نحوه استعلام ویزای کانادا برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن

نحوه استعلام ویزای کانادا برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن
فهرست مطالب

ویزا، اگرچه همیشه مهمترین مدرک مسافرتی نیست، اما دست کم یکی از مهمترین مدارک برای سفر کردن است. ویزا یک مدرک مسافرتی رسمی است که به دارنده یا کسی که به نام او صادر شده اجازه می‌دهد تا به صورت قانونی وارد یک کشور دیگر شود. در اینجا، شاید این پرسش مطرح شود که شهروندان ایرانی ویزای سفر به کانادا را چطور دریافت می‌کنند. در پاسخ باید گفت که ویزا غالباً یا به صورت یک مهر و یا به شکل یک برچسب در یکی از صفحات گذرنامه شخص الصاق می‌شود. بدون ویزا، یک شهروند خارجی اجازه ورود به کشور دیگری را نخواهد داشت؛ ویزا مدرکی است که توسط دولت یک کشور صادر شده و به دارنده خود امکان می‌دهد تا به کشور یا قلمرو آن دولت وارد شود. انواع مختلفی از ویزاها وجود دارد که هر کدام نوع متفاوتی از مسیرِ ورود به یک کشور را فراهم می‌کنند؛ این ویزاها از لحاظ مدارک و شرایط مورد نیاز و همچنین روندهایی که برای اخذ آن‌ها طی می‌شود با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین اشخاص، برای اخذ نوع خاصی از ویزا، می‌بایست حداقل شرایط و مدارک مورد نیاز برای آن ویزا را داشته باشند. شهروندان کشورهای معاف از ویزای کانادا برای ورود به کانادا نیازی به اخذ ویزای این کشور ندارند.

دسترسی به ویزای اصل


ویزاها مدارک بسیار ظریفی هستند، چرا که از لحاظ پروسه تهیه و خصوصیات دقیق بوده و بنابراین یک سیستم رایانه‌ای به راحتی می‌تواند هرگونه مورد غیرعادی را در آن‌ها تشخیص بدهد؛ به همین خاطر ویزا برای اینکه در هنگام ورود به یک کشور یا سوار شدن به هواپیما پذیرفته شود می‌بایست حتماً اصالت داشته باشد. همچنین، در برخی موارد، مانند هنگامی که یک ویزا تقلبی یا جعلی باشد، از ورود دارنده ویزای مذکور به کشور مقصد جلوگیری می‌شود. به علاوه، دارنده چنین ویزایی معمولاً با پیامدهای قضایی و جزایی سنگینی روبرو می‌شود. با توجه به این مطالب، پرسش این است که چگونه می‌توان اصالت ویزای کانادا را تشخیص داد؟

بررسی اصالت ویزای کانادا


بررسی اصالت ویزای کاناداویزای کانادا یک مدرک قانونی دولت کانادا است. صادر کنندگان ویزای جعلی غالباً با کپی کردن محتوی یا طرح و نقش ویزای اصلی، متقاضیان را فریب می‌دهند. البته، شما می‌توانید با چک کردن موارد زیر ویزای اصلی را از تقلبی تشخیص بدهید.

 • به نوع قلم (فونت) توجه کنید: گاهی اوقات، جاعلان مدارک، در متن ویزا اشتباهاً از فونت یکسانی استفاده نمی‌کنند که این باعث می‌شود شکل برخی از حروف متن با بقیه تفاوت داشته باشد؛ در حالی که در ویزاهای اصلی فونت تمام متن یکی است.
 • اشتباه در متن فرانسوی: اکثر جاعلان ویزا آشنایی چندانی با زبان فرانسوی ندارند و به همین خاطر هر وقت در مدرکی از زبان فرانسوی استفاده می‌شود آن‌ها در نوشتن متن دچار چند اشتباهات فاحشی می‌شوند.
 • نام خانوادگی واتر مارک شده: راه دیگری که برای چک کردن اصالت ویزا کانادا وجود دارد چک کردن واتر مارک است. در مدارک اصلی، کلمه «Surename» (نام خانوادگی) روی بخشی از نام خانوادگی واترمارک شده‌ دارنده‌ی ویزا قرار می‌گیرد. اما، در ویزای جعلی، این واتر مارک روی کلمه «Surename» قرار دارد.
 • به عنوان «Canada» توجه کنید: معمولاً کلمه Canada در بالای ویزای جعلی کمی متفاوت از ویزای اصلی نوشته می‌شود.

البته، پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین علاوه بر رعایت نکات مربوط به تشخیص ویزای تقلبی کانادا، بهترین راه برای اطمینان از اصالت این ویزا این است که:

 • شخصاً از طریق مراکز توصیه شده توسط کشور مقصد برای ویزا اقدام کنید، که معمولاً عبارتند از سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌هایی که ویزا صادر می‌کنند و سایر مراکز درخواست ویزا.
 • برای درخواست ویزا از وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت کشور مقصد برای درخواست ویزا استفاده کنید.
 • از یکی از ارائه دهندگان مجاز خدمات ویزا استفاده کنید که قابل اطمینان و شناخته شده بوده و توسط دولت تعیین شده باشد.

ویزاهایی که تحت این شرایط اخذ شوند قطعاً اصل خواهند بود.

استفاده از مؤسسات واسطه برای درخواست ویزای کانادا

اگر از مؤسسات واسطه، مثل آژانس‌های مسافرتی برای رسیدگی به ویزایتان استفاده کنید، احتمال تقلبی بودن ویزا پنجاه پنجاه خواهد بود. البته، برای اطمینان می‌توانید ویزا را نزد سفارتخانه یا کنسولگری کشور مقصد ببرید تا آنها اصالت ویزا را تأیید کنند. غالباً، درخواست ویزا برای اکثر کشورها از جمله کانادا پروسه‌های مشخصی داشته و به قدری زمان نیاز دارد. این پروسه‌ها شامل درخواست، تأیید درخواست، تأیید مدارک، رسیدگی و در برخی موارد دعوت به مصاحبه در سفارتخانه بوده و وقتی شما آن‌ها را یک به یک پشت سر بگذارید می‌توانید مطمئن باشید که ویزایتان اصل است. به علاوه، ویزایی که در یکی از ورودی‌های کانادا و توسط افسر مرزی این کشور صادر شود نیز قطعاً اصل است.

تنها ویزاهای صادر شده توسط ادارات و نهادهای یک کشور یا نمایندگی‌های صدور ویزای یک کشور یا قلمرو به طور قطع اصل بوده و ویزاهایی که سایر مؤسسات صادر می‌کنند به احتمال زیاد تقلبی هستند. در کل، احتمال اصالت یا تقلبی بودن ویزاهایی که از آژانس‌های مسافرتی یا آژانس‌های اعزام نیروی کار دریافت می‌شود پنجاه پنجاه است؛ این در حالی است که، ویزاهایی که در خیابان به مبلغ پایین و بدون طی کردن پروسه‌های قانونی و پر کردن فرم درخواست ویزا اخذ می‌شوند به احتمال خیلی خیلی بیشتری تقلبی هستند.

راه دیگری که برای اطمینان از تقلبی نبودن ویزا وجود دارد استفاده از سیستم رهگیری درخواست ویزای سفارتخانه‌ها است؛ این سیستم به شما نشان خواهد داد که ویزای شما اصل است یا تقلبی. اگر درخواستتان را روی کاغذ ارائه داده‌اید، نه به صورت آنلاین، در این صورت می‌توانید درخواست کاغذی خود را به حساب آنلاینتان الصاق کنید و سپس پیشرفت پروسه و اصالت آن را چک کنید.

