تر به نفع شما صادر شود.
 5. در این مرحله قاضی تصمیم می‌گیرد که پرونده شما ارزش جلسه استماع (hearing) را دارد یا نه. این جلسه یک جلسه رسمی است که با حضور قاضی، وکلای اداره مهاجرت کانادا و شما یا وکیل شما برگزار می‌شود و در طی آن دو طرف به دفاع از خود می‌پردازند. اگر در این مرحله قاضی درخواست شما را برای ورود به کورت رد کند، پرونده شما مختومه اعلام خواهد شد. اینجاست که تأثیر رویکردی که وکلای آبرنگ سفر در پی می‌گیرند و در مرحله قبل توضیح داده شد خود را نشان می‌دهد. این رویکرد احتمال برگزاری جلسه استماع را دوچندان می‌کند.
 6. جلسه استماع برگزار می‌شود و هر دو طرف دعوی حقوقی از خود دفاع می‌کنند. این جلسه که 90 دقیقه به طول می‌انجامد تا 90 روز پس از گرفتن اجازه برای ورود به کورت (مرحله 5) برگزار می‌شود. در این جلسه، دادگاه مهارت و تجربه وکیل شما عامل اصلی تعیین‌کننده پیروزی یا شکست است.
 7. در صورت پیروز شدن در دادگاه، اداره مهاجرت از شما درخواست آپدیت مدارک می‌کند. یعنی باید مدارک خود را به‌روز کنید و هر تغییری که در این مدت پیش‌ آمده را در آن‌ها لحاظ کنید. در این مرحله درخواست ویزای شما بررسی می‌شود؛ اما تضمینی در تأیید شدن آن نیست. گاهی پیش‌ آمده است که باز هم در این مرحله ویزا ریجکت می‌شود. اما با بهره‌ گرفتن از مهارت یک وکیل باسابقه این احتمال بسیار کم است.

باید توجه داشته باشید که از زمانی که پرونده شما اجازه لیو می‌گیرد (مرحله 1) تا پیش از تنظیم جلسه استماع (مرحله 6) امکان ستل شدن پرونده وجود دارد. ستل (Settle) شدن به معنای سازش است. در این شرایط اداره مهاجرت تصمیم می‌گیرد که رفتن به کورت ارزشی ندارد و منجر به پیروزی شما می‌شود. اینجا باز هم اهمیت وکیل خبره و نوشتن دفاعیه و جوابیه مفصل و قوی خود را نشان می‌دهد. با داشتن یک دفاعیه قوی ممکن است قبل از برگزاری جلسه استماع، اداره مهاجرت را راضی کنید که در درخواست شما باز هم تجدیدنظر کند.

ستل کردن هم به نفع شما است و هم به نفع اداره مهاجرت. چراکه هم در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌شود و هم در وقت و منابع اداره مهاجرت. پس اولین هدف وکیل شما باید این باشد که با دفاع قوی از شما، اداره مهاجرت را مجاب به ستل کردن کند.

قانون مانداموس چیست؟

قانون مانداموس (Mandamus) کانادا برای مواردی طراحی شده است که یکی از ارگان‌های دولتی تأخیر غیرمنطقی در انجام کار داشته است. بعضی‌ اوقات به دلایل غیرموجه مانند تعلل یا غرض‌ورزی ممکن است پردازش درخواست ویزای توریستی شما بیش از آنچه که انتظار می‌رود طول بکشد. در این مورد می‌توانید با استناد به قانون مانداموس، طرح شکایت کنید و کار خود را به جریان بیندازید.

مدت‌ زمان مشخصی برای واجد شرایط شدن قانون مانداموس مطرح نشده است؛ اما می‌توان تخمین زد که چه مدت زمانی غیرمنطقی محسوب می‌شود. این مدت‌ زمان به تشخیص دادگاه در هر مورد متفاوت است. برای مثال در طی پاندمی کووید 19 به علت کمبود نیروی کار و کند شدن کار ادارات کانادا هیچ‌کدام از پرونده‌های مانداموس تأیید نشدند. همچنین اگر تأخیر در پرونده شما به دلایل موثق بوده، برای مثال به دلیل نقص مدارک به تأخیر افتاده باشد، نمی‌توان از مانداموس استفاده کرد.

در حال حاضر مدت‌ زمان پردازش ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان 79 روز تخمین زده شده است (منبع). اما اگر درخواست شما برای ویزای توریستی بیش از 6 ماه طول بکشد و این تأخیر بی‌دلیل باشد، می‌توانید از قانون مانداموس استفاده کنید.
توجه داشته باشید که برای ثبت شکایت مانداموس، باید وکیل شما در کانادا مستقیماً با اداره دادگستری این کشور در ارتباط باشد و مراحل پیچیده‌ای را از ثبت شکایت تا تشکیل دادگاه و گرفتن نتیجه طی کند. به همین دلیل این روند زمان بر و هزینه‌بر خواهد بود و ممکن است در مورد ویزای توریستی منطقی نباشد. با این‌ حال انجام آن امکان‌پذیر است و در موارد خاصی می‌تواند انجام شود.

آبرنگ سفر برای رفع ریجکتی ویزا چه کمکی می‌تواند به شما بکند؟

رفع ریجکتی ویزا

ریجکت‌ شدن ویزا ممکن است باعث ناامیدی شود یا شما را آزرده‌خاطر کند. مهم‌ترین نکته این است که امید خود را از دست ندهید و به خودتان یادآوری کنید که امکان درخواست مجدد بلافاصله پس از ریجکتی وجود دارد. در بسیاری از موارد، اشتباهات به وجود آمده در درخواست اول به علت کم‌تجربگی و یا نداشتن آگاهی کافی از روند دریافت ویزای توریستی کانادا است. معمولاً اولین راه رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا بررسی نامه ریجکتی و رفع اشکالات درخواست و ثبت درخواست مجدد است. به همین علت درخواست مجدد ویزا برای متقاضیان اهمیت دوچندان دارد.

همانطور که قبلاً اشاره شد، باید به خاطر داشته باشید که رفع ریجکت درخواست ویزا به یک راه حل یکسان محدود نمی‌شود. هر مورد و هر پرونده شرایط خاص خود را دارد. حتی اگر دو درخواست ویزای دو فرد به دلایل مشابه رد شده باشند (مثلاً به دلیل عدم توجیه مناسب اهداف سفر)، روش رفع مشکلات درخواست این دو فرد به احتمال زیاد با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به همین دلیل، کارشناسان ما در آژانس سفر آبرنگ با تجربه و آشنایی عمیق با فرآیند پذیرش یا رد ویزا، با بررسی دقیق دلایل رد درخواست شما، به شما راهکار مناسبی ارائه خواهند دادند و یک مورد قوی برای شما تهیه کرده و در صورت حضور در دادگاه، دفاع قوی برای شما ارائه خواهند داد.

کارشناسان مهاجرتی آبرنگ سفر در طی یک جلسه مشاوره که با هماهنگی متقاضی معین می‌شود، پرونده و دلایل ریجکتی ویزای شما را بررسی کرده و در مورد رفع ریجکتی و تنظیم یک درخواست قوی‌تر شما را راهنمایی خواهند کرد. رفع ریجکتی ممکن است با تکمیل یا اصلاح مدارک و در مواردی با تغییر سناریوی کلی درخواست ویزا انجام شود. در صورت نیاز، فهرست کاملی از مدارک لازم نیز به شما تقدیم می‌شود تا آن‌ها را تهیه کنید.

برای دریافت مشاوره در خصوص ویزای توریستی کانادا می‌توانید با شماره‌های ما که در انتهای صفحه آمده است تماس بگیرید، و یا از طریق سامانه خودکار نوبت‌دهی آبرنگ سفر، یک‌ وقت مشاوره به‌ صورت حضوری یا غیرحضوری (تلفنی یا اینترنتی) با کارشناسان ما رزرو کنید. جلسات مشاوره آبرنگ سفر برای ویزای توریستی کانادا به مدت 30 دقیقه و کاملاً رایگان خواهد بود.

پرسش‌های متداول

آیا می‌توان به ریجکتی ویزای توریستی کانادا اعتراض کرد؟

اعتراض به ریجکتی ویزای توریستی از لحاظ قانونی امکان‌پذیر است و حتی می‌توانید در دادگاه از حق خود دفاع کنید تا تصمیم اداره مهاجرت عوض شود. اما در بسیاری از موارد به علت هزینه‌بر و وقت‌گیر بودن پروسه‌ی اعتراض، ثبت درخواست مجدد ویزا منطقی‌تر است.

آیا برای درخواست مجدد بعد از ریجکتی ویزای توریستی کانادا باید تمامی هزینه‌های مرتبط با درخواست ویزا را دوباره بپردازم؟

بله، متأسفانه پس از رد ویزای توریستی، شما باید از ابتدا تمام مراحل درخواست ویزا را تکرار کنید و باید توجه داشته باشید که مشکلات قبلی را برطرف کنید. به همین دلیل، اطمینان حاصل کردن از کامل و بی‌نقص بودن درخواست اولیه بسیار مهم است. کارشناسان ما در آبرنگ سفر قادرند در این زمینه به شما کمک کنند.

آیا بعد از ریجکتی ویزای توریستی کانادا باید برای درخواست مجدد مدتی صبر کنم؟

خیر. می‌توانید بلافاصله بعد از دریافت نامه ریجکتی درخواست خود را دوباره ارائه دهید.

آیا می‌توان از طریق دادگاه فدرال کانادا به ریجکتی ویزای توریستی اعتراض کرد؟

بله در صورت نیاز و وجود شرایط لازم اعم از داشتن دلایل و دفاعیۀ قوی می‌توان از طریق دادگاه فدرال یا کورت به ریجکتی ویزای توریستی اعتراض کرد.

نوت آفیسر چیست و چه تأثیری در رفع ریجکتی ویزا دارد؟

افسر مهاجرتی دلایل خود را برای ریجکت ویزا در سندی به نام نوت آفیسر شرح می‌دهد. نوت آفیسر برای بررسی بیشتر دلایل ریجکتی و ارائه راه‌حل مناسب توسط وکلای مهاجرتی از طریق درخواست ATIP گرفته می‌شود. هزینه درخواست نوت آفیسر 5 دلار کانادا است و تأثیر به‌سزایی در رفع ریجکتی ویزا دارد.

آیا ایران در زُمره کشورهایی است که نرخ ریجکت ویزای توریستی آن بالاست؟

خیر، در حال حاضر اغلب ویزاهای ایرانیانی که اقدام می‌نمایند پذیرفته می‌شود؛ البته به‌خاطر داشته باشید که این نرخ در سال‌های اخیر در نوسان بوده است و برای اطمینان خاطر از شرایط کنونی حتماً با وکیل خود مشورت نمایید.

صدور ویزای توریستی کانادا چقدر طول می‌کشد؟

طبق آخرین آپدیت وبسایت اداره مهاجرت کانادا در تاریخ 12 جولای 2023، مدت زمان پردازش درخواست ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان 49 روز تخمین زده شده است.

آیا درخواست ویزای توریستی کانادا نیاز به معاینه پزشکی دارد؟

برای درخواست ویزای توریستی کانادا نیازی به معاینه پزشکی ندارید، مگر این که از سمت اداره مهاجرت کانادا برای معاینه پزشکی احضار شوید.

ریجکت شدن ویزا با ریفیوز شدن ویزا چه تفاوتی دارد؟

ریجکت و ریفیوز هر دو در انگلیسی به معنای رد شدن است. از هر دو کلمه به یک منظور استفاده می‌شود.

چقدر وقت دارم تا پس از ریجکتی ویزا برای رفتن به کورت اقدام کنم؟

اگر در داخل کانادا هستید 15 روز و اگر خارج از کانادا هستید 60 روز وقت دارید تا برای اعتراض به ریجکتی ویزای خود و رفتن به کورت اقدام کنید.

اعتراض به ریجکتی ویزا و رفتن به کورت چقدر طول می‌کشد؟

این روند حدود 6 ماه طول خواهد کشید. به همین دلیل ممکن است ثبت درخواست مجدد به صرفه‌تر باشد.

هزینه وکیل و دادگاه یا کورت برای رفع ریجکتی ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

حضور در دادگاه فدرال و اعتراض به رد ویزای خود هزینه‌بر است و شامل هزینه‌های مختلفی است، از جمله هزینه وکالت که معمولاً ناچیز نیست. با این حال، با استفاده از خدمات وکلا با تجربه در زمینه مهاجرت، احتمال موفقیت شما به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

آیا پیروز شدن در کورت به معنای پذیرفته شدن ویزای کانادا است؟

خیر. اگر رأی قاضی دادگاه فدرال به نفع شما باشد درخواست ویزای شما مجدد توسط افسر مهاجرتی دیگری بررسی می‌شود و احتمال ریجکت شدن دوباره نیز وجود دارد.

آیا ستل کردن به معنای پذیرفته شدن ویزای کانادا است؟

خیر. ستل کردن به این معنا است که اداره مهاجرت کانادا تصمیم می‌گیرد تا بدون رفتن به کورت درخواست شما را مجدد بررسی کند و احتمال ریجکت شدن دوباره نیز وجود دارد.

در صورت باختن کورت، آیا هیچ وقت امکان ورود به کانادا را نخواهم داشت؟

خیر، شما می‌تواند با جمع آوری مدارک قوی و درست، درخواست مجدد ثبت نمایید و برای دریافت ویزای توریستی کانادا مجدداً تلاش نمایید.