لوگو آبرنگ سفر

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا
فهرست مطالب

آیا شما هم قصد سفر به اسپانیا را دارید؟ پس باید ویزای توریستی اسپانیا را اخذ کنید. در این مقاله همه نکاتی که باید در مورد ویزای شینگن اسپانیا بدانید را بررسی می کنیم و اگر نیاز به ارائه درخواست جهت اخذ ویزای شینگن دارید، می توانید تمامی مراحل و الزامات آن را در این مقاله مطالعه کنید.

ویزای توریستی اسپانیا چیست؟


ویزای توریستی اسپانیا چیست؟ویزای توریستی اصطلاحی است که معمولاً از آن برای اشاره به ویزای شینگن استفاده می کنند. ویزای توریستی یعنی ویزایی که به شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، اجازه سفر، ورود و بازدید از این منطقه را می دهد.

اگر شما هم می خواهید سفری حداکثر ۹۰ روزه به اسپانیا داشته باشید، باید برای ویزای توریستی شینگن اقدام کنید.

ضمنا، ویزای شینگن، سند و مدرکی مختص تنها یک کشور نیست و این مجوز به شما اجازه می دهد وارد تمام ۲۵ کشوری شوید که در اتحادیه اروپا، سیاست مرزی مشترک دارند(کشورهای عضو معاهده ی شینگن).

همچنین باید توجه داشته باشید که در مواردی با توجه به کشور مبدا، ممکن است اصلا نیازی به اخذ ویزای توریستی یا شینگن نباشد. مثلا اگر معاهده ی دوجانبه ای بین کشور شما و کشور اسپانیا بر قرار باشد، می توانید بدون ویزای توریستی یا ویزای شینگن وارد اسپانیا شوید.

از کجا و از چه طریقی می توان برای ویزای توریستی اقدام کرد؟


از کجا و از چه طریقی می توان برای ویزای توریستی اقدام کرد؟ویزای شینگن این امکان را به شما می دهد تا بدون هیچ مشکلی به تمام کشورهای منطقه شینگن سفر کنید. اگر فقط قصد سفر به یک کشور را دارید، باید برای درخواست ویزای توریستی شینگن به سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه در کشور خود مراجعه کنید.

اما اگر در طول این سفر ۹۰ روزه بخواهید به بیش از یک کشور سفر کنید، باید چه کار کنید؟ در این صورت باید به سفارت یا کنسولگری کشوری که در طول دوره سفر خود بیشترین اقامت را در آن کشور خواهید داشت، درخواست خود را ارائه دهید (یا اگر قصد دارید به طور مساوی در تمامی کشورهای مقصد اقامت داشته باشید، باید به سفارت یا کنسولگری کشوری که در ابتدای سفر وارد آن کشور شده اید، درخواست دهید).

جهت ثبت اطلاعات بیومتریک و ارسال تمامی مدارک مورد نیاز که در ادامه مقاله به بررسی آنها می پردازیم، اساساً باید از کنسولگری وقت ملاقات بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای توریستی اسپانیا کدامند؟


برای اینکه به درخواست شما رسیدگی شود، باید چندین مدرک مورد نیاز را ارائه دهید. در ادامه لیستی از مدارک الزامی (کپی و اصل) برای درخواست ویزای توریستی اسپانیا آورده شده است. ممکن است بسته به شرایط شخصی شما، ملزم به ارائه ی مدارک اضافی باشید.

الزامات ویزای توریستی اسپانیا:

۱. ارائه فرم درخواست ویزا بصورت تکمیل و امضا شده

۲. گذرنامه: نباید بیش از ۱۰ سال از تاریخ صدور آن گذشته باشد، تاریخ انقضا آن باید حداقل ۳ ماه بیشتر از تاریخ روزخروج از منطقه شینگن باشد و حداقل ۲ صفحه خالی داشته باشد.

۳. ارائه حداقل یک  قطعه عکس با سایز و فرمت عکس پاسپورت

۴. ارائه مدرک تایید سکونت (بصورت اصل و کپی):  ارائه مدرکی مانند گواهینامه رانندگی با آدرس فعلی در کشور خود، کارت رای، کارت دانشجویی و غیره

۵. مدارک اثبات وضعیت مهاجرت (مثلاً گرین کارت ایالات متحده) در صورت لزوم

۶. ارائه گواهی بیمه نامه درمانی و مسافرتی که هزینه های درمانی شما را تا حداقل ۳۰۰۰۰ یورو را در مواقع اضطراری (مانند بستری شدن در بیمارستان، بازگشت به کشور در صورت فوت) پوشش دهد. این بیمه نامه درمانی باید برای کل مدت اقامت شما در منطقه شینگن و در تمام کشورهای شنگن معتبر باشد.

۷. ارائه بلیط های رفت و برگشت رزرو شده: بلیط های رزرو پرواز که تاریخ ورود و خروج از منطقه شنگن را نشان می دهند.

۸. ارائه مدارک وضعیت اجتماعی و شغلی: ارائه مدارک استخدامی به صورت امضا شده با ذکر میزان حقوق، ارائه مدرک خود اشتغالی یا مالکیت شرکت تجاری، ارائه ی مدرک ثبت نام  در دانشگاه برای دانشجویان، ارائه سند بیکاری، ارائه اظهارنامه بازنشستگی.

۹. اثبات تمکن مالی:  ارائه صورت‌حساب‌های اخیر بانکی همراه با امضا یا مهر رسمی از بانک، یا ارائه نامه‌ ی اسپانسر مالی که نشان ‌دهد توانایی مالی برای ورداخت هزینه های شما در طول اقامتتان را دارد.

۱۰. ارائه ی آخرین صورت حساب کارت اعتباری

۱۱. مدرک اقامت :

ارائه مدرک تایید شده دال بر رزرو هتل برای هر شب اقامت شما در اسپانیا و منطقه شینگن با اطلاعات کامل (نام هتل، شماره تلفن، آدرس و ایمیل محل اقامت).

اگر قصد اقامت همراه با دوستان یا خانواده خود را دارید، باید دعوت نامه رسمی صادر شده توسط مقامات اسپانیایی را بصورت اصل و کپی آن مدرک ارائه دهید.

در صورت مسافرت با کشتی کروز، ارائه ی مدارک دال بر تأیید رزرو توسط آژانس مسافرتی، همراه با برنامه کامل سفر و نام هتل هایی که در آنها اقامت خواهید داشت.

۱۲. ارائه ی مجوز محضری برای متقاضیان زیر ۱۸ سال

۱۳. پرداخت هزینه ویزا در روز مصاحبه

چه افرادی جهت سفر به اسپانیا، به ویزای توریستی شینگن نیاز دارند؟


چه افرادی جهت سفر به اسپانیا، به ویزای توریستی شینگن نیاز دارند؟۲۶ کشور عضو معاهده شینگن هستند که اسپانیا نیز جزو آنهاست. اتباع تمام کشور های غیر اروپایی اعم از روسیه، چین، هند و همه کشورهای آفریقایی، اگر بخواهند سفری کمتر از ۹۰ روز به اسپانیا داشته باشند، به ویزای توریستی اسپانیا نیاز خواهند داشت.
اتباع برخی از کشورها اعم از ایالات متحده آمریکا، کانادا، برزیل، استرالیا و مکزیک برای سفرهای کمتر از ۹۰ روز به اسپانیا، نیازی به اخذ ویزای توریستی ندارند.

 با این حال، از سال۲۰۲۱ به بعد، اتباع این کشورها نیز برای سفر باید برای طرح معافیت ویزای  ETIAS درخواست دهند. بطور کلی نیاز یا عدم نیاز به ویزای توریستی حین سفر، به ملیت و شهروندی فرد بستگی دارد نه به اینکه فرد در کدام کشور سکونت دارد.

با ویزای توریستی برای چه مدتی می توانید در اسپانیا بمانید؟


ویزای توریستی اسپانیا، نوعی مجوز اقامت کوتاه مدت (ویزای نوع C) است که برای افرادی که به مقاصد گردشگری به این کشور سفر میکنند، اعطا میشود. ویزای توریستی به شما این امکان را میدهد تا در دوره ی ۱۸۰ روزه، به مدت ۹۰ روز(طبق قانون اقامت کوتاه مدت ۹۰ روزه اسپانیا) در این کشور اقامت داشته باشید. با اخذ این ویزا همچنین می توانید در این بازه زمانی به دیگر کشورهای منطقه شینگن سفر کنید.

در صورت ریجکت شدن ویزا چه اقداماتی می توان انجام داد؟


در صورتی که درخواست ویزای اسپانیای شما ریجکت یا رد شود، نامه ای دریافت خواهید کرد که در آن، دلیل رد درخواست شما ذکر شده است. در این موارد، شما می توانید دو کار انجام دهید:

  • با اجتناب از اشتباهات درخواست قبلی و با تکمیل مدارک، درخواست جدیدی ارائه دهید.
  • یک نامه تجدید نظر برای رد درخواست ویزای شینگن بنویسید و ارائه دهید. تنها در صورتی که فکر می کنید درخواست شما به اشتباه یا بطور ناعادلانه رد شده است، این نامه را نوشته و ارسال کنید. برای نوشتن این نامه و اثبات ادعای خود، باید ادله قوی و قطعی داشته باشید.

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزا چقدر است؟


رسیدگی به درخواست ویزا حدود یک تا دو هفته یا حداکثر ۱۰ روز کاری طول می کشد. در برخی موارد ممکن است این مدت زمان، ۳۰ یا حتی ۶۰ روز نیز طول بکشد.

این تاخیر در رسیدگی به درخواست و طولانی شدن مدت انتظار متقاضی ممکن است بخاطر حجم بالای درخواست های دریافتی از سوی سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه باشد یا صرفا به دلیل مورد خاص درخواست شما اتفاق بیفتد.

ویزای توریستی تا چه مدتی اعتبار دارد؟


ویزای توریستی اسپانیا معمولاً برای مدت حداکثر ۳ ماه در یک نیمه سال صادر می‌شود. با این حال، تصمیم درباره مدت اعتبار ویزای شما توسط مرجع صادرکننده ویزا اتخاذ می‌شود. اگرچه ممکن است ویزایی با اعتبار سه ماه دریافت کنید، اما همچنین ممکن است یک ویزا با اعتبار سه روزه نیز دریافت کنید.

هنگامی که پاسپورت خود را با مهر ویزای اسپانیا بر روی آن دریافت می کنید، به موارد زیر توجه کنید:

۱. تاریخ اولین روزی که اجازه ورود به منطقه شینگن را دارید.

۲. تاریخ روزی که باید منطقه شنگن را ترک کنید (آخرین روز اقامت).

۳. تعداد روزهایی که شما مجاز به اقامت در منطقه شینگن در تاریخ های مشخص شده (در طول مدت سفر)هستید.

نکته: برچسب ویزا در پاسپورت شما حاوی اطلاعات بسیاری از جمله موارد زیر است:

  • کشورهایی که ممکن است اجازه ورود به آنها را نداشته باشید.
  • تعداد دفعات مجاز ورود به کشور با آن ویزا

آیا می توان ویزای توریستی اسپانیا را تمدید کرد؟


فقط در موارد بسیار خاص اعم از ورود دیرهنگام، دلایل بشردوستانه یا سایر دلایل مهم شخصی میتوانید ویزای توریستی اسپانیا را تمدید کنید. اگر می خواهید ویزای توریستی اسپانیا را بخاطر اهداف کاری خود تمدید کنید، باید برای ویزای کاری اسپانیا یا ویزای کار و تعطیلات  درخواست دهید.

آیا می توان با ویزای اسپانیا به کشورهای دیگر نیز سفر کرد؟


ویزای توریستی اسپانیا به شما این امکان را می دهد که تا زمان اتمام اعتبار آن، به تمامی کشورهای شنگن سفر کنید. به برچسب ویزا روی گذرنامه ی خود توجه کنید، اگر این برچسب در مقابل نام یک کشور خاص، دارای علامت منفی (-) باشد، بدان معنی است که شما اجازه ورود به آن کشور خاص را ندارید.

هزینه ویزای توریستی اسپانیا چقدر است؟


هزینه ویزای شینگن برای بزرگسالان ۸۰ یورو و برای کودکان در سنین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو است. اما ویزای شینگن برای کودکان زیر ۶ سال رایگان می‌باشد. شهروندان کشورهای روسیه، ارمنستان و آذربایجان باید مبلغ ۳۵ یورو را پرداخت کنند.