جاذبه های دیدنی آنتالیا | طبیعت گردی، مکان‌های تاریخی و تفریحی

جاذبه های دیدنی آنتالیا
فهرست مطالب

به آنتالیا، نگین مسحورکنندۀ ریویرای ترکیه خوش آمدید! آنتالیا آرمیده در خط ساحلی جنوب‌غربی ترکیه به گنجینۀ بی‌بدیلش از جاذبه‌های گردشگری می‌بالد. دیدنی‌های شگفت‌انگیز آنتالیا هر ساله گردشگران فراوانی را از اقصی‌نقاط جهان جذب این گوشه از جهان می‌کند. این بهشت ساحلی با تاریخ غنی، زیبایی‌های بکر و طبیعی نفس‌گیر و فرهنگ سرزنده‌اش سرزمین رویاییِ ماجراجویان، تاریخ‌دوستان و عاشقان طبیعت است. چه قصد گشت و گذار در میان ویرانه‌های باستانی پرگه و آسپندوس را داشته باشید، چه بخواهید در ساحل‌های غرق در آفتاب استراحت کنید یا در خیابان‌های جذاب کالیچی پرسه بزنید، در هر حال آنتالیا وعدۀ سفری فراموش‌نشدنی را به شما می‌دهد، سفری که مسلماً مشتاق خواهید بود تا در سال‌های بعد با صرف زمان بیشتر تکرارش کنید.

جاذبه‌های طبیعی

آنتالیا نمونۀ درخشانی از زیبایی طبیعی مدیترانه‌ای است. ساحل‌ها، تنگه‌های شگفت‌انگیز، جنگل‌های انبوه، کشتزارهای آهکی و آبشارها از جمله دیدنی‌های طبیعی آنتالیاست. آنتالیا مقصد ایده‌آلی برای طبیعت‌دوستان است. در این بخش از راهنما بیشتر با شگفتی‌های طبیعی آنتالیا آشنا می‌شوید.

ساحل لارا

ساحل لارا

ساحل لارا، واقع در شرق شهر قدیم آنتالیا، یکی از محبوب‌ترین و پربازدیدترین ساحل‌های استان آنتالیاست. هتل‌های ساحلی شیک و گران‌قیمت آنتالیا شهرت جهانی دارند و این استان را به مقصد موردعلاقۀ مسافران برای گذراندن تعطیلات در کنار ساحل، به‌ویژه در فصل تابستان تبدیل می‌کند. خانواده‌ها عاشق این ساحل‌اند و بسیاری از زوج‌ها ساحل لارا را به دلیل خط ساحلی شنی زیبا و آب‌ شفاف و زلال برای جشن ازدواجشان انتخاب می‌کنند.

از آن‌جا که ساحل لارا نزدیک‌ترین ساحل به فرودگاه آنتالیاست، دسترسی به این ساحل راحت است. اگرچه بخش اعظم ساحل خصوصی و در تملک هتل‌های لوکس پنج‌ستاره است، بخش عمومی نیز وجود دارد. امکاناتی مانند حمام، سرویس بهداشتی، رختکن و چتر و تخت تاشوی کرایه‌ای در ساحل لارا در اختیار گردشگران قرار داده می‌شود.

ساحل لارا به عنوان یک مقصد توریستی با «پرچم آبی» به آب‌های گرم، آرام و زلالش می‌بالد. پاکی آب‌ لارا شهرت جهانی دارد و گردشگران می‌توانند از انجام انواع تفریحات آبی لذت ببرند. البته ساحل لارا به دلیل محبوب بودن در ایام محبوب گردشگران بسیار شلوغ می‌شود. ساحل لارا در مجموع مکان بسیار خوشایندی برای خانواده‌ها و جوانانی است که به دنبال ساحلی لوکس و سرزنده در آنتالیا می‌گردند.

ساحل کنیالتی

ساحل کنیالتی

ساحل کنیالتی واقع در غرب ریویرای ترکیه، محبوب‌ترین ساحل شهر آنتالیاست که پر رونق‌ترین زندگی شبانه را نیز در این منطقه دارد. ساحل کنیالتی طیف گسترده‌ای از جاذبه‌های گردشگری و سرگرمی‌های مختلف را در کنار خورشید، شن و دریا تقدیم مسافران می‌کند. ساحل کنیالتی به طول 13 کیلومتر عمدتاً از سنگریزه‌های بسیار ریز تشکیل می‌شود و فقط در بعضی بخش‌ها شن و ماسه‌ای است. کنیالتی به دلیل داشتن آب پاک و زلال موفق به اخذ «پرچم آبی» شده است.

هم بومی‌ها هم گردشگران سراسر جهان عاشق ساحل کنیالتی‌اند. رستوران‌ها و کافه‌های ساحلی فراوان در کنار ساحل صف کشیده‌اند و باشگاه‌های ساحلی لوازمی مانند چتر و تخت تاشو را برای گرفتن حمام آفتاب کرایه می‌دهند. امکانات رایگان مانند سرویس بهداشتی، حمام و رختکن نیز در دسترس است. بخش پارک ساحلی نیز به دلیل امکانات، رستوران‌های ممتاز، موسیقی زندۀ مناسبتی، تجهیزات تناسب اندام، زمین بازی کودکان و زمین بسکتبال شهرت ویژه‌ای دارد. بوتیک‌های قرارگرفته در امتداد تفرجگاه نیز فرصت‌های طلایی خرید را در اختیار گردشگران می‌گذارند. تفریحات ورزش‌های آبی مانند غواصی در کنار کشتی‌های غرق‌شده فراوان است.

ساحل کنیالتی چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای از دریای پرتلألو دارد که رشته‌کوه توروس و صخره‌های شیبدار در پس‌زمینه به زیبایی آن را قاب می‌گیرند. ساحل کنیالتی علاوه بر این‌که روزها محبوب است، پاتوق مشهور زندگی شبانه در آنتالیا نیز محسوب می‌شود.

آبشار دودن

آبشار دودن

آبشار دودن در آنتالیا یکی از دیدنی‌های طبیعی خیره‌کننده‌ای است که تجربۀ پیاده‌روی شگفت‌انگیز و تماشای مناظر چشم‌نوازی را برای مسافران خلق می‌کند. آبشار دودن، واقع در پارک دودن در محلۀ لارا آبشار قدرتمندی است که هم از مسیر پیاده‌روی کنار آبشار هم از داخل قایق روی آب شما را به تحسین وامی‌دارد. دودن یکی از بااُبهت‌ترین آبشارهای این ناحیه است که توریست‌های فراوانی را به خود جذب می‌کند.

برای بازدید از آبشار دودن پایینی می‌توانید به پارک دودن بروید و از روی فضای بلندی که برای تماشای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است، نمای خاصی از آبشار را ببینید. پارک دودن محوطۀ سرسبز و روح‌بخشی برای بازدیدکنندگان است که امکاناتی مانند کافه تریا، پارکینگ و محوطۀ پیک‌نیک نیز دارد. پارک دودن توقفگاه محبوبی برای خوردن صبحانه در یکی از رستوران‌های رو به آبشار است.

تورهای قایق‌رانی نیز در نزدیکی آبشار در دسترس هستند، بر روی این قایق‌ها می‌توانید چشم‌انداز منحصر به‎ فردی از دریا را مشاهده کنید. حتماً تورهای قایق‌رانی را امتحان کنید، به‌خصوص اگر در فصل‌های بهار و تابستان به آنتالیا سفر می‌کنید؛ در این فصل‌ها می‌توانید با قایق تا نزدیک آبشار بروید. شکست نور خورشید غالباً رنگین‌کمان زیبایی را در نزدیکی آبشار ایجاد می‌کند. رنگین‌کمان منظرۀ فریبنده‌ای را خلق می‌کند که برای گرفتن عکس یادگاری فوق‌العاده است.

چه بخواهید آبشار را از داخل پارک ببینید، چه تصمیم بگیرید سوار قایق بشوید و نزدیک آبشار بروید، در هر حال از زیبایی آبشار دودن انگشت به دهان خواهید ماند.

غار کارائین

غار کارائین

غار کارائین یکی از دیدنی‌های مهم ترکیه است. غار کارائین قدیمی‌ترین زیستگاه بشری در آناتولی و بزرگ‌ترین غار ترکیه است که تاکنون انسان در آن سکونت داشته است.

این غار ارزشمند اطلاعاتی را دربارۀ تمام مراحل عصر پارینه‌سنگی به‌طور پیوسته در اختیارتان قرار می‌دهد. با ماشین یک ساعت از آنتالیا تا غار کارائین راه است.

غار کارائین طبق محاسبۀ کارشناسان پانصد هزار سال قدمت دارد و از عصر پارینه‌سنگی تا عصر آهن محل سکونت انسان بوده است. کتیبه‌های قدیمی روی دیوارهای غار و یافته‌های دیگر حکایت از آن دارد که در دوره‌های هلنیستی و رومی از این غار به عنوان مرکزی مذهبی استفاده می‌شده است.

غار کارائین مکان بسیار مهمی در جهان محسوب می‌شود، چرا که اطلاعات ارزشمندی را دربارۀ ورود نخستین انسان‌های مهاجر از آفریقا به آناتولی در اختیار می‌گذارد. این اطلاعات برای کاوش دربارۀ تمدن‌های بشری از زمان انسان‌های نخستین تا به امروز ضروری است.

دندان‌ها و جمجمه‌های نئاندرتال‌ها در این غار یافت شده است. ترسیم‌ها و ابزارها و استخوان‌های انسان‌ها و حیوانات متعلق به نخستین مرحلۀ عصر پارینه‌سنگی در غار کارائین مشاهده می‌شود.

استخوان‌های فسیل‌شدۀ حیواناتی مانند خوک، اسب، بز، گوزن و بسیاری از حیوانات بزرگ دیگر از قبیل فیل، شیر، پلنگ، کرگدن، اسب آبی و کفتار که امروزه در سرزمین‌های آناتولی منقرض شده‌اند، در غار کارائین مشاهده شده است.

ژرف‌درۀ کوپرولو

ژرف‌درۀ کوپرولو

تا به حال سوار قایقی شده‌اید که در آب‌های خروشان و به سردی یخ بالا و پایین می‌رود؟ اگر تا به‌ حال این کار را امتحان نکرده‌اید، کوپرولو کنیون را از دست ندهید! قایق‌سواری در آب‌های خروشان کوپرولو شگفت‌انگیزترین و شاداب‌کننده‌ترین تجربۀ ممکن است.

ژرف‌درۀ کوپرولو یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب آنتالیاست که در فصل گرم تابستان هر روز صدها توریست به آن هجوم می‌آورند. رفتینگ یا قایق‌سواری در رودهای خروشان پرطرفدارترین تفریح در کوپرولو است. علاوه بر رفتینگ می‌توانید در این منطقه پیاده‌روی کنید و با بافت طبیعی و تاریخی منطقه آشنا شوید. حتماً از پل‌های سنگی‌ای که وجه تسمیۀ این ژرف‌دره است، بازدید کنید. کوپرولو کنیون برای علاقه‌مندان به ورزش‌های دیگر مانند اسب‌سواری، سافاری (وحش‌گشت) و کمپینگ نیز فوق‌العاده است.

در ادامه برای‌تان بیشتر توضیح می‌دهیم که در گسترۀ پهناور ژرف‌درۀ کوپرولو چه کارهایی می‌توانید بکنید و از کدام دیدنی‌ها باید بازدید کنید:

ویرانه‌های شهر باستانی سلگه در بخش فوقانی پارک ملی درۀ کوپرولو قرار دارد. درۀ کوپرولو منبع حیات این شهر باستانی بود. برای رسیدن به سلگه باید از پل الوک رد شوید و حدود 13 کیلومتر رانندگی کنید. در جاده مناظر چشم‌نوازی انتظارتان را می‌کشد. ورودی درۀ کوپرولو که نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند و پوشیده از جنگل و کوه است را می‌توانید در پایین‌دست ببینید.

پلی رومی در ورودی ژرف‌دره وجود دارد که تصور می‌شود در سدۀ دوم، در دورۀ اوج شکوفایی سلگه ساخته شده باشد. این پل الوک نام دارد که پیش‌تر با نام یوریمدون شناخته می‌شد. پل دیگری به نام پل بوگروم نیز در نزدیکی پل الوک قرار دارد. منطقۀ دور پل بوگروم برای پیک‌نیک ایده‌آل است.

کوپرو چای نیز مانند دیگر رودهای این منطقه در فصل تابستان آب خنکی دارد و شنا کردن در این رود ممکن است. دمای آب جاری در نزدیک‌ترین بخش به سرچشمۀ ژرف‌درۀ کوپرولو حدود 9 درجه است. دمای آب در تابستان و زمستان تقریباً یکسان است. اگرچه وقتی از سرچشمه دور می‌شوید، دمای آب در ماه‌های گرم تابستان به 15 درجه افزایش می‌یابد.

رفتینگ در آب به سردی یخ چشمه در گرمای سوزان تابستان تجربه‌ای باورنکردنی است. کوپروچای هشت ماه سال میزبان ورزش‌های آبی است. بهترین مسیر برای رفتینگ روی کوپروچای است و آژانس‌های مسافرتی بسیاری تورهای رفتینگ را در کوپروچای برگزار می‌کنند. قایق، پارو، جلیقۀ نجات و کلاه ایمنی در اختیار شرکت‌کنندگان در این تورها گذاشته می‌شود. مسیر 12 کیلومتری رفتینگ از نظر سطح دشواری طبقه‌بندی می‌شود. 8 تا 10 نفر به راحتی در یک قایق رفتینگ جا می‌شوند. قایق‌های کایاک نیز دو نفر ظرفیت دارند.

تورهای پیاده‌گردی و جیپ سافاری برای گشت و گذاری ماجراجویانه در روستاهای دور این منطقه برگزار می‌شود. مسیرهای جیپ سافاری عمدتاً از راه‌های خاکی عبور می‌کند که مسیرهایی کوهستانی و دور از جادۀ اصلی است.

پارک ملی کوپرولو مکان آرامش‌بخشی برای اردو زدن در کنار رودخانه و زیر سایۀ درختان است. ضمناً اگر دوست داشته باشید می‌توانید در خانه‌های ییلاقی واقع در کرانۀ کوپروچای اقامت کنید. سرویس بهداشتی، دوش آب گرم و جریان برق در محوطۀ کمپینگ در دسترس است.

تازی کنیون ژرف‌دره‌ای طبیعی است که در اثر عبور جریان آب ایجاد شده است. پست‌های منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی باعث شده است که گشت و گذار در این دره بسیار بیشتر از گذشته رواج پیدا کند. درۀ Wisdom در تازی کنیون نیز به تدریج در حال تبدیل شدن به مکانی محبوب برای اردو زدن است. برای رسیدن به تازی کنیون باید حدود 11 کیلومتر در میان صخره‌های شیبدار و کوه بلند راه بروید. عاشقان طبیعت و عکاسی از دیدن دره از زوایای مختلف به وجد می‌آیند و چشم‌اندازهای بی‌نظیر کوپروچای (Köprüçay) شگفت‌زده‌شان می‌کند. تازی کنیون از نظر تنوع زیستی بسیار غنی است و گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری در این دره وجود دارد.

اگرچه منظره‌ای که از فراز صخره می‌بینید، خارق‌العاده است، اما هیچ‌گونه وسایل ایمنی وجود ندارد. به همین دلیل هنگام عکاسی باید بسیار مراقب باشید.

آبشار کورشونلو

آبشار کورشونلو

آنتالیا یکی از شهرهای استثنائی ترکیه است که از نظر منابع آبی غنی است. آنتالیا در واقع یکی از بهترین منطقه‌های ترکیه برای رسیدن به آرامش است، کافی است جریان آب یا آبشاری را پیدا کنید و همراه با دوستان و اعضای خانواده در کنار آب استراحت کنید. مسافران و محلی‌های آنتالیا از وقت‌گذرانی و بازدید از بهترین آبشار طبیعی این منطقه، یعنی آبشار کورشونلو لذت می‌برند.

آبشار کورشونلو یکی از فریبنده‌ترین زیبایی‌های طبیعی آنتالیاست که در دامنۀ کوه توروس قرار دارد. آبشار کورشونلو یک انتخاب عالی برای گذراندن یک روز آرام و دلچسب در طبیعت است. می‌توانید برای ماجراجویی در آب‌های جاری‌ای که حوضچه‌های کوچکی می‌سازند، در اطراف راه بروید. گذراندن یک پیک‌نیک لذت‌بخش زیر سایۀ درختان کاج با صدای شرشر آب هم فکر خوبی است.

آسیاب‎های آبی با قدمت چهارصدساله در مسیر آبشار وجود دارند. این آسیاب‌ها نیازهای روستاییان این ناحیه برای تهیۀ آرد را در گذشته برطرف می‌کردند.

البته فقط یک آبشار در این منطقه وجود ندارد. چند آبشار کوچک دیگر هم هست که هفت حوضچۀ کوچک را تشکیل می‌دهند. اگرچه جریان آب تابستان‌ها اندکی کم می‌شود، اما آبشار در هر فصلی شما را مجذوب خود می‌کند.

دیدنی‌های تاریخی

آنتالیا تاریخ پرفراز و نشیبی داشته و در برابر فرسایش‌های تدریجی تاب آورده است. ویرانه‌ها و صنایع دستی متعلق به انسان‌های اولیۀ ساکن در غارها در این منطقه یافت می‌شود. با گذار از دوران انسان‌های اولیه، با کاوش در میان بقایای به‌جا مانده از ظهور و سقوط امپراتوری روم به سال‌ها بعد سفر می‌کنید. در تالار بزرگ متعلق به عصر نمایش‌های باشکوه یونان باستان بنشینید. ببینید که بیزانسی‌ها و سلجوقی‌ها چطور آمدند و رفتند و چه فرهنگ غنی و میراث ارزشمندی را از خود به یادگار گذاشتند.

مهم‌ترین مکان‌های تاریخی مبهوت‌کنندۀ آنتالیا را در این بخش معرفی می‌کنیم.

کالیچی

کالیچی

کالیچی شهر تاریخی آنتالیاست. تقریباً تمام شهر تا دوران مدرن در حصار دیوارها بود. در کالیچی سازه‌هایی متعلق به عهد رومیان، بیزانسی‌ها، سلجوقیان، عثمانیان و جمهوری ترک مدرن وجود دارد. البته بخش اعظم سازه‌ها به سده‌های هجدهم و نوزدهم مربوط می‌شود. اگرچه شماری از خانه‌های ترکی سنتی هنوز هم مسکونی است، بسیاری از خانه‌ها به هتل بوتیک، رستوران و مغازه‌هایی تبدیل شده است که صنایع دستی و دیگر آثار هنری محلی در آن‌ها فروخته می‌شود. مدتی است شهرداری آنتالیا در حال بازسازی گستردۀ کالیچی است. جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیاری در این بخش از شهر وجود دارد. بسیاری از مکان‌های دیدنی زیر در این ناحیه قرار دارند.

بندر قدیمی

بندر قدیمی

این بندر یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های آنتالیاست. در هر حال اگر قصد داشته باشید در محلۀ قدیمی قدم بزنید، چاره‌ای جز گذشتن از این بخش شهر ندارید. برخی مسافران معتقداند که این ناحیه برای گردشگران طراحی شده است و بیش از حد حال و هوای توریستی دارد، یکی از دلایل وجود چنین جوّی این است که قایق‌هایی که مسافران را به آبشارهای دودن یا جاذبه‌های دیگر می‌برند، در این‌جا توقف می‌کنند. در هر حال پرسه زدن و حتی غذا خوردن در بندر قدیمی کار جالبی است. این ناحیه مملو از رستوران‌ها و کسب و کارهایی است که سوغات محلی می‌فروشند و قدم زدن در آن بسیار خوشایند است. به‌علاوه وقتی در بندر هستید، احساس می‌کنید که وسط یک فیلم قرار دارید: در یک سمت صدها کشتی آمادۀ به راه افتادن‌اند و در سمت دیگر، در پشت رستوران‌ها دژی رومی قرار دارد که محل قرارگیری قلعۀ هیدیرلیک آنتالیاست. پیشینۀ رومی در حال و هوای بندر کاملاً محسوس است و لبخند نزدن زیر آفتاب درخشان مدیترانه تقریباً غیرممکن است، حتی اگر اصلاً اهل پیاده‌روی نباشید.

مسجد ییولی مناره

مسجد ییولی مناره

مسجد ییولی مناره در شهر قدیم آنتالیا یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی و یکی از نمادهای شهر است. این مسجد در دوران حکمرانی سلطان سلجوقی، علاءالدین کیقباد اول در سدۀ سیزدهم بنا شد. این مسجد سبک هنرمندانۀ دورۀ سلجوقیان را به نمایش می‌گذارد. المان‌های تزئینی مسجد مانند پوشش‌های سطح، الگوهای هندسی مقرنس‌کاری‌ها (طاق‌های شبیه به لانۀ زنبور) و کتیبه‌های خوشنویسی‌شده چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. منارۀ خیاره‌دار (شیارهای دندانه‌ای روی ستون‌ها) با کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای و لعاب کبالتی‌اش نگاه‌ها را از دوردست به  سمت خود می‌کشد.

منارۀ مسجد به‌ویژه به این دلیل اهمیت دارد که این مناره با هشت خیارۀ متمایز ساخته‌شده از آجرهای سرخ نمونۀ درخشانی از معماری ترکان آناتولی است. ارتفاع این مناره که در سال 1372 به دست بالابان طوسی (Balaban Tavşi) ساخته شد، به 37 متر می‌رسد و برای رسیدن به آن باید از نردبانی 90 پله‌ای بالا بروید. شبستان مسجد قدیمی‌ترین مسجد چندگنبدی در آناتولی است که با شش گنبد جلوه‌گری می‌کند.

مسجد ییولی مناره بخشی از مجموعه‌ای است که شامل سازه‌های تاریخی دیگر نیز می‌شود. مدرسه علاءالدین، بنا شده در سدۀ سیزدهم، با دروازۀ تاجی و یکی از ایوان‌هایش هنوز تا حدی پابرجاست. مدرسه غیاث‌الدین کیخسرو، ساخته‌شده توسط آتابای ارمغان در سال 1239، در شرق ییولی مناره قرار دارد. هنوز بخشی از شالودۀ بنا و یک در در صحن خیاره‌دارش به‌جا مانده است.

خانۀ مولوی در سدۀ هجدهم بنا شد که از 1973 تاکنون به عنوان گالری هنرهای زیبای کشور کاربری داشته است.

دروازۀ هادریان

دروازۀ هادریان

دروازۀ هادریان یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین مکان‌های دیدنی شهر است. دروازۀ هادریان زیباترین دروازۀ پامفیلیا به شمار می‌آید که آثاری از تمام تمدن‌های موجود در این منطقه را در خود دارد. دروازۀ هادریان با نام «دروازۀ مرمری» نیز شناخته می‌شود. هادریان دروازۀ شهر تاریخی کالیچی است که در قلب بخش مرکزی آنتالیا قرار دارد. پیاده‌روی از این‌جا تا کنار دریا بسیار دلچسب خواهد بود. ضمناً بازدید از خانه‌های تاریخی کالیچی و پرسه زدن در سوغات‌فروشی‌ها را فراموش نکنید. کافه‌ها و رستوران‌های بسیاری در این منطقه فعالیت دارند که از فراز دیوارهای شهر به بندر مشرف‌اند.

برج هیدیرلیک

برج هیدیرلیک

برج استوانه‌ای‌شکل هیدیرلیک با ارتفاع 14 متری روی یک پایۀ چهارگوش قرار دارد. کارشناسان معتقداند که این برج در سدۀ دوم و در زمان هادریان، امپراتور روم ساخته شده است. مورخان نظرهای متفاوتی دربارۀ کارکرد اصلی این برج دارند، برخی فکر می‌کنند از این برج به عنوان فانوس دریایی کشتی‌ها استفاده می‌شده است، عده‌ای نیز بر این باوراند که برج هیدیرلیک یک آرامگاه بوده است. در هر حال برج چندی بعد به بخشی از سیستم دفاعی شهر تبدیل شد و حتی برای انبار مواد نیز از آن استفاده شد. از فراز برج می‌توانید منظرۀ چشم‌نوازی از خلیج آنتالیا، ساحل شنی طولانی کنیالتی و کوه‌هایی را ببینید که در کمال شکوه و عظمت تا آبی آسمان سر برافراشته‌اند.

امروزه بازدید عمومی از برج هیدیرلیک ممکن نیست، البته گاهی از برج برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری استفاده می‌شود.

آسپندوس

آسپندوس

آسپندوس محوطۀ باستانی شناخته‌شده‎ای در سواحل مدیترانۀ ترکیه است. از آمفی‌تئاتر آسپندوس به خوبی نگه‌‌داری شده است و این بنا تقریباً در وضعیت ایده‌آل قرار دارد. آسپندوس بازتابی از دورۀ طلایی امپراتوری رومیان است که عجایب مهندسی‌اش ده‌ها سال است میلیون‌ها بازدیدکننده را مات و مبهوت می‌کند.

داستان آسپندوس قدمتی به اندازۀ افسانۀ تروا دارد. بنیان‌گذاران آسپندوس بر اساس منابع باستانی و طبق روایت هومر، پناهجویان فراری از تخریب تروا بودند.

سالن تئاتر آسپندوس یکی از بهترین مکان‌ها برای احساس کردن حال و هوای دوران باستان است. معماری سالم و پابرجای دور سن و ردیف‌های صندلی بسیار تأثیرگذار است. وقتی هم که متوجه ویژگی‌های آکوستیک بنا می‌شوید، دیگر از این همه نبوغ معماری و مهندسی در اعصار گذشته انگشت به دهان می‌مانید.

بازدید از آسپندوس بدون دیدن بخش‌های به‌جا مانده از قنات‌های باستانی کامل نخواهد بود. ستون‌ها و طاق‌ها هنوز کمابیش در پس تپۀ بسیار کوچکی پابرجا هستند که سالن تئاتر را در خود جای می‌دهد. این سازه بخشی از مجرای آب 25 کیلومتری بود که آب موردنیاز آسپندوس را تأمین می‌کرد. به عبارت دیگر این اثر حیرت‌انگیز مهندسی به آسپندوس حیات می‌بخشید.

دقیقاً در آن‌سوی جاده، به سمت شمال سالن تئاتر ویرانه‌هایی از یک استادیوم وجود دارد. با قدم زدن در مسیر فی‌مابین و بالا رفتن از تپۀ کوچک به آکروپولیس آسپندوس می‌رسید. از این‌جا می‌توانید بقایای سازه‌های مهم دیگر آسپندوس مانند کلیسای جامع، آگورا (میدان عمومی)، بازار و بولئوتریون (مجلس سنای شهر) را ببینید.

شهر باستانی پرگا

شهر باستانی پرگا

اگر به آنتالیا سفر کردید، حواس‌تان باشد که بازدید از ویرانه‌های شهر باستانی پرگه یا پرگا را فراموش نکنید. پرگا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای باستانی ترکیه است که در گذشته یکی از ثروتمندترین شهرهای باستانی نیز به شمار می‌رفته است. پرگا پایتخت منطقۀ پامفیلیا بود. با گشت و گذار در پرگا سه هزار سال به عقب برمی‌گردید.

شهر باستانی پرگه یکی از منظم‌ترین شهرهای رومی است. مجموعه‌های حمام، چهار آبشار، خیابان‌های ستون‌دار، آگورا، دو کلیسای جامع، برج‌های هلنیستی، ورزشگاه، سالن تئاتر، استادیوم و معبد وقف الهه آتنا در میان بقایای مهم به چشم می‌خورد. دیواره‌های استحکامات نیز هنوز پابرجاست.

معماری اعجاب‌برانگیز و تندیس‌های مرمرین پرگه آن را از شهرهای دیگر متمایز می‌سازد.

پرگه زادگاه تنی چند از دانشمندان و فیلسوفان بوده است که از مشهورترین‌شان می‌توان به آپولونیوس اشاره کرد. آپولونیوس استاد ریاضیات و ستاره‌شناس در دوران باستان بود.

در ورودی شهر پرگه به سالن تئاتری به سبک یونانی-رومی برمی‌خورید که در کنار یک تپه قرار دارد. گنجایش این سالن بالغ بر 15000 نفر است. نمای خارجی سالن دارای پنج دروازه است و دکوراسیون فاخری دارد. سن نیز با نقش‌برجسته‌های مرمرین تزئین می‌شده است که تعدادی از آن‌ها امروزه در موزۀ آنتالیا نگه‌داری می‌شود.

استادیوم پرگه یکی از بهترین استادیوم‌هایی است که از جهان باستان به‌جا مانده است. مساحت این استادیوم 34 متر مربع است و 13 ردیف صندلی بر بالای طاق‌ها دارد. گنجایش استادیوم پرگه 12000 نفر است.

یک فوارۀ یادمانی (نیمفئوم) که به امپراتور سپتیمیوس سوروس پیشکش شده است، در نزدیکی ورودی پرگه قرار دارد. شماری از مجسمه‌ها و تندیس‌های نیمفئوم در موزۀ آنتالیا به نمایش گذاشته می‌شود.

قدمت دیوارهای شهر به دوره‌های هلنیستی و رومی بازمی‌گردد. دو برج در محل ورود به شهر در شرایط خوبی هستند.

حمام‌های حرارتی یادگاری از سدۀ دوم میلادی‌اند. این حمام‌ها چند اتاق تزئین‌شده با مجسمه‌های متعدد دارند و ستون‌ها و سنگ‌نوشته‌ها نیز به زیبایی محوطه می‌افزایند. سیستم حرارتی زیر کف امروزه نیز قابل‌مشاهده است.

آگورا مرکز تجاری و سیاسی شهر بود. فروشگاه‌هایی دور تا دور محوطۀ مرکزی قرار دارند. کف بعضی از این فروشگاه‌ها موزائیک‌کاری شده است.

ترمسوس

ترمسوس

ترمسوس شهر باستانی به خوبی محافظت‌شده‌ای در پارک ملی کوه گولوک-ترمسوس است که 17 کیلومتر از شمال‌غرب آنتالیا فاصله دارد. ترمسوس در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا قرار دارد و محوطۀ پهناوری را پوشش می‌دهد. ترمسوس یکی از بهترین اقامتگاه‌های حفاظت‌شدۀ تاریخی در ترکیه است. ترمسوس محوطۀ تاریخی مهم و بسیار تأثیرگذاری است که بازدید از آن را در سفر به ترکیه نباید از یاد ببرید.

شهر ترمسوس در کوه گولوک، معروف به پارک ملی ترمسوس، قرار دارد و زندگی گیاهی غنی و متنوعی دارد. حیوانات در معرض خطر بسیاری در این محوطه نگه‌داری می‌شوند. در نزدیکی دروازۀ پارک ملی موزه‌ای کوچک قرار دارد که گیاهان و جانوران خاص این محیط را به نمایش می‌گذارد.

ترمسوس نگین زیبای پنهانی در میان گیاهان وحشی و جنگل‌های کاج است. طبیعت آرامش‌بخش به دور از منطقه‌های توریستی پرهیاهو، هنگام گردش و کاوش به گرمی از شما استقبال می‌کند. جوّ ترمسوس از بسیاری از شهرهای باستانی دیگر تأثیرگذارتر است.

دیوارهای شهر، طاق نصرت هادریان، آب‌انبارها، سالن تئاتر، ژیمنازیوم، آگورا، ادئون (مکانی شبیه سینما برای خواندن سرود) و هرون در میان ویرانه‌های باقی‌مانده قرار دارد. نقشۀ کلی شهر را می‌توانید در محوطۀ پارکینگ ببینید.

در ادامه بیشتر با دیدنی‌های ترمسوس آشنا می‌شوید.

معبدهای فراوان و دو محوطۀ تدفین بزرگ (نکروپولیس) با تعداد پرشماری از مقبره‌ها و تابوت‌های سنگی در شهر باستانی ترمسوس وجود دارند. تالار ویژه‌ای در موزۀ آنتالیا به نمایش تابوت‌های یافت‌شده از ترمسوس اختصاص دارد.

مقبرۀ مهمی که به آلستاس، یکی از فرماندهان اسکندر کبیر تعلق دارد، در بخش فوقانی نکروپولیس قرار دارد. آلستاس قرار بود پس از مرگ اسکندر فرمانروای ترمسوس شود. جوانان ترمسوس آرامگاه قهرمانانه‌ای برای آلستاس ساختند.

مرگ اسکندر کبیر باعث درگیری بین آنتیگونوس و آلستاس، دو تن از فرماندهان اسکندر شد که در نهایت به شکست آلستاس ختم شد. اما اهالی ترمسوس از آلستاس دفاع کردند و شهر دوباره به همین دلیل محاصره شد. آلستاس در پایان این اغتشاش خودکشی کرد و پیکرش را تسلیم آنتیگونوس کرد. مدافعان آلستاس این بنای یادمانی را به یاد آلستاس بنا کردند. تصویری از آلستاس سوار بر اسب و در حال نبرد بر روی این مقبره نقش بسته است.

این سالن تئاتر با چشم‌اندازی که از صخره دارد، یکی از جذاب‌ترین سازه‌های روی زمین است. سالن تئاتر 4200 صندلی دارد و دارای ویژگی‌های سالن تئاتر رومی است. البته طراحی نیمه‌دایره‌ای سالن متعلق به دورۀ هلنیستی است.

ترمسوس نیز مانند دیگر شهرهای کلاسیک اُدئونی دارد که حدود 100 متر با سالن تئاتر فاصله دارد. این بنا که شبیه به سالن تئاتری کوچک است، متعلق به سدۀ یکم پیش از میلاد است. از تمام بخش‌های این اُدئون به خوبی محافظت شده است و بنای سنگی کیفیت بالایی دارد.

معبد و مجسمۀ آیینی داخل معبد توسط بانویی به نام اورلیا آرماستا و شوهرش ساخته شد. از بررسی سبک معماری معبد به این نتیجه می‌رسیم که قدمت معبد به پایان سدۀ دوم پس از میلاد برمی‌گردد.

این معبد به خدای حامی شهر، زئوس سولیمئوس پیشکش شده است. متأسفانه فقط یک دیوار پنج متری از معبد باقی مانده است.

موزۀ باستان‌شناسی آنتالیا

موزۀ باستان‌شناسی آنتالیا

موزۀ آنتالیا یا موزۀ باستان‌شناسی آنتالیا مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین موزۀ شهر است. موزۀ آنتالیا یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی ترکیه است. این موزه به دلیل نگه‌د‌اری آثاری از بزرگ‌ترین منطقه‌های باستانی، یعنی لیکیه، پامفیلیا و پیسیدیا، موزۀ بسیار خاصی محسوب می‌شود.

موزۀ آنتالیا دو طبقه است و با 14 تالار نمایش، بیش از سی هزار متر مربع مساحت دارد. مجسمه‌ها و دیگر صنایع دستی در فضاهای سرپوشیدۀ داخلی و گالری‌های سرباز به نمایش گذاشته می‌شود. آثار موزه به ترتیب زمانی و بر حسب موضوع طبقه‌بندی شده است. فضای موزه مدرن و بزرگ است.

بخش‌های مهم موزه را که حتماً باید از آن‌ها بازدید کنید، در این قسمت با جزئیات بیشتر برای‌تان معرفی می‌کنیم:

 • تالار ما قبل‌ تاریخ: این بخش برای نمایش اشیای یافت‌شده در زیستگاه‌هایی مانند غار کارائین، اکوزین و سماهویوک سازمان‌دهی شده است. این اشیاء متعلق به دوره‌ای از تاریخ بشری است که هنوز خط کشف نشده بود. فسیل‌های یافت‌شده در پیرامون این اقامتگاه کمک می‌کنند تا متوجه شوید که چه نوع گونه‌های جانوری در اعصار ما قبل‌ تاریخ در این مکان زندگی می‌کرده‌اند.
 • تالار سکه‌ها، مصنوعات کوچک و شمایل‌ها: سکه‌های یادگار منطقه‌های پامفیلیا، پیسیدیا و لیکیه و همچنین سکه‌های المالی (Elmalı)، بیگ‌نشین‌های ترک، سلجوقیان آناتولی و عثمانی در این تالار به نمایش گذاشته می‌شود.
 • سالن کودکان: این سالن ویژۀ کودکان است و به نمایش اسباب‌بازی‌های قدیمی اختصاص دارد.
 • مجسمه‌های خداگونه و الهه‌های یونانی: حدود 20 مجسمه از رب‌النوع‌ها و الهه‌های مربوط به اسطوره‌شناسی یونانی در این تالار مشاهده می‌شود. این مجسمه‌ها از شهرهای باستانی اطراف آنتالیا به موزه آورده شده است.
 • مجسمه‌های امپراتوری روم: تندیس‌های بسیار ارزشمندی از امپراتورها، امپراتریس‌ها و دیگر چهره‌های سیاسی برجستۀ عهد رومیان این تالار را دیدنی می‌کند. این تندیس‌ها در شهر باستانی پرگه یافت شده است. مجسمۀ زن رقصان و امپراتور هادریان یکی از مشهورترین مجسمه‌های این تالار است.
 • تالار حفاری‌های منطقه‌ای: موزۀ آنتالیا حفاری‌های نجات و خاکبرداری‌های باستان‌شناسی متعددی را در این منطقه انجام می‌دهد. مصنوعات کشف‌شده در حفاری‌های باستان‌شناسی در سایت‌های باستانی نزدیک به منطقه‌های لیکیه، پامفیلیا و پیسیدیا در این سالن نمایش داده می‌شود.
 • تالار موزائیک: حتماً از اثر صنایع دستی معروف موسوم به «موزائیک فیلسوفان» در این بخش دیدن کنید.
 • تئاتر پرگه: تندیس‌های یادمانی یافت‌شده در تئاتر باستانی پرگه در این تالار به نمایش گذاشته می‌شود. نقش‌برجسته‌های کتیبه‌های تزئینی از دیدنی‌های منحصر به ‎فرد این سالن است. یکی از یافته‌های پرگه مجسمۀ مجلل مارسیاس است که در میانۀ تالار قرار دارد.
 • سالن تابوت‌های سنگی: اکثر تابوت‌های به نمایش گذاشته شده در این تالار در حفاری نکروپولیس پرگه یافت شده است.

جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری

آنتالیا به دلیل تاریخ باستانی و طبیعت بکرش ذاتاً یک مقصد گردشگری استثنائی است. به همین دلیل حکومت ترکیه مبلغ هنگفتی را بر روی صنعت گردشگری این منطقه سرمایه‌گذاری کرده است. سایت‌های فرهنگی و جذاب پرشماری در آنتالیا انتظار بازدیدکنندگان را می‌کشد که در این بخش فقط به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بازار ماناوگات

بازار ماناوگات

بازار ماناوگات یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرباز آنتالیاست. گردشگران فراوانی که شوق دیدن زندگی فرهنگی و روزمرۀ رنگارنگ را در این منطقه دارند، عازم این بازار می‌شوند.

بازار محلی ماناوگات هر هفته دوشنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها در یک مکان برپا می‌شود. انواع محصولات از پوشاک گرفته تا فرش و سوغات در این بازار فروخته می‌شود. اگر در منطقۀ آنتالیا هستید، بازار ماناوگات مکان ایده‌آلی برای خرید است.

یک بخش از بازار ماناوگات بازار سرپوشیده‌ای در مرکز شهر ماناوگات است که هر روز هفته می‌توانید از آن بازدید کنید. بازار محلی که در خیابان‌های فرعی برپا می‌شود، محوطۀ گسترده‌ای را پوشش می‌دهد و فقط دوشنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها باز است. انواع محصولات در این دو بازار فروخته می‌شود و خریدارانی که می‌خواهند چانه بزنند و کالاهای متنوع را ببینند، در این بازار دریایی از انتخاب‌های مختلف دارند. برای آشنایی بیشتر با دو بخش این بازار در ادامه با ما همراه باشید:

در محوطۀ سرپوشیدۀ بازار ماناوگات می‌توانید انواع محصولات چرمی، جواهرات، پوشاک، سوغات، ادویه، قالیچه‌ها و فرش‌های دستبافت زیبا و اکثر چاشنی‌های خاص آشپزخانه‌های ترکی را پیدا کنید. این بازار سرپوشیده در مرکز شهر ماناوگات هر روز باز است. اگرچه این محوطه در تمام روزهای هفته برای خرید جذاب است، اکثر گردشگران منتظر می‌مانند تا بازار دیگر ماناوگات نیز برپا شود.

بازار محلی مشهور ماناوگات روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه در مکانی معین در فضای باز برپا می‌شود. سیل گردشگران در این دو روز به ماناوگات هجوم می‌آورد! بنابراین برای خرید راحت و آسان باید سحرخیز باشید.

بازار محلی ماناوگات به دو بخش تقسیم می‌شود:

 • بخش اول بازار ماناوگات عمدتاً به فروش لباس اختصاص دارد. از دیدن مجموعۀ عظیم لباس‌های بازار شگفت‌زده خواهید شد. کالاهای بسیاری مانند منسوجات ترک، کیف، جوراب و انواع اکسسوری را می‌توانید در این بازار پیدا کنید. در این بازار نیز مانند دیگر بازارهای توریستی غرفه‌های فراوانی وجود دارند که اجناس کپی برندهای معروف تولیدکنندۀ کتانی، لباس ورزشی و کیف را می‌فروشند.
 • بخش دوم به سبزی و میوه اختصاص دارد. کشاورزان شهر ماناوگات و اطراف محصولات تازه‌شان را در این بازار می‌فروشند. اگر به طعم محصولات محلی ارگانیک علاقه دارید، می‌توانید آزادانه در میان غرفه‌ها بچرخید و انواع محصول مانند مرغ، تخم‌مرغ، سبزی، ادویه و پنیر را پیدا کنید. حتی اگر فقط برای نگاه کردن به بازار بروید، احتمالاً وسوسه می‌شوید که کمی میوۀ فصل را در ساعات پایانی بازار به ارزان‌ترین قیمت بخرید.

حال که پس از ساعت‌ها گشت زدن در بازار محلی ماناوگات خسته و گرسنه شده‌اید، مسلماً حق‌تان است که با نوشیدن یک نوشابۀ خنک سرحال بیایید و از خوردن غذاهای خوشمزه لذت ببرید. کافه‌ها و رستوران‌های فراوانی در مرکز ماناوگات آمادۀ پذیرایی از مسافران‌اند.

تونک‌ تپه تلفریک (تله‌کابین)

تونک‌ تپه

آنتالیا جغرافیایی منحصر به ‎فرد با طبیعتی زیبا، کوه‌های باشکوه و دریای بی‌کران دارد. تونک‌ تپه بر روی یک تپه در ارتفاع 618 متری از سطح دریا قرار دارد. این منطقه محل تلاقی رشته‌کوه بی (Bey) با دریای مدیترانه است.

یکی از بهترین راه‌ها برای دیدن آنتالیا از نقطه‌ای مرتفع این است که سوار تله‌کابین تونک‌ تپه بشوید که به ترکی تونک‌ تپه تلفریک گفته می‌شود. حتماً تونک‌ تپه را به برنامۀ سفرتان اضافه کنید، چون این منطقه یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری آنتالیاست. از بالا چشم‌انداز بی‌نظیری از آنتالیا خواهید داشت و هوای تازه با عطر درختان کاج سرحال‌تان خواهد کرد. از این‌ گذشته می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای از افق بگیرید.

همان‌طور که با تله‌کابین بالا می‌روید، منظره‌ای بی‌همتا از افق آنتالیا را به چشم خواهید دید. تله‌کابین 1706 متر را ظرف 9 دقیقه طی می‌کند تا به بالای تونک‌ تپه برسد که حدود 605 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این تله‌کابین 36 کابین دارد؛ ظرفیت هر کابین 8 نفر است و به راحتی می‌تواند 1200 نفر را در هر ساعت جابه‌جا کند.

رستوران‌ها و کافه‌های متعددی در بالای تپه وجود دارند. چون این رستوران‌ها وابسته به شهرداری آنتالیا هستند، قیمت‌های این رستوران‌ها معقول است. گردشگران اجازه ندارند غذا همراه خود بیاورند.

یک زمین بازی برای کودکان در ایستگاه بالایی وجود دارد. با دوربین دوچشمی سکه‌ای می‌توانید منظرۀ گسترده‌ و دقیقی را ببینید.

سرزمین شنی آنتالیا

سرزمین شنی آنتالیا

سرزمین شنی یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های آنتالیاست که هنر، خلاقیت و سرگرمی را یک‌جا دارد. سرزمین شنی یک موزۀ فضای باز است که مجسمه‌های شنی ساخته‌شده توسط هنرمندانی از سراسر جهان در آن‌جا به نمایش گذاشته می‌شود. سرزمین شنی از نظر وسعت محوطه، تعداد هنرمندان شرکت‌کننده و میزان شن مورداستفاده یکی از معتبرترین رویدادهای مجسمه‌سازی شنی جهان است.

سرزمین شنی محوطه‌ای به مساحت ده هزار متر مربع را در ساحل معروف لارای آنتالیا پوشش می‌دهد. هر ساله مجسمه‌های باشکوهی از شن با موضوعی کاملاً جدید در این سرزمین ساخته می‌شود. صدها مجسمۀ شنی در اندازه‌های مختلف در تقریباً 50 زیرموضوع در سرزمین شنی به نمایش گذاشته می‌شود.

شعار سرزمین شنی این است: «خیالی‌ترین موزۀ جهان». مجسمه‌های شنی از شخصیت‌های اسطوره‌ای سراسر جهان را می‌توانید در این موزه پیدا کنید. شخصیت‌های اسطوره‌ای یونانی و مصری، عجایب هفت‌گانۀ جهان، برج ایفل، کولوسئوم و آثار جالب بسیار دیگری در سرزمین شنی منتظر نگاه مشتاق بازدیدکنندگان است.

کودکان نیز می‌توانند در زمین بازی از بازی با شن جادویی کینتیک لذت ببرند و فیلم‌های مربوط به هنرمندان را ببینند. شب‌ها که مجسمه‌های غول‌آسا با لامپ‌های LED نورانی می‌شود و شاهکارهای گلچین‌شدۀ موسیقی در فضا طنین‌انداز می‌شود، همه چیز خارق‌العاده‌تر حس می‌شود و شگفت‌انگیزتر دیده می‌شود.

اسکی در ساکلیکنت

اسکی در ساکلیکنت

آنتالیا عموماً به مقصدی فوق‌العاده برای گذراندن تعطیلات در کنار ساحل شهرت دارد، اما می‌دانستید که یک پیست اسکی به نام ساکلیکنت نیز با فقط 40 کیلومتر فاصله از پایتخت آنتالیا وجود دارد؟ گزینه‌های مختلف موجود در آنتالیا آن‌قدر زیاد است که می‌توانید ترکیبی غیرعادی از پیست اسکی، تفریحات ساحلی و استراحتی آرامش‌بخش در اسپای هتل را در فصل زمستان تجربه کنید.

اگرچه در فصل زمستان نیز گردشگران فراوانی به آنتالیا می‌روند، اکثر گردشگران عازم باکیریلی داقی (Bakırılı Dağı) یا “Copper Mountain” می‌شوند که حدود 2550 متر ارتفاع دارد. به همین دلیل ساکلیکنت به مکانی تبدیل می‌شود که از روی اسمش «شهر مخفی» می‌توان به ماهیت آن پی برد. پیست اسکی در طول هفته غالباً خلوت است و حتی آخر هفته‌ها نیز معمولاً چندان شلوغ نمی‌شود.

محوطۀ ورزش‌های زمستانی در روستای ساکلیکنت در ارتفاع 1850 تا 2547 متری در رشته‌کوه توروس قرار دارد. مرکز اسکی از محوطۀ اسکی با چند هتل و سه تله‌اسکی، از جمله یک تله‌کابین با 1400 صندلی تشکیل می‌شود. در حال حاضر ده کیلومتر از پیست در دسترس است.

فصل اسکی از اواسط دسامبر شروع می‌شود و تا اواخر مارس یا اوایل آوریل ادامه دارد. میانگین عمق برف 100 تا 200 سانتی‌متر است و در سردترین ماه‌ها به 4 متر هم می‌رسد.

تمام وسایل لازم، مانند شلوار اسکی، لباس گرم، دستکش، کلاه ایمنی و عینک اسکی را می‌توانید در محل کرایه کنید. البته چوب اسکی، چکمه و اسنوبرد هم اجاره داده می‌شود.

ده‌ها مربی اسکی دارای مدرک مربی‌گری و تیم نجات کوهستان در پیست حاضراند تا ایمنی بازدیدکنندگان را تضمین کنند و در شرایط اورژانسی به مسافران کمک کنند.

آکواریوم آنتالیا

آکواریوم آنتالیا

می‌دانستید که در آنتالیا می‌توانید کوسه‌های خطرناک واقعی را هم ببینید؟ البته این کوسه‌های قاتل خوشبختانه در آب نیستند، بلکه در آکواریوم پربازدید و پررونق آنتالیا نگه‌داری می‌شوند. آکواریوم آنتالیا مکان دیدنی موردعلاقۀ خانواده‌ها در این شهر است. در واقع آکواریوم آنتالیا از آن جاذبه‌های گردشگری آنتالیاست که بازدید از آن را باید در برنامۀ سفرتان بگنجانید. آکواریوم آنتالیا دومین آکواریوم بزرگ اروپا و پنجمین آکواریوم بزرگ جهان است. این آکواریوم بهترین مکان برای کاوش در جهان جادویی مخلوقات زیر آب و در عین حال داشتن اوقاتی خوش در کنار خانواده است.

آکواریوم آنتالیا مکان محبوب خانواده‌هاست. بازدید از این مکان برای خانواده‌هایی که فرزند خردسال و یا نوزاد دارند، بسیار راحت است. فضا برای راندن کالسکۀ کودک کاملاً مناسب است و موزه به گرمی از کودکان در تمام گروه‌های سنی استقبال می‌کند.

در مجموع 64 مخزن و 40 آکواریوم موضوعی وجود دارند که در کل حاوی 5 میلیون لیتر آب هستند. در این آکواریوم می‌توانید پنج هزار نوع ماهی، از جمله کوسه و مارماهی را ببینید. تمام گونه‌های زیر آب توسط هواپیماهای خصوصی از اقیانوس‌ها، دریاها، رودها و دریاچه‌های سراسر جهان به آکواریوم آورده شده‌اند.

پارک کارالی اوغلو

پارک کارالی اوغلو

پارک کارالی اوغلو در محلۀ قلیچ ارسلان آنتالیا واقع است. این پارک چندصد متر در کنار ساحل صخره‌ای دریا امتداد دارد. کارالی اوغلو پارک مرکزی شهر محسوب می‌شود. تمام گردشگرانی که به این تفرجگاه ساحلی ترکیه می‌آیند، حتماً از این محوطۀ تفریحی نیز بازدید می‌کنند. چون پارک کارالی اوغلو بالاتر از سطح دریا قرار دارد، همه می‌توانند از دیدن مناظر باشکوهی از شهر، کوه‌های زیبا و خلیج‌های درخشان اطراف لذت ببرند. ناگفته نماند که گیاهان استثنائی عجیب و فوق‌العادۀ متعدد نیز در این پارک پرورش داده می‌شوند.

تنوع گیاهی پارک کارالی اوغلو را دیدنی‌تر می‌کند. در این پارک هم درختان پربار نارنگی و پرتقال، هم نخل‌های باصلابت شاخه‌شاخه، هم گل‌هایی با زیبایی چشم‌نواز دیده می‌شود. فواره‌ها و مجسمه‌های عجیب فراوان نیز زیبایی و جذابیت قلمروی پارک را بیشتر می‌کنند.

تمام مسافرانی که احاطه شدن توسط زیبایی‌های طبیعی برای‌شان دلچسب است، از گشت و گذار در پارک لذت خواهند برد. پارک کارالی اوغلو صد متر منظرۀ شگفت‌انگیز را مقابل دیدگان بازدیدکنندگان می‌گسترد، صخره‌ها و کوه‌های باابهت پس‌زمینه نیز باعث جلوه‌گری بیشتر مناظر زیبای طبیعی می‌شوند. همه چیز در این پارک به گونه‌ای سازمان‌دهی شده است که تمام بازدیدکنندگان راحت باشند و اوقات خوشی را در پارک بگذرانند.

رستوران‌ها و کافه‌های متعدد درون پارک غذاهای لذیذ را با قیمت معقول تقدیم بازدیدکنندگان می‌کنند. ضمناً می‌توانید از باغ وحش کوچک و چای‌خانه نیز بازدید کنید؛ نوشیدنی‌های معطر چای‌خانه حتماً خستگی را از تن‌تان به در خواهد کرد. اگر دوست داشته باشید، می‎توانید از پله‌ها پایین بروید و مستقیماً از پارک به کنار دریا برسید.

پرسش‌های پرتکرار

بهترین فصل برای سفر به آنتالیا چه فصلی است؟

بهترین زمان برای سفر به آنتالیا از آوریل تا اواسط ژوئن (بهار) و سپتامبر تا اواسط اکتبر (پاییز) است. در این ماه‌ها گرفتار زمستان‌های مرطوب و تابستان‌های داغ ترکیه نمی‌شوید.

مشهورترین جاذبۀ گردشگری آنتالیا کجاست؟

ساحل کنیالتی، ساحل لارا، آسپندوس و کالیچی مشهورترین مکان‌های دیدنی آنتالیا هستند.

واحد پول ترکیه چیست؟

لیر ترکیه واحد پول رسمی ترکیه است. یک لیر صد کروش (kuruş) است.

جاذبه‌های زمستانی آنتالیا کدام مکان‌ها هستند؟

باید قبول کنید که شرایط جوی آنتالیا در فصل زمستان ایده‌آل نیست، بسیاری از مکان‌ها زمستان‌ها بسته‌اند و امکان انجام بعضی تفریحات وجود ندارد. در هر حال آنتالیا زمستان‌ها نیز همچنان آفتابی است و این شهر ترکیه برای سفر زمستانی از بسیاری از شهرهای دیگر گزینۀ بهتری است.

آنتالیا شهر امنی برای مسافران خانم تنهاست؟

آنتالیا عموماً برای مسافران خانم تنها امن است. آنتالیا به مهمان‌نوازی و رفتار دوستانۀ مردمش شهره است و نرخ جرم و جنایت در این شهر پایین است. البته بانوان باید در آنتالیا نیز مانند هر شهر دیگری جانب احتیاط را رعایت کنند، مثلاً شب‌ها تنهایی به پیاده‌روی نروند و مراقب اطرافشان باشند.

چند روز برای سفر به آنتالیا کافی است؟

آنتالیا مملو از مکان‌های دیدنی و تفرجگاه‌های روح‌افزاست. به‌علاوه آنتالیا پایگاه ایده‌آلی برای شروع سفرهای یک‌روزه به بخش‌های دیگر ترکیه است. اگر فقط قصد بازدید از آنتالیا را دارید، چهار روز برای گشت و گذار در آنتالیا کافی است. چنانچه برای سفر به بخش‌های دیگر ترکیه هم برنامه‌ دارید، باید 7 روز در آنتالیا بمانید و زمان سفرهای یک‌روزه را هم به این مدت اضافه کنید.

آنتالیا سیستم حمل و نقل عمومی دارد؟

اتوبوس وسیلۀ اصلی حمل و نقل عمومی در آنتالیاست. اتوبوس‌ها مسافران را تقریباً به تمامی بخش‌های شهر می‌برند. پایانه‌های اتوبوسرانی در مرکز آنتالیا قرار دارند و خطوط اتوبوسرانی شهرداری از جاذبه‌های گردشگری و مراکز مهم شهر آنتالیا عبور می‌کنند.

آنتالیا برای سفر خانوادگی مناسب است؟

آنتالیا به دلیل ساحل‌های فراوان و در دسترس، سرگرمی‌های مفرح و مکان‌های تاریخی مانند شهر باستانی آسپندوس مقصد گردشگری محبوبی برای خانواده‌هاست.

برق آنتالیا از چه نوعی است؟

وسایل برقی کل کشور ترکیه با برق استاندارد 230 ولت و 50 هرتز کار می‌کند.

سفرنامه های جذاب را در آبرنگ بخوانید

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:30 الی 17:30

پنجشنبه 9:30 الی 13:30

با ما در ارتباط باشید