جاذبه‌های دیدنی قبرس شمالی و جنوبی + عکس

قلعه کلوسی
فهرست مطالب

قبرس جزیرۀ فربینده‌ای در مدیترانۀ شرقی است که به داشتن جاذبه‌های گردشگری فراوان می‌بالد. مکان‌های دیدنی قبرس آن‌قدر زیاد است که تمام گردشگران با هر سلیقه و علاقه‌ای از سفر به قبرس لذت می‌برند. قبرس با ویرانه‌های باستانی شگفت‌انگیز و سایت‌های باستان‌شناسی مانند پارک باستان‌شناسی پافوس و شهر باستانی سالامیس و ساحل‌های زیبا و آب‌های زلال و شفافی مانند ساحل مشهور نیسی ترکیبی از تاریخ، فرهنگ و زیبایی‌های بکر و طبیعی را تقدیم گردشگران می‌کند. چه بخواهید در عجایب باستانی به گشت و گذار بپردازید، چه بخواهید از ورزش‌های آبی لذت ببرید یا صرفاً زیر پرتوهای درخشان آفتاب مدیترانه استراحت کنید، در هر حال قبرس با جاذبه‌های گردشگری مسحورکننده‌ و مردم مهمان‌نواز و خون‌گرمش مجذوبتان خواهد کرد.

قبرس به دلیل مناقشات تاریخی به دو منطقۀ جنوبی و شمالی تقسیم‌بندی می‌شود. کودتا و مداخلۀ نظامی سال 1974 منجر به تفکیک این جزیره شد. قبرس جنوبی با عنوان جمهوری قبرس شناخته می‌شود که عمدۀ ساکنینش قبرسی‌های یونانی هستند، اما قبرس شمالی خود را جمهوری ترک قبرس شمالی می‌خواند و ساکنینش عمدتاً قبرسی‌های ترک هستند. در این مقاله با جاذبه‌های گردشگری هر دو منطقۀ قبرس شمالی و جنوبی آشنا می‌شوید.

قبرس جنوبی

قبرس جنوبی یا بخش یونانی قبرس محوطه‌های باستان‌شناسی فراوانی دارد. ویرانه‌های باستانی قبرس جنوبی در امتداد سواحل افسون‌کننده و کوه‌های نفس‌گیر هر گردشگری را مجذوب می‌کند. در این بخش فقط چند مورد از دیدنی‌های قبرس جنوبی را معرفی می‌کنیم.

کوریون باستانی

کوریون باستانی

قبرس اصلاً از نظر مکان‌های باستانی کمبود ندارد، اما به جرأت می‌توان گفت که کوریون گل سرسبد مکان‌های باستانی قبرس است. گشت و گذار در میان یادمان‌های عظیم و موزائیک‌ها یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در قبرس انجام بدهید.

کوریون با موقعیتی خیال‌برانگیز، خفته در میان صخره‌ای ساحلی با چشم‌اندازهای تکان‌دهنده از اطراف و دریای مدیترانه یک مکان جادویی است. کوریون بر روی تپه‌های مشرف به درۀ حاصلخیز رود کوریس ساخته شد. شواهد باستان‌شناختی حکایت از آن دارد که قلمروی پادشاهی شهر پیوندهایی با افسانۀ یونانی آرگوس داشته است. درهرحال کوریون در سال 365 پس از میلاد، در اثر زلزله‌ای قدرتمند ویران شد.

هستۀ مرکزی زینت‎بخش کوریون، سالن تئاتر باشکوه یونانی‌_‌رومی است که در سدۀ دوم پیش از میلاد احداث و در سدۀ دوم پس از میلاد گسترش داده شد. این سالن بازسازی شد و امروزه مکان محبوبی برای رویدادهای فرهنگی است و برای نمایش‌های در فضای آزاد نیز به کار برده می‌شود.

بقایای «خانۀ یوستولیوس» در کنار سالن تئاتر قرار دارد؛ خانۀ یوستولیوس در ابتدا ویلایی شخصی بود که بعدها در دورۀ مسیحیت اولیه به یک مرکز تفریح عمومی تبدیل شد. موزائیک‌کاری‌های کف این ویلا که متعلق به سدۀ پنجم است، نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند. همچنین ویلا یک مجموعه حمام مجهز به سیستم گرمایشی از زیر کف (هیپوکاست) دارد که برای حمام گرم و سرد کاربرد داشته است.

خانۀ آشیل و خانۀ گلادیاتورها هم از بناهایی هستند که موزائیک‌کاری‌های کف چشم‌گیری دارند؛ حتی خانۀ گلادیاتورها به دلیل نقوش حک‌شده بر روی موزائیک‌ها به این نام خوانده می‌شود. کوریون باستانی شامل بقایای آگورای رومی نیز می‌شود، آگورا مکانی برای گردهمایی عمومی با رواق‌ها و ستون‌های مرمری است. آگورای رومی بالای بنای عمومی قدیمی‌تری، متعلق به دورۀ هلنیستی ساخته شد.

از آن‌جا که کوریون جهت محافظت شدن مسقف شده است، گردشگران در تمام طول سال می‌توانند از کاوش در میان بقایای باستانی بی‌نظیر لذت ببرند و تاریخ غنی و هنر به کار برده شده برای ساخت شهر باستانی کوریون را تحسین کنند.

کل مجموعه پهناور است، اما مشهورترین مکان‌هایی که باید از آن‌ها بازدید کنید، سالن تئاتر و خانۀ یوستولیوس است که مجموعه‌ای از موزائیک‌های ظریف و به خوبی نگهداری شده دارد.

قلعه کلوسی

قلعه کلوسی

این قلعۀ نقلی اما بسیار شکیل دقیقاً بیرون لیماسول قرار دارد. قلعۀ کلوسی یکی از دژهای قدیمی جنگ‌های صلیبی و یادآور اهمیت قبرس برای اروپایی‌ها در دوران جنگ‌های صلیبی سرزمین مقدس است. قلعۀ کلوسی نمونۀ شاخصی از معماری نظامی است. این قلعه در سدۀ سیزدهم بنا شد و در سدۀ پانزدهم بازسازی شد و به شکل امروزی درآمد.

قلعۀ کلوسی پس از سقوط عکا در سال 1291 مقر فرماندهی عظیم شوالیه‌های نظم سن جان اورشلیم شد و در سدۀ چهاردهم به تصرف شوالیه‌های معبد درآمد. ویرانه‌های یک آسیاب شکر متعلق به سدۀ چهاردهم در کنار قلعۀ کلوسی قرار دارد.

کیپ گرکو

کیپ گرکو

حتی در امتداد ساحل جنوبی شلوغ و پرهمهمۀ قبرس هم منطقه‌هایی هستند که در آن‌ها به دور از جمعیت می‌توانید به آرامش برسید.

کیپ گرکو پارک ملی ساحلی صخره‌ای و ناهمواری است که دماغۀ بلند تشکیل‌دهندۀ رأس جنوبی جزیره را می‌پوشاند. مسیرهای پیاده‌روی متعددی در کیپ گرکو وجود دارد که از شرق پاتوق توریستی آیا ناپا شروع می‌شود.

طولانی‌ترین مسیر پیاده‌روی با پیچ و خم‌های فراوان از میان پرتگاهی صخره‌ای می‌گذرد و پلکانی دارد که به بالای صخره منتهی می‌شود. از فراز صخره می‌توانید برای شنا در کنار غارهای دریایی شیرجه بزنید. این مسیر به خور کوچکی در ساحل کونوس ختم می‌شود، می‌توانید پس از پیاده‌روی در آب خنک تنی به آب بزنید تا خستگی‌تان دربرود.

تنوع شگفت‌انگیزی از گل‌های محلی در این پارک به چشم می‌خورد. یکی از زیباترین این گل‌ها ارکیده‌های وحشی بومی قبرس است که در اوایل بهار شکوفه می‌دهند. چشم‌نوازترین منظرۀ کیپ گرکو منظرۀ ساحلی باشکوهی است که دریای آبی لاجوردی در پس آن می‌درخشد.

کلیسای آگیوس لازاروس

کلیسای آگیوس لازاروس

کلیسای سنگی و باشکوه آگیوس لازاروس در میدانی به همین نام در مرکز شهر قرار دارد. این کلیسا یکی از مهم‌ترین نمونه‌های معماری بیزانسی در قبرس است که بالای مقبرۀ سن لازاروس جای دارد.

لئو ششم، امپراتور بیزانسی این کلیسا را در سدۀ نهم بنا کرد و کلیسا چند صد سال بعد در سدۀ هفدهم بازسازی شد. اگرچه سه گنبد و برج ناقوس اصلی کلیسا در نخستین سال‌های فرمانروایی عثمانی‌ها ویران شد، تیغۀ جداکنندۀ محراب که روکشی از طلا دارد و شمایل‌هایی بر روی آن نقش بسته است، تا به امروز پابرجا مانده است و نمونۀ بی‌نظیری از حکاکی روی چوب باروک به شمار می‌آید.

سن لازاروس پس از بازگشت به زندگی توسط عیسی مسیح به قبرس آمد. پل و برنابای حواری لازاروس را به سمت اسقفی کیتیون منصوب کردند و او سی سال در این شهر زندگی کرد. مقبرۀ لازاروس زیر صحن کلیسا دیده می‌شود.

سن لازاروس چنان مورداحترام است که هیئتی به پاسداشت او هشت روز قبل از عید پاک به خیابان‌ها می‌آید. تمثال سن لازاروس در طول مراسم در خیابان‌های لارناکا حمل می‌شود.

در موزۀ بیزانس که در کنار کلیسا قرار دارد، شمایل‌های مذهبی مهم، صنایع دستی و آثار باقی‌مانده از دوران باستان به نمایش گذاشته می‌شود.

ساحل نیسی

ساحل نیسی

ساحل نیسی مسیر دوست‌داشتنی و باریکی از شن سفید در آیا ناپا است که که با چند پیچ و خم به دریای فیروزه‌ای می‌رسد. ساحل نیسی مشهورترین باریکۀ شنی قبرس است.

آب در خط ساحلی بسیار کم‌عمق است و خلیج نیز در کل بسیار آرام است. به همین دلیل نیسی برای خانواده‌های با فرزندان خردسال فوق‌العاده است. در فصل تابستان‌ که ساحل شلوغ می‌شود، می‌توانید کیسه‌های پر از وسایل لازم را در ساحل تهیه کنید و کل روز را با خیال راحت در ساحل استراحت کنید.

ساحل نیسی در فاصۀ 3/3 کیلومتری از غرب مرکز پاتوق توریستی آیا ناپا قرار دارد. این ساحل 600 متری یکی از مشهورترین ساحل‌های این منطقه است که با ترکیب فریبندۀ ساحل زیبا، موسیقی، بار و مهمانی در ساحل انبوه گردشگران را به خود جذب می‌کند.

نیسی پوشیده با شن‌های ریز طلایی درون خلیجی طبیعی شکل گرفته است و آب آرام و کم‌عمقی دارد. ساحل نیسی حفاظ‌هایی برای محافظت از گردشگران در برابر باد دارد. این ساحل بخشی از ناحیۀ بزرگ‌تر ساحل نیسی است که به دلیل وجود جزیره‌ای کوچک در نزدیکی‌اش نیسی نام‌گذاری شده است، نیسی در یونانی به معنای جزیرۀ کوچک است.

امکانات موجود در ساحل شامل سرویس‌های بهداشتی، اتاق‌های تعویض لباس، تخت‌های حمام آفتاب، چتر، وسایل ورزش‌های آبی، بار، مدرسۀ غواصی و رویدادهای سازمان‌دهی‌شده می‌شود. ضمناً انواع اقامتگاه، رستوران و دکه نیز در ساحل نیسی آمادۀ پذیرایی از مسافران است.

غریق نجات‌ها مجهز به تجهیزات نجات غریق و کمک‌های اولیه از آوریل تا اکتبر در جایگاه‌های معینی از ساحل مستقر و آمادۀ خدمت‌رسانی هستند.

با پای پیاده، دوچرخه یا خودرو می‌توانید به ساحل نیسی برسید. پارکینگی نیز برای خودروها در نظر گرفته شده است. همچنین امکانات لازم برای دسترسی توان‌یابان به ساحل وجود دارد.

روستاهای ترودوس

روستاهای ترودوس

روستاهای ترودوس بی‌نهایت جذاب‌اند و معماری فولکلور و خیابان‌های سنگفرش‌شان خیره‌کننده است. این روستاها که بر روی سراشیبی‌های کوهستانی بنا شده‌اند، عمدتاً در میان باغ‌های میوه، تاکستان‌ها و درختان کاج قرار دارند. رایحه و عطر دل‌انگیز میوه‌ها و گل‌ها این روستاها را به بهشت روی زمین تبدیل می‌کند. مهمان‌نوازی صمیمانۀ مردم روستا و غذاهای محلی سنتی‌‌اش شهرت جهانی دارد.

خانه دیونیسوس

خانه دیونیسوس

خانه دیونیسوس یکی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی پافوس است. کلکسیون بی‌بدیلی از موزائیک‌کاری‌های کف را می‌توانید در این خانه مشاهده کنید که به خوبی از آن‌ها نگهداری شده و رنگ‌های درخشانش تحسین‌برانگیز است.

محوطۀ خانۀ دیونیسوس بخشی از سایت باستان‌شناسی بزرگ‌تر پافوس است که شامل بقایای حفاری‌شده از پافوس باستانی می‌شود. در این محوطه تنوعی از ویرانه‌های یونانی‌_‌رومی و چند خانۀ موزائیک‌کاری‌شدۀ دیگر به چشم می‌خورد.

خانۀ دیونیسوس به دلیل داشتن بهترین نمونه‌ها از هنر ظریف موزائیک، پربازدیدترین بخش این محوطۀ باستان‌شناسی است.

این خانه به احترام رب‌النوع دیونیسوس نام‌گذاری شده است و تصاویری از دیونیسوس در بسیاری از موزائیک‌ها در سراسر خانه به چشم می‌خورد. این تصاویر عمدتاً روایتگر صحنه‌هایی از اسطوره‌شناسی یونان است.

مقبره‌های پادشاهان

مقبره‌های پادشاهان

مقبره‌های پادشاهان از مکان‌های دیدنی قبرس و بخشی از پارک باستان‌شناسی کاتو پافوس است. کاتو پافوس یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی قبرس است که نامش از سال 1980 در فهرست میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شده است. این مقبره‌ها بر روی صخره‌های محکم حکاکی و با ستون‌های دوریک تزئین شده‌اند. اگرچه این محوطه به مقبرۀ پادشاهان معروف است، اما هیچ پادشاه یا مقام سلطنتی‌ای در این مکان مدفون نیست. این مکان آرامگاه ابدی اشراف بطلمیوسی و مقامات رسمی بلندپایه است. این مقبره‌ها در قبرس منحصربه‌فرداند و عمیقاً تحت‌تأثیر سنت مصر باستان قرار دارند؛ مصریان باستان معتقد بودند که مقبره‌های مردگان باید شبیه خانه‌های‌شان در زمان زنده بودن باشد. هفت مقبرۀ حفاری‌شده در محوطه‌ای وسیع پراکنده‌اند. چشمگیرترین مقبره آرامگاه شمارۀ 3 است که دهلیزی باز در زیر زمین دارد و ستون‌ها گرداگردش را فراگرفته‌اند.

پارک باستان‌شناسی پافوس

پارک باستان‌شناسی پافوس

پارک باستان‌شناسی کاتو پافوس، واقع در جنوب‌غربی شهر پافوس، با صنایع دستی متعلق به عصر ماقبل‌تاریخ گنجینه‌ای باستان‌شناختی محسوب می‌شود. این گنجینه شامل یادمان‌های باستانی، ویلاها و مقبره‌های زیرزمینی می‌شود. باابهت‌ترین بخش این محوطه ویلاهای رومی است که حدود سدۀ سوم پس از میلاد ساخته شده‌اند. خانه‌های باستانی با توجه به کف‌های موزائیک‌کاری‌شدۀ محافظت‌شده‌ای نام‌گذاری شده‌اند که روایت‌هایی از اسطوره‌شناسی رومی و یونانی را به تصویر می‌کشند. اودئون سالن تئاتری متعلق به سدۀ دوم است که به تازگی بازسازی شده است و در همان نزدیکی در آگورا قرار دارد. دژ سارانتا کولونز با ستون‌های گرانیتی، دیوار‌های ضخیم و برج‌های کنج که یادگاری از سدۀ هفتم است، بدون شک ارزش بازدید را دارد.

صومعه کیکوسصومعه کیکوس

غنوده در میان تپه‌ها در غرب شهر غیرساحلی پدولاس صومعۀ کیکوس قرار دارد. این صومعه مجموعۀ بیزانسی باشکوهی است که در اواخر سدۀ یازدهم بنا شد. اگرچه تمام سازه‌های اصلی در آتش از بین رفتند، بازسازی سخاوتمندانه‌ای با صرف سرمایۀ هنگفت در سال 1831 شروع شد تا صومعه را به شکوه و جلال اولیه‌اش بازگرداند. هر بنا، به‌ویژه کلیسای کوچک، تزئینات فراوان و چشمگیری به سبک ارتدوکس یونانی دارد و دیوارنگاره‌های زیبا دیوارها، فضاهای داخلی و خارجی را می‌پوشاند. ارزشمندترین اثر هنری در ثروتمندترین صومعۀ قبرس، پرتره مریم باکره است که تصور می‌شود به دست سن لوک نقاشی شده باشد.

موزه قبرس

موزه قبرس

قبرس با محوطه‌های باستان‌شناسی فراوانی که دارد، مملو از موزه است. در این میان موزۀ قبرس در پایتخت، یعنی نیکوزیا، همان جایی است که تمام تاریخ جزیره را یک‌جا نشان‌تان می‌دهد.

کلکسیون‌های موزۀ قبرس از آثاری تشکیل می‌شود که طی حفاری‌های انجام‌شده در سراسر جزیره یافت شده‌اند. این حفاری‎ها کمک بسیاری به توسعۀ باستان‌شناسی قبرس و پژوهش دربارۀ میراث فرهنگی مدیترانه کرده‌اند.

کلکسیون‌های موزۀ قبرس از سفال، جواهرات، مجسمه، سکه، اشیای مسی و صنایع دستی دیگری تشکیل می‌شود که همگی به ترتیب زمانی در گالری‌های مختلف موزه به نمایش گذاشته می‌شوند. آثار معمولاً متعلق به فرهنگ قبرسی و دارای ارزش هنری، باستان‌شناختی و تاریخی بسیار مهمی است. از جمله باارزش‌ترین آثار این موزه می‌توان به بت صلیب‌شکل دورۀ مس‌سنگی، سفال‌های وونی مربوط به عصر برنز (مفرغ) اولیه، جواهرات طلایی عصر مفرغ پایانی یافت‌شده در اگکومی و مجسمۀ آفرودیت سولی متعلق به سدۀ یکم پیش از میلاد اشاره کرد.

خود بنای موزه نیز اثری تاریخی است، ساخت بنای موزه در سال 1908 شروع شد و در سال 1924، یعنی زمانی به پایان رسید که قبرس هنوز مستعمرۀ بریتانیا بود. بنا در سال‌های بعد گسترش داده شد تا در نهایت موزه به شکل امروزی درآمد.

کلکسیون عظیم تندیس‌های سفالی وقف خدایان که به سدۀ هفتم قبل از میلاد مربوط می‌شود، از مهم‌ترین کلکسیون‌های این موزه است.

حتی اگر رفتن به ساحل دلیل اصلی سفرتان به قبرس باشد، فقط برای بازدید از موزه حتماً باید سفری نیم‌روزه به پایتخت داشته باشید.

موزه زیرآب

موزه زیرآب

پارک موزه زیرآب در سال 2021 افتتاح شد، نام رسمی این جاذبۀ گردشگری قبرس موزان (MUSAN) است که سرواژۀ عبارت موزۀ مجسمه‌های زیرآب آیا ناپاست. این موزه جنگلی در زیر آب با 130 مجسمه است. خالق این مجسمه‌ها هنرمند صخره‌تراش جیسون دی‌کیرس تیلور است.

موزۀ زیرآب علاوه بر این که یکی از مکان‌های دیدنی جدید توریستی قبرس است، با ایجاد جنگل به محیط زیست دریایی محلی نیز کمک کرده است. تمام مجسمه‌های موزه با سیمان PH خنثی ساخته شده‌اند و در نهایت مرجان‌های دریایی را جذب می‌کنند. این مجسمه‌ها بین جلبک‌های دریایی (کلپ) قرار دارند، با رشد کردن جلبک‌ها جنگل متراکمی ایجاد خواهد شد که موجودات دریایی را به خود جذب خواهد کرد.

هم با لولۀ تنفسی هم با ماسک اکسیژن می‌توانید در موزۀ زیرآب کاوش کنید، البته غواص‌هایی که از ماسک استفاده می‌کنند می‌توانند تا عمیق‌ترین بخش‌های پارک بروند.

موزان در ساحل پرنرا در آیا ناپا قرار دارد.

ساحل‌های پروتاراس

ساحل‌های پروتاراس

خط ساحلی‌ای که در گوشۀ جنوب‌شرقی جزیره از کیپ گرکو رو به شمال به سمت خط سبز بالا می‌رود، مملو از ساحل‌های کوچک است. خط سبز خط مرزی بین قبرس شمالی و جنوبی است.

ساحل‌های پروتاراس تابستان‌ها به بهشت گردشگران تبدیل می‌شود. شهر کوچک پروتاراس نیز که برای تعطیلات خانوادگی فوق‌العاده است، مملو از نور خورشید، آب دریا و شن‌های ساحلی است.

ساحل پروتاراس و خلیج درخت انجیر محبوب‌ترین باریکه‌های شنی هستند که ورزش‌های آبی فراوانی را می‌توان در آن‌ها انجام داد. تسهیلات کافی برای گذراندن یک روز کامل در ساحل در اختیار گردشگران گذاشته می‌شود. البته خور کوچک با شن‌های سفیدرنگ کونوس که در لبۀ شمالی کیپ گرکو قرار دارد، با اختلافی اندک به عنوان سومین ساحل محبوب قبرس شناخته می‌شود.

باریکه‌های شنی کوچک ساحل آیا تریادا و ساحل اسکوتاری در شمال پروتاراس نیز برای فرار از شلوغی فوق‌العاده‌اند. البته در میانۀ تابستان انتظار پیدا کردن یک تکۀ شنی خالی را در امتداد ساحل نداشته باشید.

پارک آبی فاسوری واترمانیا

پارک آبی فاسوری واترمانیا

فاسوری واترمانیا در حال حاضر، چه از نظر اندازه، چه از نظر تعداد جاذبه‌ها و امکانات، بزرگ‌ترین پارک آبی قبرس است. وسعت فاسوری واترمانیا بیش از صد هزار متر مربع است و 30 سرسرۀ مختلف برای تمام گروه‌های سنی، دو رستوران و سه بار تنقلات دارد. این پارک آبی همه ساله هزاران تن از مردم محلی و گردشگران را سرگرم می‌کند.

پارک آبی فاسوری واترمانیا مکانی ایده‌آل برای خانواده‌ها، دوستان و کودکان است تا یک روز را به دور از مسائل کاری و کاغذبازی خوش بگذرانند.

پارک آبی فاسوری واترمانیا محیطی ایمن، مفرح و آرامش‌بخش برای خوش‌گذرانی است. پس در این پارک از هیاهو و شلوغی شهر دور شوید و یک روز هیجان‌انگیز و استثنائی را تجربه کنید.

این پارک آبی مملو از جاذبه‌ها، امکانات و خدمات متنوع است. این پارک آبی با تم پلی‌نزی حال و هوایی گرمسیری به تجربۀ مفرح‌تان می‌بخشد.

غواصی در میان لاشه‌های غرق شدۀ زنوبیا

غواصی در میان لاشه‌های غرق شدۀ زنوبیا

کشتی سوئدی زنوبیا در سال 1980 هنگام نخستین سفرش در کنار ساحل قبرس کج شد و در نهایت بیرون بندر لارناکا واژگون شد. کشتی به آرامی غرق شد و در نهایت یک‌تکه و سالم به صورت کج در کنار بندر آرام گرفت. امروزه لاشۀ غرق‌شدۀ زنوبیا یکی از بهترین مکان‌های غواصی جهان به شمار می‌آید. دسترس‌پذیری آسان، جریان آب ملایم و با دمای معتدل هر ساله 45000 غواص را به سمت لاشۀ کشتی می‌کشاند. اگرچه امکان گشت و گذار در بسیاری از اتاق‌های سالم و باز کشتی وجود دارد، از غواصان بی‌تجربه خواسته می‌شود که کاوش‌شان را به بیرون کشتی محدود کنند و از آن‌جا به نظارۀ زندگی دریایی با ماهی‌های گوناگونی مانند گروپر و باراکودا بنشینند.

قبرس شمالی

قبرس شمالی یا نیمۀ ترکی قبرس نیز از نظر مکان‌های باستانی و جاذبه‌های گردشگری شگفت‌انگیز هیچ کمبودی ندارد. تمام گردشگران هنگام بازدید از مکان‌های دیدنی قبرس شمالی انگشت به دهان می‌مانند و سفر لذت‌بخشی را تجربه می‌کنند. چند مورد از بهترین جاذبه‌های دیدنی قبرس شمالی را در این مقاله معرفی می‌کنیم.

قلعۀ سنت هیلاریون

قلعۀ سنت هیلاریون

سنت هیلاریون به راستی یکی از زیباترین ویرانه‌های قلعه‌ای مدیترانه است. سنت هیلاریون جزء استحکامات قدیمی در جنگ‌های صلیبی و محل وقوع افسانه‌ها و اسطوره‌های فراوانی بود.

در روایت‌های محلی ادعا می‌شود که ملکۀ پریان این قلعه را ساخته و از این‌جا شبانان محلی در حال عبور از سرازیری کوه را افسون می‌کرده است.

تالارها و استحکامات گستردۀ قلعه به صورت مارپیچ از کوه بالا می‌روند تا بهشتی را برای گردشگران خلق کنند. یک مسیر از بناهای پایین‌تر قلعه که به سربازخانه و اصطبل اختصاص داشته است، رو به بالا به سمت بقایای برج‌ها، آپارتمان‌های سلطنتی و کلیساهای کوچک می‌رود.

گردشگرانی که تا بالای قلعه می‌روند، مناظری را از تپه‌ها و جلگۀ ساحلی پایین‌دست می‌بینند که در نوع خود پدیده‌ای بی‌نظیر است.

سنت هیلاریون در قبرس شمالی است، بنابراین باید از مرز یونان عبور کنید تا وارد قبرس شمالی شوید. سه قلعۀ ویرانۀ مهم در قبرس شمالی وجود دارد، دراین‌بین از سنت هیلاریون بهتر از همه محافظت شده است. اگر فقط یک روز در قبرس شمالی می‌مانید، حتماً از قلعۀ سنت هیلاریون بازدید کنید.

سالامیس باستانی

سالامیس باستانی

این محوطۀ باستان‌شناسی عظیم محل قرارگیری انبوهی از ویرانه‌های مرمری است و در کنار کوریون باستانی به عنوان برترین مکان تاریخی جزیره شناخته می‌شود.

پرسه زدن در امتداد جاده‌های خاکی سالامیس بین ویرانه‌های به‌هم‌ریختۀ به‌جامانده از دوره‌های زمانی متفاوت، به منزلۀ درسی ارزشمند در زمینۀ تاریخ غنی قبرس است.

مجسمۀ هلنیستی عظیمی در میانۀ ویرانه‌های ژیمنازیوم قرار دارد. مسیحیان افراطی پرشور سال‌ها پیش سر این مجسمه را قطع کردند.

دو ویرانۀ اصلی کلیساهای بیزانسی در میانۀ زمین‌هایی غرق در علف‌های هرز و رازیانۀ وحشی پابرجا مانده‌اند. یک آب‌انبار بسیار عظیم نیز توانایی مهندسی و مدیریت مکانی را به رخ می‌کشد که بایستی روزگاری یک شهر باستانی پهناور بوده باشد.

شهر باستانی سالامیس در قبرس شمالی قرار دارد و به راحتی می‌توانید در یک سفر یک‌روزه از سالامیس و فاماگوستا بازدید کنید.

کایرنیا

کایرنیا

کایرنیا (گیرنه) زیباترین شهر قبرس شمالی است که هنوزحال و هوای عثمانی محلۀ لنگرگاه قدیمی‌اش را حفظ کرده است.

قلعۀ کایرنیا از سمت شرق مشرف به بندری عجیب و خیال‌برانگیز است. پاداش‌تان برای بالا رفتن از استحکامات قلعه تماشای مناظری شگفت‌انگیز از شهر است.

یک مسیر پرپیچ و خم باریک در ناحیۀ بارانداز وجود دارد که مملو از خانه‌هایی با پنجره‌های چوبی است. متأسفانه بسیاری از این خانه‌ها در وضعیت خوبی قرار ندارند و هر کدام در حدی نیاز به تعمیر دارند. این محله برای پرسه زدن و غرق شدن در حال و هوای ابدی فوق‌العاده است. در کافه‌های فراوان مشرف به لنگرگاه نیز می‌توانید خستگی‌تان را درکنید.

شهر قدیم فاماگوستا

شهر قدیم فاماگوستا

بازدید از شهر قدیم فاماگوستا را در سفر به قبرس شمالی فراموش نکنید. فاماگوستا در حصار دیوارهای بلند و محکم عصر ونیزی قرار دارد. در داخل شهر نیز ویرانه‌های رو به زوال و پراکنده از کلیساهای گوتیک گردشگران را مبهوت می‌کند.

مسجد لالا مصطفی پاشا در مرکز فاماگوستا قرار دارد. این مسجد که در ابتدا کلیسای جامع سن نیکولاس بود، در اوایل سدۀ چهاردهم در دوران سلطنت لوزینیان ساخته شد. چند کلیسای دیگر به‌طور پراکنده در کوی‌های شهر قدیمی وجود دارند که تا حدی ویران شده و نیازمند تعمیراند. اکثر این کلیساها یادگار سدۀ چهاردهم‌اند و به سبک گوتیک ساخته شده‌اند، البته نمونه‌های قدیمی‌تری به سبک بیزانس نیز وجود دارد.

دیوارهای ونیزی سدۀ شانزدهمی با استحکامات و دروازه‌های متعدد بزرگ‌ترین جاذبۀ گردشگری فاماگوستاست. هنوز می‌توانید از این دیوارها بالا بیاورید و روی بخش‌هایی از آن‌ها راه بروید.

پرسش‌های پرتکرار

بهترین فصل برای سفر به قبرس چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سفر به قبرس قبل یا بعد از تابستان گرم و شلوغ، یعنی ماه‌های مه، ژوئن، سپتامبر و اکتبر است.

مشهورترین جاذبۀ گردشگری قبرس کجاست؟

قلعۀ سنت هیلاریون و کوریون باستانی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی مشهور قبرس به شمار می‌آیند.

واحد پول قبرس چیست؟

واحد پول قبرس یورو است.

قبرس ارزش سفر کردن را دارد؟

قبرس جزیره‌ای کوچک و دوست‌داشتنی در دریای مدیترانه است که بدون تردید از سفر به آن پشیمان نخواهید شد. قبرس سومین جزیرۀ بزرگ مدیترانه است که با ترکیبی از ساحل‌های زیبا، تاریخ غنی و مناظر بکر و طبیعی سفر خاطره‌انگیزی را برای مسافران رقم خواهد زد.

قبرس برای سفر بانوان تنها امن است؟

بله، قبرس عموماً کشور امنی برای مسافران تنها محسوب می‌شود. بااین‌حال در قبرس نیز مانند هر کشور دیگری باید مراقب اطراف‌تان باشید، شب‌ها تنهایی قدم نزنید و وسایل باارزش‌تان را در جای امنی بگذارید.

مردم قبرس رفتار دوستانه‌ای با خارجی‌ها دارند؟

مردم قبرس در سراسر جهان به خونگرم بودن شهره‌اند و رفتار دوستانه‌ای با خارجی‌های ساکن جزیره دارند. قبرسی‌ها بسیار وفاداراند و عاشق غذا، سنت‌ها و میراث فرهنگی‌شان هستند.

مردم قبرس به چه زبانی حرف می‌زنند؟

قبرس به دو منطقۀ قبرس شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. مردم قبرس شمالی ترک هستند و به زبان ترکی حرف می‌زنند. اما اهالی قبرس جنوبی یونانی‌اند و زبانشان یونانی است.

چند روز برای سفر به قبرس کافی است؟

مطمئن باشید که سفرتان به قبرس هر چند روز هم که طول بکشد، حوصله‌تان سر نمی‌رود. درهرحال مدت زمان ایده‌آل برای ماندن در قبرس یک هفته است. در طول یک هفته می‌توانید از اکثر جاذبه‌های گردشگری قبرس دیدن کنید و درعین‌حال آن‌قدر فرصت داشته باشید تا کنار دریا کمی استراحت کنید و از حال و هوای سرزندۀ ساحل‌های قبرس لذت ببرید.

حمل و نقل در داخل قبرس چگونه انجام می‌شود؟

علاوه بر پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری می‌توانید با اتوبوس یا تاکسی در جزیره تردد کنید. قبرس مترو یا قطار ندارد. به مسافران توصیه می‌شود که مسیر سفر و هزینه‌ها را پیش از شروع سفر از یک شرکت مطمئن بپرسند، چون قیمت‌های شرکت‌های مختلف یکسان نیست.

قبرس برای سفر خانوادگی مناسب است؟

شاید در حال جستجو برای مقصدی گردشگری هستید که یک یا دو ساحل زیبا داشته باشد و برای تعطیلات خانوادگی مناسب باشد. اگر این‌طور است، بدانید که خوش‌شانس هستید، چون قبرس مملو از ساحل‌های زیبا و مناسب برای تفریحات خانوادگی است. آب‌ شفاف و تمیز و شن‌های نرم و ریز ساحل‌های قبرس را به زمین بازی ایده‌آلی برای کودکانی تبدیل می‌کند که مشتاقانه منتظراند قلعه‌های شنی بسازند یا کنار امواج روی شن‌های نرم بالا و پایین بپرند.

برق قبرس از چه نوعی است؟

پریز برق قبرس از نوع G با سه پین چهارگوش با الگوی مثلثی است. وسایل برقی قبرس با برق 230 ولت و فرکانس 50 هرتز کار می‌کنند.

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید