مکان های دیدنی بلژیک | جاذبه گردشگری و مناظر طبیعی

مکان های دیدنی بلژیک
فهرست مطالب

با اینکه بلژیک کشور کوچکی در غرب اروپاست اما تاریخ غنی و کهنی دارد که در کنار شوالیه‌های جنگ‌های صلیبی و جنگ واترلو آخرین نبرد ناپلئون، آثاری از جنگ جهانی اول و دوم را هم به خود دیده است. بلژیک کشور بسیار کوچکی بوده و به همین دلیل گردشگران می‌توانند با ۳ یا ۴ ساعت سفر با قطار، تقریباً همه جاذبه‌های گردشگری جذاب آن را ببینند. اگر برای سفر به این کشور به انگیزه مضاعفی نیاز دارید، بد نیست بدانید که وافل بلژیکی یکی از انواع شیرینی‌های ساده و خوشمزه کشور بلژیک است که از این کشور به سراسر دنیا صادر می‌شود. از این رو، در این مقاله به معرفی دیدنی‌ترین مکان‌های بلژیک و جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌پردازیم.

میدان گراند پلیس

میدان گراند پلیس

گراند پلیس میدان مرکزی و تجاری شهر بروکسل بلژیک است که در قرن سیزدهم ساخته شده و هدف از ایجاد این میدان نیز فراهم‌سازی امکان تجارت راحت برای بازرگانان ثروتمند بوده است. این میدان با غرفه‌ها و فروشگاه‌های متعددی احاطه شده و در اصطلاح امروزی، محوطه این میدان ظرفیت حمل بار بالایی دارد. سنگ فرش با دوام این میدان نیز تحمل حمل بار با وسایل نقلیه سنگین را دارد.

در دوران گذشته علاوه بر تجارت و داد و ستد در این میدان، مراسم مبارزه شوالیه‌ها و حتی دادگاه و محکمه هم برگزار می‌شد. این بنای تاریخی سبک گوتیک، با ساختمان‌هایی احاطه شده که نمای آن‌ها با ستون‌های شیک و پنجره‌های مشبک تزئین شده‌اند. هر یک از ساختمان‌های اطراف میدان، به طوری که در سنت و رسم معماری گوتیک مرسوم بوده، با برجی نوک تیز یا گنبد تاج گذاری شده‌اند. از این رو، هرکسی که به گردش در بلژیک علاقه دارد نباید از دیدن میدان گراند پلیس غافل شود.

یکی از رسومات اصیل و زیبا در بلژیک این است که در هر سالی که تاریخش زوج باشد، محوطه بزرگ این میدان با فرشی از گل تزئین می‌شود که گردشگران زیادی را از سراسر جهان برای تماشای این منظره جذاب به این منطقه می‌کشاند. ساختمان‌ها و بناهای اطراف این میدان به قدری در بلژیک محبوب هستند که نام‌های خاصی اعم از وولفمن، ترولی و فاکس به هر کدام داده شده است.

میدان گرند پلیس نیز همانند سایر سازه‌های قرون وسطایی بلژیک، بیش از یک مرتبه در برابر حملات دشمنان مقاومت کرده و ایستاده است. برای مثال در سال ۱۶۹۵، نیروهای فرانسوی این میدان را محاصره کرده و آن را به طور کامل تخریب کردند. اما به مرور زمان آثار و حکاکی‌های هنری، مجسمه‌ها و گلدسته‌های سنگی مرمت شده و بر روی بناهای اطراف میدان مجدداً زنده شدند. امروزه این میدان تحت محافظت دولت بلژیک قرار دارد.

منطقه تاریخی بروژ یا بروخه

منطقه تاریخی بروژ یا بروخه

فضای مدرن بلژیک امروزی نیز توجه توریست‌های زیادی را به خود جلب می‌کند، اما قلعه‌ها و میدان‌های قرون وسطایی نیز که تا به امروز پابرجا مانده‌اند، در این امر نقش کمی ندارند. در سفر به این کشور، نباید بازدید از برج ناقوس (Belfry Palace) و برج گال (Gall Tower) را فراموش کرد. بلژیکی‌ها معتقدند که قدمت ساخت این دو برج و میدان منتهی به این بناها به سال ۱۰۴۰ برمی‌گردد. این دو برج از تمامی نقاط در شهر بروژ دیده می‌شوند و به طور کامل به میدان شهر احاطه دارند.

معماری این بناها به قرون وسطی یا سده‌های میانی برمی‌گردد. میدان شهر نیز پیش از این در قرون پیشین چیزی جز بازاری سرپوشیده نبود. این میدان محل مهمی برای تجارت بوده، چرا که اکثریت مسیرهای تجاری بلژیک به این میدان ختم می‌شدند. سبک منحصر بفرد رئالیستیکی معماری قرون وسطایی را می‌توان در این منطقه به طور واضح لمس کرد. این بنای بیاد ماندنی کاملاً از سنگ ساخته شده و رنگ و روی کاخ و برج ناقوس اطراف آن نیز به دلیل رنگ متداول مورد استفاده در قرون وسطی، کمی تیره به نظر می‌رسد.

نماهای این بناها عمدتاً بژ و قهوه‌ای رنگ هستند، اما گردشگران با نگاهی دقیق‌تر مبهوت جزئیات معماری و تزئینات روی دیوارهای این بناهای باستانی می‌شوند. این میدان در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و در حال حاضر تردد داخل آن ممنوع است.

اتومیوم (The Atomium)

اتومیوم

اتومیوم (Atomium) سازه‌ای مدرن متشکل از ۹ عدد توپ فولادی غول پیکر است که با لوله به هم متصل شده‌اند. این سازه به نماد پایتخت بلژیک یعنی شهر بروکسل بدل شده است. این بنا شکل یک سلول کریستالی آهن با مقیاس ۱۶۵ میلیون برابر بزرگ‌تر را به نمایش می‌گذارد. ساخت این شاهکار عظیم در سال ۱۹۵۸ آغاز شد تا نمادی از صلح در میان ملت‌ها و ایمان به پیشرفت علمی و همچنین دید مثبت به آینده باشد. این سازه یکی از باشکوه‌ترین جاذبه‌های بروکسل بوده که در حال حاضر در لاکن (Laeken) بروکسل قرار دارد.

قلعه بویلون (Bouillon Castle)

قلعه بویلون

قلعه بویلون بر فراز تپه‌های سنگی مشرف به شهر بویلون قرار گرفته است. اعتقاد بر این است که قدمت این قلعه به روم باستان برمی‌گردد، اما نام این قلعه برای اولین بار در اواخر قرن 10 ذکر شده است که اولین مالک این قلعه برای تامین مخارج شرکت در اولین جنگ صلیبی، آن را فروخته بود. این قلعه ۳ پل متحرک، سیاه چاله و یک اتاق شکنجه دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند آنها را در داخل قلعه ببینند. این قلعه جزو جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی در بلژیک محسوب شده و سیستم دفاعی لایه لایه منحصر بفرد آن برای محافظت از قلعه در برابر دشمنان طراحی شده است.

میدان گروت مارکت (The Grote Markt)

میدان گروت مارکت

میدان گروت مارکت، میدان اصلی و بزرگی در قلب شهر آنتورپ بوده که با محل عابر پیاده سنگفرش شده، در یک سمت آن کلیسای جامع سنت رومبولد، بزرگترین کلیسای شهر قرار دارد و سمت دیگر آن نیز با رستوران‌ها و مغازه‌ها، که طی دورانی خانه‌های شخصی بودند پر شده است. زمانی که در سال ۲۰۰۴، در حال ساخت پارکینگ زیرزمینی در این میدان بودند، بقایای یک جاده مربوط به قرن سیزدهم این منطقه پیدا شد. امروزه، روزهای شنبه‌ این میدان میزبان بازار شهر است.

موزه فلاندرز فیلدز (Flanders Fields)

موزه فلندرز فیلدز

موزه جنگ فلاندرز فیلدز، موزه‌ای در ایپر (Ypres) بلژیک است که در سال 2012 بازسازی شده و حاوی مستندات مربوط به جنگ جهانی اول است. در این موزه می‌توانید نقشه‌ها، اسلحه‌ها، لباس‌ها و وسایل شخصی سربازان آن دوران را ببینید. در این موزه برای ارائه بهتر اطلاعات به کمک فناوری از سیستم‌های صوتی، نمایشگرهای لمسی و ویدئو پروژکتور استفاده شده است.

صحنه نبرد خونین جنگ جهانی اول در ایپر بلژیک، به کمک نقشه‌ای بر روی صفحه نمایش برای بازدیدکنندگان ارائه می‌شود که از این طریق حال و هوای آن دوران و داستان‌های واقعی تراژیک به خوبی به مخاطب منتقل می‌شود.

شعر «در دشت‌های فلاندرز» از جان مک کری به تراژدی جنگ جهانی اول پرداخته و یادآور الکسیس هلمر است که در طول جنگ در ایپر کشته شد. این شعر در دنیای مدرن امروزی، نمادی از اندوه برای تمامی کسانی که در این جنگ کشته شده‌اند را زنده می‌کند.

قلعه گراون استین (Gravensten)

قلعه گراون استین

قلعه تاریخی گراون استین در شهر گنت یا خنت بلژیک نماد استحکام این شهر است. این بنا در قرن نهم در زمان سلطنت کنت بودوئن اول ساخته شده است. هدف از ساخت این قلعه، ایجاد بنایی دفاعی برای محافظت در برابر وایکینگ‌ها بوده که به نظم و ظلم شدید خود در آن دوران مشهور بودند. در قرن دهم، این قلعه که با مصالح چوبی ساخته شده بود به دستور کنت آرنولف اول بازسازی شد.

استحکامات قلعه در اطراف ساختمان اصلی که بر روی یک تپه قرار داشت ساخته شده و همچنین این قلعه، در طول قرن‌ها نیز به دفعات متعدد نوسازی و مرمت شده است. برج قلعه در قرن دوازدهم، به دستور کنت رابرت اول، بازسازی شد. معماران جدیدتر نیز بنایی ۳ طبقه به این قلعه اضافه کردند که شامل سالن‌های مجلل با راه پله‌های سنگی می‌شد. از جمله ویژگی‌های جالب این برج، داشتن سرویس بهداشتی و اجاق گاز است که فقط مالکان ثروتمند به آن‌ها دسترسی داشتند. نقش مهم و اساسی این قلعه در دفاع از شهر طی قرون متمادی همچنان حفظ شده و در قرن ۲۰ نیز به یکی از جاذبه‌های اصلی کشور بلژیک بدل شده است. در سال ۱۹۸۰ نیز، هشتصدمین سالگرد تاسیس این قلعه جشن گرفته شد.

ایستگاه راه‌آهن مرکزی آنتورپ (Antwerp Central)

ایستگاه راه‌آهن مرکزی آنتورپ

این ایستگاه مرکزی، ایستگاه اصلی قطار در شهر آنتورپ در ناحیه فلاندر است. ساختمان سنگی این ایستگاه که در سال ۱۹۰۵ افتتاح شده، منظره باشکوهی را به چشمان مسافرین هدیه می‌دهد. در بالای این بنا، گنبد عظیمی به ارتفاع 44 متر قرار گرفته و این ایستگاه نماد معماری خط ریلی کشور بلژیک محسوب می‌شود. این ایستگاه به راه‌آهن سراسری بلژیک متصل بوده و یکی از زیباترین ایستگاه‌های قطار جهان نیز به شمار می‌آید. در این ایستگاه قطارها در ۱۴ مسیر در ۴ سطح مختلف حرکت می‌کنند و همچنین، ایستگاه مرکزی آنتورپ قادر به جا به جایی قطارهای سریع السیر نیز می‌باشد.

کلیسای خون مقدس (Basilica of the Holy Blood)

کلیسای خون مقدس

این بنای باستانی در قرن دوازدهم ساخته شده و قدیمی‌ترین سازه‌ای است که برای نسل‌های آینده دست نخورده حفظ شده است. طبق سُنن آن دوران، این بنا نیز در میدان مارکت قرار دارد. این کلیسای کوچک، ۲ طبقه دارد که هر کدام از آن‌ها معماری متفاوتی دارند. طبقه پایین کلیسا نمایانگر معماری سبک رمانسک است. اما طبقه فوقانی، عمدتاً شبیه به برجی از قلعه بوده و پنجره‌هایی به فرم سوراخ دیدبانی، ستون‌های گرد و برجی نوک تیز دارد. این کلیسا نیز جزو جاذبه‌های زیبای بلژیک محسوب شده و حفظ آن تا به امروز نشان می‌دهد مقامات امروزی این کشور تا چه حدی نسبت به ارزش بناهای تاریخی توجه دارند. در توصیف نمای این بنا می‌توان به تزیینات روی سنگ‌ها و پنجره‌های مشبک بیضی شکل اشاره کرد.

قسمت‌های تزیین شده با فلز در طبقه فوقانی به شکل بسیار ظریفی طراحی شده‌اند، که به شکلی تداعی کننده طراحی قرون وسطایی می‌باشد. حیاط به شکلی سنگفرش شده است که قدم زدن در آن شما را به همان دوران تاریخی می‌برد.

شهر لیژ (Liège)

شهر لیژ

شهر لیژ از شهرهای بزرگ کشور بلژیک واقع در مرکز استانی به همین نام است که به درستی پایتخت فرهنگی بلژیک لقب گرفته است. در طول قرون وسطی این شهر مرکز مبارزه سختی بود که بین اشراف و روحانیون برای تصاحب این شهر رخ داد. این جنگ تا سر حد مرگ افراد پیش رفت که خاطرات آن، یادآور وقایع تلخ سال 1312 است. در این سال،‌ افراد حامی اشراف در کلیسای سنت مارتین زنده زنده سوزانده شدند.

علاوه بر جنگ‌های مذهبی، شهر لیژ تحت تأثیر تحولات اقتصادی و سیاسی هم قرار گرفته بود. طی قرن پانزدهم، هلند چندین بار اقدام به تصاحب این شهر کرد اما مردم آن به طور شجاعانه از استقلال‌شان دفاع کردند. چارلز جسور دوک بورگوندی نیز ۲ بار به این شهر حمله کرد و در سال ۱۴۶۸، شهر لیژ تقریباً نابود شد، اما بعدها مجدداً بازسازی شد.

قرن شانزدهم دوران طلایی این شهر محسوب می‌شود. اِرار از خانواده لامارک، طی دوران سلطنت خود در این شهر فرقه‌ای از اسلحه سازان را تشکیل داد. همچنین، طی این دوران شهر به مرکز تولید صنایع فولادی نیز بدل شد. مورخان معاصر اعتقاد دارند که جدا از کشمکش‌های مداومی که بین شهروندان شهر لیژ و اسقف‌های آن رخ می‌داده، شهر لیژ بزرگترین مرکز اقتصادی کشور بلژیک بوده است.

سلطه اسقف‌ها در سال ۱۷۸۹ به پایان رسید و پس از آن، این شهر به یکی از مهم‌ترین مراکز کشور تبدیل شد. حتی در زمان قدرتمندی فرانسوی‌ها مردم بلژیک از کشورشان دفاع کردند و شهر لیژ به سنگر جنگ چریکی در سال 1830 تبدیل شد. با توجه به تاریخ غنی این شهر، حین سفر به بلژیک حتماً باید از شهر لیژ دیدن کرده و با تاریخ قهرمانانه این شهر باشکوه آشنا شوید.

خط ساحلی دی هان (De Haan Beaches)

خط ساحلی دی هان

دی هان دهکده‌ای زیبا واقع در شمال کشور بلژیک است که با خط ساحلی احاطه شده است. این شهر به دلیل داشتن خط ساحلی ۱۱ کیلومتری که اطرافش با رستوران‌ها، کافه‌ها، بارها و اقامتگاه‌های شیک و جذاب پر شده، بسیار محبوب است. قدم زدن در سواحل دی هان یکی از لذت‌ بخش‌ترین کارهایی است که می‌تواند در سفر شما به بلژیک، یکی از رمانتیک‌ترین لحظات را رقم بزند.

ساختمان‌های بزرگ Belle Époque و تالار بزرگ شهر نیز جزو مواردی هستند که در سفر به این منطقه نباید از دیدن آن‌ها غافل شد. در سواحل دی هان می‌توانید پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در تپه‌های شنی یا بازدید از پارک‌های تفریحی منطقه را تجربه کنید.

های فنس (پارک حیات وحش) (High Fens)

های فنس

های فنس (High Fens) که پارک طبیعی ایفل شمالی هم نامیده می‌شود، بهشتی برای دوستداران طبیعت بوده که علاوه بر مناظر زیبا و جذاب، دارای گونه‌های نادری از گیاهان و جانوران حفاظت شده و دره‌ها و کوه‌های جنگلی متعدد است. با سفر به این منطقه اگر به قدر کافی خوش شانس باشید می‌توانید گونه نادر پروانه بنفش بسیار کمیاب و پرندگان زیبای آن منطقه را ببینید. های فنس منطقه حفاظت‌ شده طبیعی در بلژیک بوده که جزو بهترین جاذبه‌های گردشگری این کشور نیز محسوب می‌شود.

اوستند (Ostend)

اوستند

اوستند یکی از بزرگترین شهرهای ساحلی بلژیک است که به خاطر موقعیت استراتژیک بندرش محبوبیت زیادی دارد. این شهر با داشتن سواحل شنی زیبا، موزه فضای باز دیوار آتلانتیک و مواردی از این قبیل، شهرت دارد. بهترین راه برای دیدن شهر، قدم زدن در خیابان‌های باریک اطراف میدان ماهیگیران و لذت بردن از تماشای محصولات محلی در بازارهای محلی این منطقه است. همچنین، نباید بازدید از کلیسای گوتیک سنت پتروس و سنت پائولوس و تماشای معماری بی‌نظیر آنها را هم فراموش کرد.

دره سموی (Semois Valley)

دره سموی

پس از گشت‌ و‌ گذار در مکان‌های تاریخی شهرهای مختلف بلژیک، دره سموی بهترین جا برای لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت این کشور است. در دره سموی در گوشه جنوبی کشور، رودخانه پر پیچ ‌و خم سموی از بین زمین‌های کشاورزی و تپه‌های پوشیده از جنگل عبور می‌کند. این منطقه برای پیاده روی عالی بوده و همچنین، مکان خوبی برای سفر با قایق‌های کوچک در طول رودخانه آن است. برای اقامت هم روستاهای اطراف اعم از ممبره، لافورت و آله منطقه کمپینگ مناسبی هستند.

شهر ایپر: یادبودی از جنگ (Ypres)

شهر ایپر

شهر ایپر واقع در غرب منطقه فلاندر، یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی بلژیک است. این شهر تلفات زیادی را در جنگ جهانی اول داشته که موزه‌های جنگ و بناهای یادبود اطراف آن همگی این حقیقت را تایید می‌کنند. اکثریت بناهای مهم این شهر در طول جنگ ویران شدند، اما بلژیکی‌ها توانستند برخی از آن‌ها از جمله کلیسای جامع سنت مارتین را بازسازی کنند. این شهر یکی از بهترین مکان‌ها برای بازدید بویژه در فصل زمستان بوده که می‌توانید در آن از گشت و گذار در مراکز خریدی مثل گروت مارکت هم لذت ببرید.

شهر واترلو (Waterloo)

شهر واترلو

شهر واترلو را باید قطعاً یکی از جاذبه‌های گردشگری بلژیک دانست. این شهر در ۱۵ کیلومتری بروکسل قرار داشته و تقریباً نیمی از جمعیت آن را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. میدان واترلو، محل نبرد نهایی جنگ‌های ناپلئونی بود که توسط ائتلاف هفتم به رهبری دوک ولینگتون و فیلد مارشال بلوچر درهم شکست.

مجسمه شیر سنگی که بر روی یک پایه عظیم رو به فرانسه در این میدان بنا شده، یاد آور نبردهای خونین آن دوران است که این بنای یادبود به دستور پادشاه هلند ساخته شده است. پادشاه این بنا را به یاد پسر خود که در جنگ زخمی شد، اما پزشکان موفق به نجات او شدند، ساخته بود. علاوه بر این بنا، واترلو یک موزه بزرگ و کلیسای زیبای کاتولیک سنت جوزف را نیز دارد که جزو مکان‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شوند. روایت‌هایی مبنی بر اینکه ولینگتون جنگ را به خاطر دعاهای زیادش در کلیسا برده است، وجود دارد.

قلعه ویوز (Castle of Vêves)

قلعه ویوز

این قلعه قرون وسطایی که با برج‌های مدور احاطه شده و با دکوراسیون داخلی به سبک معماری مجلل قرن هجدهم تزئین شده، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان نامور بلژیک است. معماری کنونی این قلعه به قرن پانزدهم باز می‌گردد، چرا که قلعه پیش از این در قرن دوازدهم در اثر آتش‌سوزی ویران شد. قلعه ویوز، به عنوان بکرترین نمونه از معماری قرون وسطایی بلژیک محسوب می‌شود. این قلعه در حاشیه روستای سلس قرار داشته و دسترسی به آن از دینانت و نامور هم راحت است.

موزه ماگریت در بروکسل (Magritte Museum)

موزه ماگریت در بروکسل

بروکسل برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری بلژیک را دارد، اما با این حال، خالی از خلاقیت استعدادهای مردم محلی هم نیست. یکی از این موارد خانه موزه رنه ماگریت در بلژیک (نقاش مشهور بلژیکی) است به عنوان بزرگترین کلکسیون سوررئالیستی در جهان شناخته می‌شود. این بنا از سال ۲۰۰۹، مختص نمایش آثار هنری رنه ماگریت بلژیکی است. انواع طرح‌ها، مجسمه‌ها، عکس‌ها، فیلم‌های کوتاه سورئالیستی و سایر آثار این هنرمند در این مکان برای بازدید قرار دارند. این موزه به طور رسمی بخشی از مجموعه موزه‌های سلطنتی هنرهای زیبا شناخته می‌شود.

برج ناقوس شهر مونس (Mons Belfry)

برج ناقوس شهر مونس

شهر مونس یک شهر قرون وسطایی است که امروزه به عنوان مرکز استان انو شناخته می‌شود. معروف‌ترین سازه شهر مونس، برج ناقوس آن است که جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. این برج ۸۷ متری در سال ۱۶۶۱ ساخته شده و تنها برج ناقوس باروکی در بلژیک محسوب می‌شود. این برج 5 تن وزن دارد و گنبد آن به شکل یک پیاز طراحی شده است. مطمئن باشید که مناظر خیره کننده اطراف ارزش پله‌هایی که باید بالا بروید را دارند. از روی سکوی تماشای بالای آن حتی می‌توانید تا دهکده‌های دور دست را نیز ببینید.

جمع بندی

بلژیک با اینکه کشور کوچکی است، اما مملو از جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری است. از مکان‌های ثبت شده جزو میراث یونسکو در بروکسل گرفته تا بناهای مربوط به قرن چهاردهم و میدان گرند پلیس و خانه‌های شهری ویکتور هورتا در اوایل قرن بیستم،‌ بلژیک سراسر پر از مکان دیدنی است.

شهر بروژ با خیابان‌های قرون وسطایی، در کنار سایر شهرها اعم از خِنت و مخِلِن که نماد معماری قرون وسطایی هستند، جزو محبوب‌ترین شهرهای بلژیک برای بازدید محسوب می‌شود. این کشور کوچک همواره در خط مقدم تاریخ قاره اروپا قرار داشته و رویدادهای مهمی در سراسر آن شکل گرفته‌اند. چه از نظر معماری و تاریخ باستانی و چه از حیث بناهای مدرن، سفر به بلژیک می‌تواند تمام خواسته شما را برآورده کند.

پرسش‌های متداول

بلژیک به چه چیزهایی مشهور است؟

شکلات، وافل، آبجو و تیم ملی فوتبال بلژیک با نام مستعار شیاطین سرخ، شهرت جهانی دارند. همچنین، شهر بروکسل بلژیک مقر اصلی اکثریت نهاد‌های اتحادیه اروپا و مقر ناتو نیز هست. شهر بروکسل بلژیک هم به عنوان پایتخت اتحادیه اروپا شناخته می‌شود.

پربازدیدترین مکان در کشور بلژیک کدام است؟

شهر بروژ محبوب‌ترین مکان برای بازدید در بلژیک است.

آیا سفر به بلژیک بی‌ خطر است؟

بله، بلژیک کشور امنی برای سفر کردن است.

آیا بازدید از موزه سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک رایگان است؟

ورودی این موزه در روزهای چهارشنبه اول هر ماه از ساعت  ۱۳ رایگان است.

آیا بازدید از کاخ بزرگ بروکسل رایگان است؟

بله، بازدید از کاخ بزرگ بروکسل رایگان است؛ اما رزرو نوبت از قبل برای بازدید الزامی بوده و هر روز تعداد محدودی از بازدیدکنندگان مجاز به ورود به محوطه کاخ هستند.

مجوز ورود به موزه در بروکسل چیست؟

تهیه کارت یا پاس موزه، بهترین راه برای دسترسی به بیش از 220 موزه بلژیکی است. این مجوز (با قیمت ۵۹ یورو) امکان دسترسی رایگان به تمام موزه‌ها را در طول سال فراهم می‌کند. در اکثریت موارد، ورودی نمایشگاه‌های موقت هم با این مجوز رایگان بوده و اگر رایگان هم نباشد هزینه ورودی با این مجوز شامل تخفیف زیادی می‌شود.

آیا تهیه کارت گردشگری بروکسل ارزش صرف هزینه را دارد؟

دریافت کارت گردشگری بروکسل (Brussels Card)، امکان دسترسی به مجموعه‌ای از ورودی‌های رایگان به جاذبه‌‌های گردشگری، کاهش قیمت تورهای درون‌شهری، حمل و نقل رایگان در سراسر شهر و برخورداری از تخفیف در خرید از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها را به شما می‌دهد.

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید