لوگو آبرنگ سفر

اخذ ویزای رومانی چگونه است؟

ویزای رومانی

کشور رومانی در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و به دلیل وجود منطقه تاریخی ترانسیلوانیا شهرت پیدا کرده است. البته شهرت رومانی به این منطقه محدود نشده و قلعه‌های گوتیک و شهرهای قرون وسطایی بخش مهمی از جذابیت  این کشور محسوب می‌شوند.

در صورت تمایل به سفر به رومانی، بسته به ملیت و هدف سفر بایستی برای اخذ ویزای رومانی اقدام کنید. امروزه با دیجیتالی شدن روند درخواست ویزای رومانی، اخذ این ویزا ساده‌تر از قبل می‌باشد.

در صورتی که قصد سفر دارید لازم است که یکسری امکانات رو با خودتون به همراه داشته باشید، یکی از این امکانات، داشتن اپلیکیشن‌های کاربردی است که شما را تا حدودی از سردرگمی و تلف شدن وقتتان نجات می‌دهد.ما به شما 30 اپلیکیشن ضروری برای سفر که هر مسافری به آن نیاز دارد را معرفی می‌کنیم.

در این مقاله در ارتباط با نحوه اخذ ویزای رومانی و مدارک مورد نیاز مطالب لازم شرح داده می‌شود.

آیا برای سفر به رومانی به ویزا نیاز می‌باشد؟


آیا برای سفر به رومانی به ویزا نیاز می‌باشد؟در صورتی که شهروند یکی از کشورهای زیر باشید، به اخذ ویزای رومانی نیاز دارید:

1. افغانستان53.لائوس
2. الجزایر54. لبنان
3. آنگولا55. لسوتو
4. ارمنستان56. لیبریا
5. آذربایجان57.لیبی
6. بحرین58. ماداگاسکار
7.  بنگلادش59. مالاوی
8. بلاروس60. مالدیو
9. بلیز61. مالي
10. بنین62. موریتانی
11. بوتان63. مغولستان
12. بولیوی64. مراکش
13. بوتسوانا65.موزامبیک
14. بورکینا فاسو66.ناميبيا
15. برمه/میانمار67. نائورو
16. بوروندی68. نپال
17. کامبوج69. نیجر
18. کامرون70. نیجریه
19. کیپ ورد71. کره شمالی
20. جمهوری آفریقای مرکزی72. عمان
21. چاد73. پاکستان
22. چین74. گینه نو پاپوا
23. کوموروس75. فیلیپین
24. کنگو76.قطر
25.. ساحل عاج77. روسیه
26. کوبا78. رواندا
27. جمهوری دموکراتیک کنگو79. سائوتومه و پرینیپ
28. جیبوتی80. عربستان سعودی
29. جمهوری دومینیکن81. سنگال
30. اکوادور82. سیرا لئون
31. مصر83.سومالی
32. گینه استوایی84. آفریقای جنوبی
33. اریتریا85. سودان جنوبی
34. اتیوپی86. سری لانکا
35. فیجی87. سودان
36.گابن88. سورینامی
37. گامبیا89. سوازیلند
38. غنا90. سوریه
39. گینه91. تاجیکستان
40. گینه-بیسائو92. تانزانیا
41. گویان93. تایلند
42. هایتی94. توگو
43. هند95. تونس
44. اندونزی96. ترکیه
45. ایران97. ترکمنستان
46. عراق98. اوگاندا
47.جامائیکا99. ازبکستان
48. اردن100. ویتنام
49. قزاقستان101. یمن
50. کنیا102 زامبیا
51. کویت103. زیمبابوه
52. قرقیزستان

در زمان درخواست برای ویزای کوتاه‌مدت، اتباع این کشورها بایستی دعوت‌نامه‌ای داشته باشند که بوسیله بازرسی کل مهاجرت وزارت امور داخلی رومانی تایید شده باشد.

همچنین شهروندان کشورهای زیر که دارای گذرنامه بیومتریک نیستند، مشمول شرایط اخذ ویزای رومانی هستند:

 • آلبانی
 • بوسین و هرز گوین
 • گرجستان
 • مولداوی
 • مونته نگرو
 • مقدونیه شمالی
 • صربستان
 • اوکراین

فلسطین و کوزوو، به عنوان کشور توسط رومانی به رسمیت شناخته نشده‌اند. برای درخواست ویزای رومانی، شهروندان این دو کشور بایستی دعوت‌نامه‌ای دریافت کنند که توسط بازرسی کل مهاجرت وزارت امور داخلی رومانی تایید شده باشد.

معافیت ویزای رومانی

در موارد زیر نیاز به درخواست برای ویزای کوتاه‌مدت رومانی (تا 90 روز) ندارید:

 • دارای ویزای کوتاه‌مدت معتبر، ویزای بلندمدت و یا اجازه اقامت صادر شده بوسیله یکی از کشورهای حوزه شینگن هستید.
 • شما دارای ویزای کوتاه‌مدت معتبر، ویزای بلندمدت و یا اجازه اقامت صادر شده توسط کشورهای بلغارستان، قبرس یا کرواسی می‌باشید.
 • دارای اجازه اقامت بلند‌مدت EC هستید که توسط یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر شده است.
 • دارای اجازه اقامت دائم معتبر صادر شده توسط کشورهای بریتانیا یا ایرلند هستید که برای حداقل پنج سال اعتبار دارد.
 • از اعضای خانواده یک شهروند اهل کشور رومانی، اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس می‌باشید. این مطلب تنها شامل همسر، فرزندان زیر 21 سال و والدین وابسته به شهروند اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس می‌شود.

شما فقط برای باقیمانده اعتبار ویزای فعلی خود (ویزای شینگن/ ویزای بلغارستان، قبرس یا کرواسی) مجاز به اقامت در رومانی هستید. برای مثال چنانچه ویزای شما برای مدت 20 روز صادر شده باشد و 10 روز آن را در محل دیگری بگذرانید، 10 روز باقی‌مانده را می‌توانید در رومانی سپری کنید.

انواع ویزای رومانی


انواع ویزای رومانیویزای رومانی دارای چهار نوع می‌باشد:

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی رومانی (نوع A) که به دارنده این ویزا اجازه می‌دهد تا وارد منطقه بین‌المللی یک فرودگاه رومانیایی شده و منتظر پرواز غیرمستقیم به مقصد دیگری باشد.
 • ویزای ترانزیت رومانی (نوع B) که به دارنده این ویزا اجازه می‌دهد که در مسیر خود به یک کشور دیگر، تا حداکثر مدت 5 روز در رومانی اقامت داشته باشد.
 • ویزای اقامت کوتاه‌مدت رومانی (نوع C) که به دارنده این ویزا اجازه می‌دهد تا مدت حداکثر 90 روز در یک دوره شش ماهه در رومانی اقامت داشته باشد. این نوع ویزا در موارد زیر صادر می‌شود:
  • گردشگری
  • بازدید خصوصی
  • تجارت
  • شرکت در فعالیت‌های ورزشی
  • شرکت در رویدادهای فرهنگی، علمی یا تحصیلی
  • ماموریت رسمی دولتی
  • حمل و نقل
 •  ویزای اقامت بلندمدت رومانی (نوع D) که به دارنده این ویزا اجازه می‌دهد تا وارد کشور رومانی شده و برای اقامت بیش از 90 روز در این کشور درخواست دهد. به این ترتیب ویزا بیش از 90 روز دارای اعتبار نمی‌باشد؛ ولی چنانچه بتوانید اجازه اقامت را دریافت کنید می‌توانید به صورت بلندمدت برای مقاصدی مانند اهداف شغلی، تحصیلی یا پیوستن به خانواده در این کشور بمانید.

در صورتی که با استفاده از ویزای کوتاه‌مدت (نوع C) وارد رومانی شوید، نمی‌توانید برای اجازه اقامت رومانی درخواست دهید.

درخواست برای ویزای رومانی


در موارد زیر می‌توانید برای ویزای رومانی درخواست دهید:

 • درخواست می‌تواند توسط شخص شما صورت بگیرد. اگر همراه با شخص دیگری برای ویزا درخواست دهید، هر شخص باید درخواست مربوط به خودش را ارائه دهد. حتی اگر فرزند خردسال دارید، باید از طرف او برای ارائه درخواست اقدام کنید.
 • از طریق نماینده قانونی، چنانچه شما:
 1. زیر سن قانونی باشید
 2. با گروه گردشگران سفر می‌کنید
 3. از طریق یک آژانس گردشگری معتبر (چنانچه به عنوان یک سفر برنامه‌ریزی شده به رومانی سفر می‌کنید)، می‌توانید درخواست دهید

مراحل درخواست برای ویزای رومانی


مراحل درخواست برای ویزای رومانیدر زمان درخواست برای ویزای رومانی، در ابتدا بایستی به صورت آنلاین برای درخواست اقدام کرده و سپس پرونده درخواست ویزا را شخصا به یک نمایندگی دیپلماتیک یا کنسولگری رومانی ارائه دهید. مراحل درخواست ویزای رومانی به شرح زیر می‌باشد:

اقدام برای درخواست به صورت آنلاین

شما بایستی درخواست آنلاین ویزای رومانی را از طریق وب‌سایت وزارت امور خارجه رومانی انجام دهید. به این منظور بایستی به رایانه و همچنین نرم‌افزار Adobe reader یا نرم‌افزار دیگری که قادر به خواندن فایل PDF باشد دسترسی داشته باشید.

در طی روند درخواست آنلاین، شما بایستی به سوالات مختلف پاسخ داده و نسخه‌های الکترونیکی مدارک مورد نیاز را آپلود کنید.

تمامی مدراکی که برای درخواست آنلاین پیوست می‌شوند بایستی در یکی از این فرمت‌ها باشند: jpeg، jpg، tif، png، bmp، txt، rtf یا pdf. اندازه فایل‌های مورد نظر نباید از 2 مگابایت تجاوز کند و بایستی به زبان انگلیسی یا رومانیایی باشن (در غیر این صورت بایستی توسط مترجم ترجمه شوند).

ارائه مدارک در کنسولگری/ سفارت رومانی

در زمان درخواست برای ویزای رومانی، بایستی مدارکی را ارائه کنید که نشان‌دهنده پشتیبانی از درخواست شما باشد. هنگام حضور در کنسولگری رومانی، باید اصل تمامی مدارکی که به صورت آنلاین ارائه کرده‌اید به همراه داشته باشید. خدمات کنسولی رومانی درخواست شما را بررسی کرده، نتیجه را به شما اطلاع داده و در مورد این که آیا به مدارک اضافی نیاز دارید یا خیر، شما را در جریان قرار می‌دهد. در زمان سفر به رومانی باید کپی مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید چرا که امکان دارد نیاز باشد تا ماموران امور مهاجرتی قبل از تصمیم‌گیری در مورد اجازه ورود شما به رومانی این مدارک را بررسی کنند.

برنامه‌ریزی برای زمان ارائه درخواست ویزای رومانی

زمانی که درخواست شما مورد تایید قرار گرفت، خدمات کنسولی رومانی برنامه زمانی را تعیین می‌کند تا جهت تایید مدارک اصلی و ارائه پروند درخواست ویزای رومانی شخصا در کنسولگری رومانی حاضر شوید و هزینه بررسی پرونده ویزای رومانی را بپردازید.

انتظار برای بررسی پرونده ویزا

شما می‌توانید برای بررسی وضعیت درخواست خود از سرویس درخواست آنلاین استفاده کنید.

کارکنان کنسولگری رومانی به شما اطلاع خواهند داد که چه زمانی می‌توانید برای دریافت نتایج ویزای رومانی به کنسولگری مراجعه کنید.

چنانچه ویزای رومانی شما تایید شده باشد، بر روی گذرنامه شما الصاق شده و شما می‌توانید به رومانی سفر کنید.

درخواست ویزای رومانی برای اعضای خانوده شهروندان اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا

چنانچه یکی از اعضای یک خانواده رومانیایی یا اتباع اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا/ سوئیس هستید، نیازی به درخواست ویزای رومانی به شیوه فوق ندارید. شما می‌توانید در ساعات کاری درخواست خود را در کنسولگری رومانی یا نمایندگی دیپلماتیک ارائه دهید. در این حالت، درخواست شما به صورت رایگان و سریع‌تر بررسی خواهد شد. به این منظور به مدارک زیر نیاز می‌باشد:

 • فرم درخواست ویزای رومانی
 • گذرنامه معتبر
 • اثبات وجود روابط خانوادگی
 • گذرنامه/ برگه هویت عضو خانواده سوئیسی /اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا

مهر ریجکت بر پاسپورت مشکلی است که هیچ مسافری دوست ندارد که برای او این مشکل به وجود بیاید. تاثیر مهر ریجکت بر پاسپورت،مسئله مهمی است که باید به آن توجه داشت.

سوال‌های رایج در مورد ویزای رومانی


آیا می‌توان از یک کشور دیگر برای اخذ ویزای رومانی اقدام کرد؟

بله. امکان دارد در برخی از موارد روش دیگری وجود نداشته باشد.

شما تنها می‌توانید درخواست ویزای رومانی را به کنسولگری یا نمایندگی دیپلماتیک رومانی ارائه دهید. در صورت عدم وجود کنسولگری/ نمایندگی دیپلماتیک رومانی در کشور شما، بایستی به این منظور به کشور نزدیک دیگری سفر کنید.

با این حال، شما می‌توانید درخواست ویزای رومانی را تنها در کنسولگری/ نماینگی دیپلماتیک رومانیایی در کشوری که شهروند یا مقیم قانونی آن هستید، ارائه دهید. چنانچه هیچ نمایندگی رومانیایی در کشوری که در آن زندگی می‌کنید وجود ندارد، درخواست ویزا را به نمایندگی دیپلماتیک رومانیایی که در کشور محل اقامت شما دارای اعتبار است، ارائه دهید. شما نمی‌توانید درخواست ویزای رومانی را در کنسولگری رومانی یا نمایندگی دیپلماتیک کشوری که ویزای توریستی آن را دارید ارسال کنید ( مگر در موارد اضطراری).

بررسی پرونده ویزای رومانی به چقدر زمان نیاز دارد؟

بررسی پرونده ویزای رومانی امکان دارد به 10 تا 14 روز یا بیشتر نیاز داشته باشد. مقامات امور مهاجرتی توصیه می‌کنند که حداقل 2 هفته و حداکثر سه ماه پیش از سفر برای ویزا درخواست دهید. در صورت درخواست برای ویزای بلندمدت، باید حداقل 45 روز پیش از سفر درخواست دهید.

هزینه بررسی پرونده ویزای رومانی چقدر می‌باشد؟

در زمان ارائه درخواست ویزا در کنسولگری یا نمایندگی دیپلماتیک رومانی، بایستی هزینه بررسی پرونده ویزای رومانی را بپردازید. این هزینه قابل استرداد نمی‌باشد. هزینه اخذی ویزای رومانی به شرح زیر می‌باشد:

 • ویزای اقامت کوتاه‌مدت: 80 یورو
 • ویزای اقامت بلندمدت: 120 یورو
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی: 80 یورو
 • ویزای ترانزیت: 80 یورو

آیا برای ورود به رومانی به موارد دیگر غیر از ویزا نیاز می‌باشد؟

بله. شما به مجوز از جانب ماموران امور مهاجرتی در نقاط مرزی نیاز دارید. ویزای رومانی اجازه ورود بدون قید و شرط به این کشور را به شما نمی‌دهد و بایستی در نقاط مرزی تحت بازرسی قرار بگیرید. در نهایت این ماموران امور مهاجرت هستند که برای ورود شما به رومانی تصمیم‌گیری می‌کنند؛ در نتیجه باید تمامی مدارک لازم برای متقاعد کردن آن‌ها را داشته باشید تا این ماموران اطمینان حاصل کنند که شما پس از پایان مدت اعتباز ویزا، کشور را ترک می‌کنید. ماموران امور مهاجرتی همچنین باید از مدت زمان اقامت و دلیل سفر شما کسب اطلاع کنند.

بنابر این توصیه می‌شود که کپی مدارکی که برای درخواست ویزا ارائه داده‌اید را به همراه داشته باشید.

آیا رومانی جزو کشورهای حوزه شینگن محسوب می‌شود؟

خیر. در حال حاضر رومانی جزو این کشورها محسوب نمی‌شود. حوزه شینگن شامل 26 کشور اروپایی است که امکان سفرهای بدون ویزا و کنترل مرزی را بین خود برقرار کرده‌اند.

البته قرار است که رومانی به همراه بلغارستان، قبرس و کرواسی در آینده‌ای نزدیک به توافقنامه شینگن بپیوندند. با این وجود، این دارندگان ویزا اجازه دارند که در این کشورها سفر کنند؛ حتی اگر فقط ویزای یکی از این کشورها را داشته باشند.

آیا با استفاده از ویزای رومانی می‌توان وارد حوزه شینگن شد؟

خیر. با توجه به این که رومانی هنوز بخشی از توافقنامه شینگن محسوب نمی‌شود، دارندگان ویزای رومانی نمی‌توانند به هیچ کشوری در حوزه شینگن سفر کرده یا وارد شوند.

دارندگان ویزای رومانی تحت تصویب‌نامه شماره 565/2014/EU پارلمان اروپا، تنها اجازه اقامت ورود و اقامت در رومانی، بلغارستان، قبرستان و کرواسی را دارند.

آیا با استفاده از ویزای شینگن می‌توان به رومانی سفر کرد؟

بله. دارنده ویزای شینگن اجازه ورود به رومانی را دارد؛ مشروط بر این که ویزای شینگن همچنان معتبر باشد. با استفاده از ویزای شینگن می‌توانید برای مدت زمانی که ویزا برای آن صادر شده و یا برای مدت زمانی که از اعتبار ویزا باقی مانده است در رومانی اقامت داشته باشید.

همچنین با استفاده از ویزای معتبری که توسط بلغارستان، قبرس یا کرواسی که تحت تصویب‌نامه شماره 565/2014/EU پارلمان اروپا صادر شده باشد نیز می‌توانید وارد رومانی شوید.

آیا اقامت بیش از 90 روز در رومانی امکان‌پذیر است؟

هر شخصی که بخواهد برای اقامت بیش از 90 روز به رومانی سفر کند، بایستی برای ویزای اقامت بلندمدت رومانی درخواست دهد. (به جز اتباع اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا/ سوئیس)

چه زمانی می‌توان برای ویزای رومانی درخواست داد؟

شما بایستی حداقل دو هفته و حداکثر سه ماه پیش از روزی که قصد سفر دارید برای ویزای رومانی درخواست دهید.

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید

دور دنیا در ایمیل شما

با ما در ارتباط باشید
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30