Search
ویزای تولد فرزند(زایمان و به دنیا آوردن فرزند در کانادا)

ویزای تولد فرزند(زایمان و به دنیا آوردن فرزند در کانادا)

آیا در این فکر هستید که فرزندتان را در کانادا به دنیا بیاورید؟ اگر این طور است و شما هم یکی از مادران بارداری هستید که قصد استفاده از ویزای زایمان در کانادا را دارید، می‌ توانید با مطالعه این مقاله همه اطلاعاتی که در این زمینه لازم دارید را کسب کنید. مطابق قانون شهروندی کانادا (پاراگراف 3(1)(a)) تمام افرادی که در کانادا به دنیا می‌ آیند، صرف نظر از وضعیت اقامتی والدینشان در کانادا، شهروند این کشور محسوب می‌ شوند. در این بین تنها استثناء دیپلمات‌ ها هستند که حتی در صورت زایمان در کانادا فرزند آنها شهروند کانادا نخواهد بود. بنابراین، اگر شما موقتاً در کانادا اقامت داشته باشید (برای مثال، به عنوان یک بازدیدکننده، کارگر یا توریست) و در طول اقامتتان فرزندی به دنیا بیاورید، فرزند شما به طور خودکار شهروند کانادا می‌ شود.

ویزای تولد فرزند در کانادا؛ زایمان در کانادا برای افراد غیرمقیم


امروزه، کانادا یکی از معدود کشورهای توسعه یافته است که به کودکان تولد یافته در قلمرواش بدون هیچ قید و شرطی شهروندی اعطا می‌ کند. اگر کودکی در کانادا به دنیا آمد شهروندی این کشور را دریافت می‌ کند. حتی در مواردی که والدین کودک متولد شده، شهروندان کانادا نباشند هم کودک به طور خودکار شهروندی کانادا را دریافت می‌ کند. مادران غیر کانادایی می‌توانند به کانادا رفته و در آنجا فرزندشان را به دنیا بیاورند.

مزایای زایمان در کانادا


کودکی که به این شکل در کانادا به دنیا می‌ آید تمامی مزایا و امتیازات سایر شهروندان کانادایی را خواهد داشت، از جمله:

 • حق زندگی و سکونت در کانادا یا سفر به این کشور در هر زمانی بدون ویزا
 • کودک به دنیا آمده از مزایای زیادی مثل مراقبت‌ های بهداشتی رایگان، آموزش رایگان و همچنین مزایای اجتماعی رایگان برخوردار خواهد بود.

توریسم زایمان چیست و آیا در کانادا قانونی است؟


به عمل مسافرت به کشور دیگری برای زایمان و در نتیجه اخذ شهروندی برای کودک به دنیا آمده (حتی در صورتی که هیچ یک از والدین نه شهروند و نه مقیم آن کشور باشند) گردشگری تولد یا توریسم کودک گفته می‌شود. تنها چند کشور توسعه یافته اجازه چنین کاری را می‌ دهند و کانادا یکی از آنها است. به علاوه، این روش در کانادا کاملاً قانونی است.

مادران باردار نیز، مثل دارندگان ویزاهای بازدیدکننده یا توریستی، می‌ بایست ثابت کنند که تمکن مالی داشته و بعد از زایمان به کشور خود باز خواهند گشت. مادر باردار، می‌ تواند با ارائه یک معرفی‌ نامه از پزشکی که در کانادا زایمان را انجام می‌ دهد و همچنین مدارکی که نشان بدهد او توانایی پرداخت هزینه خدمات پزشک را دارد، پروسه ویزای خود را ساده‌ تر می کند.

اگر قرار است فرزندتان را به عنوان یک بازدیدکننده، گردشگر یا فرد غیرمقیم در کانادا به دنیا بیاورید هزینه‌ های پزشکی را باید به طور کامل پرداخت کنید چرا که سیستم مراقبت‌ های بهداشتی کانادا هزینه چنین زایمان‌ هایی را پوشش نمی‌ دهد. اما اگر نمی‌‌ خواهید هم هزینه‌ های زایمان را به تنهایی پرداخت کنید می‌ توانید بیم هدرمانی بین‌المللی تهیه کنید.

اینکه یک نوزاد به دلیل متولد شدن در کانادا شهروند این کشور می‌ شود باعث نمی‌ شود که والدین او هم به طور خودکار مجوز اقامت یا شهروندی کانادا را اخذ کنند. البته، وقتی که کودک به سن 18 سالگی رسید می‌ تواند اسپانسر والدین خود شود تا آنها به کانادا آمده و به طور دائم در این کشور زندگی کنند. با این حال، نیازی نیست که والدین تا آن زمان منتظر بمانند؛ چرا که بعد از چند سال زندگی در کانادا می‌ توانند یک برنامه مهاجرتی مناسب خودشان را پیدا کنند.

افراد غیرمقیم (یا بازدیدکنندگانی) که قصد دارند برای زایمان وارد کانادا شوند.


افراد غیرمقیم (یا بازدیدکنندگانی) که قصد دارند برای زایمان وارد کانادا شونداخذ ویزای توریستی برای زایمان در کانادا، به هیچ وجه تخلف از شرایط ویزا محسوب نمی‌ شود. مطابق قانون مهاجرت و حفاظت از پناهندگان (IRPA) نمی‌ توان فقط به این دلیل که یک متقاضی قصد زایمان در کانادا را دارد با درخواست ویزای توریستی او مخالفت کرد.

ارزیابی درخواست ویزای اقامت موقتِ یک متقاضی باردار (درست مثل هر متقاضی دیگری) می‌ بایست بر مبنای الزامات اصلی ویزای اقامت موقت صورت بگیرد. باردار بودن یک متقاضی می‌ بایست صرفاً یکی از مؤلفه‌ های ارزیابی درخواست ویزای اقامت موقت بوده و نباید بر ارزیابی الزامات اصلی مقرر شده برای صدور چنین ویزایی تأثیر بگذارد. بر این اساس، مهمترین الزاماتی که در اینجا وجود دارد به شرح زیرند:

 • آیا متقاضی پول کافی برای طول مسافرتش به کانادا دارد؟
 • آیا متقاضی ویزا در پایان زمان مقرر شده برای اقامتش در کانادا، این کشور را ترک خواهد کرد؟
 • آیا متقاضی واجد شرایط ورود به کانادا است؟

در کل، زنانی که قصد زایمان در کانادا را دارند می‌ بایست شرایط فوق‌ الذکر برای صدور ویزای اقامت موقت را نیز داشته باشند.

حقوق و امتیازات زایمان در کانادا


حقوق و امتیازات زایمان در کاناداحقوق و امتیازات مربوط به شهروندی کانادا، که یک کودک به دنیا آمده در این کشور دریافت می‌کند عبارتند از:

 1. حق سکونت در کانادا و سفر به این کشور در هر زمان و بدون نیاز به ویزا
 2. امکان دریافت و استفاده از مزایایی مانند تحصیل رایگان و مزایای اجتماعی

تأکید می‌شود که والدین کودکی که در کانادا متولد شده است، برای اخذ اقامت دائم در کانادا هیچ امتیاز خاصی نخواهند داشت. اگر یکی از والدین کودک می‌خواهد با کودک خود در کشور باقی بماند، باید یک ویزای اقامت موقت مانند ویزای بازدیدکننده، دانشجویی یا کاری داشته باشد، البته با شرط وجود شرایط لازم برای دریافت چنین ویزا.

اکثر والدین کودکان متولد شده در کانادا به همراه فرزندشان به کشور خود بازمی‌گردند؛ البته آنها می‌دانند که زمانی که فرزند بزرگ شده و توانایی سفر کردن را داشته باشد، می‌تواند به کانادا بازگردد و در این کشور زندگی، تحصیل یا کار کند و در نهایت برای خود یک زندگی جدید بسازد. روش زایمان در کانادا، به کودکانی که در این کشور به دنیا آمده‌اند، این امتیاز را می‌دهد که در هر زمانی از زندگی‌شان می‌توانند به کانادا نقل مکان کنند.

افراد غیرمقیم برای زایمان در کانادا چه روندی را باید طی کنند؟


افراد غیرمقیم برای زایمان در کانادا چه روندی را باید طی کنند؟مراحل زایمان در کانادا برای شهروندان خارجی به این شرح است:

 • تصمیم‌گیری برای زایمان در کانادا
 • درخواست (اپلای) برای یک ویزای اقامت موقت کانادا (ویزای گردشگری، ویزای کار یا ویزای تحصیلی)
 • ورود به کانادا، در صورت موافقت با درخواست ویزای اقامت موقت
 • به دنیا آوردن فرزند در کانادا
 • درخواست برای گواهی ولادت و گذرنامه کانادایی فرزند به دنیا آمده
 • بازگشت به کشور مبدأ

پرسش‌ های متداول


آیا پدر نوزاد می‌ تواند بعد از تولد او را در بیمارستان ملاقات کند؟

بله. پدر و سایر بستگان می‌ توانند مادر و نوزاد را در بیمارستان ملاقات کند.

هزینه چنین زایمانی چقدر خواهد بود؟

انتخاب بیمارستان و سایر ترجیحات والدین بر روی هزینه زایمان طبیعی و اقامت در بیمارستان تأثیر دارد. برخی از آژانس‌ های مسافرتی می‌توانند اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار بدهند تا بتوانید در این مورد تصمیم‌ گیری کرده و برای بودجه‌ تان برنامه‌ریزی کنید.

آیا ممکن است با درخواست ویزای یک مادر باردار، صرفاً به خاطر اینکه قصد زایمان در این کشور را دارد مخالفت شود؟

خیر. اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا صریحاً اظهار داشته است که پروسه ارزیابی درخواست ویزای زنان باردار می‌ بایست صرفاً بر مبنای درآمد، داشتن شرایط قانونی (Admissibility Factors) و اثبات بازگشت به کشور مبدأ صورت بگیرد.

اشتراک گذاری

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است. گسترش سفر تاثیرات فراوانی روی هر جامعی میگذارد و هر جامعی که مردم در آن بیشتر سفر کنند وضعیت روحی و روانی بهتری را خواهد داشت. هدف آبرنگ این است که سفر در دسترس همه افراد جامعه قرار بگیرد.

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است.

خبرنامه

Loading
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید