آدرس جدید: میدان مادر، میرداماد، نبش کوچه رازان شمالی، پلاک 101، طبقه اول، واحد یک
لوگو آبرنگ سفر

راهنمای سفر به رم: هزینه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌های رم

رم آمیزه شگفت‌انگیز و بی‌نظیری از باستان‌شناسی، میراث فرهنگی، هنر، مذهب و غذاهای لذیذ است. اگرچه رم بدون شک محبوب‌ترین مکان برای سفر به ایتالیاست، شهر اصیل رم همچنان به خود وفادار مانده است و محلی‌های فراوانی در جای‌جای رم زندگی می‌کنند. رم پایتخت یکی از قدرتمندترین امپراتوری‌های باستانی، شهر فوق‌العاده‌ای است که قرن‌هاست گردشگران را به سفر به این گوشه از جهان ترغیب می‌کند. رم همچنان پس از قرن‌ها یکی از انتخاب‌های مشترک گردشگران مختلف با هر سبک و سلیقه‌ای است. فصل سفر به رم تابستان، از ژوئن تا اوت است. در این فصل شلوغ مداوم باید با دیگر گردشگران برای بازدید از جاذبه‌های توریستی اصلی رم رقابت کنید، البته ناگفته نماند که آب و هوا در این ماه‌های تابستانی بسیار دلپذیر است. توصیه می‌کنیم در فصل‌های معمولی که نه شلوغ نه خلوت است، یعنی از آوریل تا مه و از اواخر سپتامبر تا اکتبر به رم سفر کنید. شلوغی و هیاهوی رم در این ماه‌ها کمی از ماه‌های تابستانی کمتر است، دما نیز مطلوب و حول و حوش 18 درجه سانتی‌گراد است.

ویزای توریستی ایتالیا

برای ورود به ایتالیا باید برای ویزای شینگن کوتاه‌مدت درخواست بدهید. در زمان‌های زیر می‌توانید برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا اقدام کنید:

 • دیرترین زمان: دو هفته قبل از سفر برنامه‌ریزی‌شده
 • زودترین زمان: شش ماه قبل از سفر برنامه‌ریزی‌شده

درهرحال باید قبل از سفر برای ویزای مسافرتی درخواست بدهید، چون رسیدگی به ویزای ایتالیا، بسته به میهن‌ یا وضعیت خاص‌ شما، ممکن است تا سه هفته (15 روز کاری) طول بکشد. باید از مکان مناسبی در ایران برای ویزای توریستی ایتالیا درخواست بدهید؛ این مکان می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • نمایندگی ایتالیا در ایران: برای مثال کنسولگری یا سفارت ایتالیا
 • مرکز درخواست ویزا: برای مثال VFS Global، COX و Kings
 • TLS بین‌المللی که دولت ایتالیا درخواست ویزا را به آن برون‌سپاری کرده است.
 • نمایندگی کشور دیگری در منطقه شینگن که دولت ایتالیا درخواست ویزا را به آن برون‌سپاری کرده است: از این نمایندگی زمانی می‌توانید استفاده کنید که هیچ مرکز نماینده ایتالیایی در کشورتان نباشد.

البته قبل از اپلای باید وقت رزرو کنید؛ اگر از قبل وقت نگرفته باشید، نمی‌توانید درخواست ویزای ایتالیا را تحویل بدهید. از آن‌جا که مشاوران ویزای ما با فرایند صدور ویزا کاملاً آشنا هستند، تماس با ما کمک‌تان می‌کند تا ویزای ایتالیا را به راحتی و بدون دردسر به دست بیاورید. مشاوران ویزای ما درباره آماده کردن مدارک و  تحویل درخواست ویزا راهنمایی‌تان می‌کنند.

مدارک زیر برای هر نوع درخواست ویزای شینگن ایتالیای کوتاه‌مدتی لازم است:

 • فرم درخواست ویزای ایتالیا: فرم درخواست ویزا را با ثبت تمام اطلاعات لازم پر کنید، از فرم کامل‌ شده پرینت بگیرید و در نهایت امضایش کنید. دقت کنید که اطلاعات مندرج در فرم با اطلاعات ثبت‌ شده در بقیه مدارک لازم برای ویزای ایتالیا همخوانی داشته باشد.
 • یک قطعه عکس پاسپورتی: عکس باید در شش ماه گذشته مطابق با ویژگی‌های خاص عکس ویزای ایتالیا گرفته شده باشد.
 • پاسپورت معتبر: دقت کنید که پاسپورت‌تان قدیمی‌تر از سه سال نباشد و حداقل تا سه ماه پس از تاریخ بازگشت‌تان از ایتالیا و کل قلمروی شینگن معتبر باشد.
 • بیمه درمان مسافرتی شینگن: بیمه درمان معتبر را برای سفرتان به ایتالیا و منطقه شینگن تهیه کنید، پوشش بیمه‌نامه برای موارد اورژانسی پزشکی باید حداقل 30000 یورو باشد.
 • بلیط هواپیمای دوسره: اگر می‌خواهید با هواپیما به ایتالیا سفر کنید، برگه رزرو بلیط را که تاریخ‌های رفت و برگشت و شماره پروازهای ورودی به ایتالیا و خروجی از ایتالیا در آن درج شده است، تهیه کنید.
 • سند داشتن اقامتگاه: برای مثال برگه رزرو هتل را برای تمام مدت زمان اقامت‌تان در ایتالیا ارائه بدهید.
 • گواهی تمکن مالی برای مدت زمان اقامت در ایتالیا: مقامات ایتالیایی از مسافران می‌خواهند که ثابت کنند از تمکن مالی کافی برای تأمین مخارج‌شان در مدت زمان اقامت در ایتالیا برخوردار هستند. بسته به مدت زمان اقامت‌تان در ایتالیا باید در اختیار داشتن مبالغ زیر را ثبت کنید:
  • تا 5 روز: مبلغ کل برای هر نفر 60/269 یورو و برای دو نفر یا بیشتر 212/81 یورو است.
  • 6 تا 10 روز: مبلغ روزانه 44/93 یورو برای هر نفر و 26/33 برای دو نفر یا بیشتر است.
  • 11 تا 20 روز: مبلغ کل برای هر نفر 51/64 یورو و برای دو نفر یا بیشتر 25/82 یورو است؛ به این مبلغ باید مبلغ روزانه 36/67 یورو برای هر نفر و 22/21 یورو برای دو نفر و بیشتر را اضافه کنید.
  • بیش از 20 روز: مبلغ کل برای هر نفر 206/58 یورو و برای دو نفر یا بیشتر 118/79 یورو است، به این مبلغ باید مبلغ روزانه 27/89 یورو برای هر نفر و 17/04 یورو برای دو نفر و بیشتر را اضافه کنید.
 • نامه پوششی: نامه پوششی یا کاور لتر نامه‌ای فردی است که دلایل‌تان برای درخواست ویزای ایتالیا و سفر به این کشور، مدت زمان در نظر گرفته‌شده برای اقامت، زمان ترک ایتالیا و دیگر جزئیات مرتبط به سفرتان را در آن توضیح می‌دهید.

بلیط هواپیما و تبدیل ارز

بلیط هواپیما و تبدیل ارزمتأسفانه پرواز مستقیمی از تهران به رم وجود ندارد. بنابراین مسافران ایرانی باید پیش از فرود در فرودگاه بین‌المللی لئوناردو داوینچی در استانبول توقف داشته باشند. بسته به این‌ که بلیط را از کدام شرکت هواپیمایی تهیه می‌کنید، باید 400 تا 700 دلار آمریکا برای خرید بلیط بپردازید.

چون ارز رسمی کشورهای اروپایی یورو است، توصیه می‌کنیم هنگام ورود به رم یورو همراه داشته باشید. اگر دلار آمریکا داشته باشید، مجبور می‌شوید دلار را به یورو تبدیل کنید و هزینه تبدیل بالایی بپردازید. به‌علاوه می‌توانید ویزاکارت یا مسترکارت پیش‌پرداخت، یا حتی کردیت کارت، تهیه کنید و هرگز نگران تمام شدن پول‌ در سفرتان نباشید.

بهترین هتل‌های رم

بهترین هتل‌های رمهزینه یک شب اقامت در اتاق‌های خصوصی در ایام تعطیلات 80 الی 120 یورو و در ایام غیرتعطیل 55 الی 75 یورو است. وای‌فای رایگان و امکانات سلف‌کیترینگ جزو مزایای استاندارد است و بسیاری از مهمان‌خانه‌ها صبحانه رایگان هم دارند.

هزینه اقامت در هتل‌های اقتصادی دوستاره شبی 60 الی 100 یورو است؛ قیمت‌ها در ایام غیرتعطیل شبی 10 الی 20 یورو ارزان‌تر می‌شود. در این هتل‌ها باید انتظار دریافت سرویس‌های پایه‌ای مانند اینترنت رایگان، تلویزیون و چای‌ساز یا قهوه‌ساز را داشته باشید. بعضی هتل‌های B&B هزینه صبحانه را نیز در قیمت اتاق می‌گنجانند.

در Airbnb می‌توانید اتاق‌های خصوصی را با حداقل قیمت 40 الی 60 یورو و آپارتمان کامل را با قیمت 80 الی 125 یورو برای هر شب پیدا کنید. اگر برای رزرو دیر اقدام کنید، باید انتظار دو یا چندبرابر شدن قیمت‌ها را داشته باشید. در ادامه با چند مورد از بهترین هتل‌های رم آشنا می‌شوید که محبوبیت بالایی نزد گردشگران دارند:

رومز آف رم (Rooms of Rome)

نشانی: Via S. Remo, 3/int C3, 00182 Roma RM, Italy

آلدا فندی با دنیای مد خداحافظی کرد تا بنیاد هنری‌اش را راه‌اندازی کند؛ این هتل که به عنوان گالری نیز کاربرد دارد، اقدام بعدی فندی بود. پایین تپه پالاتین و در نزدیکی دهان حقیقت (بوکا دلا ویتا) که در فیلم تعطیلات رمی جاودانه شد، بنایی قرن هجدهمی قرار دارد که تا اسکلت آجری تخریب شد و سپس ژان نوول آن را بازسازی کرد. از تراس‌های این هتل منظره‌های حیرت‌انگیزی از تپه پالاتین دیده می‌شود. به‌علاوه مهمانان هتل در ساعاتی خارج از ساعات معمول بازدید به نمایشگاه‌های واقع در هتل دسترسی دارند.

 پالازو مانفردی (Palazzo Manfredi)

نشانی: Via Labicana, 125, 00184 Roma RM, Italy

هیچ هتلی در رم نیست که بتواند ادعا کند به اندازه این خلوتگاه آرام و مدرن قرار گرفته در مقابل کولوسئوم شگفت‌انگیز است. در رستوران روی بام هتل از چشم‌اندازهای مسحورکننده لذت ببرید یا یکی از اتاق‌های جلویی را رزرو کنید تا یکی از مشهورترین بناهای دنیا را از تخت‌تان ببینید. مطمئن باشید که از خرج کردن پولتان برای اقامت در اتاقی افسانه‌ای با منظره‌ای بی‌نظیر پشیمان نخواهید شد.

Inn at the Roman Forum

نشانی: Via Degli Ibernesi, 30, 00184 Roma RM, Italy

این هتل مخصوص عاشقان تاریخ است. پس از صبحانه در مکانی نزدیک به هتل که باستان‌شناسان برای یافتن ویرانه‌های روم حفاری کرده‌اند، نگاهی به زیر زمین بیندازید، این ویرانه‌ها بخشی از فروم تراژان است. سپس به تراس روی پشت‌بام هتل سری بزنید تا از منظره‌های چشم‌نواز شهر جاودانی لذت ببرید. اتاق‌های این هتل شکوه و جلال دنیای قدیم را با راحتی و ویژگی‌های مدرن دنیای معاصر ترکیب می‌کند.

Residenza Ruspoli Bonaparte

Address: Via della Fontanella di Borghese, 56, 00187 Roma RM, Italy

دوست دارید در طول اقامتتان در رم در هتلی مخصوص خاندان سلطنتی اقامت کنید؟ پس اقامتگاه راسپولی بناپارت را انتخاب کنید که خانه کودکی ناپلئون بناپارت سوم، امپراتور سابق فرانسه بود. پلکان این هتل یکی از عجایب مرمرین معماری است، سقف‌ها صندوقی و دیوارها پوشیده‌ شده با حریرهای ابریشمین است. سوئیت‌های به بزرگی آپارتمان مدرن‌تر هستند، بنابراین فکر نخواهید کرد که در حال خوابیدن در موزه‌اید.

ایل کامپو مارتزیو (Il Campo Marzio)

نشانی: Via di Campo Marzio, 46, 00184 Roma RM, Italy

این هتل سیزده‌ اتاقه خودمانی درون عمارت عظیم و قرن هجدهمی پالازو مانیانی در منطقه‌ای بالاتر از بخش مرکزی کامپو مارتزیو قرار دارد. با توجه به این که در اکثر اتاق‌ها دو تخت دونفره وجود دارد، ایل کاپو مارتزیو انتخابی ایده‌آل برای خانواده و دوستانی است که دسته‌جمعی به سفر می‌روند.

تهیه سیم کارت در رم

تهیه سیم کارت در رمنرخ‌های بین‌المللی طرح‌های تلفن همراه بسیار گران است، بنابراین بهتر است به فکر خریدن سیم کارت در ایتالیا باشید. داشتن سیم کارت محلی این امکان را برایتان فراهم می‌سازد تا به راحتی داخل ایتالیا تماس‌ تلفنی داشته باشید، از اینترنت استفاده کنید و حتی برای تماس تلفنی بین کشورهای مختلف اتحادیه اروپا هزینه اضافی نپردازید. یکی از دلایلی که نمی‌توانید سیم کارت را قبل از ورود به ایتالیا به صورت اینترنتی تهیه کنید، این است که لازم است مدرک هویتی‌تان را نشان بدهید. پس حواستان باشد که هنگام خرید سیم کارت پاسپورت‌تان را همراه ببرید. بهترین راه برای خرید سیم کارت این است که پس از رسیدن به ایتالیا مستقیماً به فروشگاه بروید؛ توصیه نمی‌کنیم که سیم کارت را از فرودگاه تهیه کنید. در فرودگاه‌ها معمولاً قیمت بسیار بالایی برای سیم کارت از مسافران دریافت می‌شود که اصلاً ارزشش را ندارد. تقریباً تمام شرکت‌های تلفن همراه ایتالیا سیم کارت را به بهای 10 یورو به مسافران می‏فروشند. اگر فروشگاهی، برای مثال غرفه‌های مستقر در محل دریافت بار فرودگاه، مبلغ بالاتری را برای سیم کارت طلب کرد، پیشنهاد می‌کنیم سیم کارت را از جای دیگری تهیه کنید.

پوشش تلفن همراه در مناطق روستایی ایتالیا یکنواخت نیست. اگر قصد دارید زمان زیادی را بیرون از شهرهای اصلی بگذرانید، بهترین کار این است که از محلی‌ها بپرسید پوشش کدام شرکت در منطقه‌شان از همه بهتر است. از اپراتورهای مهم ایتالیایی می‌توان به Vodafone، TIM، Wind، Tre و illiad اشاره کرد.

تردد در رم

تردد در رممسافران برای تردد در سطح شهر رم می‌توانند از وسایل حمل و نقل زیر استفاده کنند:

 • حمل و نقل عمومی: رم شبکه حمل و نقل عمومی گسترده‌ای دارد که از اتوبوس، مترو، تراموا و اتوبوس برقی تشکیل می‌شود. مترو سریع‌ترین راه برای تردد در شهر است. سه خط اتوبوسرانی وجود دارد و یک بلیط تک‌سفره که 100 دقیقه معتبر است، 5/1 یورو قیمت دارد. بلیط را می‌توانید از فروشگاه‌های دخانیات محلی، دکه‌های روزنامه‌فروشی و دستگاه‌های سکه‌ای موجود در ایستگاه‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید در مترو از روش‌های پرداخت بدون‌ تماس استفاده کنید. اتوبوس شما را به مناطقی می‌برد که تحت پوشش سیستم مترو نیست، اما اتوبوس به دلیل ترافیک سنگین همیشگی، بسیار آهسته‌تر از مترو است. قیمت بلیط 1/5 یورو است. با پرداخت 7 یورو می‌توانید یک بلیط یک‌روزه با امکان سفر نامحدود تهیه کنید. بلیط یک‌هفته‌ای 24 یورو قیمت دارد. اگر قرار است از سیستم حمل و نقل عمومی زیاد استفاده کنید، Roma Pass بهترین گزینه برای شما خواهد بود، چون شامل دسترسی رایگان به بعضی موزه‌ها، تخفیف روی ورودیه موزه‌های دیگر و استفاده نامحدود از حمل و نقل عمومی می‌شود. مدت اعتبار کارت 32 یورویی 48 ساعت و کارت 53 یورویی 72 ساعت است.
 • تاکسی: تاکسی در رم بسیار گران است، پس توصیه می‌کنیم از تاکسی استفاده نکنید. ورودیه تاکسی 4 یورو است و کرایه تاکسی به ازای طی کردن هر کیلومتر 1/2 یورو بیشتر می‌شود. پس اصلاً طرف تاکسی نروید.
 • هم‌سفری: اوبر در رم فعال است و قیمت‌هایش معمولاً کمتر از تاکسی است. بااین‌حال قیمت اوبر چندان ارزان نیست، پس بهتر است اوبر را هم کنار بگذارید.
 • کرایه دوچرخه: شاید دوچرخه‌سواری دور رم با توجه به حجم بالای ترافیک و سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها کمی ترسناک به نظر برسد، اما خطوط مخصوص دوچرخه‌سواران دور مرکز شهر وجود دارد که دوچرخه‌سواری ایمن را ممکن می‌سازد. کرایه دوچرخه از 14 ـ 20 یورو برای هر روز شروع می‌شود.
 • کرایه خودرو: ترافیک در رم وحشتناک است، پس فکر کرایه خودرو را از سرتان بیرون کنید. حتی اگر می‌خواهید به خارج شهر بروید، طی مسافت‌های طولانی، دور زدن و پیدا کردن پارکینگ دست‌کمی از کابوس ندارد. درهرحال اگر می‌خواهید حتماً خودرو داشته باشید، Discover Cars بهترین انتخاب برای کرایه خودرو با قیمت منصفانه است.

5 مکان دیدنی رم

حتی یک ماه هم برای دیدن جاذبه‌های گردشگری فراوان رم و درک فرهنگ و تاریخ غنی این شهر کافی نیست. رم مکانی باستانی و مملو از بقایای زیستگاه‌هایی است که بیش از دو هزار سال قدمت دارند، البته رم فقط یک موزه روباز نیست. در این بخش با چند مکان دیدنی رم آشنا می‌شوید که اگر آن‌ها را در سفرتان نبینید، واقعاً حیف می‌شود:

شهر باستانی رم

واتیکان احتمالاً مهم‌ترین مکانی است که اگر آن را نبینید سفرتان کامل نخواهد بود؛ از مشهورترین جاذبه‌های واتیکان می‌توان به سن پیتر و گنجینه‌های شگفت‌انگیز موزه‌های واتیکان اشاره کرد. فروم و پالاتین کولوسئوم از دیدنی‌های منحصربه‌فرد شهر باستانی به شمار می‌آیند، که ارزش آن را دارند برای بازدید از آن‌ها یک یا دو روز وقت بگذارید.

معماری و هنر باروک

کلیساها، فواره‌ها و آثار هنری دوره باروک، به‌ویژه آثار بورومینی و برنینی، در جای‌جای شهر چشم‌ها را به خود خیره می‌کند و آثار این دو هنرمند برای در اختیار گرفتن فضا و خیره کردن چشم‌ها با هم رقابت می‌کنند. برنینی مسئول ساخت چهار رودخانه در مشهورترین میدان رم، پیازا ناوونا بود. بهترین اثر مجسمه‌سازی برنینی بی‎هیچ چون و چرایی در گالری بورگز یا در کلیساهای مختلف است که یکی از ماندگارترین‌شان سنت ترزا در کلیسای سانتا ماریا دلا ویتوریاست.

بورومینی بزرگ‌ترین رقیب برنینی کلیساهای سن کارلو آله کواترو فونتانه و سن ایوو را ساخت که هر دو بنا به نحو شگفت‌انگیزی در مکان‌های کوچک جای گرفته‌اند. مکان‌های مهم دیگر مانند دوریا پامفیلی و پالازو باربرینی خود گنجینه‌هایی از هنر بی‌نظیراند. از جمله موزه‌های رم که حتماً باید از آن‌ها بازدید کنید، می‌توان به گالری‌های کاپیتولین و کلکسیون‌های اصلی موزه ملی رم در پالازو آلتمپس و ماسیمو اشاره کرد؛ این مجموعه‌های گلچین‌شده حاوی آثار خیره‌کننده‌ای از مجسمه‌سازی و هنر باستانی رم هستند.

موزه‌های کاپیتولین

طراحی موزه‌های کاپیتولین که در یکی از باشکوه‌ترین میدان‌‌های رم، یعنی پیازا دل کامپیدولیو، قرار دارد، یادگار آخرین سال‌های عمر میکل آنژ است. اکنون یکی از این موزه‌ها رو به میدان دی کنسرواتوری قرار دارد و بنای کاملاً یکسان دیگری در مسیر رسیدن به میدان نو نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند. هر دو بنا کمی زاویه‌داراند تا بر روی میدان سناتوریو، شهرداری رم متمرکز شوند. میدان دی کنسرواتوری و میدان نو در کنار یکدیگر موزه‌های کاپیتولین را تشکیل می‌دهند. تعدادی از مهم‌ترین آثار هنری و تندیس‌های باستانی در این موزه‌ها نگهداری می‌شود.

گالری بورگز

گالری بورگز یکی از گالری‌های هنرهای زیبای رم و جایگاه نگهداری آثار هنری مجسمه‌ساز محبوب شهر، برنینی است. گالری بورگز واقع در منتهی‌الیه شرقی ویلا بورگز پارک در اوایل قرن هفدهم به دستور کاردینال شیپیونه بورگز ساخته شد و در سال 1902 به دولت تسلیم شد. گالری بورگز امروزه یکی از گنجینه‌های بی‌نظیر هنری رم به شمار می‌آید که بازدید از آن را نباید فراموش کنید. برای آن‌که ناامید نشوید و انبوه گردشگران مانع بازدیدتان نشود، حتماً زمان بازدید را از قبل رزرو کنید.

موزه‌های واتیکان

هر چقدر هم که از بازدید از موزه‌های دیگر رم لذت برده باشید، کمتر جاذبه‌ای در این شهر وجود دارد که در حد و اندازه موزه‌های واتیکان باشد. با توجه به سیل غنایمی که در طول تاریخ، چه در دوران کلاسیک چه دوره‌های متأخر، به سمت واتیکان سرازیر شده است و با در نظر گرفتن شمار فراوان هنرمندان رنسانس که در خدمت پاپ بودند، جای تعجبی ندارد که با مجموعه‌ای از موزه‌های بی‌نظیر مواجه باشیم. کلکسیون‌های موجود در موزه‌های واتیکان آن‌قدر فاخر و چشمگیر است که اکثر کلکسیون‌های اروپایی دیگر در مقابل آن حرفی برای گفتن ندارند.

همانطور که از نام این موزه‌ها مشخص است، مجتمع موزه‌های واتیکان مجموعه‌ای از موزه‌ها درباره موضوعات بسیار متنوع است. اصلاً سعی نکنید همه چیز را ببینید، بازدید کامل از موزه‌ها، دست‌کم در یک نوبت، محال است. درهرحال اگر سری به موزه‌های واتیکان زدید، حواس‌تان باشد که حتماً از اتاق‌های رافائل و کلیسای کوچک سیستین دیدن کنید. از همه مهم‌تر پیش از رفتن به موزه‌های واتیکان تصمیم بگیرید که چه مدت می‌خواهید در آن‌جا بمانید و از چه چیزهایی می‌خواهید بازدید کنید. بازدید از موزه می‌تواند از یک ساعت تا یک روز کامل طول بکشد و ممکن است قبل از رسیدن به نقطه هدفتان از شدت خستگی از حال بروید.

بهترین رستوران‌های رم

بهترین رستوران‌های رمیک وعده غذا همراه با نوشیدنی در اکثر رستوران‌های معمولی رم حدوداً 15 الی 20 یورو هزینه دارد؛ در منطقه‌های توریستی و شلوغ 10 یورو دیگر به این مبالغ اضافه کنید. قیمت فست‌فودهایی مانند پیتزا، پنینی و ساندویچ 4 الی 8 یورو است. یک وعده غذای کامل (کمبو) در فست‌فودهایی مانند مک‌دونالد حدود 8 یورو خرج روی دستتان می‌گذارد. برای خرید یک وعده غذای اصلی از رستوران‌های بیرون‌بر چینی باید 5 الی 10 یورو هزینه کنید.

اگر می‌خواهید حسابی ولخرجی کنید، برای  یک وعده غذای تشکیل‌شده از سه نوع غذا در یک رستوران متوسط حداقل باید 30 یورو دست به جیب شوید. قیمت آبجو حدود 4 الی 5 یورو و قیمت یک گیلاس شراب 3 الی 5 یورو است. قیمت نوشیدنی‌های غیرالکلی، لاته/ کاپوچینو حدود 1/5 یورو است و آب معدنی هم کمتر از یک یورو فروخته می‌شود. برای خوردن غذاهای ارزان‌تر سری به محله دانشجویی تراستور بزنید یا به بازار بروید و مواد اولیه بخرید. اگر قصد دارید آشپزی کنید، خودتان را آماده کنید که هفته‌ای 55 الی 65 یورو برای خواربار بپردازید؛ این مبلغ برای خرید اقلام اساسی مانند برنج، پاستا، محصولات فصلی و مقداری گوشت کافی است.

در ادامه چند رستوران از بهترین رستوران‌های رم را معرفی می‌کنیم.

ایماگو (Imàgo)

نشانی: Piazza della Trinità dei Monti, 6, 00187 Roma RM, Italy

ایماگو رستورانی فوق‌العاده مزین به ستاره‌های میشلن است که در طبقه ششم هتل نمادین هاسلر بر فراز پله‌های اسپانیایی قرار دارد. چشم‌اندازهای ایماگو از شهر رم بی‌همتاست و غذاهایی که با نظارت سرآشپز مشهور 29ساله آندره‌آ آنتونینی، پخته می‌شود، نیز کاملاً در خور این مکان استثنایی است. منوی تست تشکیل‌شده از شش نوع غذا با اشتهاآورهای لذیذ ابتکار درخشانی برای چشیدن انواع غذا از غذاهای سنتی رمی و ایتالیایی، مانند گل‌های کدو حلوایی پرشده با میگو و اسپاگتی با نعنا، پکورینو و خارپشت دریایی، گرفته تا مزه کردن غذاهای مجلل و مشهور ایتالیایی مانند بشقاب خرگوش (Coniglio al cacciatore) است. توصیه می‌کنیم از قبل میز رزرو کنید.

رستوران اوربانا 47 (Urbana 47)

نشانی: Via Urbana, 47, 00184 Roma RM, Italy

این رستوران در محله مدرن مونتی قرار دارد و می‌توانید مطمئن باشید که ناامیدتان نمی‌کند. غذاها با مواد محلی طبخ می‌شود و همیشه ظاهر خوشایند و شگفت‌انگیزی دارد، مانند سه نوع فلفل که روی پاستا کاسیو ای پپه گذاشته می‌شود. رستوران پاستای بیرون‌بر نیز دارد و اگر در آپارتمان باشید، داغ‌داغ به دست‌تان می‌رسد. توصیه می‌کنیم از قبل میز رزرو کنید.

 رستوران پیپرنو (Piperno)

نشانی: Via Monte dè Cenci, 9, 00186 Roma RM, Italy

پیپرنو که از سال 1860 به عنوان یک رستوران خانوادگی فعالیت می‌کند، در محله یهودی‌ها قرار دارد. پیپرنو قدمتی دوهزارساله دارد و اصالت بسیاری از مشهورترین غذاهای رم به این رستوران می‌رسد. پیپرنو تعدادی از به‌یادماندنی‌ترین غذاها را از پاستای سرشار از سس گرفته تا کنگرفرنگی‌های مشهور carciofi alla Giuda  را سرو می‌کند. غذای‌تان را بیرون رستوران در میدان سنگفرش‌شده و خالی از خودرو میل کنید. توصیه می‌کنیم از قبل میز رزرو کنید.

رستوران آروما (Aroma)

نشانی: Via Labicana, 125, 00184 Roma RM, Italy

چشم‌انداز رستوران آروما محشر است، این رستوران که بر فراز بام هتل پالازو مانفردی قرار دارد، مستقیماً مشرف به کولوسئوم است. آروما سقف جمع‌شدنی و درهایی شیشه‌ای دارد که پس از کنار رفتن‌شان می‌توانید مرغ‌های نوروزی را در حال چرخ زدن زیر نورافکن‌های کولوسئوم ببینید. منوهای لذیذ سرآشپز جوزپه دی یوریو شما را به دنیای روم کلاسیکی می‌برد که با مزه‌های مدرن جانی تازه یافته‌اند.

رستوران پرمه (Per Me)

نشانی: Vicolo del Malpasso, 9, 00186 Roma RM, Italy

سرآشپز جولیو ترینونی ستاره میشلن را برای «اصالت جذاب» رستورانش به نام «برای من» به دست آورد. منوی کامل مزه ده‌غذایی را برای شام انتخاب کنید تا بفهمید که وقتی از غذاهای لذیذ سرآشپز حرف می‌زنیم، چه می‌گوییم. ناهار وعده مناسب‌تری برای غذاهای غیررسمی‌تر است و می‌توانید «tappi» به سبک تاپاس سرآشپز را امتحان کنید.

فرهنگ ایتالیایی

فرهنگ ایتالیاییوقتی بحث سفر به ایتالیا مطرح می‌شود، ضرری ندارد مقداری پژوهش مقدماتی را درباره کارهای لازم در این سفر و روش رفتار مناسب در ایتالیا انجام بدهید. پس در این بخش توصیه‌های مفیدی را می‌خوانید که کمک‌تان می‌کند در طول مدت اقامت‌تان در ایتالیا به یک گردشگر منفور تبدیل نشوید. بایدها و نبایدهای زیر را درباره آداب معاشرت ایتالیایی رعایت کنید تا محلی‌ها شما را به خوبی در میان خودشان بپذیرند.

 • به روش لباس پوشیدن‌تان توجه کنید: شک نکنید که ایتالیایی‌ها از نحوه لباس پوشیدن مردم درباره‌شان قضاوت می‌کنند و با توجه به روش لباس پوشیدن و معرفی خودتان معمولاً می‌توانند تشخیص بدهند که توریست یا خارجی مثلاً ایرانی هستید. پس نمی‌توانید با دمپایی در رم بچرخید و
 • یادتان باشد که باید زانوها و شانه‌های‌تان را بپوشانید: سفرتان به ایتالیا بدون بازدید از کلیسای جامع سن پیتر در واتیکان یا کلیسای جامع سن مارک در ونیز کامل نخواهد بود. نکته مهم درباره ورود به این کلیساهای شگفت‌انگیز این است که باید زانوها و شانه‌های‌تان را در این مکان‌ها بپوشانید. ایتالیا هنوز کشوری کاملاً کاتولیک است و وقتی بحث کلیسا رفتن به میان می‌آید، از قوانین پوشش نجیبانه تبعیت می‌کند. پس اگر پوشش مناسبی نداشته باشید، نمی‌توانید وارد کلیسا بشوید.

 • یادتان نرود که هنگام رد شدن از خیابان به هر دو طرف نگاه کنید: رانندگان در ایتالیا اکثر اوقات نمی‌ایستند و صبر نمی‌کنند تا عابر منتظر کنار خیابان از خیابان رد شود. پس قبل از رد شدن به هر دو طرف خیابان نگاه کنید و مطمئن شوید که ماشین نمی‌آید. بهترین راه برای متوقف کردن راننده این است که با او تماس چشمی برقرار کنید. توصیه ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما رعایت آن ضروری است. همان‌طور که در حال عبور از خط عابر پیاده هستید، نگاهی به ماشین‌های در حال نزدیک شدن بیاندازید و از طریق برقرار کردن تماس چشمی یا با تکان دادن دست به راننده نشان بدهید که نوبت شماست رد شوید؛
 • هنگام پیاده‌روی در ایتالیا دمپایی نپوشید: لازم نیست مثل گردشگران کارکشته همیشه کفش کتانی سفید بپوشید، اما پوشیدن کفش راحت هنگام گشت و گذار در شهر تفاوت چشمگیری را در پا درد و راحتی پس از گردش‌تان ایجاد می‌کند.
 • در اولین برخورد با یک نفر از واژه «Ciao» استفاده نکنید: Ciao برای احوال‌پرسی دوستان و آشنایان است، پس به‌جای آن از اصطلاحات «Buon Giorno» به معنای صبح‌بخیر یا «Buona Sera» به معنای عصربخیر استفاده کنید. ایتالیایی‌ها عاشق گردشگرانی هستند که حداقل سعی‌شان را برای ایتالیایی حرف زدن می‌کنند، حتی اگر واضح باشد که فقط چند کلمه ساده بلداند.

آب و هوای رم

آب و هوای رمآب و هوای رم ایتالیا همواره ملایم است، زمستان‌های رم به ندرت سرد می‌شوند و برف باریدن اتفاق رایجی در رم نیست. دسامبر تا فوریه سردترین زمان در رم است و میانگین دمای هوا در این ماه‌ها حدود 13 درجه سانتی‌گراد است.

آب و هوای رم در اوایل بهار سردتر از حد انتظار است. از اواخر مارس تا آوریل و گاهی حتی تا اوایل مه بهتر است یک لایه لباس بیشتر بپوشید و برای بعدازظهرهای خنک، به‌ویژه برای وزش‌ بادهای تند اوایل بهار، آماده باشید.

آب و هوای رم در تمام طول تابستان تقریباً پایدار است. در رم تابستان‌ها گرم گرم گرم است! هوا گاهی بسیار مرطوب می‌شود و مجبور می‌شوید در بازه یک تا چهار بعدازظهر استراحت کنید و یا در فضای سرپوشیده بمانید. به دلیل دمای بالای هوا در تابستان‌ها و همچنین به این دلیل که ایتالیایی‌ها ترجیح می‌دهند پایتخت را در تابستان ترک کنند، رم و دیگر شهرهای غیرساحلی ایتالیا در تابستان چندان شلوغ نیستند، در عوض تابستان‌ها ایام پیک جزیره‌ها یا شهرهای ساحلی ایتالیاست.

آب و هوای رم در طول پاییز بسیار متغیر است. هوای رم در سپتامبر و اکتبر واقعاً محشر است، عصرها هوا مطلوب است و برای گردش و بازدید از مناطق دیدنی رم حرف ندارد. خورشید سایه زیبایی را روی بناهای اخرایی و هلویی‌رنگ شهر می‌اندازد و روزها هنوز طولانی است، پس می‌توانید قبل از شام تنقلات میل کنید و خوش بگذرانید. بارش باران در پاییز اندک است و گاهی هیچ بارانی نمی‌بارد.

همانطور که قابل‌تصور است، هوای رم در بخش اعظم زمستان سرد است. رم در فصل زمستان روزهای بارانی بیشتری به خود می‌بیند، البته اگر مجهز سفر کنید، مشکلی پیش نمی‌آید؛ میانگین بارش باران چندان هم زیاد نیست. معمولاً در رم برف نمی‌بارد و هوا خیلی سرد نمی‌شود، البته رم گاهی هم برفی و یخبندان می‌شود.

صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر به رم

از آن‌جا که رم یکی از گران‌ترین شهرهای اروپاست، اگر مراقب نباشید پول فراوانی را در این شهر به باد خواهید داد. خوشبختانه روش‌های بسیاری برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها وجود دارند. توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا سفر به رم حساب بانکی‌تان را خالی نکند:

 • از مرکز شهر دور بمانید: اگر مشکلی با اقامت در حومه رم نداشته باشید، می‌توانید با اقامت در مکان‌های ارزان‌تر مبلغ قابل‌توجهی صرفه‌جویی کنید. غذا نیز بیرون شهر بسیار ارزان‌تر است و برای بازدید و گردش به راحتی می‌توانید با قطار به رم بروید.
 • غذاهای ارزان میل کنید: به‌جای خرج کردن پول هنگفت در رستوران‌های توریستی به ساندویچ‏فروشی‌ها و پیتزایی‌ها بروید. محله تراستور در آن سوی رودخانه برای خوردن غذاهای ارزان و خوشمزه فوق‌العاده است.
 • کارت گردشگری تهیه کنید: اگر می‌خواهید از موزه‌های بسیاری بازدید کنید، یکی از کارت‌های اقتصادی فراوان رم مانند Roma Pass، Omnia Card (برای رم و واتیکان) یا بلیط تجربه کامل کولوسئوم را تهیه کنید؛ با این بلیط می‌توانید از کولوسئوم و چند مکان نمادین دیگر بازدید کنید. یک مبلغ ثابت را برای تمام جاذبه‌های گردشگری می‌پردازید و مبلغ قابل‌توجهی را صرفه‌جویی می‌کنید.
 • نان را پس بفرستید: بعضی رستوران‌ها بابت نانی که روی میز قرار دارد، از شما پول اضافی می‌گیرند، البته تا زمانی‌ که صورت‌حساب را ندیده‌اید، متوجه نمی‌شوید که برای نان باید پول بدهید. پس اگر میلی به خوردن نان ندارید، آن را پس بفرستید.
 • از آب لوله‌کشی بنوشید: هنگام غذا خوردن در رستوران بخواهید که از شیر برای‌تان آب بیاورند یا منتظر باشید که پول آب معدنی گران را بدهید.
 • نوشیدنی را از سوپرمارکت‌ها بخرید: یک بطری بزرگ نوشیدنی را می‌توانید به مبلغ 6 ـ 10 یورو از فروشگاه بخرید که بسیار ارزان‌تر از بار است.
 • نزد محلی‌ها بمانید: به کمک Couchsurfing محلی‌هایی را پیدا کنید که حاضراند کاناپه یا تخت اضافی‌شان را رایگان در اختیار گردشگران بگذارند. اقامت نزد محلی‌ها بهترین راه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها ضمن ارتباط برقرار کردن با محلی‌هایی است که می‌توانند توصیه‌ها و راهنمایی‌های مفیدی را به شما بکنند.
 • در تورهای پیاده‌روی رایگان شرکت کنید: تور پیاده‌روی روش فوق‌العاده‌ای برای یادگیری تاریخ مکان‌ها و آشنایی با موقعیت خود است. در تورهای پیاده‌روی رایگان رم با جاذبه‌های شهر آشنا می‌شوید. فقط فراموش نکنید که به راهنمای تور انعام بدهید.
 • قمقمه یا بطری آب همراه ببرید: آب لوله‌کشی رم سالم و قابل‌شرب است، پس بطری آب چندبارمصرف همراه ببرید تا هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید هم پلاستیک کمتری مصرف کنید. LifeStraw یکی از برندهای خوب است، چون بطری‌هایش فیلتر داخلی دارند تا ایمنی و تمیز بودن آب آشامیدنی‌تان تضمین شود.

پرسش‌های پرتکرار

چند روز برای بازدید از رم کافی است؟

چهار یا پنج روز برای تجربه تمام شگفتی‌های رم ایده‌آل است. در این مدت می‌توانید جاذبه‌های گردشگری مهم را ببینید و از سفر در شهر خسته نشوید. البته چه بحث غذا خوردن مطرح باشد، چه بازدید از موزه‌ها یا گشت و گذار در حومه، در رم و اطراف شهر همواره تفریحی برای سرگرم کردن مسافران وجود دارد.

بهترین ماه برای سفر به رم کدام است؟

بهترین ماه‌های سفر به رم آوریل، مه، ژوئن، سپتامبر، اکتبر و اوایل نوامبر است؛ البته رم در این ماه‌ها از همیشه شلوغ‌تر و گران‌تر است. راحتی ایام تعطیلات در این ماه‌ها با آب و هوای مطلوب ترکیب می‌شود.

سفر به رم سفر گرانی است؟

رم نیز مانند هر پایتخت اروپایی دیگری شهری بسیار گران است، البته دلیلی ندارد سفر به شهر جاویدان ورشکسته‌تان کند. رم راه‌هایی را در اختیار مسافران می‌گذارد تا ضمن داشتن سفری باشکوه بتوانند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

برای یک روز سفر در رم به چند یورو نیاز دارم؟

یک روز سفر در رم برای مسافران مقتصد 45 الی 82 یورو هزینه دارد. هزینه سفر بستگی به این دارد که به عنوان یک گردشگر مقتصد برای داشتن سفری راحت در شهر به چه چیزهایی نیاز دارید.

در ایتالیا باید پول نقد همراه داشته باشم؟

پیش از هر چیز باید بدانید که ایتالیا جامعه‌ای کاملاً نقدمحور است، پس حواس‌تان باشد که همیشه وجه نقد در کیف پول‌تان داشته باشید. برای خریدهای کوچک، مانند قهوه، به پول نقد نیاز خواهید داشت. افزون‌براین در تمام بازارهای روباز، برای پرداخت کرایه اکثر تاکسی‌ها و در بسیاری از رستوران‌ها باید پول نقد داشته باشید.

انعام دادن در ایتالیا بی‌ادبانه است؟

هر چند ایتالیایی‌ها گاهی انعام کوچکی می‌دهند، انعام دادن عموماً لازم نیست. انعام در ایتالیا، چه به پیشخدمت رستوران چه به کارکنان هتل، پاداشی برای خدمات استثنائی تلقی می‌شود.

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

دور دنیا در ایمیل شما