لوگو آبرنگ سفر

انواع ویزای شینگن، مدارک لازم، هزینه‌ها

schengen-visa

اگر قصد دارید به اروپا سفر کنید و وارد منطقه شینگن شوید و کشور مقصد شما با ایران توافق متقابلِ سفر بدون ویزا نداشته باشد، باید برای گرفتن ویزای شینگن اقدام کنید. ویزای شینگن دارای چهار نوع اصلی است : نوع A، نوع B، نوع C و نوع “LTV and D”.

رایج‌ترین نوع ویزای شینگن که صادر می‌شود، ویزای شینگن یونیفرم (uniform) یا ویزای شینگن اتحادیه است که انواع دسته‌های A و B و C را نیز پوشش می‌دهد و اجازه‌ای  ویزای ترانزیت فرودگاهی شما را در اختیار شما قرار می‌دهد و علاوه بر این به شما اجازه می‌دهد که ظرف مدت شش ماه از صدور ویزا،   تا حداکثر 90 روز در هر کشور عضو پیمان شینگن اقامت داشته باشید. اگر می‌خواهید برای تعیلاتی کوتاه مدت به اروپا سفر کنید، باید این نوع ویزا را دریافت کنید.

انواع ویزای شنگن

ویزای اتحادیه اروپا یا ویزای یونیفرم (USV)


ویزای اتحادیه اروپا یا ویزای USV (Uniform Schengen Visa) به شما اجازه‌ی عبور یا اقامت (در محل اعلام شده) در کشورهای عضو یمان شینگن را برای مدت حداکثر 90 روز می‌دهد. این

ویزا شش ماه اعتبار دارد و مدت زمان اعتبار آن در خود ویزا ثبت می‌شود.

دارنده ویزای اتحادیه شینگن یا USV می‌تواند به این کشورها سفر کند: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

با توجه به هدف سفر ، ویزای اتحادیه شینگن یا ویزای USV شامل دو زیرگروه ویزای نوع A و C می‌شود:

 • ویزای نوع A:

در واقع ویزای ترانزیت فرودگاهی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد از طریق یکی از فرودگاه‌های بین المللی منطقه شینگن سفر کند اما این مسافر اجازه‌ی خروج از فرودگاه و ورود به آن کشور عضو شینگن را ندارد. در واقع این ویزا برای افرادی است که هم کشور مبدا و هم کشور مقصد سفر آنها خارج از حوزه شینگن است اما باید در میانه راه در یکی از کشور‌های حوزه شینگن توقف داشته و پرواز خود را عوض کنند.

 • ویزای نوع B:

مربوط به سفرهایی است که کمتر از پنج روز طول می‌کشند و با ویزای نوع C البته با شرط “ترانزیت”، جایگزین شده است. در واقع شخص باید در کمتر از پنج روز کشور حوزه شینگن را ترک کند.

 • ویزای نوع C:

یک ویزای کوتاه مدت است که به دارنده آن اجازه می‌دهد بسته به اعتبار ویزا برای مدت معینی در منطقه شینگن اقامت داشته باشد. این ویزا بسته به هدف سفر، به یکی از سه صورت زیر صادر می‌شود:

    • ویزای یکبار ورود (Single-entry)
    • ویزای دوبار ورود (Double-entry)
    • ویزای چندبار ورود (Multiple-entry)

ویزای یکبار ورود (Single-entry)

ویزای یکبار ورود به دارنده‌ی ویزا اجازه می‌دهد فقط یکبار و در مدت زمان معین وارد منطقه شینگن شود. این بازه زمانی معین در برچسب ویزا که روی گذرنامه فرد چسبانده شده است ذکر شده است. در صورتی که دارنده ویزا وارد حوزه شینگن شود و سپس از آن خارج شود، دیگر نمی‌تواند دوباره به حوزه شینگن بازگردد حتی اگر تعداد روز‌های مجازی که طبق اطلاعاتِ ویزا، می‌توانسته در حوزه شینگن باشد سپری نشده باشد.

برخی از افراد در مورد ویزای یکبار ورود اشتباه می‌کنند و تصور می‌کنند که کلمه‌ی “یک” یا “single” مربوط به تعداد کشورهایی است که می‌توانند وارد آنها شوند و بنابراین آن‌ها فقط اجازه ورود به یک کشور را دارند؛ که البته این صحیح نیست. در واقع منطقه‌ای که شما با داشتن این ویزا می‌توانید وارد آن شوید روی ویزا ذکر شده است و جلوی عبارتِ “Valid for” در داخل برچسب ویزا نوشته شده. اما تعداد دفعاتی که می‌توانید وارد این منطقه شوید در قسمت دیگری و در جلوی عبارتِ “Number of entries” نوشته شده است.

ویزای دوبار ورود (Double-entry)

به طور کلی ، ویزای دوبار ورود همانند ویزای یکبار ورود است که در بالا توضیح داده شد. تنها تفاوت ویزای یکبار ورود و دوبار ورود در این است که ویزای دوم به شما این فرصت را می‌دهد که پس از خروج از کشور شینگن، یکبار دیگر به آن بازگردید.

البته درست است که می‌توانید یکبار دیگر به حوزه شینگن وارد شوید اما باید بسیار مراقب باشید که از تعداد روزهای مجاز برای اقامت در منطقه شینگن و همچنین مدت زمانی که می‌توانید این روزها را در اتحادیه اروپا بگذرانید، تجاوز نکنید. یکبار دیگر یادآوری می‌کنیم که تعداد کشورهایی که می‌توانید وارد آن شوید جداگانه در ویزای شما ذکر شده است.

با این ویزا، هنگامی که برای دومین بار از منطقه شینگن خارج می‌شوید از هر دوبار فرصت ورود خود استفاده کرده‌اید و بنابراین دیگر حق بازگشت ندارید، حتی اگر تمام روزهایی را که به شما اجازه اقامت داده اند ، سپری نکرده باشید. با این حال، اگر شما بیش از یک بار ویزای دوبارورود یا  Double-entry دریافت کنید و از مسافرانی باشید که به طور مکرر به منطقه شینگن رفت و آمد دارند، به احتمال زیاد می‌توانید برای ویزای چندبارورود یا  Multiple-entry اقدام کنید که در ادامه توضیح داده شده است.

ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

ویزای چندبار ورود یا مولتیپل (Multiple-entry) به دارنده‌ی ویزا اجازه می‌دهد تا زمانی که قانون 90/180 را نقض نکرده است، به هر تعداد دفعاتی که می‌خواهد به محدوده شینگن وارد شود.  با توجه به تعداد دفعاتی که قصد دارید به منطقه شینگن سفر کنید، می‌توانید برای یکی از انواع ویزاهای مولتیپل زیر درخواست کنید.

 • ویزای مولتیپل (چندبار ورود) یکساله
 • ویزای مولتیپل (چندبار ورود) سه ساله
 • ویزای مولتیپل (چندبار ورود) پنج ساله
ویزای مولتیپل (چندبارورود) یکساله

شما می‌توانید به شرطی این ویزا را دریافت کنید که طی دو سال گذشته سه بار ویزای شینگن اخذ کرده و به طور قانونی از آن استفاده کرده باشید. هنگامی که برای این ویزا درخواست می‌دهید، باید مدارکی از ویزاهای قبلی خود و سفرهایی که به منطقه شینگن انجام داده اید را ارائه دهید.

ویزای چندبارورودِ یکساله به شما این امکان را می‌دهد که طی یک سال، به هر تعداد دفعاتی که می‌خواهید وارد منطقه شینگن شوید به شرطی که طول اقامت شما در حوزه شینگن مجموعا بیش از 90 روز نشود.

ویزای مولتیپل (چندبارورود) سه ساله

ویزای چندبار ورودِ سه ساله به افرادی اعطا می‌شود که طی دو سال گذشته، ویزای چندبارورودِ یکساله دریافت کرده و به طور قانونی از آن استفاده کرده‌اند. این ویزا به دارنده‌ی آن اجازه می‌دهد که طی مدت سال، به هر تعداد دفعاتی که می‌خواهد، وارد حوزه شینگن شود. اما با این حال، دارنده‌ی ویزا حق دارد در هر دوره‌ی 180 روزه، تنها 90 روز در حوزه شینگن حضور داشته باشد.

ویزای مولتیپل (چندبارورود) پنج ساله

ویزای مولتیپل پنج ساله به افرادی داده می‌شود که طی سه سال گذشته، ویزای مولتیپل (چندبار ورود) که حداقل دو سال اعتبار داشته است را دریافت کرده و به طور قانونی از آن استفاده کرده باشند. این ویزا برای مدت پنج سال، اجازه‌ی ورود شما به 26 کشور اروپایی را به هر تعداد دفعات دلخواه به شما می‌دهد. البته شما نباید قانون 90/180 را نقض کنید (اقامت حداکثر 90 روز در هر بازه‌ی 180 روزه).

ویزای اعتباری منطقه محدوده (LTV)

این نوع ویزا به شما این امکان را می‌دهد که فقط به کشوری که ویزا را برای شما صادر کرده و یا در موارد خاص، سایر کشورهایی که مشخصا در ویزا ذکر شده‌اند، سفر کنید. بنابراین این ویزا فقط برای کشورهایی که در برگه ویزا ذکر شده‌اند معتبر است و با آن نمی‌توانید به سایر کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. شما همچنین نمیتوانید از سایر کشورهای شینگن که در ویزا ذکر نشده است عبور کنید و حتی حق ترانزیت از این کشورها را ندارید. این ویزا تحت شرایط بسیار خاص مانند دلایل بشردوستانه، تعهد‌های بین‌المللی و مانند آن به عنوان یک استثنا از ویزاهای نوع USV صادر می‌شود. این ویزا ممکن است برای افرادی صادر شود که هنوز مدارک مسافرتی آنها تکمیل نیست اما مجبورند تحت شرایط اضطراری به منطقه شینگن سفر کنند.

ویزای شینگن نوع D یا ویزای ملی برای اقامت بلند مدت (national long-stay visa)

ویزای ملی یا ویزای نوع D یک ویزای بلندمدت است. هر شخصی که مایل است برای مدت بیش از 90 روز (تا حداکثر یک سال) در یکی از کشورهای حوزه شینگن مشغول به تحصیل یا کار شود یا زندگی کند، باید این نوع ویزا را دریافت کند. این ویزا همچنین به دارنده‌ی آن اجازه می‌دهد که در طول مدت اعتبار ویزای خود به سایر کشورهای حوزه‌ی شینگن نیز (غیر از کشور اصلی که مقصد سفر اعلام شده) برای مدت 90 روز در یک بازه زمانی 180 روزه سفر کند.

برای دریافت ویزای ملی چند بار ورود باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • اعطای ویزای با اعتبار حداقل یکسال برای سفر به عنوان یک دانشجوی بین المللی
 • اعطای ویزای یکساله با قابلیت تمدید در صورت پذیرش در یکی از دانشگاه‌های حوزه شینگن برای گذراندن دوره کامل یک مقطع تحصیلی
 • اعطای ویزای ملی به شخص و همچنین اعضای خانواده‌ی او برای انجام کار آموزشی در موسسه یا مرکز تحقیقاتی بالاتر در هر یک از کشورهای شینگن
 • اعطای ویزای ملی به اشخاص متخصص و حرفه‌ای چه در زمینه‌های ورزشی، هنری یا علمی یا موارد دیگر که قصد دارد به حوزه شینگن سفر کند و تخصص خود را به اشتراک بگذارد.
 • موارد اضطراری مانند یک فوریت پزشکی که مانع خروج افراد از محدوده شینگن در بازه زمانی تعیین شده می‌شود

ویزای ملی یا ویزای نوع D مطابق قوانین ملی توسط مقامات کنسولی کشور شینگن مورد نظر صادر می‌شود. بنابراین برای اطلاع از شرایط و تشریفات مختلف لازم است با سفارت آن کشور تماس بگیرید. این ویزا تحت شرایط خاصی می‌تواند به صورت یکبار ورود یا چندبار ورود صادر شود.

انواع ویزای شینگن بر اساس هدف سفر


هنگامی که متقاضی ویزای شینگن فرم درخواست ویزا را پر می‌کند، باید هدفی را برای سفر خود و درخواست ویزا برای ورود به قلمرو شینگن انتخاب کند. در ادامه این اهداف مختلفی که می‌توانید انتخاب کنید را میبینید و درباره هر یک توضیح مخنتصری داده می‌شود.

ترانزیت فرودگاهی

این هدف از ورود برای افرادی است که  تنها قصد دارند در کشور عضو شینگن، توقف فرودگاهی داشته باشند و آنجا پرواز خود را عوض کنند. کشورهای عضو شینگن فهرست کوتاهی از کشورهایی که باید این ویزا را تهیه کنند، ارائه کرده‌اند. از سوی دیگر، برخی از این کشورهای عضو شینگن، نام تعدادی کشور دیگر را به لیست خود اضافه کرده‌اند. بنابراین علیرغم اینکه شما معمولا برای ترانزیت فرودگاهی از طریق کشورهای میانه‌ی راه نیازی به ویزا ندارید، اما باید این موضوع را از قبل چک کنید چون برخی از کشورهای شینگن، بسته به ملیت شما ممکن است حتی برای ترانزیت فرودگاهی از شما مدرک ویزا بخواهند.  این موضوع بستگی به کشور مورد نظر و ملیت شما دارد.

ترانزیت

این مورد بسیار شبیه با مورد قبلی است. این هدف زمانی انتخاب می‌شود که شخص به صورت دریایی سفر می‌کند و قصد دارد در یک یا چند شهر بندری از کشورهای عضو شینگن توقف کوتاهی داشته باشد.

گردشگری

یکی از رایج‌ترین اهداف برای سفر به منطقه شینگن گردشگری است. افرادی که به منظور گشت و گذار، آشنایی با فرهنگ، بازدید از مکان‌های دیدنی، یا تجربه‌ی غذاها و سایر اهداف توریستی دیگر  قصد دارند به کشور‌های حوزه شینگن سفر کنند،  باید گزینه‌ی گردشگری را در فرم درخواست خود انتخاب کنند.

ملاقات خانواده یا دوستان

افرادی که اعضای خانواده یا دوستان آن‌ها به به طور قانونی در منطقه شینگن اقامت دارند، در صورت تمایل به دیدار با آنها می‌توانند برای ویزای شینگن درخواست دهند و هدف خود را ملاقات خانواده و دوستان اعلام کنند. اعطای این ویزا ملزم داشتن برخی شرایط خاص است که درخواست‌دهنده باید ان را داشته باشد، برای مثال: نامه‌ی دعوت‌نامه از عضو خانواده یا دوست.

تجارت

بسیاری از افراد برای اهداف تجاری به کشورهای شینگن سفر می‌کنند یا از این کشورها عبور می‌کنند. مزایای درخواست چنین ویزایی بسیار زیاد است، به عنوان مثال می‌توانید در زمان اوج شلوغی سفارت و هنگامی که تعداد زیادی از افراد دیگر درخواست ویزا می‌کنند، سریعتر وقت بگیرید.

ملاقات رسمی

اگر در حال انجام وظیفه رسمی هستید یا قرار است با یک هیئت رسمی و در یک گروه بزرگ و به طور هماهنگ شده  با یک هدف رسمی و مشخص به منطقه شینگن سفر کنید، باید در فرم درخواست خود گزینه‌ی “Visit Official” را علامت بزنید.

دلایل پزشکی

اگر به منظور درمان و به دلایل پزشکی قصد سفر به یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارید باید در فرم درخواست خود، گزینه‌ی ” medical reasons” را علامت بزنید. این ویزا به بیماران این امکان را می‌دهد که ظرف مدت180 روز اعتبارِ ویزای خود، برای مدت سه ماه در هر بیمارستان یا کلینیک پزشکی، مراقبت‌های پزشکی مورد نظر خود را دریافت کنند.

تحصیل

دانش‌آموزان و دانشجویانی که مایل به شرکت در دوره‌های آموزشی در هر نوع موسسه آموزشی برای مدت کوتاهتر از سه ماه هستند (مانند دوره‌های دانشگاهی، دوره‌های زبان و غیره) می‌توانند برای ویزای تحصیلی شینگن درخواست دهند. افرادی که نیاز به امتحان ورودی برای مدرسه یا دانشگاه در منطقه شینگن دارند نیز باید این هدف را در فرم درخواست ویزای خود تیک بزنند.

گروههای فرهنگی، ورزشی و فیلمسازی

این ویزا برای افرادی است که در خارج از محدوده شینگن زندگی می‌کنند و مایل به سفر به اروپا به منظور شرکت در رویدادهای فرهنگی، ورزشی، مذهبی و هنری یا فیلمسازی هستند. متقاضی این ویزا باید نقشی در این رویداد داشته باشد برای مثال، یک مجری یا خواننده در یک کنسرت، یا نویسنده ای که کتاب خود را در نمایشگاه کتاب ارائه می‌دهد. در واقع این ویزا برای برگزارکنندگان یک رویداد است و نه مخاطبان آن.

سایر موارد

اگر هدف شما از ورود به منطقه شینگن با هیچ یک از اهداف ذکر شده در بالا مطابقت ندارد، باید گزینه “Other” را در فرم درخواست علامت بزنید. شما در ادامه باید مشخص کنید که دلیل ویژه‌ی درخواست شما برای ویزا چیست. شما می‌توانید در یک عبارت کوتاه دلیل و هدف سفر خود را بنویسید. برای مثال اگر مایل به ورود به یکی از کشورهای عضو شینگن برای شرکت در رویداد مذهبی یا موارد مشابه هستید، می‌توانید در فرم خود  بنویسید:  “دیدار مذهبی” یا “اهداف مذهبی”.

تفاوت بین مدت اعتبار ویزا و مدت اقامت


در مورد ویزای چندبار ورود یا مولتیپل، دارنده‌ی ویزا می‌تواند طی یک بازه زمانی 180 روزه به کشورهای عضو شینگن سفر کند و مدت زمان اقامت او می‌تواند حداکثر 90 روز باشد. اما در مورد ویزاهای یکبار ورود یا دوبار ورود، مدت زمان اعتبار ویزای شما  و همچنین تعداد روزهایی که مجاز هستید در کشورهای حوزه شینگن مقیم باشید به اجازه‌ی سفارت بستگی دارد. در این  موارد در ویزای شما ذکر می‌شود که از چه تاریخی اجازه ورود به حوزه شینگن را دارید و آخرین روزی که اجازه اقامت دارید چه روزی است. همچنین تعداد روزهای مجاز اقامت شما تعیین می‌شود.

در اینجا بسیاری از افراد دچار سردرگمی می‌شوند، چرا که دقیقا متوجه تفاوت بین مدت اعتبار ویزا و مدت اقامت نمی‌شوند.

 مدت اقامت

مدت اقامت حداکثر تعداد روزهایی است که اجازه دارید در حوزه شینگن حضور داشته باشید. اولین روزی که وارد حوزه شینگن می‌شوید، “روز اول” محسوب می‌شود، حتی اگر این زمان، چند دقیقه قبل از نیمه‌شب وارد شوید. در حالی که “آخرین روز” نیز روزی محسوب می‌شود که شما از کشور حوزه‌ی شینگن خارج می‌شوید، حتی اگر این زمان، چند دقیقه بعد از نیمه‌شب باشد.

اعتبار ویزا

اما اعتبار ویزا در واقع  یک بازه زمانی است که در هر زمان از این بازه زمانی می‌توانید از ویزای خود برای ورود و اقامت در منطقه شینگن استفاده کنید.

مثال اول: مدت اقامت در ویزای شما 10 روز است، در حالی که اعتبار ویزای شما از 1 ژانویه تا 20 ژانویه است. در این حالت، شما می‌توانید در هر زمان در این بازه زمانی (1 تا 20 ژانویه)  وارد منطقه شینگن شوید. می‌توانید به عنوان مثال در 3 ژانویه وارد شوید و در 12 ژانویه خارج شوید. از سوی دیگر، اگر در 15 ژانویه وارد شوید، باید حتما 20 ژانویه خارج شوید. درست است که تا 20 ژانویه تعداد روزهای اقامت شما هنوز به 10 روز نرسیده اما مدت زمان اعتبار ویزای شما تمام شده است.

مثال دوم: شما یک ویزای دوبار ورود دارید که از 1 ژانویه تا 1 مارس معتبر است و مدت زمان مجاز اقامت شما نیز 10 روز است.  شما در این بازه زمانی اجازه دارید دو بار وارد حوزه شینگن شوید اما مدت زمان اقامت شما در این دو سفر مجموعا نباید بیشتر از 10 روز شود. یعنی اگر در سفر اول  روز اقامت داشته باشید، در سفر دوم حداکثر سه روز می‌توانید اقامت داشته باشید. اگر در همان سفر اول برای مدت زمان 10 روز در کشور عضو شینگن بمانید، چون از حداکثر زمان اقامت خود استفاده کرده‌اید، دیگر اجازه ورود مجدد به شینگن را ندارید (حتی با وجودی که ویزای شما هنوز اعتبار دارد).

مثال سوم: شما یک ویزای چندبارورودِ سه ساله دارید که از تاریخ 15 ژانویه 2018 اعتبار آن آغاز می‌شود. شما می‌توانید از این زمان تا 15 ژانویه 2021 هر تعداد دفعاتی که بخواهید به حوزه شینگن وارد شوید. اما نباید فراموش کنید که در هر 180 روز (هر شش ماه) فقط 90 روز اجازه دارید در حوزه شینگن حضور داشته باشید.

قانون 90/180 برای ویزای شینگن


نکته دیگری که موجب سردرگمی اکثر دارندگان ویزای شینگن چندبار ورود و همچنین اتباع کشورهایی که مجاز به ورود به حوزه شینگن بدون ویزا هستند، می‌شود، قانون 90/180 است. اکثر مردم تصور می‌کنند که دوره 180 روزه از روزی که ویزا معتبر است، شروع می‌شود، اما این درست نیست.

در واقع ، دوره 180 روزه  تاریخ شروع مشخصی ندارد و شناور است. تنها نکته مهم این است که در هر 180 روز (با هر تاریخ شروع یا پایانی) نباید بیش از 90 روز در حوزه شینگن باشید. بنابراین ، هر زمان که می‌خواهید وارد شینگن شوید، فقط باید 180 روز گذشته را مد نظر قرار دهید و ببینید آیا بیش از 90 روز در آن مدت در شینگن حضور داشته‌اید یا خیر.

برچسب ویزا


تمام اطلاعاتی که در بالا توضیح داده شد در برچسب ویزای شینگن شما آورده می‌شود. این برچسب در یکی از صفحات گذرنامه‌ی شما چسبانده می‌شود. بسیاری از افراد هنگام دیدن برچسب ویزا گیج می‌شوند چرا که نمی‌دانند اطلاعات نوشته در آن چه معنی می‌دهد و چطور باید آن را بخوانند. به همین دلیل در ادامه شما با مفهوم هر یک از اطلاعات درج شده در برچسب ویزا آشنا می‌شوید تا به راحتی بتوانید آن را درک کنید.  با ما همراه باشید.

چگونه برچسب ویزای شینگن را بخوانیم

اگر به شما ویزای شینگن اعطا شده است، این ویزا به صورت برچسب در گذرنامه شما قرار می‌گیرد. روی این برچسب اطلاعات مختلف و مهمی ذکر شده است. الاعات روی برچسب ویزا به سه زبان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی نوشته شده‌اند.

لطفا ادامه‌ی متن را بخوانید تا بدانید اطلاعات درج شده در برچسب ویزا دقیقا چه معنی می‌دهند :

نمونه ویزا

کشورهایی که دارنده‌ ویزا حق دارد به آنها وارد شود

برچسب ویزا همیشه حاوی اطلاعاتی در مورد کشورهایی است که دارنده آن مجاز به ورود به آنها است.
عبارت‌های «VALID FOR» ، «VALABLE PUR» و «GULTIG FUR» قبل از نام کشوری قرار دارد که اجازه دارید با ویزای دریافت شده وارد آن شوید.
اگر در جلو این عبارت یکی از کلمات «ETATS SCHENGEN» یا «CHENGEN STATES» نوشته شده باشد، این بدان معناست که ویزا در همه کشورهای عضو شینگن معتبر است و دارنده ویزا می‌تواند وارد هر یک از این کشورها شود.
از طرف دیگر ممکن است حروف دیگری در ویزای شما ثبت شده باشد. حروف A ، B ، CH ، CZE ، D ، DK ، E ، EST ، F ، FIN ، GR ، H ، I ، IS ، LI ، L ، LT ، LVA ، M ، N ، NL ، P ، PL ، S ، SK ، SVN – نشان دهنده‌ی نام کشورهای شینگن هستند و به ترتیب زیر نشان‌دهنده نام این کشورها هستند:

حرف اختصارینام کشور
Aاتریش
 Bبلژیک
 CHسوئیس
 CZEجمهوری چک
 Dآلمان
 DKدانمارک
 E اسپانیا
 ESTاستونی
 Fفرانسه
 FINفنلاند
 GRیونان
 Hمجارستان
 Iایتالیا
 ISایسلند
 Lلوکزامبورگ
 LTلیتوانی
 LVAلتونی
 Mمالت
 Nنروژ
 NLهلند
 Pپرتغال
 PLلهستان
 Sسوئد
 SKاسلواکی
 SVNاسلوونی

اگر فقط برخی از مخفف‌های نام این کشورها مانند «LVA ، M ، N ، NL ، P ، PL» در ویزای شما ذکر شده باشد، این بدان معناست که شما فقط مجاز به ورود به لتونی ، مالت ، نروژ ، هلند ، پرتغال و لهستان هستید.
اما اگر در برچسب ویزا عبارت ETATS SCHENGEN آورده شده ولی جلوی آن علامت “منها” و سپس عبارت مخفف یک کشور باشد، این بدین معناست که شما حق ورود به تمام کشورهای عضو شینگن به جز کشور نام برده شده را دارید. برای مثال فرض کنید در برچسب ویزای شما عبارت “ETATS SCHENGEN (-S)” نوشته شده است که این یعنی شما به تمام کشورهای عضو شینگن به جز سوئد می‌توانید سفر کنید.
اگر جلوی عبارت ETATS SCHENGEN فقط نام یک کشور آمده باشد نیز یعنی شما فقط و فقط مجاز به ورود به آن کشور هستید.

مدت زمان اعتبار برچسب ویزا

اطلاعات بعدی، مدت زمان اعتبار ویزا است. در جلوی عبارت‌های «FROM»، «DU»  و «VOM»  تاریخی درج شده که اولین تاریخی است که از آن به بعد مجاز هستید از ویزای خود استفاده کنید و وارد حوزه شینگن شوید.  سپس در جلوی عبارت‌های “UNTIL”, “AU”, “BIS” نیز تاریخی درج شده که نشان دهنده تاریخ پایان اعتبار ویزا است و شما نهایتا تا این تاریخ اجازه دارید در حوزه شینگن بمانید و قبل از اتمام این تاریخ باید حوزه شینگن را ترک کنید.

تعداد دفعات ورود

اطلاعات بعدی مربوط به تعداد دفعات ورود است که با نام‌های “NUMBER OF ENTRIES” و “NOMBRE D’ETNREES” و “ANZAHL DER EINREISEN” مشخص شده است. در جلوی این عبارت‌ها یکی از موارد زیر نوشته شده است :

 • MULT : دارنده ویزا می‌تواند در طول مدت زمان اعتبار ویزا به هر تعداد دفعات دلخواه وارد حوزه شینگن شود اما نباید مدت زمان حضور او در حوزه‌ی شینگن از زمان تعیین شده (90/180) بیشتر شود.
 • 1 : دارنده‌ی ویزا اجازه دارد تنها یکبار وارد حوزه شینگن شود.
 • 2 : دارنده‌ی ویزا حق دارد دو بار وارد حوزه‌ی شینگن شود.

مدت زمان اقامت

مورد بعدی که در برجسب ویزای خود می‌بینید این عبارت‌ها است: “DURATION OF STAY” ، “DUREE DE SEJOUR” و “DAUER DES AUFENTHALTS” که بعد از ان نیز این کلمات آمده است: “DAYS”, “JOURS” و “TAGE” . در این بخش تعداد روزهایی نوشته می‌شود که شخص اجازه دارد در طول مدت اعتبار ویزای خود، در حوزه شینگن حضور داشته باشد.

هشدار: اگر بیشتر از تعداد روزهای ذکر شده در ویزای خود در منطقه شینگن بمانید ، ممکن است جریمه شوید و درخواست‌های بعدی ویزای شما مشروط به بررسی بیشتر است و ممکن است درخواست‌های بعدی شما ریجکت شود (رد شود). همچنین زمان رسیدگی به درخواست‌های بعدی ویزا نیز ممکن است به 30-60 روز افزایش یابد. بسته به روزهایی که بیش از حد مجاز در منطقه شینگن مانده اید، ممکن است برای 2-5 سال از گرفتن ویزای شینگن محروم شوید.

نوع ویزا

عبارت‌های “TYPE OF VISA”, “TYPE DE VISA”  و “VISA TYP”  روی برچسب ویزای شما نشان دهنده نوع ویزایی است که دریافت کرده اید:

A:  ویزای نوع A- ویزای فرودگاهی که به دارنده اجازه عبور از “منطقه بین‌المللی فرودگاه” را نمی‌دهد.

C :  ویزای نوع C – ویزای کوتاه مدت، که به دارنده آن اجازهی حضور در منطه شینگن را بای حداکثر سه ماه می‌دهد.

D : ویزای نوع D است – ویزای بلند مدت ، که به دارنده اجازه می‌دهد بیش از 3 ماه در حوزه شینگن بماند.

اطلاعات صادر کننده ویزا و تاریخ صدور

 • در جلوی عبارت‌های “ISSUED IN”, “DILIVRE A” و “SUGESTELLT IN” نام شهری نوشته شده است که سفارتی که ویزا را صادر کرده، در آن قرار دارد.
 • در جلوی عبارت‌های “ON”, “LE” و “AM” نیز تاریخ صدور ویزا نوشته شده است.

اطلاعات دارنده‌ی ویزا

 • در جلوی عبارت‌های “NUMBER OF PASSPORT”, “NUMERO DE PASSEPORT” و “NUMMER DES PASSES” شماره‌ی پاسپورتِ دارنده‌ی ویزا نوشته شده است.
 • در جلوی عبارت‌های “SURNAME, NAME”, “NOM, PRENOM” و “NAME, VORNAME” نام کوچک و نام خانوادگی دارنده‌ی ویزا نوشته شده است.
 • در جلوی عبارت‌های “REMARKS”, “REMARQUES” و “BEMERKUNGEN” نیز هدف از سفر به حوزه‌ی شینگن ذکر شده است.

تمدید زمان ویزای شینگن


تمدید ویزای شینگن کوتاه مدت تحت مقررات تعیین شده از سوی پارلمان اروپا و شورای (EC) (به شماره‌ی 810/2009 تنظیم شده در تاریخ  ژوئیه 2009 – مجله قوانین اتحادیه اروپا 2009 L243/1) امکان پذیر است. اما با این حال باید بدانید که، اگر دلیل بسیار محکمی برای درخواست تمدید ویزای خود نداشته باشید ، شانس بسیار کمی برای دریافت آن خواهید داشت. طبق قوانین ویزای شینگن، دلایل قابل قبول برای تمدید ویزای کوتاه مدت شینگن تنها موارد زیر است:

 • ورود دیرهنگام
 • دلایل بشردوستانه
 • شرایط فورس ماژور
 • دلایل شخصی بسیار مهم

مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن


هنگام درخواست ویزای شینگن برای سفر به اروپا ، باید برخی از مدارک مورد نیاز را به عنوان بخشی از فرایند درخواست ویزای شینگن ارائه دهید.

کشورهای شینگن لیستی از مدارک مورد نیاز را درخواست ویزای شینگن ارائه کرده اند. این لیست مدارک برای هر یک از اهداف سفر (که خودتان اعلام کرده اید) متفاوت است. لیست مدارک مورد نیاز برای کشورهای مختلف تقریبا یکسان است.

در ادامه می‌توانید فهرستی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن و همچنین مدارک مورد نیاز خاص برای هر نوع هدف سفر را بیابید. در مورد هر یک از این مدارک لازم نیز توضیح مختصری داده شده است.

برای اقدام جهت اخذ ویزای شینگن چه مدارکی لازم است؟

برای هرگونه ویزای کوتاه مدت شینگن، مدارک زیر مورد نیاز است:

 • دو فرم پرشده‌ی درخواست ویزا. این فرم باید به طور کامل تکمیل و امضا شده باشد.
 • دو عکس که اخیراً گرفته شده . با توجه به شرایط عکس ویزا، هر دو عکس باید در سه ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • گذرنامه معتبر. گذرنامه شما نباید بیش از 10 سال از صدور آن گذشته باشد و همچنین باید حداقل سه ماه بیشتر از تاریخی که قصد خروج از منطقه شینگن را دارید، اعتبار داشته باشد. در صورت داشتن گذرنامه‌ها و ویزاهای قدیمی آن‌ها را نیز باید ضمیمه مدارک خود کنید.
 • رزرو بلیط رفت و برگشت یا ارائه برنامه سفر. این مورد باید شامل تاریخ و شماره پرواز باشد که ورود و خروج از منطقه شینگن را مشخص می‌کند.

شما می‌توانید برای این مورد، از خدمات مشاوره ویزا استفاده کنید. مشاورین ما در آبرنگ‌سفر می‌توانند در

مورد اکثر مدارک مورد نیاز ویزا مانند برنامه‌های پرواز و رزرو هتل به شما مشاوره دهند.

 • بیمه‌نامه مسافرتی. مدرکی که ثابت می‌کند شما دارای بیمه درمانی مسافرتی معتبر در قلمرو شینگن هستید. این بیمه نامه باید با حداقل پوشش 30،000 یوردر صورت هرگونه فوریت پزشکی به علت بیماری یا تصادف و حتی ضمانت بازگشت به کشور در صورت مرگ باشد. بیمه نامه را می‌توان به راحتی به صورت آنلاین از AXA Schengen یا Europ Assistance خریداری کرد.
 • اثبات داشتن محل اقامت. سندی که نشان می‌دهد در طول مدت اقامت خود در شینگن کجا اسکان خواهید داشت. این سند می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:
  • رزرو هتل/خوابگاه.
  • قرارداد اجاره آپارتمان.
  • دعوت‌نامه از میزبانی که قرار است در خانه اش اقامت داشته باشید.
 • اثبات تمکن مالی. شواهدی که نشان می‌دهد شما پول کافی برای حمایت مالی از خود در طول اقامت خود در حوزه شینگن را دارید. این مدرک می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:
  • صورت حساب بانکی – نشان می‌دهد که پول کافی در حساب خود برای سفر دارید. اظهارنامه نباید بیشتر از 3 ماه باشد.
  • نامه حمایتی – یک نامه توسط شخص دیگری که تأیید می‌کند از سفر شما به شینگن حمایت مالی می‌کند. برای اینکه این نامه معتبر باشد، باید همراه با صورت حساب گردش سه ماهه از حساب بانکی حامی شما باشد.
  • ترکیبی از صورت حساب حساب بانکی شما و نامه حمایتی.
 • پرداخت هزینه‌ی ویزا.

 

شما می‌توانید برای دریافت هرگونه ویزا، انجام رزرو پروازها و هتل‌ها از مشاوره همکاران ما در آبرنگ‌سفر بهره‌مند شوید.

علاوه بر اسناد عمومی فوق الذکر، سفارتخانه‌های شینگن در سراسر جهان بسته به وضعیت شغلی متقاضی و همچنین بسته به نوع ویزای شینگن در خواست شده، مستلزم دریافت مدارک خاص دیگری از متقاضیان ویزا هستند.

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن با توجه به وضعیت شغلی متقاضی

مدارک مورد نیاز خاص، بر اساس وضعیت اشتغال متقاضی ویزا به شرح زیر است:

 • برای کارمندان و کسانی که استخدام هستند:
  • قرارداد کاری.
  • صورت حساب بانکی 6 ماه اخیر.
  • اجازه ترک کشور از سوی کارفرما
  • فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR) یا گواهی کسر مالیات بر درآمد از اصل حقوق.
 • برای مشاغل آزاد:
  • کپی جواز کسب
  • صورت حساب بانکی از 6 ماه اخیر.
  • اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR).
 • برای دانش آموزان و دانشجویان:
  • اثبات ثبت نام درمدرسه یا دانشگاه
  • نامه‌ی عدم وجود اعتراض (نامه‌ی NOC) از سوی مدرسه یا دانشگاه.
 • برای بازنشستگان:
  • صورتحساب دریافت حقوق بازنشستگی در6 ماه اخیر
 • در صورت عدم اشتغال و ازدواج با یک شهروند اتحادیه اروپا:
  • تأیید نامه استخدامی از طرف کارفرمای همسر که مربوط به حداکثر سه ماه گذشته است، و شامل ذکر موقعیت در شرکت و تاریخ شروع به کار می‌شود.
  • گذرنامه معتبر همسر
  • گواهی رسمی ازدواج

مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن برای افراد زیر 18 سال

والدین  یا سرپرستان قانونی  شخص متقاضی ویزای شینگن باید مدارک اضافی زیر را برای متقاضی زیر 18 سال ارائه دهند:

 • شناسنامه‌ی متقاضی.
 • فرم پر شده‌ی درخواست ویزا با امضای هر دو والدین.
 • حکم دادگاه خانواده – در مواردی که تنها یکی از والدین حضانت کامل کودک را بر عهده دارد.
 • کپی تایید شده از شناسه و گذرنامه هر دو والدین.
 • در صورتی که متقاضی زیر 18 سال قصد دارد به تنهایی سفر کند: مجوز محضری والدین یا سرپرستان کودک (یا نوجوان) که توسط هر دو والدین یا سرپرست امضا شده است.

مدارک لازم با توجه به نوعِ خاصِ ویزای شینگن

به غیر از همه مدارک فوق، بسته به نوع ویزای شینگن که برای آن درخواست می‌کنید، چند مدرک اضافی نیز باید ارائه کنید.در ادامه اطلاعات مربوط به همه اسناد اضافی مورد نیاز برای هر نوع ویزای شینگن را به طور جداگانه خواهید خواند.

مدارک لازم برای ویزای ترانزیت فرودگاهی

مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای ترانزیت فرودگاه شینگن عبارتند از:

 • ویزای معتبر (در صورت نیاز) برای آخرین کشوری که به آن سفر می‌کنید
 • بلیط پرواز آخرین کشوری که به آن سفر می‌کنید

مدارک لازم برای یزای شینگن به منظور دیدار خانواده و دوستان

مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن برای دیدار اقوام و دوستان عبارتند از:

 • تعهد نامه پشتیبانی مالی. در صورت نداشتن حساب بانکی یا نداشتن بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های خود در این سفر، باید از دوستان یا اقوام خود بخواهید که “تعهد نامه رسمی حمایت” را در اداره مربوطه در کشور خود امضا کنند. شما در هنگام درخواست برای ویزا باید اصل این سند را به همراه داشته باشید.
 • ارائه‌ی برنامه‌ی سفر. توضیحات متقاضی از برنامه‌ی سفر، هدف از سفر، بازه زمانی سفر و تمام جزئیات که در نامه‌ای نوشته شده است.
 • تمکن مالی. اگر متقاضی اعلام کند که تمام هزینه‌های سفر را خودش تأمین می‌کند، لازم است تمکن مالی خود را اثبات کند. در غیر این صورت اگر بستگان یا دوستان هزینه‌های متقاضی را تأمین می‌کنند، لازم است یک سند رسمی برای تعهد حمایت مالی از سوی اقوام یا دوستان شما که مقیم شینگن هستند،  به اداره یا مقامات مربوطه در کشور مقصد داده شود.
 • دعوتنامه از سوی بستگان یا دوستان شما که مقیم یک کشور شینگن هستند. اگر متقاضی هزینه‌ها را به تنهایی تامین کند ، نام اقوام ، دوستان و کپی گذرنامه آنها کافی است. در صورتی که بستگان یا دوستان متقاضی، شهروند این کشور شینگن نباشند ، کپی مجوز اقامت آن‌ها نیز مورد نیاز است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی

مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن برای مقاصد گردشگری عبارتند از:

 • صورت حساب گردش مالی حساب بانکی ترجیحا مربوط به 6 ماه گذشته
 • تعهدنامه‌ی پشتیبانی مالی. در صورت نداشتن حساب بانکی یا نداشتن بودجه کافی برای تأمین هزینه‌های خود در این سفر، باید از دوستان یا اقوام خود در کشور مقصد بخواهید که یک تعهدنامه رسمی را در اداره مربوطه در کشور خود امضا کنند. شما در هنگام اقدام برای درخواست ویزای شینگن باید اصل این سند را همراه داشته باشید.
 • برنامه‌ی سفر. توضیحات کامل متقاضی در مورد برنامه‌ی سفر، هدف از سفر، محدوده زمانی سفر و تمام تاریخ‌های مورد نظر برای ورود و خروج که در یک نامه نوشته شده است. ارائه‌ی مدرک رزرو هتل و یا دعوت‌نامه رسمی از یک شخص مقیم کشور حوزه شینگن نیز لازم است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای بیزینسی

نامه کارفرما: توصیف دقیق هدف از سفر و برنامه سفر روزهایی که در منطقه شینگن سپری می شوند.

دعوتنامه: نوشته شده توسط شرکت شریک در منطقه شینگن (دعوتنامه باید به کنسولگری مربوطه فکس شود).

این نامه باید به عنوان دعوت نامه ای برای شرکت در جلسات یا سایر رویدادهای مرتبط با تجارت ، صنعت یا کار ارائه شود.

اثبات امکانات مالی: باید در نامه کارفرما یا دعوت شرکت شریک بیان شود که یکی از طرفین هزینه سفر متقاضی را در طول اقامت وی ​​در منطقه شینگن تامین می کند. (اگر روابط تجاری قبلی بین دو شرکت وجود داشته باشد، اثبات چنین رویدادی الزامی است.)

برای کارکنان:

 • قرارداد استخدام
 • صورتحساب جاری بانک در 6 ماه اخیر
 • اجازه کارفرما جهت ترک کار و مرخصی
 • فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR) یا گواهی مالیات بر درآمد کسر شده در منبع حقوق

برای مشاغل آزاد:

 • کپی مجوز کسب و کار شما
 • صورت حساب بانکی شرکت در 6 ماه اخیر
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR).

مدارک لازم جهت اخذ ویزای آموزشی

مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای آموزشی شینگن عبارتند از:

 • گواهی ثبت نام در یک موسسه واجد شرایط برای گذراندن یک دوره آموزشی در یکی در کشورهای حوزه شینگن
 • نامه NOC صادر شده توسط موسسه آموزشی حوزه شینگن که متقاضی در آن ثبت نام کرده است

مدارک لازم جهت اخذ ویزای پزشکی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای پزشکی شینگن عبارتند از:

 • نامه ای از یک پزشکِ کلینیک یا بیمارستان در کشور مبدأ مبنی بر نیاز متقاضیِ ویزا به درمان‌های پزشکی
 • تأیید رسمی نوبت ملاقات با زشک یا نوبت جلسه درمانی از کلینیک یا بیمارستان مقصد در حوزه‌ی شینگن
 • اثبات تمکن مالی. اثبات اینکه متقاضی از امکانات مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های درمانی و سایر هزینه‌های مربوطه در طول درمان برخوردار است. اثبات تمکن مالی می‌تواند به یکی از راه‌های زیر انجام شود:
  • اظهارات بانکی
  • نامه حامی مالی همراه صورت حسابهای بانکی حامی مالی.
  • اثبات پیش‌پرداخت‌های درمان همراه صورت حساب بانکی برای سایر هزینه‌های مربوطه برای درمان.
  • یادداشت کلامی وزارت بهداشت کشور متقاضی . اگر وزارت بهداشت در کشور شما هزینه‌های درمان شما را تامین می‌کند، باید نامه ای مبنی بر آمادگی دولت برای تامین هزینه‌های درمانی شما ارائه دهد.

سایر اهداف سفر به حوزه شینگن

اگر هدف شما از سفر به اروپا و گرفتن ویزای شینگن با موارد ذکر شده در بالا متفاوت است، باید با توجه به هدف خود از سفر به اروپا ، مدارک اضافی ذکر شده در زیر را جمع آوری کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن برای تحصیل

مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی شینگن عبارتند از:

 • دو فرم پرشده‌ی درخواست ویزا ( به جای یک فرم).
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج یا مدرسه در اتحادیه اروپا.
 • اثبات تمکن مالی. اسنادی که نشان می‌دهد شخص می‌تواند در طول تحصیل و اقامت خود در منطقه شینگن هزینه‌های خود را تامین کند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن برای کار (در صورتی که در شرکتی استخدام شده اید)

مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری شینگن عبارتند از:

 • قرارداد استخدام. قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرمای آینده‌ی او که در کشور قلمرو شینگن است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن به منظور پیوست به همسر شما که مقیم کشور حوزه شینگن است

مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن برای پیوستن به همسر که مقیم اتحادیه اروپا است، عبارتند از:

 • کپی تأیید شده از سند ازدواج.
 • کپی گذرنامه همسر، در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا باشد. اگر همسر شما شهروند اتحادیه اروپا نیست و فقط در یک کشور شینگن زندگی می‌کند، کپی مجوز اقامت وی نیز باید ارائه شود.

مدارک مورد نیاز هنگام سفر به منظور شرکت در رویدادهای فرهنگی، ورزشی یا مذهبی در اروپا

مدارک اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن برای رویدادهای فرهنگی ، ورزشی یا مذهبی عبارتند از:

 • اطلاعات مربوط به رویداد. یعنی دعوت نامه‌ها، بلیط‌های ورود به رویداد ، شرایط ثبت نام ، برنامه دقیق رویداد و سایر اسناد که اطلاعات مربوط به رویداد فرهنگی، ورزشی، یا مذهبی را ارائه می‌دهند
 • اثبات اجراهای قبلی. شرکت در جشنواره‌ها و مراسم یا رویداد‌های قبلی (فرهنگی ، مذهبی) ، سابقه شرکت در مسابقات ورزشی ، گواهی کسب مقام یا جایزه در رویداد‌های قبلی ، اثبات داشتن رتبه‌های  جهانی یا بین المللی ورزشی.

هزینه‌ی درخواست ویزای شینگن


هنگام درخواست ویزای شینگن،  شما باید هزینه ای را پرداخت کنید که دادن این مبلغ برای بررسی مدارک شما اجباری است و این هزینه (حتی در صورت ریجکت شدن ویزا) غیرقابل بازگشت است.

هزینه‌ی درخواست ویزای شینگن بسته به نوع ویزا و سن متقاضی و همچنین برخی استثنائات دیگر که در ادامه آمده است متفاوت است. هزینه ویزای شینگن را می‌توان در سفارت مورد نظر به صورت پول نقد و یا در مواردی با کارت اعتباری پرداخت کرد.  برخی از سفارت‌ها ممکن است به شما اجازه پرداخت با کارت اعتباری را ندهند و فقط پول نقد را قبول کنند.

هزینه‌های درخواست ویزای شینگن را در هنگام ارائه‌ درخواست ویزا و مدارک مربوطه به سفارت آن کشور تحویل می‌دهید.  این هزینه‌ها در جدول زیر آمده است:

 

شرایط متقاضی ویزای شینگنهزینه بر حسب یوروهزینه بر حسب دلار آمریکا
بزرگسالان80€96$
کودکان بین 6 تا 12 سال40€48$
کودکان کمتر از 6 سالرایگانرایگان
دارندگان پاسورت دیپلماتیک، رسمی یا خدماتی که برای مقاصد رسمی سفر می‌کنندرایگانرایگان
یکی از اعضای خانواده‌ی یک شهروند اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپارایگانرایگان
دانش آموزان و معلمان همراه آنها در اردوی ویژه‌ی مدرسهرایگانرایگان
محققانی که برای انجام تحقیقات علمی سفر می‌کنندرایگانرایگان
اتباع ارمنستان ، آذربایجان و روسیه.35€42$

*مبنای هزینه‌ی ویزا بر حسب یورو است و اعداد نوشته شده بر حسب دلارآمریکا بر اساس نرخ فعلی ارز است در صورت تغییر نرخ برابری دلار و یورو، این اعداد نیز تغییر می‌کنند.

درست است که این هزینه‌ها ثابت و غیرقابل تغییر هستند اما در هر زمانی ممکن است  کشورهای عضو شینگن تصمیم بگیرند، برخی از افراد را از پرداخت این مبلغ معاف کنند.

همچنین ممکن است  شرکت در سمینارها، کنفرانس‌ها، رویدادهای ورزشی، فرهنگی یا آموزشی، که توسط سازمان‌های غیرانتفاعی سازماندهی می‌شود ، برای شرکت کنندگان 25 ساله یا کمتر رایگان باشد. تصمیم در این مورد بسته به اهمیت رویداد و شرایط خاص آن گرفته می‌شود.

مجدداً یادآور می‌شویم که حتی در صورت رد ویزا(ریجکت شدن) ، پولی که به سفارت پرداخت شده است به شما بازگردانده نمی‌شود.

 

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید

دور دنیا در ایمیل شما

با ما در ارتباط باشید
ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30