سایر راه‌های تشخیص جعلی یا اصل بودن ویزای کانادا

سایر راه‌های تشخیص جعلی یا اصل بودن ویزای کانادامتأسفانه، تا کنون تعداد زیادی از افراد خوش‌باور در گوشه و کنار دنیا گرفتار این کلاه‌برداری شده و ویزای تقلبی کانادا دریافت کرده‌اند. به طور کلی علاوه بر مواد بالا با کنترل موارد زیر نیز می‌توان از چنین اتفاقی جلوگیری کرد:

 • اگر پول خیلی زیادی برای ویزایتان پرداخت کرده‌اید، به احتمال زیادی تقلبی است.
 • برای مجوز کار هم باید پروسه درخواست را مطابق با دستورالعمل مجوز کار CIC انجام داده باشید؛ مجوز کاری که بدون طی کردن مراحل قانونی به دست آمده باشد، به احتمال زیاد جعلی است.
 • هزینه مجوز کار مجموعاً 155 دلار کانادا است که توسط سیستم رسمی هزینه ویزای کانادا تعیین شده؛ در صورت پرداخت هر مبلغی بیش از این احتمالاً ویزا از یک آژانس اخذ شده و به احتمال زیاد تقلبی است.
 • درخواست و رسیدگی به انواع دیگر ویزاهای کانادا هم، درست مثل مجوز کار، هزینه یا قیمت معینی دارد؛ اگر شما هرگونه مبلغی بیشتر از قیمت رسمی پرداخت کرده باشید، به این معنی است که ویزایتان را از طریق یک واسطه (شخص ثالث) دریافت کرده‌اید، که بنابراین احتمال خیلی زیادی وجود دارد که ویزایتان تقلبی باشد.
 • ویزا گرفته‌اید؟ ویزای شما یک شماره دارد؛ به وب‌سایت IRCC بروید و شماره را در آنجا وارد کنید تا ببینید که آیا جواب می‌دهد یا خیر.
 • وقتی در این وب‌سایت به حساب کاربری‌تان وارد می‌شوید، می‌توانید ببینید که آیا ویزایتان از طریق روال صحیح و قانونی خود درخواست شده است یا خیر. این وب‌سایت، صفحه رسمی اداره مهاجرت کانادا بوده که می‌تواند فوراً وضعیت ویزایتان را به شما نشان بدهد. در صورت تأیید این وب‌سایت، ویزای شما قطعاً اصل است.

البته و متأسفانه، افراد زیادی به دلیل خامی و خوش‌باوری مقدار زیادی پول را برای به دست آوردن «یک شغل و یک ویزای کانادا» به کلاه‌برداران پرداخت کرده‌اند. پس اگر می‌خواهید هر کدام از انواع مختلف ویزاهای کانادا را دریافت کنید باید از روش صحیح و قانونی آن، یعنی از طریق وب‌سایت IRCC، یا یکی از سفارتخانه‌های کانادا و یا یکی از مراکز مجاز درخواست ویزای این کشور، اقدام کنید.

مراقبت باشید فریب ویزاهای تقلبی کانادا را نخورید.


مراقبت باشید فریب ویزاهای تقلبی کانادا را نخورید.در هنگام درخواست برای ویزا یا سایر مدارک سفر، شرط عقل این است که مراقب کلاه‌برداران باشید. وقتی از طریق آژانس‌های واسطه برای ویزا اقدام می‌کنید کاملاً حواستان را جمع کرده و تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام بدهید تا ویزای جعلی دریافت نکنید. معمولاً، اگر شرایط اخذ یک ویزا بیش از حد خوب بود، پس قطعاً حقه‌ای در کار است. به علاوه، چنین موقعیت‌هایی می‌توانند منجر به مشکلات زیر شوند:

 • جعل هویت
 • کلاه‌برداری
 • دزدی از حساب بانکی و کارت اعتباری شما
 • ویروس‌های رایانه‌ای

یادآوری‌ها:

 • هر کس که قول تضمین یک شغل در کانادا یا ویزای این کشور را به شما می‌دهد، قطعاً قصد فریبتان را دارد.
 • فقط افسران اداره مهاجرت در کانادا، در سفارتخانه‌های کانادا، کمیسیون‌های عالی و کنسولگری‌های این کشور می‌توانند در مورد صدور یک ویزا تصمیم‌گیری کنند.
 • هزینه رسیدگی برای تمامی خدمات ویزا در کانادا و سراسر دنیا یکسان است.
 • هزینه‌هایی که بر حسب واحد پول محلی هر کشور اخذ می‌شوند، بر مبنای نرخ مبادله رسمی محاسبه می‌گردند.
 • یعنی مبلغ آن‌ها با هزینه‌هایی که به دلار کانادا پرداخت می‌شود یکسان است.
 • می‌بایست هزینه خدمات دولتی کانادا را در وجه «Receiver General for Canada» واریز کنید، مگر اینکه در وب‌سایت رسمی ویزا چیزی دیگری از شما خواسته شود.
 • اداره مهاجرت دولت کانادا و کارکنان مراکز صدور ویزای این کشور (VAC) هرگز:
 • از شما نمی‌خواهند که پول را به یک حساب شخصی واریز کنید
 • از شما نمی‌خواهند که پول را از طریق یک سرویس خصوصی انتقال پول واریز کنید
 • شما را تهدید نمی‌کنند
 • به کسانی که قصد مهاجرت دارند پیشنهادهای ویژه نمی‌کنند
 • برای تماس با شما از سرویس‌های ایمیل رایگان مثل Hotmail، Gmail یا Yahoo Mail استفاده نمی‌کنند.
 • فرم‌ها و راهنمای رایگان خدمات ویزای کانادا در وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت این کشور در دسترس شما قرار دارند.
 • همچنین، اگر دستمزد شغلی که برای آن درخواست می‌دهید بیش از حد زیاد است، مراقب باشید.

مراقب وب‌سایت‌های جعلی و سایر کلاهبرداری‌های اینترنتی باشید.


مراقب وب‌سایت‌های جعلی و سایر کلاهبرداری‌های اینترنتی باشید.اگر قصد درخواست برای ویزای کانادا را دارید، در برخورد با شرکت‌ها، مشاوران و آژانس‌هایی که مدعی کمک برای دریافت چنین ویزایی هستند مراقب باشید. این شرکت‌ها برای دولت کانادا کار نمی‌کنند و همکاران آن‌ هم نیستند. بسیاری از این شرکت‌ها و مؤسسات، وب‌سایت‌هایی دارند که در آن‌ها برای ارائه اطلاعات و تحویل درخواست‌های ویزای کانادا مبالغی را دریافت می‌کنند.

برای کلاهبرداران، کپی‌برداری از یک وب‌سایت واقعی یا ساختن وب‌سایتی با ظاهری حرفه‌ای کار ساده‌ای است. مراقب سایت‌هایی که خود را سایت رسمی دولت کانادا یا همکار آن معرفی می‌کنند باشید. ممکن است سایت‌های دیگری مدعی شوند که پیشنهادهای مهاجرتی ویژه‌ای دارند یا مشاغل پردرآمدی را تضمین کرده و یا قول بدهند که زمان رسیدگی به درخواستتان را کوتاه‌تر کنند. این‌ها حقه‌هایی هستند که چنین سایت‌هایی از آن‌ها برای کلاه‌برداری از مردم استفاده می‌کنند. همچنین، برخی دیگر از سایت‌ها تلاش می‌کنند اطلاعات شخصی شما را به دست بیاورند. آن‌ها می‌توانند از چنین اطلاعاتی برای جعل هویت شما استفاده کنند.

برخی از مواردی که باید مراقب آن‌ها باشید عبارتند از:

 • اگر وب سایتی ادعا کرد برای متقاضیان مهاجرت پیشنهادهای ویژه‌ای ارائه می‌دهد، از آن دوری کنید. برای ورود تضمینی به کانادا و قول رسیدگی سریع‌تر به درخواستتان پول نپردازید. این ادعاها واقعیت ندارند.
 • وقتی وارد یک وب‌سایت می‌شوید ابتدا آدرس آن را در مرورگرتان چک کنید؛ باید آدرس بالای صفحه با آدرسی که تایپ کرده‌اید یکی باشد.

راه‌های دیگری که با آن‌ها می‌توانید از خودتان در مقابل کلاه‌برداران محافظت کنید عبارتند از اینکه:

 • هرگز اطلاعات شخصی‌تان را به یک وب‌سایت وارد نکنید مگر اینکه کنار نوار آدرس آن صفحه یک آیکون قفل وجود داشته یا آدرس وب‌سایت با «https://» شروع شود، که نشان می‌دهد این وب‌سایت ایمن است.
 • اگر وب سایتی به نظرتان مشکوک آمد، در اینترنت جستجو کنید تا ببینید که آیا کسی مشکلی را در مورد آن وب سایت گزارش کرده است یا خیر.
 • مرورگرتان را به روز کنید. فیلترهای مرورگرها معمولاً می‌توانند به تشخیص وب‌سایت‌های جعلی کمک کنند.
 • مراقبت وب‌سایت‌هایی که افراد (آی‌دی‌های) غریبه تبلیغشان را بدون درخواست شما برایتان ایمیل می‌کنند باشید.
 • تا در مورد هویت و قابل اطمینان بودن طرف مقابلتان مطمئن نشدید اطلاعات شخصی‌تان را برای او نفرستید.
 • اگر شک دارید، قبل از هر اقدامی از طریق تلفن یا ایمیل با صاحب وب‌سایت تماس برقرار کنید.
 • اگر تصمیم گرفتید شخصی (یا مؤسسه‌ای) به عنوان نماینده شما کارهای ویزایتان را انجام بدهد، باید جستجو کنید و ببینید چه کسی می‌تواند به نمایندگی از شما امور حقوقی مربوط به اخذ ویزایتان را انجام بدهد و به اندازه‌ کافی در مورد او اطلاعات کسب کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص ویزای تقلبی کانادا، شناسایی وب‌سایت‌ها و همچنین مدارک جعلی، به وب سایت CIC مراجعه کرده‌ یا سؤالاتتان را در قسمت نظرات پایین همین مقاله مطرح کنید.

پرسش‌های متداول


آیا شخص دیگری می‌تواند از طرف من درخواست ویزا بدهد؟

بله. شما می‌توانید یک نماینده تعیین کنید که از طرف شما درخواستتان را ارائه بدهد.

شناسه کاربری GCKey (یا GCKey ID) کانادا چیست؟

شناسه کاربری GCKey یک شناسه هویتی (نام کاربری و رمز عبور) منحصربفرد است که از آن برای حفاظت و دسترسی به انواع برنامه‌ها و خدمات دولت کانادا استفاده می‌شود.

چطور می‌توانم نام کاربری GCKey خود را پیدا کنم؟

اگر از طریق یک متخصص مهاجرتی معتبر و مجاز برای ویزای کانادا درخواست داده باشید، او در وب‌سایت دولت کانادا برای شما یک پروفایل آنلاین می‌سازد. این به این معنی است که او (آن فرد یا مؤسسه) باید نام کاربری و رمز عبور شما را دم دست داشته باشد تا شما بتوانید پروسه درخواستتان را چک کنید.

اگر در مورد پروسه درخواست ویزا اطلاع کافی نداشته باشم چه باید بکنم؟

اگر دقیقاً نمی‌دانید که پروسه درخواست ویزا چگونه است و چه کار باید بکنید، بهتر است کار را به یک متخصص بسپارید؛ توصیه می‌کنیم همکاری‌تان را با همان متخصصی که ارزیابی شما را انجام داده ادامه بدهید.

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید