لوگو آبرنگ سفر

ریجکت شدن ویزای شینگن و روش اعتراض به آن + نمونه اعتراض نامه

ریجکت شدن ویزای شینگن و روش اعتراض به آن

چه دلیلی باعث می‌ شود که سفارت یا کنسولگری ویزای شینگن را ریجکت کند؟ هر بار که فردی می‌ خواهد برای درخواست ویزای شینگن اقدام کند، این سؤال را از خود می‌ پرسد. واقعیت این است هر بار که ویزای شینگن یا هر ویزای دیگری رد می‌ شود، چیزی ناخوشایند و غیرقابل‌قبول درباره درخواست ویزا وجود دارد. بسیاری از متقاضیان ویزا گیج و سردرگم می‌ شوند و علت ریجکت شدن درخواست ویزا را دقیقاً متوجه نمی‌ شوند. بنابراین دلایل متداول رد شدن درخواست ویزای شینگن را در این مقاله برایتان توضیح می‌ دهیم و رمز و رازهای موفق شدن در اخذ ویزای شینگن را با شما در میان می‌ گذاریم.

دلایل متداول رد شدن درخواست ویزای شینگن


موارد بسیاری از رد شدن درخواست ویزای شینگن یا ویزای اقامت کوتاه‌ مدت وجود دارد، در این‌ بین بسیاری از متقاضیان ویزا سردرگم می‌ شوند و نمی‌ توانند به علت دقیق ریجکت ویزا پی ببرند.

اگر افسر کنسولگری نتواند تمام اطلاعات لازم را به دست بیاورد، درخواست ویزا را رد می‌ کند؛ چون افسر کنسولگری بدون در دست داشتن اطلاعات لازم نمی‌ تواند تصمیم بگیرد که آیا متقاضی شایستگی دریافت ویزا را دارد یا خیر.

دیگر دلیل رد شدن ویزا این است که اطلاعات دریافت‌ شده از متقاضی نادرست یا کذب است. گاهی اوقات متقاضی مستعد ارتکاب رفتار غیرقانونی و یا فریبکارانه تشخیص داده می‌ شود. همچنین ممکن است بخشی از اطلاعات ارائه‌ شده با قوانین و رویه‌ های درخواست ویزا یا کشور موردنظر مطابقت نداشته باشد؛ در این حالت نیز درخواست ویزا رد می‌ شود.

در بعضی موارد نیز متقاضی در مصاحبه حضوری با افسر کنسولگری رد می‌ شود. نکته مهم این است که بدانید افسر کنسولگری درباره تأیید یا رد درخواست ویزا تصمیم می‌ گیرد.

دلایل متداول ریجکت شدن ویزای شینگن


دلایل متداول ریجکت شدن ویزای شینگنارتکاب اعمال مجرمانه در گذشته یا زمان حال

شرایط و اعمال کنونی و گذشته متقاضی اثر انکارناپذیری بر تصمیم افسر کنسولگری درباره صدور ویزای شینگن دارد. در چنین مواردی ممکن است درخواست ویزا رد شود، چون متقاضی تهدیدی برای سیاست عمومی، امنیت ملی یا رفاه عمومی منطقه شینگن تلقی می‌شود. برای مثال ممکن است متقاضی مشکوک به تروریسم، سوء مصرف مواد مخدر، سوء استفاده از کودکان، اعتیاد و جرایم جدی دیگر باشد.

جعلی بودن اسناد مسافرتی

تمام  متقاضیانی که سعی می‌ کنند اسناد مسافرتی جعلی را به سفارت یا کنسولگری ارائه بدهند، هویتشان را اشتباه معرفی کنند یا از هویت جعلی استفاده کنند، سرنوشت یکسانی پیدا می‌ کنند. سرنوشت چنین افرادی این است که درخواست ویزایشان کاملاً رد می‌ شود و دچار پیامدهای ناخوشایند دیگری می‌ شوند.

توضیحات ناقص درباره هدف و شرایط اقامت برنامه‌ریزی‌ شده

دلیل دیگری که افسر کنسولگری را وادار می‌ کند درخواست ویزای شینگن را رد کند، این است که توجیه لازم را برای هدف و شرایط سفر و اقامت برنامه‌ریزی‌ شده دریافت نمی‌ کند. درخواست ویزای شینگن در شرایط زیر رد می‌ شود:

 • اگر متقاضی نتواند مدارک استخدامی و شغلی لازم را که با وضعیت مالی ارائه‌ شده همخوانی داشته باشد، ارائه کند.
 • چنانچه متقاضی نتواند اسنادی را ارائه کند که هدفش از سفر و اقامت در حوزه شینگن را تأیید کند.
 • اگر متقاضی ویزا را برای دوره‌ ای که با برنامه سفر ارائه‌ شده، تعطیلات موردنظر یا وضعیت درآمدی همخوانی داشته باشد، تقاضا نکند.
 • چنانچه متقاضی اظهارات ثابت و تغییرناپذیری درباره هدف از سفر و اقامتش نداشته باشد.

پاسپورت آسیب‌ دیده

یکی از دلایل ریجکت ویزا ارائه پاسپورتی است که به خوبی از آن نگهداری نشده است. مثلاً ممکن است صفحات پاسپورت از هم جدا شده یا بعضی صفحات به دلیل جلد نداشتن پاسپورت گم شده یا آسیب دیده باشد.

معتبر نبودن پاسپورت

دلیل دیگری که افسر کنسولگری را وادار به رد ردخواست ویزا می‌ کند، ارائه پاسپورتی است که برای سفارت یا کنسولگری غیر قابل‌ قبول است. چنین مواردی به شرح زیر طبقه‌ بندی می‌ شود:

 • ارائه پاسپورتی که پس از بازگشت از سفر به منطقه شینگن، کمتر از سه ماه از مدت اعتبارش باقی مانده باشد.
 • ارائه پاسپورتی که دو صفحه ویزای خالی نداشته باشد.
 • ارائه کتابچه سند سفر به جای پاسپورت معتبر
 • ارائه پاسپورت معتبری که قدیمی‌ تر از 5 سال باشد.

ناتوانی در اثبات کردن برنامه سفر

ناتوانی در اثبات کردن برنامه سفریکی از دلایل ریجکت ویزای شینگن این است که متقاضی نمی‌ تواند برنامه مناسبی را برای سفر در منطقه شینگن ارائه کند. برای مثال درخواست ویزای شینگن در شرایط زیر ریجکت می‌ شود:

 • ارائه تقاضا به سفارت کشور اشتباه در حوزه شینگن: به عبارتی مسافر نمی‌ تواند مقصد اصلی‌ اش را از سفر به حوزه شینگن تعیین کند.
 • متقاضی ویزا نمی‌ تواند ثابت کند که اقامتگاهی را برای تمام مقصد‌ ها و تمام شب‌ های اقامتش در حوزه شینگن رزرو کرده است.
 • بلیط هواپیمای رزرو شده برای هر یک از متقاضیان (در صورت گروهی بودن سفر) ارائه نمی‌ شود.
 • بلیط برای تمام مقصدهای تور مسافرتی در حوزه شینگن ارائه نمی‌ شود.

معرفی‌ نامه نامعتبر

یکی دیگر از علت‌ های متداول ریجکت شدن ویزای شینگن، تأیید نشدن معرفی‌ نامه توسط نویسنده نامه است. برای مثال درخواست ویزای شینگن در شرایط زیر رد می‌ شود:

 • اگر متقاضی نتواند نامه‌ ای رسمی را عرضه کند که روی سربرگ اصلی شرکت یا نویسنده صادرکننده نامه و با ذکر نشانی و اطلاعات تماس باشد.
 • چنانچه از زمان صدور معرفی‌ نامه بیشتر از سه ماه گذشته باشد.
 • چنانچه نامه رسمی مهر و امضای نویسنده را نداشته باشد.

پایین بودن تمکن مالی و نداشتن منابع کافی برای امرار معاش

پایین بودن تمکن مالی و نداشتن منابع کافی برای امرار معاشاگر نتوانید مدارکی را دال بر در اختیار داشتن منابع مالی کافی برای پرداخت هزینه‌ ها در مدت زمان اقامتتان در منطقه شینگن یا برگشت به میهن ارائه کنید یا مدارکتان برای اثبات تمکن مالی کافی نباشد، کنسولگری یا سفارت درخواست ویزای‌تان را رد می‌کند. مثال‌ های زیر نمونه‌ ای از این مورد است:

 • اگر متقاضی نتواند صورت‌‌ های مالی جدید ارائه کند و تاریخ صدور صورت‌‌ های مالی بیش از یک ماه با تاریخ تقاضای ویزا فاصله داشته باشد.
 • چنانچه متقاضی صورت‌ حساب بانکی جدید ارائه نکند.
 • طبق صورت‌ های مالی بودجه کافی نداشته باشد.
 • چکی مسافرتی ارائه کند که به نام خودش نباشد.

گواهی ازدواج یا تولد غیر قابل‌ قبول

چنانچه متقاضی نتواند گواهی ازدواج یا تولدی ارائه کند که موردقبول (نه موردتأیید) کنسولگری یا سفارت باشد، درخواست ویزایش رد می‌ شود. مثال‌ های زیر نمونه‌ ای از این مورد است:

 • متقاضی نمی‌ تواند گواهی‌ ای ارائه کند که مقامات رسمی، مثلاً وزارت کشور، آن را تأیید کرده باشد.
 • متقاضی نمی‌ تواند گواهی به زبان غیرانگلیسی را که توسط مترجم رسمی ترجمه شده باشد، ارائه کند.
 • متقاضی سندی مذهبی را به‌ جای گواهی رسمی مدنی ارائه می‌ کند.
 • درخواست‌ کننده ویزا نمی‌ تواند گواهی‌ ای را ارائه بدهد که نام پدر و مادر کودک، هر دو در آن آمده باشد.
 • گواهی ارائه‌ شده با نام‌ های طرفین ذکر شده در پاسپورت‌ های تحویل‌ داده‌ شده همخوانی ندارد.
 • اگر خانواده تک‌ سرپرست است، متقاضی سندی قانونی را دال بر در اختیار داشتن حضانت کودک ارائه نمی‌ کند.
 • متقاضی نمی‌ تواند مدارک قانونی فرزندخواندگی را برای کودکی که به سرپرستی گرفته است، ارائه کند. این مورد برای درخواست همسران عضو اتحادیه اروپاست.

بیمه مسافرتی نامعتبر

یکی دیگر از دلایل رد شدن درخواست ویزای شینگن این است که بیمه مسافرتی مناسبی که تمام مدت زمان اقامت در منطقه شینگن را پوشش بدهد، ارائه نمی‌ شود. مثال‌ های زیر نمونه‌ ای از این مورد است:

 • متقاضی ویزا بیمه‌ ای مسافرتی را ارائه نمی‌ دهد که مدت زمان در نظر گرفته‌ شده برای اقامت در حوزه شینگن را پوشش دهد.
 • متقاضی بیمه مسافرتی‌ ندارد که برگشتش به میهن را پوشش بدهد.
 • خط‌ مشی بیمه مسافرتی ارائه‌ شده در تمام حوزه شینگن معتبر نیست.
 • بیمه مسافرتی تمام روزهای سفر در حوزه شینگن را پوشش نمی‌ دهد.

ارائه ندادن سند اقامتگاه

یکی دیگر از عامل‌ هایی که موجب ریجکت ویزای شینگن می‌ شود، این است که متقاضی نمی‌ تواند به درستی ثابت کند که برای مدت زمان سفرش اقامتگاهی در اختیار دارد. مثال‌ های زیر نمونه‌ ای از این موارد است:

 • درخواست‌ کننده ویزا نمی‌ تواند مدارکی را دال بر رزرو کردن هتل ارائه کند.
 • متقاضی نمی‌ تواند دعوت‌نامه‌ ای از میزبانش را ارائه دهد و سند حمایت مالی ندارد.
 • متقاضی مدارک سفر با تور پیش‌ پرداخت‌شده را ندارد.

موقعیت نامطلوب ویزای شینگن

یکی دیگر از مواردی که امیدتان را برای موفقیت درخواست ویزای شینگن به باد می‌ دهد، سابقه ویزای شینگن است. مثال‌ های زیر به این مورد مربوط می‌ شود:

 • متقاضی محدودیت‌ های ویزای شینگن را پیش از این رعایت نکرده است: برای مثال بیش از مدت تعیین‌ شده در حوزه شینگن مانده است؛ طبق برنامه سفر ارائه‌ شده پیش نرفته است، مثلاً بخش اعظم زمان سفرش را در کشور اعلام‌ شده به عنوان مقصد اصلی در حوزه شینگن نمانده است.
 • پاسپورت متقاضی، ویزای شینگن فعال دارد.

نکته: اطلاعات این مقاله صرفاً برای کمک و راهنمایی است و فقط درباره درخواست ویزای شینگن کاربرد دارد. هر کشور، مثلاً کانادا، استرالیا یا امریکا قوانین خاص خود را دارد.

درخواست استیناف پس از ریجکت ویزای شینگن


درخواست استیناف پس از ریجکت ویزای شینگننامه اعتراض در نهایت به همان کشوری ارسال خواهد شد که فرم ویزای شینگن را در ابتدا به آنجا تحویل داده‌ اید. برای مثال شهروندی ایرانی که از طریق سفارت فرانسه در تهران درخواست ویزای شینگن را می‌ کند، نامه اعتراضش به همان‌ جا ارسال خواهد شد. صرف نظر از این‌ که درخواست ویزا را به کجا تحویل می‌ دهید، هر فردی که درخواست ویزای شینگن می‌ کند و درخواستش رد می‌ شود، یک نامه ریجکت رسمی دریافت می‌ کند. این نامه حاوی راهنمایی‌ های لازم درباره روش تحویل نامه اعتراض، مکان ارسال آن و … است.

شایان ذکر است که کشورهای مختلف فرایندهای استیناف متفاوتی دارند. فرایند خاصی که باید طبق آن پیش بروید، در نامه ریجکت ویزای دریافتی توضیح داده می‌ شود.

علاوه بر ارائه اطلاعات اصلی درباره محل ارسال نامه اعتراض، در نامه ریجکت باید دلیل رد شدن درخواستتان توضیح داده شده باشد. دلیل ذکرشده برای ریجکت ویزای شینگن همان موردی است که باید در نامه استیناف به آن اعتراض کنید. بنابراین نامه اعتراض به رد ویزای شینگن باید حول محور دلیل ریجکت ویزا باشد و دلیلی قابل‌ قبول را درباره نادرست بودن آن دلیل خاص اقامه کند.

توجه داشته باشید که استدلالتان نباید مبتنی بر اطلاعات جدید باشد و نباید اطلاعاتی ارائه کنید که در درخواست اولیه اعلام نشده است. برای مثال اگر در نامه ریجکت ویزا اعلام شده باشد که درخواستتان به این دلیل رد شده است که افسر کنسولگری فکر نمی‌ کند بتوانید خودتان را در حوزه شینگن از نظر مالی تأمین کنید، نباید دلیل بیاورید که حقوقتان به تازگی افزایش یافته و بنابراین احتمال این‌ که بتوانید از عهده مخارج سفر بربیایید، بیشتر شده است. در عوض باید جزئیاتی را درباره روش تنظیم بودجه سفرتان بیان کنید و با استفاده از آمار و ارقام اولیه به وضوح نشان بدهید که می‌ توانید همه هزینه‌ های مربوط به سفر، زندگی و هزینه‌ های اضافی را بپردازید.

نامه اعتراض ویزای شینگن معمولاً باید به زبان رسمی کشوری که درخواست ویزایش را دارید، نوشته شود، البته اکثر سفارت‌ ها و کنسولگری‌ ها زبان انگلیسی و گاهی دیگر زبان‌ های اروپایی رایج را نیز می‌ پذیرند. درهرحال پیش از تنظیم نامه اعتراض باید از سفارت بپرسید که زبان ترجیحی‌ شان چیست. اگر نمی‌ توانید نامه را به زبان انگلیسی یا دیگر زبان‌ های رسمی بنویسید، می‌ توانید نامه را به زبان مادری‌ تان بنویسید، به‌شرطی که ترجمه معتبری را از نامه اعتراض ارائه بدهید. نامه باید به زبان رسمی و مؤدبانه نوشته شود و مبتنی بر دلایل منطقی، نه عاطفی باشد.

فرایند اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگن


فرایند اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگنهرچند کشورهای مختلف زمان‌بندی‌های متفاوتی برای پذیرش نامه اعتراض دارند، اکثر کشورها عموماً نامه اعتراض به رد ویزا را پس از گذشت 30 روز نمی‌ پذیرند. بنابراین 30 روز پس از دریافت نامه رد ویزا برای ارائه نامه اعتراض فرصت دارید. زمان‌ بندی خاص تحویل نامه اعتراض در نامه اصلی ریجکت ویزا توضیح داده می‌ شود. بعضی کشورها فقط 15 روز برای پاسخ دادن فرصت قائل می‌ شوند.

بسته به ای ن‌که درخواستتان برای کدام کشور است، ممکن است لازم باشد مبلغی را نیز برای اعتراض پرداخت کنید. اطلاعات مربوط به هزینه اعتراض در نامه ریجکت باید توضیح داده شده باشد. مدت زمان رسیدگی به اعتراض‌ نامه متغیر است و به ماهیت درخواستتان و کشور مورد درخواست بستگی دارد. به‌طور کلی کنسولگری ظرف کمتر از 60 روز پس از دریافت اعتراض‌نامه پاسخ می‌ دهد.

اگر اعتراضتان رد شود، انتظار می‌ رود امکان شروع درخواست استیناف دوم را داشته باشید، البته این بار باید از طریق نظام دادگستری کشوری اقدام کنید که از طریق آن درخواست می‌ کنید. اطلاعات مربوط به اعتراض دوم معمولاً در نامه ریجکت یا وب‌سایت کنسولگری خاصی که از طریق آن اقدام می‌کنید، قید می‌ شود.

نمونه نامه اعتراض به ریجکت ویزای شینگن


نمونه نامه اعتراض به ریجکت ویزای شینگنپرسش‌ های متداول


اخذ ویزا پس از اعتراض چقدر طول می‌ کشد؟

فرایند اعتراض به ریجکت ویزا، برخلاف درخواست استاندارد ویزا، زمان رسیدگی معینی ندارد؛ به عبارت دیگر مدت زمان رسیدگی به اعتراض ویزا متغیر است. این مدت معمولاً چهار هفته است. البته گاهی اوقات مجبور می‌شوید هشت هفته صبر کنید.

احتمال این‌ که پس از ریجکت موفق شوم ویزای شینگن بگیرم، چقدر است؟

راستش را بخواهید، احتمالش خیلی زیاد است. یادتان باشد که ویزای شینگن در اکثر موارد به دلیل ارائه اسناد نادرست یا اشتباه‌ های کوچک در فرم درخواست رد می‌ شود. بنابراین اگر بتوانید اشتباه‌ هایتان را اصلاح کنید و اسناد لازم را طبق درخواست سفارت ارائه بدهید، سفارت دیگر دلیلی برای رد درخواست ویزایتان نخواهد داشت. به زبان ساده اگر بتوانید ثابت کنید که شایستگی دریافت ویزا را دارید و تمام شرایط لازم را برای دریافت ویزای شینگن دارید، دیگر دلیلی ندارد که مقامات درخواست ویزایتان را رد کنند.

در پشت صحنه در سفارت چه اتفاقاتی رخ می‌ دهد؟

همراه با نامه اعتراض مدارک لازم دیگری را که در درخواست ویزا نبوده یا نادرست بوده است، تحویل بدهید. یکی از مسئولان رسیدگی به نامه‌ های اعتراض کشور موردنظر، نامه اعتراضتان را بازبینی خواهد کرد. نامه اعتراض را عموماً به سفارت یا کنسولگری کشور شینگنی تحویل خواهید داد که قصد سفر به آنجا را دارید. سپس یکی از افسران بلندپایه‌ ای که به نامه‌های ریجکت یا اعتراض ویزای شینگن رسیدگی می‌ کند، تصمیم می‌ گیرد که آیا نظر اولیه درباره رد درخواست ویزا قابل‌ تغییر است یا خیر.

اگر سفرتان قریب‌ الوقوع باشد، چه کاری باید انجام بدهید؟

حتی اگر اعتراض به تصمیم اولیه درباره درخواست ویزای شینگن کار درستی باشد، رسیدگی به اعتراض مدتی طول می‌ کشد. بنابراین اگر سفرتان نزدیک است، بهترین کار این است که مجدداً برای ویزا درخواست بدهید. با این‌ حال هنگام درخواست مجدد باید اطمینان حاصل کنید که اشتباه‌ های‌ ذکرشده در نامه ریجکت ویزا را اصلاح می‌ کنید. یادتان باشد که مقامات می‌ دانند درخواست قبلی‌ تان رد شده است و به احتمال زیاد درخواست جدیدتان به دقت برای یافتن اشتباه‌های مشابه بررسی می‌ شود. بنابراین دقت کنید که درخواست دومتان 100% درست باشد و شرایط لازم را برای دریافت ویزای شینگن کاملاً رعایت کرده باشید.

چه مدت برای اعتراض کردن فرصت دارم؟

مهلت اعتراض به قوانین و مقررات سفارت بستگی دارد. اگر ویزای شینگن رد شود، فرمی دریافت می‌ کنید که مهلت اعتراض کردن به تصمیم سفارت را اعلام می‌کند. اگر در این مدت اعتراض نکنید، تصمیم تغییرپذیر نخواهد بود.

نامه اعتراضم را چه کسی می‌ خواند؟

افسر کنسولگری که مسئول رسیدگی به درخواست‌های اعتراض است، نامه‌تان را ارزیابی می‌کند. همچنین لازم است بدانید که افسر کنسولگری تصمیم نهایی را درباره تأیید یا رد ویزای شینگن می‌ گیرد.

روال رسیدگی به نامه اعتراض در تمام کشورها یکسان است؟

خیر، روال رسیدگی به اعتراض در تمام کشورهای حوزه شینگن یکسان نیست. بنابراین ممکن است آلمان رویه‌های متفاوتی از فرانسه داشته باشد. توصیه می‌ کنیم درباره کشور شینگینی که قصد سفر به آن را دارید، تحقیق کاملی بکنید یا آژانس مشاوره‌ ای را انتخاب کنید که در آماده کردن نامه اعتراض به ریجکت ویزای شینگن به شما کمک کند.

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید

دور دنیا در ایمیل شما

با ما در ارتباط باشید
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30