Search
آخرین وضعیت ویزای کانادا

آخرین وضعیت ویزای کانادا: نحوه‌ی پیگیری و چک کردن موقعیت صدور ویزا

معمولاً اولین قدم برای مسافرت به یک کشور خارجی، گرفتن ویزای آن کشور است. تمامی مسافران برای سفر به اکثر کشورها باید ابتدا ویزای آن‌ کشورها را تهیه کنند. همچنین، تمام کسانی که برای کار یا تحصیل در کانادا و یا دیدار از این کشور درخواست می‌دهند، می‌بایست ابتدا یک ویزای کانادا اخذ کنند. برای این کار، نخست باید یک درخواست به صورت آنلاین یا دستی تکمیل و تحویل داده شود. بعد از اینکه مدارک ارائه شد، مدتی زمان لازم است تا به هر درخواست رسیدگی شود؛ زمان مورد نیاز برای رسیدگی به هر درخواست بسته به نوع ویزای درخواست شده متغیر است. البته، می‌توان آخرین وضعیت ویزای کانادا، چه برای درخواست‌های اینترنتی و چه برای درخواست‌های کاغذی، را به صورت آنلاین پیگیری کرد. ما در این مقاله آسان‌ترین راه‌ها برای پیگیری جواب ویزای کانادا را به صورت قدم به قدم برای شما توضیح می‌دهیم. در این راهنما، خصوصاً بر نحوه پیگیری ویزای کانادا با استفاده از شماره گذرنامه تمرکز خواهیم کرد.

زمان رسیدگی به ویزای کانادا


زمان رسیدگی به ویزای کاناداطول مدت رسیدگی به یک درخواست ویزای کانادا تا حد زیادی به کشوری که در آن ساکن هستید و وضعیت سیاسی و اجتماعی در زمان ارائه درخواست بستگی دارد. همچنین هر نوع ویزا نیز مدت رسیدگی متفاوتی دارد. در ادامه، مدت زمانی که به طور متوسط برای رسیدگی به ویزاهای مختلف نیاز است را برایتان شرح می‌دهیم. البته، به یاد داشته باشید که تأثیر بیماری کرونا و همچنین شرایط واحد صادر کننده ویزا می‌تواند طول مدت رسیدگی را تا حد زیادی تغییر بدهد:

 • ویزای بازدید کننده (Visitor Visa): به طور متوسط برای رسیدگی به درخواست‌های ویزای بازدید کننده از کشور او به 40 روز زمان نیاز است.
 • مجوز تحصیل: در صورتی که از کشور خود برای ویزای اجازه تحصیل درخواست می‌دهید، رسیدگی به درخواست شما توسط کنسولگری کانادا می‌تواند تا 13 هفته زمان ببرد.
 • مجوز کار: رسیدگی به مجوزهای کاری که از کشور متقاضی درخواست می‌شوند می‌تواند تا 35 هفته طول بکشد. البته طول مدت می‌تواند بسته به تأثیر بیماری کرونا تغییر کند.
 • ویزای کارکنان ماهر فدرال: رسیدگی به یک درخواست ویزای کارکنان ماهر فدرال (مهاجرت اقتصادی)، حتی با استفاده از سیستم اکسپرس انتری (Express Entry System) هم می‌تواند تا 6 ماه طول بکشد.

لطفاً به یاد داشته باشید که زمان اولیه‌‌ای که برای ارائه درخواست خود صرف می‌کنید جزء زمان رسیدگی محسوب نمی‌شود. البته، هرگونه اقدامی مثل اخذ اطلاعات بیومتریک که باید بعد از ارائه درخواست انجام شود جزء مدت زمان رسیدگی به ویزای کانادا لحاظ می‌شود.

نحوه پیگیری وضعیت ویزای کانادا به صورت آنلاین


شما می‌توانید وضعیت درخواست ویزای کانادای خود را به صورت آنلاین از طریق سایت IRCC پیگیری کنید. مراحل پیگیری از طریق این سایت به شرح زیر هستند:

 • از طریق مراجعه به وب سایت Canada.ca صفحه‌ی چک کردن وضعیت IRCC را باز کنید و سپس زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

نحوه پیگیری وضعیت ویزای کانادا به صورت آنلاین

 • در این صفحه روی Immigration and Citizenship (خدمات مهاجرت و شهروندی) که با فلش قرمز مشخص شده کلیک کنید.

نحوه پیگیری وضعیت ویزای کانادا به صورت آنلاین2

 • بعد از وارد شدن به صفحه Immigration and citizenship در بخش Services and information روی گزینه My application کلیک کنید.
 • بعد از ورود به صفحه My immigration or citizenship application در بخش Services and information روی گزینه Check your application status کلیک کنید.
 • در صفحه Check your application status نوع ویزای مورد نظرتان را از منوی کشویی انتخاب کنید. برای مثال، اگر برای ویزای بازدید کننده کانادا (Canada visitor visa) درخواست داده‌اید باید همان را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Continue کلیک کنید تا پایین صفحه باز شود.

نحوه پیگیری وضعیت ویزای کانادا به صورت آنلاین3

 • در اینجا باید به حسابی که در زمان ارائه درخواست ویزایتان ایجاد کردید وارد شوید تا بتوانید وضعیت ویزای کانادای خود را چک کنید (دکمه sign in to your account که در تصویر بالا با فلش قرمز مشخص شده). در صورتی که درخواست ویزای خود را روی کاغذ ارائه داده‌اید، می‌توانید مراحل لینک کردن (الصاق کردن یا اضافه کردن) درخواست کاغذی به حساب کاربری‌تان را بعد از توضیحات روش درخواست آنلاین مطالعه کنید.

نحوه پیگیری وضعیت ویزای کانادا به صورت آنلاین4

نحوه پیگیری وضعیت ویزای کانادا به صورت آنلاین5اگر به صورت آنلاین درخواست داده‌اید روی بخش «Check Status and Messages» کلیک کنید. شما می‌توانید این بخش را زیر عبارت «View my Submitted Applications or Profiles» پیدا کنید.

 • در اینجا تأیید، عدم تأیید یا اطلاعات رسیدگی را خواهید دید.

به همین صورت، می‌توانید وضعیت ویزای دانشجویی کانادا یا وضعیت مجوز تحصیل، وضعیت درخواست مهاجرت، وضعیت درخواست eTA و سایر موارد را هم پیگیری کنید.

یک حساب آنلاین بسازید و درخواست کاغذی خود را به آن لینک کنید تا بتوانید وضعیت ویزایتان را ببینید.


نحوه پیگیری وضعیت ویزای کانادا به صورت آنلاین7اگر می‌خواهید درخواست ویزای کاغذی‌تان را لینک کنید باید ابتدا وارد حساب آنلاین خود شوید؛ در حساب کاربری‌تان «View the applications you submitted» را خواهید دید؛ برای اینکه بتوانید درخواست کاغذی‌تان را لینک کنید روی «Add (link) your application to your account to check your status» کلیک کنید. در اینجا، اطلاعات را دقیقاً همانطور که در درخواست اصلی‌تان نوشته بودید وارد کنید. اگر بعد از ارائه درخواست، اطلاعاتتان درخواستتان را اصلاح کرده‌اید، اطلاعات اصلاح شده (جدیدترین اطلاعات) را وارد کنید.

شما می‌توانید 5 بار برای لینک کردن درخواستتان تلاش کنید. بعد از 5 بار تلاش، حسابتان قفل شده و شما نمی‌توانید تا 24 ساعت به آن وارد شوید. بعد از اینکه درخواستتان را لینک کردید، دیگر نامه‌ها و پیام‌های مربوط به درخواستتان را به صورت کاغذی دریافت نخواهید کرد بلکه سایت ویزا پیام‌های مربوط به درخواست شما را فقط به حساب کاربری‌تان ارسال می‌کند.

نحوه چک کردن فیزیکی وضعیت ویزای کانادا


نحوه چک کردن فیزیکی وضعیت ویزای کاناداراحت‌ترین راه برای چک کردن وضعیت ویزای کانادا و اطلاع از تأیید یا رد (ریجکت) درخواست ویزایتان این است که صبر کنید تا گذرنامه‌تان برسد. معمولاً برای پس گرفتن گذرنامه‌تان دو راه دارید:

 • گذرنامه را شخصاً از مرکز درخواست ویزای کانادا دریافت کنید. در اینجا، یکی از پرسنل مرکز صدور ویزا، گذرنامه‌تان را به شما پس می‌دهد.
 • گذرنامه را می‌توانید از طریق پست هم دریافت کنید. وقتی درخواست ویزای کانادایتان را ارائه می‌دهید یک پین کد (Pin Code) دریافت می‌کنید. در هنگام درخواست ارسال پستی گذرنامه باید این کد را ارائه بدهید.

در گزینه دوم، برای پس گرفتن گذرنامه یک سری هزینه‌های اضافی را نیز باید پرداخت کنید. معمولاً، برای دریافت حضوری گذرنامه دو مدرک زیر را باید به همراه داشته باشید:

 • رسید مدارک
 • یک مدرک هویتی معتبر عکس دار (مثل کارت ملی)

در صورت دریافت گذرنامه از طریق پست، نیازی به ارائه هیچ مدرکی نیست. با این حال، اگر در آدرس شما کسی حضور نداشته باشد تا گذرنامه را دریافت کند، به دلیل حساس بودن، گذرنامه به سرعت به مرکز صدور ویزا ارجاع داده می‌شود.

همچنین، در هر دو حالت، می‌توانید با بررسی داخل گذرنامه، ببینید آیا ویزای شما صادر شده است یا خیر. در صورت تأیید درخواست، یک برگه کاغذی حاوی تمام اطلاعات شما چاپ می‌شود و به یکی از صفحات گذرنامه شما الصاق می‌شود. این برگه نشان می‌دهد که درخواست ویزای شما موفقیت‌آمیز بوده و می‌توانید در بازه زمانی مشخص شده وارد کانادا شوید.

وضعیت ویزای کانادا: دلایل عدم موافقت با درخواست ویزا


قبل از تصمیم‌گیری در مورد روش چک کردن وضعیت ویزای کانادا، باید مشخص شود که درخواستتان چقدر شانس موفقیت دارد. معمولاً، اگر مراقب باشید که اشتباهات زیر را مرتکب نشوید با درخواست ویزایتان موافقت می‌شود:

 • ناقص بودن اطلاعات: دادن اجازه ورود به خارجی‌ها، برای کانادایی‌ها یک مسئله‌ کاملاً جدی است. برای همین، اطلاعاتی که در فرم درخواست ارائه می‌دهید باید کامل باشد. برای مثال، اگر وضعیت ویزاهای تحصیلی کانادا را چک کنید خواهید دید که یکی از دلایل اصلی رد شدن درخواست ویزا، ارائه اطلاعات ناقص در فرم درخواست است. پس سعی کنید به هر طریقی که شده، اطلاعاتتان را تکمیل کنید.
 • هزینه‌های صدور ویزا: اگر هزینه ثبت ویزا را پرداخت نکنید، به احتمال زیاد وقتی وضعیت ویزای کانادای خود را چک می‌کنید، می‌بینید که درخواستتان رد شده، چرا که پرداخت هزینه‌های مربوط به درخواست ویزا الزامی بوده و تضمین می‌کند که درخواستتان مورد رسیدگی قرار بگیرد.
 • افسر ویزا متقاعد نشود که شما کانادا را ترک خواهید کرد: اگر می‌خواهید از کانادا دیدن کنید باید ثابت کنید که بعد از پایان مهلت ویزایتان این کشور را ترک خواهید کرد؛ برای همین، باید در مورد املاک و شغل پایدار (ثابت) خود در ایران اطلاعات کافی ارائه بدهید.

پرسش‌های متداول


آیا می‌توانم درخواست کاغذی‌ام را به یک پورتال آنلاین الصاق کنم؟

بله، امکان‌پذیر است و اگر می‌خواهید به طور مرتب از وضعیت درخواستتان مطلع شوید توصیه می‌کنیم حتماً این کار را انجام بدهید. پروسه الصاق کردن درخواست‌های کاغذی در متن توضیح داده شده است.

آیا درخواست‌های آنلاین و کاغذی به یک اندازه ارزش دارند؟

امکان انجام درخواست به هر دو روش به طور رسمی توسط IRCC فراهم شده است، بنابراین می‌توانید از هر کدام که خواستید استفاده کنید. البته، روش آنلاین راحت‌تر است چراکه انجام آن زمان کمتری برده و در خود وب‌سایت و فرم‌ها راهنمایی‌های لازم برای انجام مراحل مختلف درخواست ارائه شده است.

آیا می‌توانم بدون داشتن یک حساب آنلاین وضعیت ویزای خود را چک کنم؟

بله! در صورت نداشتن حساب آنلاین می‌توانید از روش‌های چک کردن گذرنامه برای چک کردن وضعیت ویزایتان استفاده کنید.

آیا ایرانیان اجازه ورود به کانادا را دارند؟

بر اساس داده‌های اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا، سال 2021 به عنوان سالی بزرگ برای مهاجرت ایرانیان معروف است. در واقع، در سال گذشته، کانادا با جذب بیش از 11،000 ایرانی، به عنوان هشتمین مقصد پرطرفدار مهاجران در سال 2021 شناخته شده است.

اشتراک گذاری

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است. گسترش سفر تاثیرات فراوانی روی هر جامعی میگذارد و هر جامعی که مردم در آن بیشتر سفر کنند وضعیت روحی و روانی بهتری را خواهد داشت. هدف آبرنگ این است که سفر در دسترس همه افراد جامعه قرار بگیرد.

آبرنگ سفر

آبرنگ با هدف بهبود روحیه به مردم و کمک به زندگی شادتر تاسیس شده است.

خبرنامه

Loading
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید